Når man spiller i FC København, handler det om at blive nummer et, så man kunne godt tro, at Rasmus Falk ærgrede sig blå og grøn over at blive nummer to i 2023-udgaven af Tipsbladets kåring af Efterårets Profil.
De 12 Superliga-trænere gav i sidste stemmer en smule flere point til Nicolai Vallys, og dermed måtte Falk nøjes med andenpladsen, men det er ikke noget, midtbanemanden har ligget søvnløs over.

”Nej, jeg synes, jeg har haft et fint efterår. Det er også en fortjent vinder i Vallys, men jeg går ikke så meget op i det. Man er selvfølgelig altid glad, når man får anerkendelse af fodboldfagmænd, men jeg ville hellere have byttet nogle af de stemmer ud med lidt flere point i Superligaen,” siger Rasmus Falk til Tipsbladet.
FCK overvintrer på Superligaens tredjeplads, men Rasmus Falk har på det personlige plan haft et stærkt halvår, hvor han har været en stabil kraft og en profil på FCK-holdet.
– Jeg har været glad for at kunne spille alle kampe og være medvirkende til nogle gode resultater. Jeg ville gerne have været medvirkende til endnu flere point, men kombineret med europæiske kampe og pokalkampe har det været meget tilfredsstillende, for jeg tror ikke, at jeg kan finde så mange spillere, der siden i sommer har spillet så mange kampe på så kort tid og løbet de mange meter, som jeg har. Jeg er mest glad for, at jeg har kunne være til rådighed og været den bedste udgave af mig selv i det her halvår, siger Rasmus Falk om et efterår, hvor han i tirsdagens kamp mod Galatasaray kan spille sin kamp nummer 32 siden 22. juli.
Helte og skurke
Kigger man på de seneste 10 års kåringer af Efterårets Profil og Forårets Profil er Rasmus Falk en af de spillere, der gennem årene har høstet sammenlagt flest stemmer, men det er altså aldrig lykkedes at vinde afstemningen.

– Nej, men jeg kigger måske også lidt anderledes på tingene end så mange andre. Jeg kan godt lide tanken, og jeg ved også godt, at det er sjovt med sådan nogle kåringer, men jeg er meget mere interesseret i, om tingene fungerer godt det sted, hvor jeg er. Vi skal spille godt, vi skal vinde kampe og vi skal præstere. Jeg vil hellere tale om fodbold i den sammenhæng, selvom jeg godt ved, at det ikke er det, der sælger allermest. Vi skal jo helst finde en helt og en skurk, men for mig skal gøre fodbold mere til en holdsport end til en individuel sport, siger Falk, der dog understreger, at han selvfølgelig værdsætter den personlige succes.
– Jeg er sindssygt ambitiøs, og jeg går efter at opnå så meget som muligt, men det er mere i forhold til holdet. Det handler om flere mesterskaber, mere Champions League, historiske ting. Når vi opnår sådan noget, er det aldrig en enkelt spiller eller en enkelt spillers skyld. Det er en gruppe, der gør tingene sammen, men jeg er selvfølgelig stolt over, at jeg blev kåret til Man of the Match mod Bayern München og Manchester United, men jeg vil godt nok ikke bytte personlig hæder for point. Det er kampenes resultater, man kommer til at huske, siger Rasmus Falk.
Til sommer er det 14 år siden, at Rasmus Falk fik Superliga-debut i OB, og han har netop rundet sin Superliga-kamp nummer 300, hvilket også placerer ham højt på listen over spillere med flest kampe i den bedste danske række. Og de fleste år har han endda været en profil, der har høstet point i Tipsbladets halvårlige kåring.
– Når man stiller det sådan op, er jeg sindssygt glad for, at jeg kontinuerligt har været en god spiller på et højt niveau. Jeg har haft præstationerne og sulten og alt, hvad der hører med til det. Når man kigger på det ting, jeg har opnået, så er det den ting, jeg har været gladest for: At jeg stadig brænder for at blive bedre hver dag, når jeg træner til træning og forsøger at hjælpe holdet til at blive den bedst mulige udgave og opnå de ting, som vi ønsker at opnå, siger Rasmus Falk.
Læs interviewet med Nicolai Vallys om at vinde Efterårets Profil.
NYHEDER
Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag
EKSKLUSIVT
Hvidovre kalder FCK-historie for en misforståelse
NYHEDER
Vil skrive historie: Vingegaard afslører stor drøm
EKSKLUSIVT
To Premier League-klubber vil have Froholdt
MEDIE
Hænger Riemer og Fredberg ud for dyr transferfejl
Landstræner uenig med Ronaldo
Chok i OB – siger op efter seks dage
MEDIE
Disse fire klubber meldes varme på Franculino
Glad dansker: ‘Virkelig et godt skifte’
NYHEDER
FCK-profil er tilbage på træningsbanen
Debatten raser: Mikel Gogorza stjæler overskrifter
EKSKLUSIVT
Prøvespiller i aktion mellem Brøndby og Kolding
EKSKLUSIVT
– Jeg har sagt det til alle omkring mig
Superliga-profil får trænerlicens
NYHEDER
Portugal dummer sig – Ronaldo ser rødt
TOPNYHED
Brøndby-stjerne skadet
EKSKLUSIVT
Angriber besøger FCM: ‘Han er stor’
MEDIE
Mikael Uhre-exit – nu knuser de transferrekord
Inden dansk skæbnekamp: – Forventningen stiger
Kæmpe ændring i MLS
TOPNYHED
Stor avis blæst bagover af Brøndby: Sensationelt!
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner til Wolfsburg?
TIPSBLADET SPECIAL
Transferguf i Superligaen: Snart er de alle gratis
TOPNYHED
Dommerchef: ‘Højlund skulle have fået rødt kort’
TRANSFER
Gravesen til FCK: ‘Køb ham her omgående!’
Åh nej: Storspillende dansker er ude i flere uger
INTERVIEW
Neuers ord ramte Højbjerg
AVIS
Stort medie: Harry Kane er deres førsteprioritet
NYHEDER
Vanvittige Norge tæt på vild triumf
NYHEDER
Wolfsburg fyrer sportsdirektør
EKSKLUSIVT
Danske stortalenter vil skrive historie
NYHEDER
Ekspert: Dom kan koste Schjelderup VM
Kæk FCK’er: ‘Har fået skæld ud’
INTERVIEW
Jens Stage med overraskende transfer-melding
TOPNYHED
Skotland holder vejret – nu er der nyt om profil
NYHEDER
Har ventet 25 år: ‘Vi har knækket koden’
På trænerjagt: ‘Jacob Neestrup er førstevalget’
DAGENS SPILFORSLAG
Nordirsk nederlag i Kosice
Vil bygge statue af Messi
NYHEDER
Dansker opereret for anden gang på tre måneder
INTERVIEW
Helt vilde tal: Er sket 185 gange
INTERVIEW
Skal bombe for U21-landsholdet: Jeg vil med til VM
Kæmpestjerne angrer
MEDIE
Storklub vil hente gratis Robert Lewandowski
TOPNYHED
Gravesen kommer med ‘kæmpe advarsel’ til FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tobias Thomsen skifter til HB Køge
NYHEDER
I dag er en kæmpe mærkedag for Danmarks landshold
EKSKLUSIVT
Takkede nej til Superliga-klubber
DAGENS SPILFORSLAG
Tricolorii driller Gli Azzurri