EfB-økonomien ser ud til at sejle. Det har der været mange rygter om, og det tyder det meste på. I dag skriver Lokalavisen Esbjerg, at den kan være helt gal i det vestjyske.
Tidligere på ugen gik bestyrelsesformand Leif T Thomsen samt et andet bestyrelsesmedlem i utide. I dagens udgave af Jydske Vestkysten har fungerende formand i klubben Kristoffer Kristensen udtalt, at EfB “kommercielt står på et uhyre solidt fundament.” Men alt er sandsynligvis ikke så positivt, som Kristensen fremstiller det.
Pengekassen i Esbjerg står for skud. Den vestjyske klub har været i byen for at bede om lån til at udbetale løn for maj måned, men ifølge Kristoffer Kristensen er det almindelig praksis.
– Det er klart, at når de sportslige præstationer fejler, så mangler vi nogle penge, og der har vi så sikret os nogle muligheder for fremtiden. De sportslige resultater har trukket i den forkerte retning, og det har så også en betydning for vores tv-penge, tilskuertal samt entreindtægter og herunder også salg af mad og drikkevarer på stadion. Men ellers er vi meget velfunderet med en fin sponsoropbakning, en god konferencedel samt vores EfB Business-del, der udvikler sig positivt. Så vi har en rigtig solid platform, siger Kristensen til Lokalavisen Esbjerg.
Kristensen forklarer, at det er normalt for alle virksomheder, at man tager lån i ny og næ. “Det er der ingen dramatik i overhovedet,” udtaler han blandt andet.
Meget tyder på, at der skal sælges spillere i transfervinduet for, at økonomien kan hænge sammen.
– Vi har en fin økonomi, men det er da sandt, at der ikke står 30 millioner kroner på en konto, vi bare kan bruge af. Det gør der ikke mere. Vi skal af med nogle spillere, så der kan komme penge ind. Både ved at luge ud i truppen og sælge spillere, men nogle gange går det ikke altid, som præsten prædiker, og så er det jo vores opgave som bestyrelse at sikre likviditeten. Men igen, når vi kommer på den anden side af sommeren, så går der rigtig mange penge ind igen.
– Men du kan jo også se i regnskabet, at vi budgettere med et underskud, hvis ikke der sælges spillere. Vi har solgt meget de senere år, og det gør vi nok ikke i samme omfang i år med vores sportslige præstationer taget i betragtning, og derfor opererer vi så med de her trækningsretter.
Esbjerg har flere gange annonceret, at man er på vej mod mere normale tilstande økonomisk. Alligevel er der altså behov for lån.
LIVE
VM-LIVE: Vanvid – Østrig er videre!
NYHEDER
Rangnick: Det mest dramatiske i 40 år
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
MEDIE
Transferbombe på vej
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
TOPNYHED
FCK-profil med hattrick i målfest
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
Supercomputer: Her er VM-finalen
OPTAKT
Sydafrika – Canada
EKSKLUSIVT
Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane
OPTAKT
Jordan – Argentina
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
Dansk klub henter Jonathan Hutters
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
MEDIE
På vej til storklub?
TRANSFER
