Superligaens længst siddende træner går fra borde.
AGF har onsdag meddelt, at David Nielsen stopper efter lørdagens opgør mod FC Nordsjælland, og det er på mange måder en forventet udgang af en forfærdelig sæson for århusianerne.
AGF satser på at have en ny cheftræner på plads inden 16. juni, og det store spørgsmål er naturligvis, hvem der skal afløse David Nielsen på Fredensvang?
Tipsbladet kommer her med fem bud:
Brian Priske, 45 år, cheftræner i Royal Antwerp
Den tidligere mestertræner i FC Midtjylland står lige nu i spidsen for Royal Antwerp, men der kan næppe længere være nogen tvivl om, at han får sparket efter sæsonens sidste kamp. Ekstra Bladet skrev i søndags, at der allerede har været kontakt mellem AGF og Priske, og han er på mange måder et oplagt valg. Det forlyder dog, at Priske foretrækker at blive i udlandet.
Poya Asbaghi, 36 år, klubløs
Den talentfulde svenske træner blev for nyligt fyret i Barnsley, og ifølge Ekstra Bladet er også han på blokken i AGF. Poya Asbaghi er tidligere U21-landstræner i Sverige, hvor han også har stået i spidsen for IFK Göteborg. Han er blot 36 år og betegnes som ét af de helt store trænertalenter i Skandinavien.
Kent Nielsen, 60 år, cheftræner i Silkeborg IF
Der er ingen tvivl om, at det lige nu er federe at være i Silkeborg end i AGF, men – og undskyld SIF – AGF er bare en mere attraktiv klub for en dansk træner i kraft af dens historie, størrelse og økonomiske muskler. Spørgsmålet er, om Kent NIelsen tænker det samme. Umiddelbart er han næppe interesseret i at forlade Silkeborg IF, men AGF vil være tossede, hvis de om ikke andet har Kent Nielsen på blokken. Den tidligere EM-vinder havde en kort periode som cheftræner i AGF for mere end 20 år siden.
Mike Tullberg, 36 år, U19-træner i Borussia Dortmund
Den tidligere AGF-spiller vil være et frækt bud på en ny cheftræner på Fredensvang. Han har gjort et flot stykke arbejde med talenterne i Borussia Dortmund, og han er tidligere ungdomstræner i AGF. Mike Tullberg har ingen erfaring som cheftræner på øverste niveau, og det kan meget vel tænkes, at han derfor ikke kommer i betragtning hos Stig Inge Bjørnebye.
Thomas Thomasberg, 47 år, cheftræner i Randers FC
Det vil være kontroversielt at tage fra Randers FC til AGF, men Thomas Thomasberg vil bestemt ikke være den første. Thomasberg har leveret et imponerende stykke arbejde i Randers FC gennem flere sæsoner, og at han er fristet af en ny udfordring, stod klart, da han i vinter flirtede med AaB. Thomas Thomasberg bør være et navn, der bliver vendt på Fredensvang.
Læs også denne kommentar fra Tipsbladets ansvarshavende chefredaktør om afskeden med David Nielsen. Den finder du lige her.

Bringer Thomas Thomasberg i spil til nyt job

Medierne fælder dom over Frank – én stor bekymring

Kæmpestjerne fremhæver dansker

Christian Eriksen afviste Champions League-klub

Brøndby-legendes søn skifter til mesterklub

Leverkusen-stjerne hyldede Frank på pressemøde

Højlund-ekstase: ‘Bliver top fem-spiller i Europa’

Forundret Laudrup: ‘Det bliver vi aldrig enige om’

Frank fortryder: ‘Jeg tog den forkerte beslutning’

Undren i Ajax: ‘Han er usympatisk!’

Stort chok for Hjulmand inden FCK-brag

‘I mine øjne er han FC Københavns bedste spiller’

Steve Cooper-kending tager til Brøndby IF

Holdkammerat måber over Eriksen: ‘Det er brutalt’

Hylder kæmpe Brøndby-transfer – FCK ville have ham

Hjulmand dybt imponeret af FCK – især af én ting

Dansk stjerne tog svær beslutning: ‘Ikke min drøm’

Leverede mirakler – her er Per Frandsens nye job

Ikke sket i 8 år

Voldsom frustration efter vanvidskamp

Mads Emil Madsen åben for retur til Superliga-klub

Michael Laudrup: – Det er nytteløst

– Højlund er en 10 år yngre Lukaku

Hylder dansk debutant

Danmark rykker frem på FIFA’s verdensrangliste

Holdt på stor hemmelighed

Fyring truer – kan hente afløser i Premier League

Teemu Pukki dominerer

Prøvede at lokke Eriksen

Elkjær jubler over Frank

Supercomputer: Her ender FCK i Champions League

Vil hente Jürgen Klopp til Champions League-klub

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

FCK må undvære offensiv profil mod Leverkusen

Jacob Neestrup: ‘Vi har et professionelt forhold’

Troels Bech svarer på Viaplay-eksperts kritik

Dybt uforstående: ‘Kriminelt’

Lettet FCK-træner: ‘De kampe er et helvede’

Legende: ‘Jeg bliver meget gerne overrasket’

– En stor beslutning

Voldsomt stormvejr – amok på Brøndby-bøddel

Bodø/Glimt sikrer sent Champions League-point

Hjulmand teaser: ‘Bliver stort for dansk fodbold’

FC Midtjylland videre i pokalturneringen

Superliga-klub henter Kristian Pedersen

Per Frandsen præsenteret i norsk klub

Brøndby-boss udpeger sit største træneridol

Skidt nyt for Real Madrid

Ny på landsholdet: Dansk stjerne blev overrasket

Leverkusen i fokus: Milliard-mandens afløser

Har meldt afbud – dansker dropper VM

Thomas Delaney roser: ‘Meget velfortjent’

Mourinho meldes tæt på storklub

Kæmpe diskussion i tv-studiet: ‘Du siger nej!?’
