Rasmus Falk har aldrig lagt skjul på, at han nærer høje tanker om den tidligere FC København-anfører Carlos Zeca.
Og i dag (onsdag, red.), hvor Rasmus Falk er skiftet fra FC København til OB, bliver kærligheden i den grad gengældt.
Til Tipsbladet fortæller Carlos Zeca om den mand, han har delt omklædningsrum, træningsbane og uniform med, og som han fortsat er meget, meget glad for.
– Det er trist! Jeg troede, han skulle afslutte sin karriere i FCK og have et flot farvel med fansene og familien og alle, der elsker ham. Så jeg var chokeret, for det er en fyr, der repræsenterer FCK på den bedste måde. Det er trist nyt, men jeg er sikker på, at han har valgt den bedste beslutning for sig selv og familien. Jeg ville dog gerne have haft, at han blev der for evigt, siger Zeca til Tipsbladet.
Den bedste Zeca har spillet med
Det var både på og uden for banen, at de to fandt hinanden.
Og sådan noget sætter sig.
– Det er en fyr, som jeg for livet vil kalde en ven. Vores forhold på og uden for banen er fantastisk. Han var en af de første, da jeg kom til FCK, som hjalp mig og fik mig til at føle mig velkommen.
Artiklen fortsætter under afstemningen…
Bliver Rasmus Falk en succes i OB?
0 Votes
– Han er den bedste spiller, jeg har spillet med. Han er en fantastisk spiller og person, og jeg havde den bedste tid i min karriere ved siden af ham. Han er også den, jeg har nydt mest at spille med.
– Som holdkammerat var han der altid for andre og for klubben. Han var i smerte, når FCK ikke klarede sig godt, og jeg kommer til at huske ham som et flagskib i klubben.
– Ham og N’Doye er spillere fra et andet niveau. Jeg håber, at han får en ordentlig afsked med FCK, det fortjener han, siger Zeca.
Mindet om Manchester United
Når Carlos Zeca bliver spurgt til at komme med et minde om Rasmus Falk, går der ikke mange sekunder, før snakken begynder at gå på FC Københavns kvartfinale i Europa League i 2020, hvor FCK endte med at tabe efter forlænget spilletid.
Det var i august, at opgøret mod Manchester United blev spillet i Køln og uden tilskuere, fordi Covid-19 havde sat en stopper for det.
Her leverede Rasmus Falk en præstation, der for altid vil blive husket i FC København.
– Jeg husker kampen mod Manchester United, hvor Juan Mata kom over til ham efter kampen og sagde ”hey, i dag spillede du fantastisk og mindede mig om min gamle ven”.
– Jeg spurgte ”hvilken ven?”
Artiklen fortsætter under billedet…

– Så sagde han ”Andres Iniesta”.
– Wow, hvilken sammenligning! Det er spillere fra de helt store klubber. Vi kiggede på hinanden, og han var stolt af sig selv og holdet.
– Det var også fantastisk at gå på banen ved siden af hinanden og vide, at det ville blive svært for de andre at slå os. Vi havde det bare sjovt, og vi spillede godt sammen. Vi forstod hinanden bare ved at kigge på hinanden. Det er noget af det, jeg husker, og så alt den hjælp, jeg fik af ham. Han var altid tæt på mig i mine skadesperioder, og jeg hjalp ham, da han havde skader og var i svære perioder.
– Vi delte mange øjeblikke, og jeg kan tale om det her hele aftenen, siger Zeca.
Artiklen fortsætter under transferønskelisten…
Transfer wishlist
Prøv Tipsbladets transferønskeliste herunder. Du vælger den Superliga-klub, som du vil handle for. Du kan købe spillere fra de andre Superliga-klubber eller selv tilføje spillere. Når du er færdig med at købe og sælge, kan du dele din ønskeliste på sociale medier eller se, hvordan andre fans har handlet. Priserne er fra Transfermarkt.
Jeg var faktisk også på stadion den dag mod Manchester United, og jeg kan huske, at jeg så på David de Gea, da Rasmus Falk blev udskiftet. Og de Gea sad og klappede af Falk. Det har jeg aldrig set før – en spiller, der på den måde klapper af en modstander. Hvad tænker du om det?
– Jeg får gåsehud lige nu. Det siger meget om ham og den kvalitet, han havde. Han var en spiller, der løb frem og tilbage, jagtede bolden, vandt bolde og kunne angribe og lave gode afleveringer. Han gjorde mit liv meget nemmere i København. Han hjalp mig til at blive bedre, end jeg var. Han var med til at skabe den Zeca, alle elsker. Uden ham var jeg ikke blevet så god, siger Zeca.
David de Gea har lige siddet og klappet som en gal af Rasmus Falk, der blev udskiftet. Flot anerkendelse af fynboens præstation. #eldk pic.twitter.com/auP27qq0Dy
— Kenneth Søgaard Jensen (@KennethJensen85) August 10, 2020
Grædefærdig Falk
Endnu har Carlos Zeca ikke talt med Rasmus Falk om skiftet væk fra FC København, og det er der faktisk en rigtig god årsag til.
– Da han havde besluttet sig for at forlade FCK, og de lavede det sidste interview med ham, talte jeg med Hatzidiakos over telefonen, og så kom Falk forbi og begyndte at græde. Han kunne ikke tale.
– ”Jeg kan ikke tale med dig lige nu, det er for svært for mig”.
Artiklen fortsætter under billedet…

– Så vi har ikke talt om det hele endnu, for jeg har givet ham tid til at vende hjem og vurdere det hele. Men du kan se, at når en af dine holdkammerater er så emotionel omkring tiden, så betyder det noget. Også for mig, jeg er ked af at se ham gå, men sådan er livet som spiller, siger Zeca.
Og livet som spiller bringer altså Rasmus Falk hjem til Fyn og OB, hvor den professionelle karriere tog fart.
I FC København nåede han at spille ni sæsoner med 339 kampe, 29 mål og 49 assister for klubben.
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
TOPNYHED
Sådan starter Brøndby i Nørgaards første kamp
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
MEDIE
Transferbombe på vej
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
MEDIE
Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
NYHEDER
Dansk VM-træner i tvivl om fremtiden
EKSKLUSIVT
Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
OPTAKT
Sydafrika – Canada
EKSKLUSIVT