Falk om sin FCK-tid: Den kamp gør ondt at kigge på

Rasmus Falk har haft en del store kampe i FC København-trøjen, og han er ikke bange for at tage de hårde nedture med, når han skal liste de fem største.



Rasmus Falk er nået til 200 kampe i FC København-trøjen, og når han ser tilbage på sin tid i klubben, så dukker der mange store kampe frem. I et interview på FCK’s hjemmeside lister han de fem største kampe, som han har været med i.

Her kommer han ind på Champions League-kampen mod Porto på udebane, 3-2-sejren over Brøndby i 2019, hvor de blev mestre, Europa League-kampene mod Ajax og Manchester United. Derfor var det ikke bare lutter sejre, som han listede op. 

Den femte kamp var nemlig en af de store skuffelser for FC København, da Rasmus Falk tager Champions League-kvalifikationskampen mod serbiske Røde Stjerne med, hvor man tabte efter en straffesparkskonkurrence.

– Øj, den gør ondt at kigge på. Røde Stjerne på hjemmebane. Fantastisk stemning. Gåsehud, da vi skulle ned og sparke straffespark. Jeg tror allerede, at det var, da vi skulle i forlænget spilletid, at fansene skabte en fantastisk atmosfære, siger han og fortsætter:

– Det er igen en tom fornemmelse bagefter, men det er stadig en oplevelse, som jeg ikke ville være foruden. Selvfølgelig kunne det have været sjovere at gå videre, lyder det fra Rasmus Falk om opgøret

Derfor peger han da også på, at det er en kamp, som siger meget om, hvordan det kan gå i fodboldverdenen.

– Du kan være helt oppe på det ene tidspunkt. Stemningen. Alt var lagt op til, at vi skulle komme i Champions League igen, og jeg ville gerne i Champions League, hvor jeg kunne være endnu mere afgørende end det første år, forklarer FCK-profilen.

I forhold til det europæiske aspekt i FC København er der senest blevet skruet ned for ambitionerne. Læs mere om det her.





Thomas Frank scorer sommerjob




LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Stort medie hylder AGF-profil

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Superliga-profiler topper international liste

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Født i Danmark og på vej til VM

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

FC Midtjylland henter ny back

Rundens Hold i Superligaen – 31. runde

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Overvejer AGF-forlængelse

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Har du fuldstændig tabt småkagerne?

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Brøndby-flop færdig i danskerklub

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Carsten V. Jensen med klar opfordring 



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet

– Voldsom transfersommer i Superligaen!