Exit hjemsøger FCN: Lortefølelse

Det ærgerlige Europa-exit kan stadig mærkes hos flere af FC Nordsjælland-spillerne, der dog ser fremad.



Tipsbladet i Farum

FC Nordsjællands Europa-exit gjorde ondt.

Meget ondt.

Farvellet til Conference League-gruppespillet har siddet i de nordsjællandske spillere længe, det er faktisk noget, der stadig kan mærkes.

Selvom det gjorde ondt, så forsøger Marcus Ingvartsen at se frem mod de kommende Superliga- og pokalkampe.

– Det var rigtigt skidt. Vi landede fredag morgen i København, efter vi røg ud, og så gik vi direkte på ferie.

– Det var en rigtig øv- og lortefølelse, så til dels stadig sidder lidt i os, men vi skal videre og have fokus på Superligaen og Pokalen, siger angriberen til Tipsbladet.

Ferien var også svær at nyde for Martin Frese, der lige skulle bruge nogle dage til at komme sig.

– Det var rigtig hårdt, og det var en hård aften i Bulgarien i den sidste kamp inden ferien.

– Der er stadig mange af os, der tænker over det, for det var ikke den fedeste oplevelse. Nu skal vi lægge det på hylden, og så skal vi koncentrere os om Superligaen og Pokalen, som vi også går meget op i.

Ødelagde det ferien?

– De første to tre dage var hårde, for vi kom også sent hjem, så døgnrytmen var også ødelagt, siger FCN-profilen.

'Der skal arbejdes i pausen'
Sæsonen er ikke forløbet helt, som man havde håbet på i FC Nordsjælland, og der skal derfor arbejdes på flere ting i pausen.

– Vi skal have arbejdet videre på nogle af de ting, vi i starten var rigtig gode til. Vi skal have scoret nogle flere mål og arbejdet med vores spil.

– Der har været mange kampe, og det har været noget andet, end vi har været vant til, så den rotation, og være frisk i kroppen, det bliver lidt anderledes efter pausen, siger Marcus Ingvartsen.

Flere mål er også det, der er i fokus hos Martin Frese.

– Det er ikke nogen hemmelighed, at vi ikke har scoret nok mål. Vi skal kollektivt have scoret nogle flere mål og vundet nogle flere kampe.

– Vi vil gerne lege med i toppen af Superligaen. Vi er et af de bedste hold i Superligaen, så det er noget, vi stadig sigter efter.

– Det kan godt være, vi ligger nummer fem nu, men der er ikke mange point op til at kæmpe med om de sjove pladser, siger han.

I pausen skal FC Nordsjælland en tur på træningslejr i San Diego, og den 18. februar står den på Superliga igen, hvor man på hjemmebane får besøg af lokalrivalerne fra Lyngby.





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Transferbombe på vej

Storroser 18-årig FCK-spiller

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Sådan starter Brøndby i Nørgaards første kamp

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Meldes tæt på storklub

Monstertransfer: Her er hans kongeløn



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

De vil have Gaaei – her er prisen

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Sydafrika – Canada

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Markant ændring i Silkeborg

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen