Fans raser: ‘Hele Danmarks fodboldfest devalueres’

Flytningen af pokalfinalen til MCH Arena er rigtig ærgerlig, lyder det fra FCK’s officielle fanklub i et interview med Tipsbladet.



Torsdag aften bookede FC København billetten til årets pokalfinale med en sejr over Viborg FF, men efter slutfløjtet var det placeringen af finalen, der kom til at fylde klart mest.

Både Jacob Neestrup og FCK-direktør Jacob Lauesen kom med en kontant kritik af Divisionsforeningens beslutning om at rykke årets finale til MCH Arena, hvor der blot er plads til 12.000 tilskuere. Her pegede Lauesen på, at FC København får 3500 billetter til deres fans, selvom klubben kunne sælge 50.000 billetter bare til deres egne fans.

Og i FC Københavns officielle fanklub ‘F.C. København Fan Club’, der har mellem 7500 og 8000 medlemmer, er næstformand og talsperson Casper Fischer Raavig også alt andet end tilfreds med flytningen af årets pokalfinale. Det gør han klart i et interview med Tipsbladet.

– I udgangspunktet synes vi, at det er rigtig ærgerligt, at man starter med at afholde en finale på et stadion, hvor man ikke kan spille, hvis det ikke er de ‘rigtige’ hold, der skal i finalen. Det er der noget grundlæggende problematisk i – her mener jeg Brøndby Stadion – og det er ærgerligt, fordi der egentlig er en kapacitet, der gør, at man kan forsvare at have en pokalfinale.

– At man nu på bagkant tænker over de sikkerhedsmæssige udfordringer, er vi lidt forbløffede over – at det først går op for dem, når FCK pludselig skal derud og spille. Den bliver så rykket til Herning. Det lever ikke engang op til deres eget udbudsmateriale, hvori der står, at der skal være plads til 15.000 på stadion – det er der ikke i Herning. Så vi er ekstremt ærgerlige over, at det ikke bliver den folkefest, en pokalfinale skal være, siger Casper Fischer Raavig til Tipsbladet.

Divisionsforeningen er af politiet blevet frarådet at afvikle finalen på Brøndby Stadion med de to finalister, der nu er fundet, men i FCKFC peger man på, at det ikke ligefrem er en nyopstået problematik.

– Grundlæggende er vi enige i, at man skal tage politiets anbefalinger alvorligt, men problematikken har været kendt i noget tid – at der er sikkerhedsmæssige problemer på Brøndby Stadion. Senest de spillede en pokalfinale derude mellem FCM og OB, blev de også angrebet af Brøndby-fans. Så alle har vidst, at der var en risiko ved at lægge en ny finale derude, siger Casper Fischer Raavig og fortsætter:

– Der synes vi, at det er respektløst over for dem, der var udsat for det, at Claus Thomsen efterfølgende udtalte, at det var en fremragende finale uden problemer – det kan man godt stille spørgsmålstegn ved, om det var. Vi skal respektere politiets anbefalinger, men problemet er, at ingen torsdag vidste, hvor pokalfinalen skulle spilles.

Sidste års pokalfinale mellem Silkeborg og AGF blev spillet i Parken (Foto: Alamy).

‘Det er et enormt problem’

Efter torsdagens semifinale i Parken lovede Divisionsforeningens formand Claus Thomsen, at pokalfinalen nok skulle blive en folkefest på MCH Arena. Det føler Casper Fischer Raavig sig dog ikke helt overbevist om.

– Jeg synes, vi har været meget igennem op til den her pokalfinale. På Brøndby Stadion kunne vi få lov til at være maks. 6000 hver, hvis det var FCK–Brøndby. Nu ryger vi på MCH Arena, hvor der kommer 3.500 fans fra hver klub, hvis vi er heldige, og det rimer ikke på folkefest for mig.

– Silkeborg solgte 12.000 billetter herovre sidste år – de ville kunne fylde MCH Arena alene, og vi kunne gøre det tre gange. Vi har 8.000 medlemmer, og langt fra alle dem kan komme med til pokalfinalen. Der plejer også at være neutrale billetter i salg – det er hele Danmarks fodboldfest – men nu bliver det devalueret i en sådan grad, at ingen får en fest.

– Man kommer altid til at skuffe nogen, men lige nu kigger vi ind i, at det kommer til at minde om en udebanetur i Superligaen, og det er bare en skam for det produkt, pokalturneringen burde være., lyder det fra FCKFC-talsmanden.

Casper Fischer Raavig savner helt generelt, at pokalturneringen bliver taget mere seriøst af arrangørerne.

– Jeg tror, det er vigtigt, at vi får italesat, at det ikke kun er FCK-fans, der vil spille finalen i Parken. Alle de jyske fans elsker at invadere Parken på Kristi himmelfartsdag. Den skal ikke kastes rundt på den måde, det er sket i år, hvor ingen tre uger inden finalen ved, hvor den skal spilles.

– Jeg synes godt, at pokalfinalen kunne blive taget mere seriøst. Hvorfor spiller vi ikke semifinalerne i weekenden? Der var et flot fremmøde af Viborg-fans i Parken og Brøndby-fans i Silkeborg, men det er store kampe, der fortjener at få et større fokus end tilfældige hverdagsaftener.

Hvad gør I jer af tanken omkring, at I godt kunne møde Brøndby på Brøndby Stadion, men ikke Silkeborg?

– Det er et stort problem, som I skal spørge Brøndby og Divisionsforeningen om. Det er et enormt problem og beskæmmende, at vi er i en situation, hvor vi har nogle fodboldkampe, der afvikles på et stadion, hvor politiet siger, at de ikke kan garantere fansenes sikkerhed. Det burde tale til selvransagelse hos alle parter.

Næstformanden erkender også gerne, at der selvfølgelig også er brodne kar blandt FCK’s fans, som medfører, at der ville kunne opstå problemer ude i Brøndby.

– Det er ikke fordi, at vi skal sidde og være hellige – vi har også problemer med voldelige fodboldfans. Men det er ret præcist, at vi ikke kan spille i Brøndby. Men mig bekendt eksisterer det omvendte scenarie, hvor Brøndby ikke kan spille i Parken, ikke, selvom FC København ikke ville være aktør i den finale. Det virker lidt useriøst, at det ikke kan lade sig gøre. Men vi har også vores problemer internt – det erkender vi, lyder det afslutningsvist fra Casper Fischer Raavig.

Det er torsdag den 29. maj, at Silkeborg og FC København spiller pokalfinalen i Herning.







LIVE

VM-LIVE: Slagter Fifa – ‘en katastrofe’

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Meldes tæt på storklub

Transferbombe på vej

Graulund chokeret: Ingen havde set det komme

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

De vil have Gaaei – her er prisen

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

Markant ændring i Silkeborg



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

FCK-profil med hattrick i målfest

Casper Højer er færdig i tyrkisk klub

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

Dansk klub henter Jonathan Hutters

Dansker skifter til tysk traditionsklub

FC København jagter Romane Amane

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

Panama – England

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs