Når det danske fodboldlandshold lørdag aften går på banen mod Belgien, vil landsholdsspillerne knæle, inden dommeren fløjter kampen i gang.
Begge landshold knæler for at markere kampen mod racisme og diskrimination, oplyser Dansk Boldspil Union (DBU) lørdag.
Her følger fakta om det knælende ritual:
* Når sportsudøvere i dag knæler inden en kamp, er det i høj grad inspireret af den amerikanske NFL-spiller Colin Kaepernick.
* Colin Kaepernick, der dengang spillede for San Francisco 49ers, knælede for første gang i 2016 under den amerikanske nationalsang inden en kamp.
* Det gjorde han for at protestere mod racisme, undertrykkelse og politivold mod sorte.
* I amerikansk fodbold – og andre amerikanske sportsgrene – er det kutyme, at man rejser sig under afspilningen af nationalsangen.
* Selv sagde Kaepernick i 2016 om ritualet:
– Jeg vil ikke rejse mig og udvise stolthed for et flag, som undertrykker sorte og farvede personer.
* Den amerikanske præsident, Donald Trump, og NFL som organisation tog afstand fra ritualet, og året efter kunne Kaepernick ikke få en kontrakt i ligaen. I 2020 er han fortsat ikke tilknyttet en klub.
* I juni i år undskyldte NFL-chef Roger Goodell og erkendte, at ligaen havde taget fejl, da man tog afstand fra Kaepernicks knælen. Protesterne var retmæssige i forhold til den undertrykkelse, som sorte spillere, trænere og fans har oplevet, sagde han.
* Udtalelsen kom, en måned efter at den sorte mand George Floyd døde i forbindelse med en anholdelse, hvor en politibetjent pressede sit knæ mod Floyds nakke i næsten ni minutter, imens Floyd lå på jorden.
* George Floyds død frembragte massive Black Lives Matter-demonstrationer i USA og flere steder verden over, hvor demonstranterne gik på gaden for at protestere mod racisme og politivold mod sorte, akkurat som det Kaepernick knælede for i 2016.
* Det knælende ritual er i de seneste måneder blevet en fast del af mange sportsgrene, herunder den bedste engelske fodboldrække, Premier League, hvor spillerne efter coronapausen har knælet før hver kamp i solidaritet med Black Lives Matter-bevægelsen.
* I lørdagens kamp mellem Belgien og Danmark knæler spillerne inden kampen. Og det ventes også, at spillerne igen vil knæle i tirsdagens kamp mellem Danmark og England.
* I solidaritet med Black Lives Matter-bevægelsen knælede samtlige spillere, da baseballsæsonen i USA blev indledt i juli.
* Selv om ritualet i de seneste år er blevet forbundet med Black Lives Matter-bevægelsen, rækker det langt tilbage i historien.
* Eksempelvis knælede Martin Luther King i 1965 efter en prædiken, da en gruppe sorte blev anholdt under en march.
* I 1996 nægtede den amerikanske basketballspiller Mahmoud Abdul Rauf at rejse sig under nationalsangen inden en NBA-kamp og kaldte det amerikanske flag for et symbol på undertrykkelse.
Kilder: BBC, The Independent, Goal.com og WalesOnline.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Enig med N’Golo Kanté
NYHEDER
– Vi er pressede
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Jørgensen tæt på stor transfer
INTERVIEW
‘Helt ærligt, Brøndby – hent ham!’
TRANSFER
Spottet i lufthavnen – han er på vej til Danmark
NYHEDER
Gidsel fik klar besked: ‘Stop det!’
NYHEDER
FCM-profil slemt skadet – kørt på hospitalet
Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært
EKSKLUSIVT
‘Vi vil have meget mere, end Brøndby kan give’
NYHEDER
Kæmpe nedtur for Frank – ramt af nyt problem
TRANSFER
BBC: Dyr dansk stjerne vil væk i januar
NYHEDER
Bliver det Chido Obis store chance?
NYHEDER
Dansker på vej – de har røven fuld af penge
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
TOPNYHED
Pludselig dukkede FCK-stjerne op: ‘Jeg elsker jer’
NYHEDER
Topscorer færdig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dreyer forgyldes med vanvittig kontrakt
NYHEDER
Dansker lyner i Italien
TOPNYHED
Første Eriksen-kasse – får topkarakter i lokalavis
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
TOPNYHED
Mohamoud Fofana er på blokken i Brøndby IF
MEDIE
Betalte 45 mio i sommer – nu vil de af med dansker
TIPSBLADET SPECIAL
Angriber til Brøndby? Det er foruroligende
AVIS
Stort medie fremhæver FCM-flop
MEDIE
Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid
TOPNYHED
Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd
TIPSBLADET SPECIAL
Ny Brøndby-spiller? En håbløst umoderne stopper
HELT VILDT
Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp
Legende med chokmelding
‘Sur over Brøndby-transfer’
EKSKLUSIVT
Farzams fanzone: ‘Jeg tror, Brøndby køber ham’
HELT VILDT
To ‘gigantsalg’ i Norge: ‘Sygt mange penge!’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
MEDIE
Skidt nyt, Danmark: Landsholdsprofil opereret igen
TOPNYHED
Medie med dyster Dorgu-melding
TOPNYHED
– Jeg var stiktosset
EKSKLUSIVT
FCK kobles til brasilianer – ikke aktuel længere
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silkeborg henter Adam Wikman
LIGE NU
FCK i vanvittig testkamp – slutter 4-4
TOPNYHED
Drama i Real Madrid: Nu tordner stjernespiller
NYHEDER
Hansi Flick sender smuk hilsen til Xabi Alonso
TOPNYHED
Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Birmingham City fører kapløb om Priske
MEDIE
Særlig klausul koster Alonso vildt millionbeløb
BIZART
Har brugt vanvittigt beløb på fyringer
INTERVIEW
Dansk drømmeskifte: ‘Nu går det i opfyldelse’
NYHEDER
Fyret af storklub – han er Franks nye højre hånd
EKSKLUSIVT
Afsløring: MLS-klub vil købe Callum McCowatt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby sælger Mortensen i stort skifte
EKSKLUSIVT
På vej til Superligaen: Det mest imponerende er…
Real Madrid-træner: Fiasko er vejen til succes
BIZART
Mystisk møde med avis: ‘Jeg er Viktor Claesson’
FCKs søsterklub henter sportschef i Danmark
HELT VILDT
Medier revser chokdebut: ‘Historisk katastrofe’
