FAKTA: Derfor knæler sportsstjernerne

Knælende sportsudøvere inden kamp er igen blevet et naturligt syn, siden Colin Kaepernick gjorde det i 2016.



Når det danske fodboldlandshold lørdag aften går på banen mod Belgien, vil landsholdsspillerne knæle, inden dommeren fløjter kampen i gang.

Begge landshold knæler for at markere kampen mod racisme og diskrimination, oplyser Dansk Boldspil Union (DBU) lørdag.

Her følger fakta om det knælende ritual:

* Når sportsudøvere i dag knæler inden en kamp, er det i høj grad inspireret af den amerikanske NFL-spiller Colin Kaepernick.

* Colin Kaepernick, der dengang spillede for San Francisco 49ers, knælede for første gang i 2016 under den amerikanske nationalsang inden en kamp.

* Det gjorde han for at protestere mod racisme, undertrykkelse og politivold mod sorte.

* I amerikansk fodbold – og andre amerikanske sportsgrene – er det kutyme, at man rejser sig under afspilningen af nationalsangen.

* Selv sagde Kaepernick i 2016 om ritualet:

– Jeg vil ikke rejse mig og udvise stolthed for et flag, som undertrykker sorte og farvede personer.

* Den amerikanske præsident, Donald Trump, og NFL som organisation tog afstand fra ritualet, og året efter kunne Kaepernick ikke få en kontrakt i ligaen. I 2020 er han fortsat ikke tilknyttet en klub.

* I juni i år undskyldte NFL-chef Roger Goodell og erkendte, at ligaen havde taget fejl, da man tog afstand fra Kaepernicks knælen. Protesterne var retmæssige i forhold til den undertrykkelse, som sorte spillere, trænere og fans har oplevet, sagde han.

* Udtalelsen kom, en måned efter at den sorte mand George Floyd døde i forbindelse med en anholdelse, hvor en politibetjent pressede sit knæ mod Floyds nakke i næsten ni minutter, imens Floyd lå på jorden.

* George Floyds død frembragte massive Black Lives Matter-demonstrationer i USA og flere steder verden over, hvor demonstranterne gik på gaden for at protestere mod racisme og politivold mod sorte, akkurat som det Kaepernick knælede for i 2016.

* Det knælende ritual er i de seneste måneder blevet en fast del af mange sportsgrene, herunder den bedste engelske fodboldrække, Premier League, hvor spillerne efter coronapausen har knælet før hver kamp i solidaritet med Black Lives Matter-bevægelsen.

* I lørdagens kamp mellem Belgien og Danmark knæler spillerne inden kampen. Og det ventes også, at spillerne igen vil knæle i tirsdagens kamp mellem Danmark og England.

* I solidaritet med Black Lives Matter-bevægelsen knælede samtlige spillere, da baseballsæsonen i USA blev indledt i juli.

* Selv om ritualet i de seneste år er blevet forbundet med Black Lives Matter-bevægelsen, rækker det langt tilbage i historien.

* Eksempelvis knælede Martin Luther King i 1965 efter en prædiken, da en gruppe sorte blev anholdt under en march.

* I 1996 nægtede den amerikanske basketballspiller Mahmoud Abdul Rauf at rejse sig under nationalsangen inden en NBA-kamp og kaldte det amerikanske flag for et symbol på undertrykkelse.

Kilder: BBC, The Independent, Goal.com og WalesOnline.

/ritzau/





Ekspert til Eriksen: Skift til denne klub nu!




LIVE

TransferLIVE: Uvis fremtid for Luca Kjerrumgaard

Kan sikre millioner til AGF

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer

Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs

Guardiolas fremtid? ‘Hold øje med dette job’

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub

Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: Har fået løbepas af Brøndby

Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge

Forlader AGF – her er hans nye klub

Afsløring: FCN køber rekorddyrt kæmpetalent



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Taget på sengen: Sådan fik Thomas Mikkelsen besked

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax

Roony vil væk



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

FC Nordsjælland jubler: Fysisk imponerende profil

Mæhle kan hentes for spotpris

Brøndby-salg på vej – forventer det sker inden VM

Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser

AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!

Tidl. Viborg-stjerne kan vende tilbage til Danmark

Slut med Slot? Han er favorit til at overtage

Bekræfter: Vender tilbage til FC København

Erik ten Hag jagter dansker

FCN bør hente disse to tidl. landsholdsspillere

Her er FCKs mulige modstandere i Conference League

Husker du FCM-stjernen Sparv? Scorer nyt stort job



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Højlund får ny stjernetræner i Napoli

United nærmer sig stjernespiller – her er prisen