Exit hjemsøger FCN: Lortefølelse

Det ærgerlige Europa-exit kan stadig mærkes hos flere af FC Nordsjælland-spillerne, der dog ser fremad.



Tipsbladet i Farum

FC Nordsjællands Europa-exit gjorde ondt.

Meget ondt.

Farvellet til Conference League-gruppespillet har siddet i de nordsjællandske spillere længe, det er faktisk noget, der stadig kan mærkes.

Selvom det gjorde ondt, så forsøger Marcus Ingvartsen at se frem mod de kommende Superliga- og pokalkampe.

– Det var rigtigt skidt. Vi landede fredag morgen i København, efter vi røg ud, og så gik vi direkte på ferie.

– Det var en rigtig øv- og lortefølelse, så til dels stadig sidder lidt i os, men vi skal videre og have fokus på Superligaen og Pokalen, siger angriberen til Tipsbladet.

Ferien var også svær at nyde for Martin Frese, der lige skulle bruge nogle dage til at komme sig.

– Det var rigtig hårdt, og det var en hård aften i Bulgarien i den sidste kamp inden ferien.

– Der er stadig mange af os, der tænker over det, for det var ikke den fedeste oplevelse. Nu skal vi lægge det på hylden, og så skal vi koncentrere os om Superligaen og Pokalen, som vi også går meget op i.

Ødelagde det ferien?

– De første to tre dage var hårde, for vi kom også sent hjem, så døgnrytmen var også ødelagt, siger FCN-profilen.

'Der skal arbejdes i pausen'
Sæsonen er ikke forløbet helt, som man havde håbet på i FC Nordsjælland, og der skal derfor arbejdes på flere ting i pausen.

– Vi skal have arbejdet videre på nogle af de ting, vi i starten var rigtig gode til. Vi skal have scoret nogle flere mål og arbejdet med vores spil.

– Der har været mange kampe, og det har været noget andet, end vi har været vant til, så den rotation, og være frisk i kroppen, det bliver lidt anderledes efter pausen, siger Marcus Ingvartsen.

Flere mål er også det, der er i fokus hos Martin Frese.

– Det er ikke nogen hemmelighed, at vi ikke har scoret nok mål. Vi skal kollektivt have scoret nogle flere mål og vundet nogle flere kampe.

– Vi vil gerne lege med i toppen af Superligaen. Vi er et af de bedste hold i Superligaen, så det er noget, vi stadig sigter efter.

– Det kan godt være, vi ligger nummer fem nu, men der er ikke mange point op til at kæmpe med om de sjove pladser, siger han.

I pausen skal FC Nordsjælland en tur på træningslejr i San Diego, og den 18. februar står den på Superliga igen, hvor man på hjemmebane får besøg af lokalrivalerne fra Lyngby.







LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Thomas Frank scorer sommerjob

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Transferfri stjerne i København

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Født i Danmark og på vej til VM

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid

VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage

Stort medie hylder AGF-profil

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Har du fuldstændig tabt småkagerne?

Benhård AGF-boss: De skal møde klokken 10!