FAKTA: Derfor knæler sportsstjernerne

Knælende sportsudøvere inden kamp er igen blevet et naturligt syn, siden Colin Kaepernick gjorde det i 2016.



Når det danske fodboldlandshold lørdag aften går på banen mod Belgien, vil landsholdsspillerne knæle, inden dommeren fløjter kampen i gang.

Begge landshold knæler for at markere kampen mod racisme og diskrimination, oplyser Dansk Boldspil Union (DBU) lørdag.

Her følger fakta om det knælende ritual:

* Når sportsudøvere i dag knæler inden en kamp, er det i høj grad inspireret af den amerikanske NFL-spiller Colin Kaepernick.

* Colin Kaepernick, der dengang spillede for San Francisco 49ers, knælede for første gang i 2016 under den amerikanske nationalsang inden en kamp.

* Det gjorde han for at protestere mod racisme, undertrykkelse og politivold mod sorte.

* I amerikansk fodbold – og andre amerikanske sportsgrene – er det kutyme, at man rejser sig under afspilningen af nationalsangen.

* Selv sagde Kaepernick i 2016 om ritualet:

– Jeg vil ikke rejse mig og udvise stolthed for et flag, som undertrykker sorte og farvede personer.

* Den amerikanske præsident, Donald Trump, og NFL som organisation tog afstand fra ritualet, og året efter kunne Kaepernick ikke få en kontrakt i ligaen. I 2020 er han fortsat ikke tilknyttet en klub.

* I juni i år undskyldte NFL-chef Roger Goodell og erkendte, at ligaen havde taget fejl, da man tog afstand fra Kaepernicks knælen. Protesterne var retmæssige i forhold til den undertrykkelse, som sorte spillere, trænere og fans har oplevet, sagde han.

* Udtalelsen kom, en måned efter at den sorte mand George Floyd døde i forbindelse med en anholdelse, hvor en politibetjent pressede sit knæ mod Floyds nakke i næsten ni minutter, imens Floyd lå på jorden.

* George Floyds død frembragte massive Black Lives Matter-demonstrationer i USA og flere steder verden over, hvor demonstranterne gik på gaden for at protestere mod racisme og politivold mod sorte, akkurat som det Kaepernick knælede for i 2016.

* Det knælende ritual er i de seneste måneder blevet en fast del af mange sportsgrene, herunder den bedste engelske fodboldrække, Premier League, hvor spillerne efter coronapausen har knælet før hver kamp i solidaritet med Black Lives Matter-bevægelsen.

* I lørdagens kamp mellem Belgien og Danmark knæler spillerne inden kampen. Og det ventes også, at spillerne igen vil knæle i tirsdagens kamp mellem Danmark og England.

* I solidaritet med Black Lives Matter-bevægelsen knælede samtlige spillere, da baseballsæsonen i USA blev indledt i juli.

* Selv om ritualet i de seneste år er blevet forbundet med Black Lives Matter-bevægelsen, rækker det langt tilbage i historien.

* Eksempelvis knælede Martin Luther King i 1965 efter en prædiken, da en gruppe sorte blev anholdt under en march.

* I 1996 nægtede den amerikanske basketballspiller Mahmoud Abdul Rauf at rejse sig under nationalsangen inden en NBA-kamp og kaldte det amerikanske flag for et symbol på undertrykkelse.

Kilder: BBC, The Independent, Goal.com og WalesOnline.

/ritzau/



Storroser Eriksen: ‘Jeg forstod det slet ikke’

Jagtede Brøndby-spiller: ‘De havde dybere lommer’

Solbakken indlagt – missede Hareide-bisættelse

Mikael Uhre: Derfor skifter jeg til FC Midtjylland

Schmeichel slagter stjerne: ‘En total skændsel’

Kæmpetransfer – guldregn over dansk klub

Mulig ny Brøndby-stjerne ydmygede United

– Lange forhandlinger med FC København

Brentford har gjort det igen

Raser over Rasmus Højlund-episode

Dansk EM-stjerne: ‘Vil gerne tilbage til Danmark’

City betaler 560 millioner for ny stjerne

Afsløring: Brøndby tester Emmanuel Dennis af 

Amorim-frustration: Blev nægtet dansk stjerne

Helt sikker: De arbejder på at hente FCM-angriber

Ousmane Sow: Derfor tager jeg til Brøndby

Afsløring: Westergaard har skiftet klub

Tæt på kæmpe Brøndby-skifte – var i dialog med FCK

Afsløring: Andreas Gülstorff stopper i norsk klub

Superliga-exit – fans i chok over hans kongeløn

Superliga-klub i forhandlinger om salg

Afsløring: Her er Brøndbys plan med Tonni Adamsen

Forhandler med Brøndby: ‘Jeg vil IKKE miste ham!’

Bekræfter: FC København får svar meget snart

Slagter United: ‘Det er pinligt’

Superliga-klub tæt på salg til Japan

Bach Bak i svime over Uhre

Afsløring: Godt Brøndby-nyt – tæt på lang kontrakt

Storklub vil have Filip Jörgensen

Brøndby meldes i dialog om salg af profil

Overrasket af Brøndby-bombe: ‘Med al respekt…’

Afsløring: Mikael Uhre er FC Midtjylland-spiller

Husker du Mini-Ronaldinho? – På vej til denne klub

Ny Brøndby-stjerne? ‘En åbenbaring!’

På vej til Brøndby? ‘Fremragende præstation!’

– Så kan det ikke være et svært valg

Liverpool-træner er ked af prædikat

Afsløring: Aston Villa-talent spøger i Superligaen

Afsløring: Bombe – FCM slår AGF i kamp om Uhre

Arsenal og Liverpool delte i ørkenvandring

Dronningens Don Quixote får tæv på Tenerife

Real Madrid satte Atlético på plads

Schmedes roser ny transfer

Brøndby henter Bartosz Slisz: En stærk mentalitet

Afsløring: Belgisk klub lurer på Adam Ahmad

Storklub vil købe Tochi Chukwuani

Tottenham-anfører: ‘Vi bærer ansvaret’

Fodboldstjerner strømmer til Hareides bisættelse

Superliga-bombe? ‘Fint at have Uhre i truppen’

Amorim-exit: ‘Han må være en af de lykkeligste’