Farlige Franks 100 mål-jubilæum er en fejl

FC Midtjylland Frank Kristensen har endnu ikke scoret 100 mål, selv om det blev fejret stort på MCH Arena søndag.



Da Frank Kristensen kort inde pausen steg til vejrs og pandede et indlæg hårdt ind bag Karim Zaza i AaB-målet, jublede angriberen ved at trække op i spillertrøjen og afsløre en t-shirt med påskriften “Farlige Frank – 100 kasser.”

Holdkammeraterne smed sig på græsseet og dannede sammen tallet 100, mens jubilæet og en 2-0-føring fik tilskuerne i Herning til at koge godt op på tribunerne

Hos Danskfodbold.com – DBU’s officielle statistikere, ville man meget gerne gratulere Frank Kristensen med de 100 mål. Sagen er blot den, at FC Midtjylland-angriberen kun står noteret for 98 mål efter søndagens sejr over AaB.

Læs også: Her er SAS Ligaens målkonger

23. marts 2003 mødtes AB og FC Midtjylland på Gladsaxe Stadion. Kampen sluttede 1-2, Frank Kristensen scorede begge FCM-mål og var oven i købet ogsåp manden, der sørgerede for AB-målet. Med et kvarter igen skiftede AB Lennart Lynge Larsen ind, uden at han var spilleberettiget, hvilket resulterede i, at kampen via skriveborde i DBU blev omstødt til en 0-3-sejr.

– Hvor selve kampen står ved magt, f.eks. hvad angår spilleminutter og gule kort, så blev den sportslige udgang på kampen omgjort til en administrativ, skrivebords-afgørelse. Dette er hovedhjørnestenen i vor argumentation. Da kampens sportslige resultat ikke længere tæller, så kan målene – som akkumulerer til den sportslige afgørelse – ikke længere gælde. Som konsekvens har vi slettet såvel Frank Kristensens to scoringer for FC Midtjylland som det selvmål, han scorede til fordel for AB, skriver danskfodbold.com

– Nogle vil argumentere, eftersom FC Midtjylland vinder kampen med 3-0, at Frank Kristensens to mål da kan tælle som ”to ud af tre”. Men, hvad om FCM havde vundet den oprindelige kamp med 4-2 og Frank Kristensen havde scoret samtlige fire mål for midtjyderne? Resultatet ville fortsat blive omstødt til en 3-0 sejr, men ville så blot tre ud af fire mål tælle?

–Eller, hvad om de fire mål var fordelt med to til Frank Kristensen og to til med-angriber Bo Hansen? Hvilken angriber skulle da give afkald på et mål?

Frank Kristensen har dermed endnu ikke rundet det skarpe hjørne, når det kommer til den officielle statistik.

Læs også: Her er SAS Ligaens målkonger





Stjernesalg på vej



LIVE

TransferLIVE: Brøndby kaprer ungt talent


Dansker på affyringsrampen: Koster 150 mio. kroner

Brøndby henter angriber for næsen af storklubber

Afslører: Jagter milliondyr profil

Stor transfer på vej? ‘Det er helt vanvittigt!’

Ingen cheftræner: Han står for AGF-træningen

Helt vanvittigt: Rosenborg sælger for 165 mio.

Købt for 577 mio. i januar – nu er han på vej væk

Transfers på vej: Kigger mod FCK og Brøndby

Vil kuppe FC København

Kæmpehandel kan sende 70 millioner til FCM

’95-5 i Brøndbys favør’



TIPSBLADET SPECIAL

Supercomputer: De ville smadre Superligaen!


Uha, FCM: Får svær lodtrækning i Europa League

Mareridtsår: ‘Vi savner ham’

Nu bekræfter FCK

Afsløring: AGF jagter Poulsen – Viborg afviser

Sviatchenko med transferidé: Køb denne dansker


AVIS

Nu går de all-in på Højlund


Seks bud på Rasmus Højlunds næste klub

Helt i chok: ‘Vi er sønderknuste’

Jagter dansk målræv

Går de på rov i Danmark?

Supercomputer: Kæmpe forbedring under Thomas Frank

Ville til dansk topklub – direktør giver grønt lys

Thomas Frank var et emne i storklub



Vildt pokerspil om kæmpetransfer

70-30 i FC Midtjyllands favør

Stjerne enig med Barcelona – her er kongelønnen

Holger Rune vinder

Helt vildt: Stjerne risikerer kæmpe karantæne


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Harder bombede forgæves for Danmark

Av: Brøndby kan få skræklodtrækning i Europa

FCK meget tæt på vigtig transfer

FC Københavns Tivoli-flirt på vej væk

Morten Bruun peger på den kommende AGF-cheftræner

Afsløring: Christian Sørensen til lægetjek

’95-5 i FC Københavns favør’



Superliga-spiller tiltalt for grov vold

Drømmelodtrækning for FC Midtjylland

‘Tøffe’ med Riemer-opfordring: ‘Alle taler om ham’

Transferplanen: Det kan blive en genistreg

Afsløring: FCM forlænger og udlejer stortalent

Man Utd-boss: Vi kan vinde PL senest i 2028

Brøndby skal til Færøerne – SIF skal til Island

Superliga-klub indstiller jagt på ny ejer

FCK skal til Kosovo eller Luxembourg

Rekordkøb kigger efter ny klub

Afsløring: Genoa forhandler om Albert Grønbæk

Bøving indrømmer: Det tager hårdt på en



Her er FCK’s mulige CL-modstandere

Sølle 3.412 tilskuere på plads til klub-VM-kamp

Presbold til Thomas Frank: Vil vinde PL og CL