FAKTA: Derfor knæler sportsstjernerne

Knælende sportsudøvere inden kamp er igen blevet et naturligt syn, siden Colin Kaepernick gjorde det i 2016.



Når det danske fodboldlandshold lørdag aften går på banen mod Belgien, vil landsholdsspillerne knæle, inden dommeren fløjter kampen i gang.

Begge landshold knæler for at markere kampen mod racisme og diskrimination, oplyser Dansk Boldspil Union (DBU) lørdag.

Her følger fakta om det knælende ritual:

* Når sportsudøvere i dag knæler inden en kamp, er det i høj grad inspireret af den amerikanske NFL-spiller Colin Kaepernick.

* Colin Kaepernick, der dengang spillede for San Francisco 49ers, knælede for første gang i 2016 under den amerikanske nationalsang inden en kamp.

* Det gjorde han for at protestere mod racisme, undertrykkelse og politivold mod sorte.

* I amerikansk fodbold – og andre amerikanske sportsgrene – er det kutyme, at man rejser sig under afspilningen af nationalsangen.

* Selv sagde Kaepernick i 2016 om ritualet:

– Jeg vil ikke rejse mig og udvise stolthed for et flag, som undertrykker sorte og farvede personer.

* Den amerikanske præsident, Donald Trump, og NFL som organisation tog afstand fra ritualet, og året efter kunne Kaepernick ikke få en kontrakt i ligaen. I 2020 er han fortsat ikke tilknyttet en klub.

* I juni i år undskyldte NFL-chef Roger Goodell og erkendte, at ligaen havde taget fejl, da man tog afstand fra Kaepernicks knælen. Protesterne var retmæssige i forhold til den undertrykkelse, som sorte spillere, trænere og fans har oplevet, sagde han.

* Udtalelsen kom, en måned efter at den sorte mand George Floyd døde i forbindelse med en anholdelse, hvor en politibetjent pressede sit knæ mod Floyds nakke i næsten ni minutter, imens Floyd lå på jorden.

* George Floyds død frembragte massive Black Lives Matter-demonstrationer i USA og flere steder verden over, hvor demonstranterne gik på gaden for at protestere mod racisme og politivold mod sorte, akkurat som det Kaepernick knælede for i 2016.

* Det knælende ritual er i de seneste måneder blevet en fast del af mange sportsgrene, herunder den bedste engelske fodboldrække, Premier League, hvor spillerne efter coronapausen har knælet før hver kamp i solidaritet med Black Lives Matter-bevægelsen.

* I lørdagens kamp mellem Belgien og Danmark knæler spillerne inden kampen. Og det ventes også, at spillerne igen vil knæle i tirsdagens kamp mellem Danmark og England.

* I solidaritet med Black Lives Matter-bevægelsen knælede samtlige spillere, da baseballsæsonen i USA blev indledt i juli.

* Selv om ritualet i de seneste år er blevet forbundet med Black Lives Matter-bevægelsen, rækker det langt tilbage i historien.

* Eksempelvis knælede Martin Luther King i 1965 efter en prædiken, da en gruppe sorte blev anholdt under en march.

* I 1996 nægtede den amerikanske basketballspiller Mahmoud Abdul Rauf at rejse sig under nationalsangen inden en NBA-kamp og kaldte det amerikanske flag for et symbol på undertrykkelse.

Kilder: BBC, The Independent, Goal.com og WalesOnline.

/ritzau/



Freiburg nupper pokalsejr

Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund

Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper

Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen

Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’

‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’

Ekspert undrer sig over Zorniger-interview

Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?

– Brøndby er chanceløse

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

Nu er han gratis – på vej til OB?

Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus

Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige

Har I tabt sutten, Brøndby?

FCK’er er ‘det største flop i det første halve år’

Endelig godt nyt

Thomas Gravesen revser Superliga-træner

Dansk landsholdsspiller vende hjem

Liverpool dukkede op til Superliga-kamp

Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende

Blæst bagover af Superliga-stjerne

Her er favoritten til at afløse Thomas Frank

FC København-profil ude med sygdom

Thorups afløser stopper efter fem måneder

‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’

Skidt melding

Storklub meldes interesseret

Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.

Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning

Ståle orker ikke: ‘Hellere spise snacks i sofaen’

Ikke sket i 77 dage: ‘Det er imponerende’

Nicolaj Thomsen indstiller karrieren

Rundens hold i Superligaen – Runde 17

Forventer kæmpe fest, når FCK kommer på besøg

FC Københavns medejerskab godkendes

Afvist

Vingegaard: ‘Ville være helt vanvittigt’

Stoppet på landsholdet – kan gøre comeback til EM

Brøndby Stadion over Parken: ‘Det er mere intenst’

– Han vil være i store problemer

Så du det? Dansk landstræner rasende på tv

Målene væltede ind: Landstræner nedtoner problemer

Dortmund slår Leverkusen igen-igen

Brøndby-stjerne har undskyldt: ‘Ikke i orden!’

Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby

Rystet over kæmpe nedsmeltning

Steve Cooper laver én ændring

Viborg-boss afviser norsk storklub

Tipsbladet i nyt samarbejde med Visitfootball