“Jeg har ikke mere at sige, jeg synes, jeg har sagt nok, og jeg synes i øvrigt, jeg er spot on.”
Ja, Jacob Neestrup havde i sandhed meget på hjertet efter avancementet til pokalfinalen, som skal spilles i Herning. Og netop afviklingen af finalen på MCH Arena fyldte en hel del i mixed zone efter kampen.
Jacob Neestrup var decideret vred over, at kun 12.000 tilskuere, hvoraf flere af dem vil være sponsorer og andre samarbejdspartnere, kan få billet til kampen.
– Jeg er bitter på mine spilleres vegne, som har fortjent 36.000 tilskuere, jeg er også bitter på Silkeborg-spillernes vegne og vores og Silkeborgs fans vegne. Det er den største kamp i dnask klubfodbold, og at man kan komme frem til, at den skal, med al respekt for MCH Arena, og det er ikke fordi, jeg har fået røvfuld derovre, at jeg ikke bryder mig om, den skal spilles der, at man kan komme frem til, at den skal spilles med en kapacitet på 12.000 mangler en bedre forklaring end den, vi har fået.
Parken var ikke i betragtning til at blive finalestadion, da Claus Thomsen har forklaret til Tipsbladet, at man ikke ville rykke det til et af de to deltagenes hold hjemmebaner – i det her tilfælde Silkeborg eller FC København.
– Du fratager med en lille smule hovedregning 25.000 fodboldfans muligheden for at komme ind og se den største kamp i dansk klubfodbold. Jeg gik inde i byen sidste år og så alle de røde Silkeborg-trøjer. Fantastisk syn – bitter over, jeg ikke var med, men det var vores egen skyld. At du kan fratage 25.000 danske fodboldfans muligheden for at se den fodboldkamp er jeg ekstrem bitter over. Jeg har respekt for den sikkerhedsmæssige situation på Brøndby Stadion. Men at så mange fodboldledere kan komme frem til, at den danske pokalfinale ikke skal spilles på det største stadion, hvor flest mulige fans, fodboldelskere og børn kan få en oplevelse for livet. Det synes jeg er ekstremt kritisk.
Synes du, det fjerner magien ved pokalfinalen?
– For mig er det ikke… Du kan jo sikkert lave et storskærmsarrangement herinde, der er et større event på dagen bare for at sætte det i perspektiv. Så for mig handler det ikke om at fjerne magien. Kampen i Herning er stadig ekstrem vigtig. Havde der været nul tilskuere ville vigtigheden være den samme. Jeg er klar på, at der kommer til at være fantastisk stemning på MCH Arena, men at 25.000 danske fodboldfans ikke skal se den kamp live med et argument om, at man ikke vil have en hjemmebanefordel til et af holdene, det er jeg ekstremt… Det er jeg faktisk vred over.
Divisionsforeningens formand Claus Thomsen dukkede også op i mixed zone og forklarede, at der ikke var noget at gøre i forhold til at flytte kampen, ligesom CEO i FCK, Jacob Lauesen, forklarede, at set fra hans stol er løbet kørt.
– Jeg kan ikke gøre noget. Jeg kan sige det, jeg gør her, og jeg har sagt rigeligt. Ofte får jeg af vide, at det skal man ikke blande sig i, eller der bliver stukket en bøde ud på 25.000 kroner, men jeg er ekstremt bitter over, at så mange skal fratages sådan en oplevelse, siger Jacob Neestrup, der ikke køber argumentet om, at Parken skulle være en hjemmebanefordel for FCK.
– Jeg må bare sige, at nogle af de fodboldledere, som du kan finde udtalelser fra, at det er en uskik, at FCK har en hjemmebanefordel i en pokalfinale. Stadion bliver splittet 50/50. Hvad så sidste år? Der havde AGF måske 60/40 i deres favør og en større hjemmebanefordel, end vi har haft i mange pokalfinaler. Hvis vi skulle have spillet på Brøndby Stadion foran 28.000, som det oprindeligt var tiltænkt med 50/50 fans, så havde det været en kæmpe fordel for FC København. Normalt går vi jo ud på Brøndby Stadion med 28.000 gule trøjer på lægterne. Det er en mærkelig følelse at gå ind i Parken, din hjemmebane, hvor du er vant til, der sidder 35.000 hvide trøjer og hepper på dig, men nu er stadion så halveret. Det er kun en hjemmebanefordel, hvis man tror på sådan noget pladder med, at man ved, man skal gå til højre i stedet for venstre.
– Jeg har ikke mere at sige, jeg synes, jeg har sagt nok, og jeg synes i øvrigt, jeg er spot on, afslutter Jacob Neestrup og går videre til næste mikrofon.
Burde pokalfinalen flyttes til Parken?
0 Votes
Glæde i FCK og skuffelse i Viborg
Faktum er, at pokalfinalen skal spilles i Herning med FC København og Silkeborg IF som deltagere.
Det vækker selvsagt glæde hos Jacob Neestrup.
