Tilbageblik: Sådan gik de sidste fem Champions League-finaler

Champions League-finalen i 2019 var lidt ensidig, men ellers har der været mange gode finaler de seneste år.



Der er lagt op til en stor Champions League-finale, når storklubberne Bayern München og Paris Saint-Germain søndag aften spiller om pokalen med de store ører.

Sådan er det gået i de seneste fem finaler:

* 2019: Liverpool – Tottenham 2-0.

Tottenham drømte om at vinde den største europæiske turnering for første gang, men holdet skulle hurtigt få modgang i finalen i Madrid.

Allerede efter et minut fik holdet et straffespark imod sig for hånd på bolden på kanten af feltet. Mohamed Salah scorede sikkert til 1-0.

Tottenham havde et par gode muligheder, blandt andet ved et nærgående frispark fra Christian Eriksen, men det var i stedet Divock Origi, der cementerede Liverpools sejr kort før tid med et resolut hug.

* 2018: Real Madrid – Liverpool 3-1.

Mohamed Salah havde været Liverpools helt store stjerne på vejen mod finalen, men kampen skulle blive kort for egypteren. Allerede efter en halv time måtte han udgå, efter Sergio Ramos havde trukket ham ned, så han skadede skulderen.

Fem minutter efter pausen kom Real foran 1-0, da keeper Loris Karius begik en brøler af rang. Han kastede bolden ud i benet på Karim Benzema, hvorefter bolden gik i mål.

Sadio Mané udlignede kort efter for Liverpool, men snart var Real igen foran, da den indskiftede Gareth Bale saksesparkede bolden i mål til 2-1 efter godt en time. Bale scorede det sidste mål på langskud, hvor Karius igen droppede.

* 2017: Real Madrid – Juventus 4-1.

Juventus var bedste hold i første halvleg, men efter pausen stod der Real Madrid på det meste. Cristiano Ronaldo bragte Real foran 1-0 efter 20 minutter, men Mario Mandzukic udlignede til 1-1 på en perle af en scoring.

Efter pausen scorede Real Madrid tre gange. Først trykkede Casemiro af fra distancen. Bolden ramte Sami Khedira og snød Gianluigi Buffon, og Real Madrid var foran 2-1. Ronaldo gjorde det til 3-1 med sin anden scoring i kampen, mens Marco Asensio stod for spaniernes sidste scoring.

* 2016: Real Madrid – Atlético Madrid 6-4 efter straffesparkskonkurrence.

For anden gang på tre sæsoner var finalen et anliggende mellem de to store Madrid-klubber, og igen trak Real Madrid sig ud som vinder efter en tæt kamp.

Sergio Ramos bragte Real foran efter et kvarter, og Yannick Ferreira Carrasco udlignede efter 79 minutter og fremtvang derved forlænget spilletid og siden straffesparkskonkurrence.

Her misbrugte Juanfran for Atlético, og da Real Madrid scorede på alle sine fem forsøg, var sejren hjemme.

* 2015: FC Barcelona – Juventus 3-1.

FC Barcelona kom på sejrskurs allerede efter fire minutter på Ivan Rakitic’ mål, men Álvaro Morata bragte spændingen tilbage med 1-1-udligningen ti minutter efter pausen.

Italienerne spillede en fin kamp, men det var bare ikke nok. Luis Suarez scorede til 2-1 midtvejs i anden halvleg, og Neymar cementerede sejren i tillægstiden.

/ritzau/





Thomasberg står bag sensation – ikke sket i 17 år




TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Real Madrid taber

Spår om Neestrup-exit i FCK: ‘For alles bedste’

Kæmpe FC København-hovedpine før afgørende kamp

Neestrup: ‘Fuck det!’

Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning

Silkeborg IF – FC Midtjylland

Absurd situation? ‘Det er bedst at tabe i Parken’



EKSKLUSIVT

Supercomputer: Gyser – her ender FC København

Dansker fyrede Thomas Frank: Nu kommenterer han

Raser – Jacob Bruun Larsen hevet til samtale

Det var absurd – de var fuldstændig forstenet

Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Totalt ufortjent: ‘Det er ikke kunstskøjteløb’

Hele verden i chok: ‘Han kan sende Danmark til VM’

Landstræner med klar besked til FCK-stjerne

– Det gør ondt, siger Rasmus Falk

Accepterer: Vil betale 450 mio. til Mbappé



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

– Man tænker: ‘Hvor længe kan det fortsætte?’

Skæbnemøde i dag – åbning for Thomas Frank?

Ny FCK-juvel: ‘Et stort talent og et godt hoved’

Tidligere Brøndby-profil er vendt hjem

Overvejer at rive kontrakten i stykker

Randers FC – FC Fredericia

Færdig i Superligaen: Her er hans nye klub

Schmeichel buhet af egne fans – nu reagerer træner

Hylder Dorgu: ‘Folk glemmer det!’

Bekræfter: Brøndby-profil hørte om AGF-interesse

Man Utd-stjerne hylder Amorim

Brøndby-stjerne med særligt FC København-ønske



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring

Zorniger om FCK: Her er de bedre end FCM

– Pinligt for rigtig mange at se

Tottenham Hotspur – Arsenal

AGF-profil overvejer karrierestop

O’Riley lærte lektie: ‘Det var ubarmhjertigt’

Peger på pressen: Har sagt det hele sæsonen

Bekræfter – kan købe Superliga-spiller

Dansk sportschef om rekordtransfer: ‘Modbydeligt’

OB – FC København

Iskold Xabi Alonso afviser topklub

Stort slag for FC København

Tidligere FCK-talent skifter

Aston Villa og Chelsea smider point

FCK afværger historisk nederlag

Sådan starter FCK i livsvigtig kamp

Neymar overvejer karrierestop

Alexander Lind revser Superliga-profil

Dortmund kan vinde i Østtyskland

Dansk PL-profil: ‘Den bedste tid i mit liv’

Kæmpe Superliga-comeback

En vanvittig fodboldkamp, der havde det hele