– Den mulighed kunne jeg ikke sige nej til.
Den tidligere Superliga-spiller Kristoffer Pallesen troede ikke, at han skulle ende i AaB's juridiske afdeling.
Pallesen stod dog ved en skillevej, da en skade tvang ham til et karrierestop.
Hvad skulle han så?
I et interview med Tipsbladet fortæller den tidligere AaB-spiller om rejsen fra at være fodboldspiller til at skulle leve et civilt liv.
Da spillerkarrieren var forbi, fik han et noget overraskende jobtilbud en vinterdag i 2023.
– Det stod ret klart for mig efter min skade, at jeg ikke skulle spille fodbold mere. Jeg havde ikke lyst til at sidde i sofaen og drikke kaffe samt genoptræne i et års tid, velvidende at jeg ikke ville komme til at spille igen. Jeg troede, at jeg skulle til forhandlingsbordet og forhandle en form for fratrædelse.
– Jeg følte, at jeg havde skide-gode kort på hånden. De vidste, at de havde en spiller, der ikke kom til at spille. Jeg tænkte, at det blev rigtig godt. Så kom idéen med, at jeg skulle være rådgiver for dem. Jeg kunne mærke, at det var rigtige for mig.
– Jeg var stadig forelsket i miljøet. Jeg ville rigtig gerne arbejde med sport. Det var også en blød overgang fra det ene til det andet. Nogle synes, at det er selvpineri, at jeg gik op og ned ad fodboldspillere, men jeg blev i miljøet og fik en blød overgang til det civile liv, fortæller Pallesen.
I jobbet som juridisk rådgiver i AaB kom han blandt andet til at beskæftige sig med køb og salg af spillere, og det nød Pallesen i fulde drag.
Over sommeren fik han dog et nyt jobtilbud fra Haugaard|Braad Advokatfirma, der var for godt til at sige nej til.
– AaB havde så en husadvokat, der hedder Tommy Olesen, som er meget anerkendt inden for sportsretten. Jeg snakkede med ham til tider, og så spurgte han mig, om jeg ville fortsætte som advokatfuldmægtig hos ham fra august.
– Det sagde jeg ja til, og det er jeg glad for. Her skal jeg fortsætte med at arbejde med særligt sports- og ansættelsesret og blandt andet holde mig skarp på, hvordan FIFA’s regulativer udvikler sig.
– Selvom jeg var meget glad for at være i AaB, syntes jeg, at det var på tide at kravle op ad karrierestigen i den juridiske verden.
Hvordan er det at forlade AaB efter syv år i klubben?
– Det er specielt. Jeg er rimelig omstillingsparat, men det er stadig specielt at komme på den samme arbejdsplads i syv år. Det er meget vanedannende på en god måde at komme på en god arbejdsplads med gode mennesker.
– Det har været svært, fordi det har været godt. AaB er en virkelig dejlig klub, og den er på rette vej. Det er ikke nogle nemme ting, som de jonglerer med, og det gør de rigtig godt. De er i trygge hænder, men det betyder ikke, at jeg ikke savner at være der.
Artiklen fortsætter under billedet.

Ingen identitetskrise
For mange fodboldspillere kan det være vanskeligt at skulle lande i at stoppe fodboldkarrieren.
Selvom 34-årige Pallesens karriere fik et brat ende 7. maj 2023, så glæder han sig over den nye tilværelse.
– Jeg har aldrig identificeret mig som fodboldspiller. Jeg har aldrig lagt så meget i det at være fodboldspiller. Jeg kunne godt mærke, at det var et markant karriereskift. Mine tidligere holdkammerater syntes, at det var rigtig sjovt, at jeg fra den ene dag til den anden sad i omklædningsrummet, til at de kom forbi hver dag og drillede mig med, at jeg var en kontormus.
– Det var specielt. Nu stoppede jeg karrieren i vinterperioden. For en halvgammel fodboldspiller er de kolde måneder ikke de sjoveste, og jeg havde ikke lyst til at træne på det tidspunkt.
