Esbjerg gik fra bronze til nedrykning på ét år: Vi blev selvfede

Esbjerg fB vandt bronze for hurtigt efter oprykningen til Superligaen, mener direktøren. For succesen førte til selvfedme, og søndag førte den negative spiral ned i NordicBet Ligaen igen.



Kontrasten mellem den seneste sæson og denne sæson kunne ikke være meget større i Esbjerg fB. For 13 måneder siden fejrede klubben de overraskende bronzemedaljer, og nu skal den acceptere, at den endnu en gang er rykket ned.

Faldet fra tinderne har været brat, så spørgsmålet er, hvordan det kunne gå til. Brian Knudsen, der er administrerende direktør i EfB, har et bud på en del af årsagen: Esbjerg er blevet offer for sin egen succes.

Læs også:Esbjerg skruer ned økonomisk: Det bliver ikke et Superliga-setup

– Jeg tror, det gik for hurtigt med at vinde bronzemedaljer. Jeg tror, at det, at vi kom som oprykker (…), og så går vi igennem og bliver nummer tre; der tror jeg, der bliver en form for selvfedme. “Det går godt.”

– Hvis man kigger tilbage til en af de sidste træningskampe inden den her sæson, der slår vi Midtjylland. “Wow! Så går det jo rigtig godt”, siger Brian Knudsen til Dplay.

Læs også:EfB-direktør: Kan nemt komme til at sælge nogle spillere

Derfor ramte det ekstra hårdt, da sæsonen begyndte dårligt, og holdet kom ind i en nedadgående spiral, lyder det fra direktøren. Spiral førte søndag eftermiddag holdet hele vejen ned i NordicBet Ligaen.

Da EfB senest var dernede, kørte klubben videre med et budget og setup, der var Superligaen værdigt. Til gengæld fossede millionerne ud af kassen. Det bliver noget andet denne gang.

– Vi kommer til at have et godt setup, men det bliver ikke et Superliga-setup. Det bliver på et godt 1. divisionsniveau – og vi kommer ikke til at bruge penge, som vi ikke har, siger direktør Knudsen til JydskeVestkysten.

Læs også:Esbjerg satser på øjeblikkelig oprykning efter nedtur
Læs også:Det lærte vi af Superligaen: Forkerte beslutninger har kostet i Esbjerg
Læs også:Overblik: Sådan ser slutspillet i Superligaen ud




LIVE

TransferLIVE: Schalke henter tysk profil

Er han løsningen i AGF?

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Thomas Frank: De vinder VM

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

De har spurgt på Gustav Isaksen

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil

Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub

Meldes tæt på storklub efter FCK-exit

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Transferbombe i Manchester United

‘Ingen forventer FCK bliver mestre’

Stortalent skriver under med FC Midtjylland

FC København-transfer bremses af denne årsag

Chokskifte? Har budt på Højbjerg



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

De vil ansætte Guardiola som landstræner

Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen

Thomas Kristensen bruger 8-10 timer: ‘Ingen snyd!’

Guldregn over Superliga-klub? Han koster en formue

FCK enig med danskerklub om Elias Achouri

England – Argentina

Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’

Taler varmt om ny Brøndby-stjerne

17-årig som starter? ‘Super spændende’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afslører kæmpe VM-chok

‘Jeg savner at være med på landsholdet’

Bekræfter jagt på FCK-stjerne

Afsløring: Serie A-klub henter Vanløse-talent