FC Fredericia – FC København

FC Fredericia hentede i seneste runde deres første Superligapoint nogensinde med sejr i Silkeborg. FC København vandt omvendt sidste år både guld og pokal. Det var klubbens 16. danske mesterskab, så de har efterhånden hentet mange Superligapoint. Men nu møder de FC Fredericia for første gang på øverste hylde.



Superliga

Dommer: J. Karlsen

Fredag 1. august kl. 18.00

Stream: TV2 Sport X

Spilforslag

FCK vinder til 0

Odds 2,67

Spil hos Betano

Odds fra august 2, 2025. Odds kan være ændret.

18+ | Spil ansvarligt | Regler og vilkår gælder | StopSpillet –  70 22 28 25 | Udeluk dig via ROFUS | Alle links, med symbolet *, er reklamelinks, der kan bidrage til sidens indtjening

Holdnyt:
FC Fredericia:

Der har ikke været mangel på dommedagsprofetier på vegne af FC Fredericia. 

Selv om holdet med 24 år i den næstbedste række må siges at have haft god tid til at forberede sig til livet i Superligaen, er de på forhånd dømt som sikker nedrykker. 

Dét er jo i sig selv et godt udgangspunkt for at overraske positivt, og de var tæt på at tage point i deres allerførste kamp, hvor de dog tabte 3-2 hjemme til FCN. 

Men i søndags var der fuld plade, da træner Hansen dirigerede tropperne til sejr på JYSK Park i Silkeborg, og holdbussen kunne trille hjem til Lillebælt med en lystig 2-0-sejr i bagagerummet. 

Gustav Marcussen scorede for anden kamp i træk, og han har åbenbart tænkt sig at fortsætte de flotte takter fra seneste sæson, hvor han med 16 mål blev nummer to på topscorerlisten i næstbedste række. 

Denne her og næste rundes kamp mod FC Midtjylland forventer Fredericia næppe at hente mange point ud af, men i fire af de fem efterfølgende kampe venter Sønderjyske, Randers, Vejle og OB. 

Der er flere muligheder, end man lige havde spået for FC Fredericia, der har meldt sig ind i Superligaen med stil, overbevisning og – indtil videre – tre point.

FC København:

FC København er kommet flyvende ud af startboksen i denne sæson. Forsvarende guldvindere og forsvarende pokalmestre og med en erklæret målsætning om at blive en del af det allerfineste selskab i Champions Leagues Ligaspil. 

Det går fremragende indtil videre med to sejre i Superligaen og to sejre i 2. kvalrunde til CL, hvor Drita fra Kosovo blev slået med samlet 3-0. 

I Superligaen åbnede Løverne med 3-2 ude mod Viborg og senest 2-0 hjemme i Parken mod godt kæmpende Vejle. 

Dermed har keeper Kotarski og resten af defensiven holdt buret rent i de seneste tre kampe, og de drømmer nok om at nappe en fjerde på stribe på Monjasa Park i Fredericia.

Der blev roteret flittigt til kampen i Kosovo i tirsdags, hvor blandt andre Jordan Larsson og Magnus Mattsson sad over. 

Det blev til sejr alligevel på et enkelt mål sat ind af Andreas Cornelius, og i det hele taget virker det, som om der er voldsomt og herligt meget harmoni over tingene hos FCK for tiden. 

Duoen Oliver Højer og Junnosuke Suzuki er ude med skader, mens Viktor Claesson var ude med sygdom i tirsdags. Han er dog tilbage i kamptruppen.

Karantæner:

FC Fredericia: Ingen
FC København: Ingen

Bud på startopstillinger:

FC Fredericia: (4-2-3-1): Ejeheri – Crone, Rieper, Kudsk, Jessen – Pyndt, Winther – Opondo, Simonsen, Marcussen – Egelund

FC København: (4-2-3-1): Kotarski – Huescas, Pereira, Hatzidiakos, Lopez – Delaney, Mattsson – Larsson, Elyounoussi, Achouri – Moukoko

Dom:

FC Fredericia har vist stort gå-på-mod og både evner og vilje til at spille med i Superligaen i de første to runder. 

