Esbjerg-chef holder døren åben for salg af profiler

Esbjergs sportsdirektør afviser ikke, at klubben kan komme til at sælge profiler efter sæsonen.



Allerede inden fredagens 1-2-nederlag mod AC Horsens var Esbjergs skæbne afgjort. Klubben, der sidste sæson vandt bronze, skal en tur ned i næstbedste række.

Derfor kommer det muligvis til at blive svært for vestjyderne at holde på en række profiler. Klubbens sportschef, Jimmi Nagel Jacobsen, er åben for eventuelle spillersalg.

– Vi vil ikke afvise at sælge nogen, hvis prisen er den rigtige. Det må vi se på til den tid, siger Jimmi Nagel Jacobsen.

– Vi skal tilpasse vores budget efter, at vi skal spille i NordicBet Ligaen næste sæson. Det kommer naturligvis til at betyde, at der vil være færre penge at gøre godt med.

Troels Bech tog før nedrykningsspillet over som træner i Esbjerg på en kontrakt for resten af sæsonen. Og den kontrakt ser ikke ud til at blive forlænget.

– Vi havde en kort aftale på, at Troels Bech skulle hjælpe os færdig med sæsonen, og sådan er det stadig.

– Han skal hjælpe os med at få en så god afslutning på sæsonen som muligt, så vi kan gå på sommerferie med en god fornemmelse.

– Vi har hele tiden sagt, at når sæsonen er slut, så skal vi sætte os ned og kigge på alt. Og selvfølgelig skal vi også have løst, hvem der fremadrettet skal være træner i Esbjerg, men jeg vil ikke kommentere på konkrete navne, siger Jimmi Nagel Jacobsen.

Bech er helt afklaret med, at hans tid som Esbjerg-træner snart er forbi. Han har nemlig en masse andre ting, han skal se til i stedet.

– Jeg har nogle spændende projekter med min kone, som jeg har sat på pause i den her periode, hvor jeg har været Esbjerg-træner.

– Så det er de projekter, der står på tapetet nu, siger den snart forhenværende Esbjerg-træner.

/ritzau/





Det er Superligaens svar på en odder




LIVE

TransferLIVE: Endnu en Wolfsburg-profil skifter

Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen

FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen

Christian Nørgaard tæt på skifte

Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel

Stor ændring i AGF?

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Afsløring: B.93 afviser bud på Adam Ahmad



LIVE

Superliga-LIVE: Vanvittig afslutning!

Kæmpe transfer under opsejling

Brøndby IF – Viborg FF

Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse

Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning

Eriksen spottet – nu er der nyt

Kom i gang, ‘CV’ – AGF mangler tre spillere

Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark

60 år: Her er Troels Bechs mest suveræne citater

Ingen klausul i FC København-aftale

FC Nordsjælland – Randers FC

Kommer med kryptisk transfermelding om ‘TK’

Allsvenskan-klubber i kø for stort dansk talent

Farzam om FCK: Problemet sidder i toppen

Lyngby og AGF delte efter dramatisk afslutning

Silkeborg IF – FC København

FC Midtjylland – AC Horsens

Afsløring: Minnesota byder millioner på McCowatt

Klar besked om AGF



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Ordet “bestikkelse” blev brugt

AGF i kontakt om norsk angriber