Allerede inden fredagens 1-2-nederlag mod AC Horsens var Esbjergs skæbne afgjort. Klubben, der sidste sæson vandt bronze, skal en tur ned i næstbedste række.
Derfor kommer det muligvis til at blive svært for vestjyderne at holde på en række profiler. Klubbens sportschef, Jimmi Nagel Jacobsen, er åben for eventuelle spillersalg.
– Vi vil ikke afvise at sælge nogen, hvis prisen er den rigtige. Det må vi se på til den tid, siger Jimmi Nagel Jacobsen.
– Vi skal tilpasse vores budget efter, at vi skal spille i NordicBet Ligaen næste sæson. Det kommer naturligvis til at betyde, at der vil være færre penge at gøre godt med.
Troels Bech tog før nedrykningsspillet over som træner i Esbjerg på en kontrakt for resten af sæsonen. Og den kontrakt ser ikke ud til at blive forlænget.
– Vi havde en kort aftale på, at Troels Bech skulle hjælpe os færdig med sæsonen, og sådan er det stadig.
– Han skal hjælpe os med at få en så god afslutning på sæsonen som muligt, så vi kan gå på sommerferie med en god fornemmelse.
– Vi har hele tiden sagt, at når sæsonen er slut, så skal vi sætte os ned og kigge på alt. Og selvfølgelig skal vi også have løst, hvem der fremadrettet skal være træner i Esbjerg, men jeg vil ikke kommentere på konkrete navne, siger Jimmi Nagel Jacobsen.
Bech er helt afklaret med, at hans tid som Esbjerg-træner snart er forbi. Han har nemlig en masse andre ting, han skal se til i stedet.
– Jeg har nogle spændende projekter med min kone, som jeg har sat på pause i den her periode, hvor jeg har været Esbjerg-træner.
– Så det er de projekter, der står på tapetet nu, siger den snart forhenværende Esbjerg-træner.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Snart sker det
TOPNYHED
Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
MEDIE
Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen
NYHEDER
Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
TRANSFER
Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt
TOPNYHED
FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte
MEDIE
Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
TOPNYHED
Superliga-træner tilknytter agent
NYHEDER
Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp
NYHEDER
Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Riemer lover: De får debut
‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’
AVIS
Kan sende 39 millioner til Superliga-klub
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
TRANSFER
Uventet skifte?
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TRANSFER
Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
NYHEDER
Premier League-dansker skal have ny manager
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
HELT VILDT
Arsenal-legende med succes i helt ny sport
TRANSFER
Meldes varm på ombejlet dansk stjerne
TRANSFER
Fatter intet af Brøndby-bombe
TRANSFER
Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte
NYHEDER
Han vender hjem til FC København
NYHEDER
Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger
MEDIE
Lyon er interesseret i endnu en dansker
NYHEDER
Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Enighed – Mortensen til lægetjek i BIF
NYHEDER
