Over et dusin europæiske lande overvejer at melde sig ud af Det Internationale Fodboldforbund (Fifa), hvis planerne om et VM hvert andet år bliver en realitet.
Det oplyser to unavngivne kilder med kendskab til de igangværende forhandlinger til nyhedsbureauet AP.
Fifas præsident, Gianni Infantino, forsøgte tirsdag at sælge idéen om en toårig VM-cyklus på et privat opkald med mange af lederne fra de 55 medlemslande i Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa).
Uefa har tidligere ikke lagt skjul på sin modstand mod forslaget. I kulissen skal flere medlemslande allerede have fortalt forbundet, at de påtænker at trække sig fra Fifa.
Det oplyser de to kilder, der af hensyn til de fortrolige samtaler ønsker at være anonyme, til AP.
De nordiske fodboldforbund – inklusive DBU – luftede allerede i sidste uge idéen om at forlade Fifa, da de angreb VM-planerne.
Her sagde Danmark, Sverige, Norge, Finland, Island og Færøerne i en fælles udtalelse:
– Hvis et flertal i Fifa beslutter at vedtage et forslag om at afholde VM hvert andet år, så vil de nordiske fodboldforbund være tvunget til at overveje andre muligheder og scenarier, der er mere på linje med vores fundamentale værdier, end hvad det nuværende forslag fra Fifa repræsenterer.
Vælger nogle europæiske lande at forlade Fifa, så kan de formentlig regne med Uefa-præsident Aleksander Ceferins opbakning.
Ceferin har tidligere sagt, at Europa kan boykotte VM, hvis Fifas planer bliver til virkelighed.
Uanset hvad så vil det være en voldsom eskalering af konflikten, hvis nogle lande vælger at forlade Det Internationale Fodboldforbund.
Fifa har endnu ikke sat nogen dato for, hvornår der formelt skal tages en beslutning om forbundets VM-planer. Men ifølge AP så kan det ske på et møde med Fifas 211 medlemslande i december.
Den danske landstræner Kasper Hjulmand sagde tirsdag til Ritzau, at han fornemmer, at der er global opbakning til forslaget trods modstanden fra Uefa.
Det gjorde han efter et onlinemøde med Fifas udviklingsdirektør Arsène Wenger. Alle verdens landstrænere var indbudt til mødet.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Aral Simsir er landet
TRANSFER
Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub
NYHEDER
Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job
MEDIE
Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet
Knuser transferrekord
LIVE
VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby taber millioner på Yeboah
MEDIE
Her er danskers millionløn i Lazio
USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?
TOPNYHED
FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’
MEDIE
De meldes interesseret i Orri Oskarsson
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’
TOPNYHED
Dybt forundret over Superliga-flop
Medier jubler over USA’s nedtur
VM-spiller alvorligt skadet
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK forhandler om Bernhardsson-køb
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Horsens laver rekordtransfer
TOPNYHED
Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby
EKSKLUSIVT
Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’
NYHEDER
Stor nedtur for Superliga-komet
NYHEDER
Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr
MEDIE
Medie: FCK-spiller enig med ny klub
Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
OPTAKT
Schweiz – Colombia
NYHEDER
Kæmpe flop: Brøndby sælger Yeboah
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
MEDIE
Bundesliga-klub henter FCM-emne
NYHEDER
Cornelius: ‘Jeg skal kunne spille hver tredje dag’
INTERVIEW
‘Jeg er rigtig dårlig til at holde min kæft’