Men de må også erkende, at de mod FCN reelt var oppe mod et bedre fodboldhold. Helt enkelt. 

Det kommer de også her, og den eneste reelle x-faktor kan være, at FCK skal spille CL-kval mod Malmö FF i den kommende uge. 

Men det er jo derfor, kampen bliver spillet allerede fredag aften, og det kommer næppe til at få stor betydning for udfaldet, hvor FCK bør være bedst på alle parametre, i begge felter og på måltavlen. 

Dommen lyder, at gæsterne holder buret rent endnu engang og vinder 2-0.

Kampodds:

Odds are subject to change. Last updated august 2, 2025 03:16 am

Ligatabel:

Seneste resultater

Disclaimer – Tipsbladet og Viborg FF





Rasmus Falk prøvede at lokke ham til OB




LIVE

TransferLIVE: Vil bytte sig til Højlund

Klar besked: Glem det, Morten Hjulmand

Ryster på hovedet af kæmpe FCK-transfer

Chok: Bringer Christian Eriksen-skifte på banen

Afsløring: Bud på AGF-stjernen Felix Beijmo 

Uha, Vingegaard: Det var kedeligt for Pogacar

Hentede Morten Hjulmand: Jeg husker det tydeligt

Neestrup: Du jubler jo nærmest, før han rammer den



Thomasberg og Steinlein MEDIE

Transferbombe? Jeg hører, FCM vil overveje 300 mio

Stærk triumf for Thomas Frank

Tog pludselig ordet: ‘Kan vi ikke være tjent med!’

Blæst bagover: Højlund og Dorgu målkonger i nat

Tæt på FC Nordsjælland-exit



TOPNYHED

‘Jeg hører, det er Mads Hermansen, de vil have’

Robin Olsen har holdt krisemøde om FCK-fortid

I ekstase over Brøndby-møde

Manchester United åbner dialogen med superkeeper

Absurd helt – Thomasberg skal banke i bordet nu!

Måber over Vingegaard: ‘Fucking vanvittigt!’



Diant Ramaj TOPNYHED

Diant Ramaj-transfer skaber stor ballade

Bayern-keeper deler tragisk nyt: Sønnen død

AGF-forhandlinger med Juventus gået i vasken

Jess Thorup svarer igen på kritik

Dansk klub lander markant aftale med Carlsberg

Chok i Malmö – profil forlader klubben omgående

Her er Brøndby og FCM’s modstandere i Europa

Fremhæver Brøndby-stjerner

FCK-stjerne hovedperson i storstilet tv-serie

Afsløring: FC København har udlejet Nathan Trott

Guldregn over Brøndby? Storklub vil have Frendrup

Afsløring: FCM enig med landsholdsspiller

Jubler over Nicolai Boilesen: ‘Kæmpe gevinst’



Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Uenig med Niels Frederiksen: Det er alarmerende

Sønderjyske – FC Nordsjælland

Kunne være endt i Danmark – nu koster han 169 mio.

Jagter Oliver Sørensen – millionbud på vej

Veloplagte Vejle tromler over OB

Afsløring: Nathan Trott til lægetjek

– Blev nødt til at tænke på min egen karriere

FCK tager pligtsejr over oprykkeren Fredericia

Scorede måske årets mål – fik han sommerferie?

Rekordbud afvist

Vejle Boldklub – OB

Tv-krig: ‘Pengene er nok et meget stort motiv’

FCK vinder sikkert

FCK melder ud: Kan ikke blive enig med Malmö FF

Afsløring: Stückler forlænger i Serie A og udlejes

FC Fredericia – FC København

Tobias Sanas karriere er i fare

Skærpet strafzone til FCK-brag

Stor interesse for brandvarm dansker

Rasmus Højlund med i stor byttehandel?

Luton åbner med sejr i London-omegnsderby

Thomas Frank er ekstremt tilfreds