– Det var et meget godt liv på mange punkter, og når jeg så kampene, kunne jeg mærke, at jeg savnede det. Når jeg tænker på alt det andet som fodboldspiller, så er det et hårdt job. Der er pres på hele tiden. Du skal spise og sove på de rigtige tidspunkter.
– Og så er der rigtig mange, der går op i dit arbejde, og det er rigtig hårdt. Det er en super god måde at lære at håndtere stress og pres, og det tror jeg, at jeg kommer til at bruge i mit nye arbejde, siger Kristoffer Pallesen til Tipsbladet.
I løbet af karrieren blev det til hele 237 Superliga-kampe i alt for Viborg og AaB.
TOPNYHED
Lothar Matthäus fælder dom over Danmark
MEDIE
Liverpool-spiller i chokskifte?
HELT VILDT
‘FCK overrasker – de går all in på denne stjerne’
MEDIE
De vil købe FC Midtjylland-profil
FANKLUBBEN
Vejle-transfer: Hent denne pivfarlige angriber!
INTERVIEW
Stor dansk profil ser ikke sig selv i Brøndby
TOPNYHED
Raser over Patrick Dorgu-beslutning
MEDIE
Købt for 225 mio. i sommer – nu sendes han væk
MEDIE
Vavro og dansk stjerne meldes på vej væk
TOPNYHED
– Jeg sagde hent ham i Brøndby!
Tilbyder “statsministerløn” – FC København lurer
MEDIE
Stjerne vil væk i januar – koster 450 mio.
FANKLUBBEN
FCK ville hellere af med ham – og tak for det!
MEDIE
Mads Kikkenborg på vej væk fra Anderlecht
MEDIE
Radiotavshed – stjerne er færdig i Real Madrid
HELT VILDT
44 målinvolveringer i 2025 – dansker er brandvarm
MEDIE
Pione Sistos millionløn skaber problemer
Taler om Dorgu-transfer: Det gjorde ondt
TRANSFER
Jagtet af FCK – nu skifter han
‘Dette er Jonas Vingegaards største problem’
TOPNYHED
Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’
MEDIE
På vej til storklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kim Engstrøm siger op
MEDIE
Stjernetræner er ‘besat af Højbjerg’
MEDIE
Lurer på dyr dansk stjerne
TOPNYHED
Frederik Birk bryder tavsheden
TIPSBLADET SPECIAL
Topscorer sprudler – slår I til, Brøndby?
MEDIE
Storklub lurer på Mohamed Salah
EKSKLUSIVT
Afsløring: Strømsgodset hapser Jimmy Brinksby
HELT VILDT
Ståle Solbakken raser: Det er et galehus
EKSKLUSIVT
Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur
AVIS
Stopper alle forhandlinger
MEDIE
Spøger i kæmpeklub
TRANSFER
Guld i 1. division: 9 oplagte Superliga-emner
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Tre spillere til FC København
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chefscout i HB Køge skifter klub
MEDIE
Stjerne skifter ‘100 procent’ – dialog med Barca
TRANSFER
Philadelphia Union forhandler om dansker
Slår transferrekord for Thomas Franks bænkevarmer
TOPNYHED
Solgte dansk stjerne: ‘Det gør stadig ondt’
NYHEDER
Tysk landsholdsangriber rykker til AC Milan
Se videoen: Her buher Spurs-fans af Thomas Frank
TRANSFER
Dansker rykker fra Bundesligaen til Derby
NYHEDER
Det er et mysterium for Pep Guardiola
Tahirys Dos fløjet på hospitalet med brandskader
INTERVIEW
Zinckernagel om dansk klub: ‘Gik kold i projektet’
Pibekoncert til Thomas Frank
Thomas Frank fik point i gensyn med Brentford
DAGENS SPILFORSLAG
Sløv kampstart på Sardinien
TIPSBLADET SPECIAL