Der er lagt op til en stor Champions League-finale, når storklubberne Bayern München og Paris Saint-Germain søndag aften spiller om pokalen med de store ører.
Sådan er det gået i de seneste fem finaler:
* 2019: Liverpool – Tottenham 2-0.
Tottenham drømte om at vinde den største europæiske turnering for første gang, men holdet skulle hurtigt få modgang i finalen i Madrid.
Allerede efter et minut fik holdet et straffespark imod sig for hånd på bolden på kanten af feltet. Mohamed Salah scorede sikkert til 1-0.
Tottenham havde et par gode muligheder, blandt andet ved et nærgående frispark fra Christian Eriksen, men det var i stedet Divock Origi, der cementerede Liverpools sejr kort før tid med et resolut hug.
* 2018: Real Madrid – Liverpool 3-1.
Mohamed Salah havde været Liverpools helt store stjerne på vejen mod finalen, men kampen skulle blive kort for egypteren. Allerede efter en halv time måtte han udgå, efter Sergio Ramos havde trukket ham ned, så han skadede skulderen.
Fem minutter efter pausen kom Real foran 1-0, da keeper Loris Karius begik en brøler af rang. Han kastede bolden ud i benet på Karim Benzema, hvorefter bolden gik i mål.
Sadio Mané udlignede kort efter for Liverpool, men snart var Real igen foran, da den indskiftede Gareth Bale saksesparkede bolden i mål til 2-1 efter godt en time. Bale scorede det sidste mål på langskud, hvor Karius igen droppede.
* 2017: Real Madrid – Juventus 4-1.
Juventus var bedste hold i første halvleg, men efter pausen stod der Real Madrid på det meste. Cristiano Ronaldo bragte Real foran 1-0 efter 20 minutter, men Mario Mandzukic udlignede til 1-1 på en perle af en scoring.
Efter pausen scorede Real Madrid tre gange. Først trykkede Casemiro af fra distancen. Bolden ramte Sami Khedira og snød Gianluigi Buffon, og Real Madrid var foran 2-1. Ronaldo gjorde det til 3-1 med sin anden scoring i kampen, mens Marco Asensio stod for spaniernes sidste scoring.
* 2016: Real Madrid – Atlético Madrid 6-4 efter straffesparkskonkurrence.
For anden gang på tre sæsoner var finalen et anliggende mellem de to store Madrid-klubber, og igen trak Real Madrid sig ud som vinder efter en tæt kamp.
Sergio Ramos bragte Real foran efter et kvarter, og Yannick Ferreira Carrasco udlignede efter 79 minutter og fremtvang derved forlænget spilletid og siden straffesparkskonkurrence.
Her misbrugte Juanfran for Atlético, og da Real Madrid scorede på alle sine fem forsøg, var sejren hjemme.
* 2015: FC Barcelona – Juventus 3-1.
FC Barcelona kom på sejrskurs allerede efter fire minutter på Ivan Rakitic’ mål, men Álvaro Morata bragte spændingen tilbage med 1-1-udligningen ti minutter efter pausen.
Italienerne spillede en fin kamp, men det var bare ikke nok. Luis Suarez scorede til 2-1 midtvejs i anden halvleg, og Neymar cementerede sejren i tillægstiden.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Nyt om Patrick Dorgu
Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle
TIPSBLADET SPECIAL
‘Så brænder hele København ned’
TOPNYHED
‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’
Fyrer landstræner to måneder før VM
Her spiller Lasse Schöne i dag
MEDIE
Kæmpe Martin Braithwaite-kovending
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup
EKSKLUSIVT
Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’
Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg
MEDIE
Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser
Klar tale: Han bliver nok fyret nu
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
HELT VILDT
Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’
‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’
Jannik Vestergaard stopper på landsholdet
NYHEDER
Det er aldrig sket før
EKSKLUSIVT
Kan koste Brøndby flere millioner
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
MEDIE
På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona
TIPSBLADETS DOM
Monster-sejr – hvor var forsvaret henne?
TOPNYHED
Ringet op af Brøndby-træner
OB siger farvel til seks spillere
NYHEDER
FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’
AVIS
‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth
MEDIE
Benhård besked til Real Madrid-stjerner
HELT VILDT
Jacob Ambæk skriver fodboldhistorie
Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur
EKSKLUSIVT
Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’
NYHEDER
Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact
OPTAKT
Chelsea – Manchester United
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil
Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne
NYHEDER
– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!
Nu klager FC Barcelona igen
TOPNYHED
Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi
MEDIE
Ivan Toney klar på choktransfer
INTERVIEW
Brøndby-transfer? ‘Han elsker det her’
DAGENS SPILFORSLAG
Gudinde tæmmer Ulve i Rom
Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske
Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal
Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske
Maradonas læge erklærer sig uskyldig
DAGENS SPILFORSLAG
Motivation til forskel i Lens
EKSKLUSIVT
Nævner FCK-træner: ‘En stor inspiration’
NYHEDER
Bo Svensson fremhæver FCK-profil
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Nu bliver det for barnligt
