VM-drama: UEFA-lande overvejer at forlade FIFA

Ifølge kilder truer flere Uefa-lande med at melde sig ud af Fifa for at bekæmpe plan om VM hvert andet år.



Over et dusin europæiske lande overvejer at melde sig ud af Det Internationale Fodboldforbund (Fifa), hvis planerne om et VM hvert andet år bliver en realitet.

Det oplyser to unavngivne kilder med kendskab til de igangværende forhandlinger til nyhedsbureauet AP.

Fifas præsident, Gianni Infantino, forsøgte tirsdag at sælge idéen om en toårig VM-cyklus på et privat opkald med mange af lederne fra de 55 medlemslande i Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa).

Uefa har tidligere ikke lagt skjul på sin modstand mod forslaget. I kulissen skal flere medlemslande allerede have fortalt forbundet, at de påtænker at trække sig fra Fifa.

Det oplyser de to kilder, der af hensyn til de fortrolige samtaler ønsker at være anonyme, til AP.

De nordiske fodboldforbund – inklusive DBU – luftede allerede i sidste uge idéen om at forlade Fifa, da de angreb VM-planerne.

Her sagde Danmark, Sverige, Norge, Finland, Island og Færøerne i en fælles udtalelse:

– Hvis et flertal i Fifa beslutter at vedtage et forslag om at afholde VM hvert andet år, så vil de nordiske fodboldforbund være tvunget til at overveje andre muligheder og scenarier, der er mere på linje med vores fundamentale værdier, end hvad det nuværende forslag fra Fifa repræsenterer.

Vælger nogle europæiske lande at forlade Fifa, så kan de formentlig regne med Uefa-præsident Aleksander Ceferins opbakning.

Ceferin har tidligere sagt, at Europa kan boykotte VM, hvis Fifas planer bliver til virkelighed.

Uanset hvad så vil det være en voldsom eskalering af konflikten, hvis nogle lande vælger at forlade Det Internationale Fodboldforbund.

Fifa har endnu ikke sat nogen dato for, hvornår der formelt skal tages en beslutning om forbundets VM-planer. Men ifølge AP så kan det ske på et møde med Fifas 211 medlemslande i december.

Den danske landstræner Kasper Hjulmand sagde tirsdag til Ritzau, at han fornemmer, at der er global opbakning til forslaget trods modstanden fra Uefa.

Det gjorde han efter et onlinemøde med Fifas udviklingsdirektør Arsène Wenger. Alle verdens landstrænere var indbudt til mødet.

/ritzau/





Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn




LIVE

VM-LIVE: Kæmpe skuffelse – de er ude!

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Alexander Lind i kæmpe hyldest

Jens Stage-skifte i fare

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu

‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’

Enighed – dansk stortransfer tæt på

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Interessant melding om VM-profil

Superliga-boss med spændende transfermelding

Dame N’Doye scorer nyt job

Tordner mod VM-træner

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

Holland – Sverige

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Tyskland – Elfenbenskysten

Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’

Her er AGF’s Champions League-modstander

Poulsen er Årets Træner – her er top 3

Vil smadre transferrekord

På jagt: ‘Har haft de første samtaler’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Thomas Frank med interessant Danmark-melding