Fan bandlyst fra Wembley efter klam kommentar

Det Engelske Fodboldforbund (FA) har straffet en fan for en upassende reference til Hillsborough-tragedien.



En Manchester United-tilhænger er blevet idømt en karantæne på fire år fra Wembley Stadium i London samt en bøde. Det oplyser Det Engelske Fodboldforbund (FA) mandag.

Straffen kommer, efter at den pågældende person havde iført sig en trøje med en reference til Hillsborough-tragedien i 1989.

Han havde iført sig trøjen til FA Cup-finalen mellem Manchester United og Manchester City på Wembley 3. juni. Han blev efterfølgende anholdt varetægtsfængslet.

På det sociale medie Twitter blev billedet af tilhængerens trøje delt flittigt. Af billedet fremgik det, at tallet 97 stod bag på hans trøje sammen med ordene "ikke nok".

Ifølge flere iagttagere er sloganet en henvisning til de 97 Liverpool-fans, der mistede livet i forbindelse med Hillsborough-tragedien under FA Cup-semifinalen i 1989.

97 Liverpool-fans døde, efter at de var blevet mast til en fodboldkamp på Sheffield Wednesdays stadion Hillsborough. Det skete forud for FA Cup-semifinalen mellem Liverpool og Nottingham Forest.

– Hans handlinger ved FA Cup-finalen var forkastelige, og sådan en reference til Hillsborough-tragedien eller anden fodboldtragedier vil ikke blive tolereret på Wembley Stadium.

– Vi håber, at dommen sender et stærkt signal om, at der vil blive grebet ind over for alle gerningsmænd, der opfører sig på denne måde, skriver FA på Twitter.

/ritzau/





Mareridt! Bekræfter forfærdelig Lerager-skade




EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Skidt nyt om Lukas Lerager

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank



LIVE

LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

‘Vi skal finde de idioter, som har gjort det her’

Esbjerg har brug for penge: ‘Ikke afskrækket’

Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

FC København – Vejle Boldklub



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’

Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud

Det var vanvittigt brutalt

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Smider Salah-bombe

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen