I 2018 sparkede Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa) sit nye koncept Nations League i gang for at gøre op med landsholdsfodboldens mange testkampe. Torsdag starter turneringen for anden gang. Bliv klogere på den her:
* Nations League består af 55 hold, der er inddelt i fire niveauer. Niveau A er bedst, mens D er dårligst.
* Niveau A, B og C har alle fire grupper med fire hold i hver. Niveau D har to grupper med henholdsvis tre og fire hold.
* Gruppekampene skal afvikles i september, oktober og november.
* De fire gruppevindere på A-niveau skal spille semifinale og finale om Nations League-trofæet og en stor pengepræmie.
* Holdenes placeringer får betydning for deres niveauinddeling i næste udgave af Nations League. Gruppevinderne i B, C og D rykker et niveau op, mens taberne i A, og B rykker ned. De fire gruppetabere i C skal ud i playoffkampe, hvor to hold i sidste ende vil rykke ned i D.
* Eksempelvis vandt Danmark sin gruppe på B-niveau i første udgave af Nations League og spiller derfor på A-niveau denne gang, hvor landsholdet er i gruppe med Belgien, England og Island.
Sådan kan man få en VM-livline via Nations League:
* Uefa har 13 pladser til VM i 2022 i Qatar. De ti første pladser bliver givet til gruppevinderne i VM-kvalifikationsgrupperne, der afvikles fra marts til november i 2021.
* De ti toere i kvalifikationsgrupperne plus to hold fra Nations League skal spille om de tre sidste pladser i marts 2022.
* De to hold fra Nations League, som kommer med i playoffkampene om VM-billetter, bliver de bedst rangerede gruppevindere fra Nations League, som ikke blev nummer et eller to i deres VM-kvalifikationsgruppe.
* Gruppevindere fra niveau A er bedre rangeret end vindere i niveau B, som igen er bedre rangeret end vinderne fra niveau C og så fremdeles.
Kilde: Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa).
/ritzau/
LIVE
LIVE: Tonni Adamsen bekræfter interesse
Giver transferopdatering
TOPNYHED
Dommerekspert: Glem det, FCK!
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
INTERVIEW
FCK-træner roser Felix Beijmo
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
NYHEDER
Kæmpe offside-drama – nu forklarer dommeren
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
KARAKTERER
Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
NYHEDER
Kæmpe røgslør af Brøndby
KARAKTERER
Det kan være hans sidste kamp i Brøndby
AVIS
Bayern München lurer på choktransfer
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo
STORT INTERVIEW
Rødglødende Brøndby-profil revser dommerne
INTERVIEW
Tosset Brøndby-stjerne: FUCK VAR!
NYHEDER
Vildt drama: FCK satte Brøndby på plads
MEDIE
Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit
MEDIE
Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
EKSKLUSIVT
Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus
Cristiano Ronaldo i optur
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
MEDIE
Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting
MEDIE
AGF kan ende med millionregning, men…
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
AVIS
Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu
FANKLUBBEN
‘Bekymrende at stjernerne smutter kvit og frit’
INTERVIEW
‘Håber min agent og FCK finder ud af det’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
