Torsdag aften bookede FC København billetten til årets pokalfinale med en sejr over Viborg FF, men efter slutfløjtet var det placeringen af finalen, der kom til at fylde klart mest.
Både Jacob Neestrup og FCK-direktør Jacob Lauesen kom med en kontant kritik af Divisionsforeningens beslutning om at rykke årets finale til MCH Arena, hvor der blot er plads til 12.000 tilskuere. Her pegede Lauesen på, at FC København får 3500 billetter til deres fans, selvom klubben kunne sælge 50.000 billetter bare til deres egne fans.
Og i FC Københavns officielle fanklub ‘F.C. København Fan Club’, der har mellem 7500 og 8000 medlemmer, er næstformand og talsperson Casper Fischer Raavig også alt andet end tilfreds med flytningen af årets pokalfinale. Det gør han klart i et interview med Tipsbladet.
– I udgangspunktet synes vi, at det er rigtig ærgerligt, at man starter med at afholde en finale på et stadion, hvor man ikke kan spille, hvis det ikke er de ‘rigtige’ hold, der skal i finalen. Det er der noget grundlæggende problematisk i – her mener jeg Brøndby Stadion – og det er ærgerligt, fordi der egentlig er en kapacitet, der gør, at man kan forsvare at have en pokalfinale.
– At man nu på bagkant tænker over de sikkerhedsmæssige udfordringer, er vi lidt forbløffede over – at det først går op for dem, når FCK pludselig skal derud og spille. Den bliver så rykket til Herning. Det lever ikke engang op til deres eget udbudsmateriale, hvori der står, at der skal være plads til 15.000 på stadion – det er der ikke i Herning. Så vi er ekstremt ærgerlige over, at det ikke bliver den folkefest, en pokalfinale skal være, siger Casper Fischer Raavig til Tipsbladet.
Divisionsforeningen er af politiet blevet frarådet at afvikle finalen på Brøndby Stadion med de to finalister, der nu er fundet, men i FCKFC peger man på, at det ikke ligefrem er en nyopstået problematik.
– Grundlæggende er vi enige i, at man skal tage politiets anbefalinger alvorligt, men problematikken har været kendt i noget tid – at der er sikkerhedsmæssige problemer på Brøndby Stadion. Senest de spillede en pokalfinale derude mellem FCM og OB, blev de også angrebet af Brøndby-fans. Så alle har vidst, at der var en risiko ved at lægge en ny finale derude, siger Casper Fischer Raavig og fortsætter:
– Der synes vi, at det er respektløst over for dem, der var udsat for det, at Claus Thomsen efterfølgende udtalte, at det var en fremragende finale uden problemer – det kan man godt stille spørgsmålstegn ved, om det var. Vi skal respektere politiets anbefalinger, men problemet er, at ingen torsdag vidste, hvor pokalfinalen skulle spilles.

Sidste års pokalfinale mellem Silkeborg og AGF blev spillet i Parken (Foto: Alamy).
‘Det er et enormt problem’
Efter torsdagens semifinale i Parken lovede Divisionsforeningens formand Claus Thomsen, at pokalfinalen nok skulle blive en folkefest på MCH Arena. Det føler Casper Fischer Raavig sig dog ikke helt overbevist om.
– Jeg synes, vi har været meget igennem op til den her pokalfinale. På Brøndby Stadion kunne vi få lov til at være maks. 6000 hver, hvis det var FCK–Brøndby. Nu ryger vi på MCH Arena, hvor der kommer 3.500 fans fra hver klub, hvis vi er heldige, og det rimer ikke på folkefest for mig.
– Silkeborg solgte 12.000 billetter herovre sidste år – de ville kunne fylde MCH Arena alene, og vi kunne gøre det tre gange. Vi har 8.000 medlemmer, og langt fra alle dem kan komme med til pokalfinalen. Der plejer også at være neutrale billetter i salg – det er hele Danmarks fodboldfest – men nu bliver det devalueret i en sådan grad, at ingen får en fest.
– Man kommer altid til at skuffe nogen, men lige nu kigger vi ind i, at det kommer til at minde om en udebanetur i Superligaen, og det er bare en skam for det produkt, pokalturneringen burde være., lyder det fra FCKFC-talsmanden.
Casper Fischer Raavig savner helt generelt, at pokalturneringen bliver taget mere seriøst af arrangørerne.
– Jeg tror, det er vigtigt, at vi får italesat, at det ikke kun er FCK-fans, der vil spille finalen i Parken. Alle de jyske fans elsker at invadere Parken på Kristi himmelfartsdag. Den skal ikke kastes rundt på den måde, det er sket i år, hvor ingen tre uger inden finalen ved, hvor den skal spilles.
– Jeg synes godt, at pokalfinalen kunne blive taget mere seriøst. Hvorfor spiller vi ikke semifinalerne i weekenden? Der var et flot fremmøde af Viborg-fans i Parken og Brøndby-fans i Silkeborg, men det er store kampe, der fortjener at få et større fokus end tilfældige hverdagsaftener.
Hvad gør I jer af tanken omkring, at I godt kunne møde Brøndby på Brøndby Stadion, men ikke Silkeborg?
– Det er et stort problem, som I skal spørge Brøndby og Divisionsforeningen om. Det er et enormt problem og beskæmmende, at vi er i en situation, hvor vi har nogle fodboldkampe, der afvikles på et stadion, hvor politiet siger, at de ikke kan garantere fansenes sikkerhed. Det burde tale til selvransagelse hos alle parter.
Næstformanden erkender også gerne, at der selvfølgelig også er brodne kar blandt FCK’s fans, som medfører, at der ville kunne opstå problemer ude i Brøndby.
– Det er ikke fordi, at vi skal sidde og være hellige – vi har også problemer med voldelige fodboldfans. Men det er ret præcist, at vi ikke kan spille i Brøndby. Men mig bekendt eksisterer det omvendte scenarie, hvor Brøndby ikke kan spille i Parken, ikke, selvom FC København ikke ville være aktør i den finale. Det virker lidt useriøst, at det ikke kan lade sig gøre. Men vi har også vores problemer internt – det erkender vi, lyder det afslutningsvist fra Casper Fischer Raavig.
Det er torsdag den 29. maj, at Silkeborg og FC København spiller pokalfinalen i Herning.