– Jeg er bare så glad for, at vi har spillet os i en pokalfinale igen og for anden gang i min tid. Det er en stor dag og en ekstrem vigtig kamp, hvor der er en titel på spil og afhængig af, hvordan tingene falder ud, en europæisk plads med høj anciennitet at spille om, siger Jacob Neestrup.
Matchvinderen blev Lukas Lerager, der med en kanonkugle afgjorde kampen i første halvleg, selvom Viborg FF pressede på og havde flere chancer.
– Jeg ser Marcos og Fro isolere tre på siden, så jeg er helt alene. Så tænker jeg, at hvis jeg tager et touch, kan jeg lægge tryk på og smide den indeover, men så er der også noget i mig, der tænker, at den får chancen. Jeg tænker først, at den går over, men så dykker den. Efterfølgende har jeg set, at den nærmest sidder midt i målet, men der var meget godt sparket, siger Lukas Lerager.
Lukas Lerager forklarer, at han af og til hakker dem i kassen til træning, men der er også andre gange, hvor de havner ude på Peter Bangs Vej.
Hvor smilet ikke var svært at få øje på hos Lukas Lerager, så var minen en anden i Viborg-lejren, der trods alt havde stor ære af begge pokalsemifinaler.
– Det er et skuffet hold, og det skal de være. Det gør ondt at tabe fodboldkampe og særligt pokalsemifinaler, for det vidner om, at vi er tæt på. Det gjorde ondt, men jeg må også sige, at de præsterede fantastisk. Jeg tror, vi præsterede noget bedre, end mange havde forventet. Vi ved godt, hvad vi står for, og hvad vi kan, siger cheftræner Jacob Poulsen.
Pokalfinalen mellem FC Købehavn og Silkeborg IF spilles altså på MCH Arena Kristi Himmelfartsdag.
TOPNYHED
Lars Friis får ikke stort job
Diskuteres heftigt – her er Neestrups svar
INTERVIEW
Brøndby-stjerne langer ud efter dommer
INTERVIEW
Nicolai Vallys: Vi har pisse ondt i røven
KARAKTERER
Satme godt set, Jacob Neestrup!
INTERVIEW
Steve Cooper med opsigtsvækkende dommer-kommentar
HELT VILDT
Wolfsburg-chok: Var enige – men så hoppede han fra
INTERVIEW
Neestrup slår fast: ‘Hans bedste kamp i FCK’
TRANSFER
“Det gider vi overhovedet ikke at snakke om”
Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard
TRANSFER
‘Så tror jeg, han kan skifte væk fra FCK’
KARAKTERER
BIF tabte – men nej, hvor er han en lækker spiller
INTERVIEW
Varme rygter – nu kommenterer Steve Cooper
Rasmus Højlund involveret i Napoli-triumf
MEDIE
Andreas Christensen i chokskifte?
Derby-dommer: Det var et klart straffespark
Sønderjyske slår FCM i sent drama
HELT VILDT
FC Barcelona med chokerende besked til stjerne
TRANSFER
Kongesæson – de køber Pep Biel
NYHEDER
Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo
MEDIE
– PC’s “Wolfsburg-stil” har fejlet spektakulært
HELT VILDT
Superliga-legende stråler som 41-årig
Biereth og Dolberg bryder måltørke
NYHEDER
Yuito Suzuki chokerer Bayern München
Franks tabte transferdrøm bomber Spurs i sænk
TOPNYHED
Superliga-gennembrud? “Han har været rigtig god”
NYHEDER
Bedøm selv: Var der straffespark til FC København?
Nikolaj Ehlers straffer sin tidligere klub
INTERVIEW
Neestrup: ‘Jeg har presset på for en afklaring’
TRANSFER
Ekspert med vildt bud på Lerager-afløser i FCK
TOPNYHED
Revser Superliga-klub: ‘Bliver lidt for fattigt’
Dansk klub snydt af dommeren? Ekspert vurderer
MEDIE
FC Midtjylland kan score gode penge
Horsens sniger sig opad efter sejr i topkamp
MEDIE
Købt for en slik: Nu er danskers værdi eksploderet
TOPNYHED
Ekspert undrer sig over dommervalg til derby
FCK slår Brøndby efter kontroversielt straffespark
FCN ydmyger Fredericia i offensiv opvisning
INTERVIEW
Var på vej ud inden afgørende derby-mål
Viborg udspiller Vejles gennemhullede defensiv
INTERVIEW
I karambolage med Brøndby-stjerne: ‘Hold din kæft’
Pogba er lettet
Cooper overrasker – bænker to profiler til derby
Her er FC Københavns startopstilling mod Brøndby
MEDIE
Arne Slot i kæmpe krise: ‘Horror show på Anfield’
INTERVIEW
Brøndby-stjerne slår fast: Dem vil jeg spille for
Slut: FC København vinder intenst derby
OPTAKT
FC København – Brøndby IF
NYHEDER
Brøndby-truppen er udtaget: Mangler kun én spiller
NYHEDER