Nyt Superliga-stadion skal udvides markant

DBU-boss udvandrede i protest

Efter ni år – dansker forlader engelsk klub

Daniel Agger rejser til England

FCM-profil: Så ved alle, at man lyver!

Tidligere AGF-profil vil til Superligaen

Færdig i AaB

Chokerende kollaps: ‘Har vi været for offensive?’

Pønser på at købe Vavro – FCK scorer millioner

Martin Retov lander nyt trænerjob

Han forlader AaB

FCK-stjerner roser Superliga-konkurrent

Får 25 millioner kroner og håber på yderligere 10

Heftig sommer i vente: Vil hente FCM-trio

Choktransfer? Liverpool i dialog med rivals profil

Afsløring: Falkesgaard afviste B.93 – har tilbud

Forfalsket underskrift kan fælde fodboldboss

FCM-boss vil have ændret udskældt Superliga-regel

Cristiano Ronaldo tjener milliardbeløb

Brøndby-ejer får milliard-beløb i klubsalg

Medier i svime over Barcelona – ét sats storhyldes

Åben for Superliga-skifte: Jeg elsker Danmark

Barcelona-træner blæst bagover: ‘Unikt’

FC Barcelona er spanske mestre

Aston Villa rundbarberer hanekyllinger

FC Nordsjælland – AGF

Brøndby-duo topper liste – overgår kæmpenavne

FCK-stjerne: Det er en fordel for FC Midtjylland

Vil ødelægge det for Brøndby

Pokalfinale-mystik: ‘Det er mega mærkeligt’

– Jeg skal være et røvhul

Brøndby risikerer at miste teenagebomber

Afsløring: Så lang kontrakt får Köhlert i Brøndby

På vej til Danmark: ‘Brøndby får en god spiller’

Dansk stortalent stortrives i Tyskland

Frederik Birk: ‘En personlig skuffelse’

En lækkerbisken til et ledigt Superliga-sæde

Huijsen i hus: Er han næste mand i Real Madrid?

Afviser rekordhandel

Lars Friis fyret i Sparta Prag

Talent på vej til Brøndby? På besøg for anden gang

Klausul afsløret: ‘Har sikkert givet nogle kliks’

Uventet FCK-boost? Stor profil pludselig på græs

FCK-bøddel vil købe Brøndby-spiller

Arbejder på at hente Kasper Dolbergs afløser

Transfer på plads: Real Madrid bruger 440 mio.

Bundesliga-træner roser dansker, men…

Fnyser ad Real Madrid: Liverpool afviser

Hylder tidl. BIF-træner: Elskede at spille for ham

Premier League-angriber er ude af kunstigt koma

Markant kritik af AaB: Det gør ondt at se

Kæmpe slag for Thomas Frank? ‘Ville være et chok’

Dropper monsterkontrakt

Forlader Superliga-klub

Hjemmestærke Charlton snupper finalebillet