FC Helsingør jubler over salg til AaB: Det er en fremragende aftale for os

Patrick Olsen skifter fra FC Helsingør til AaB, og det indbringer 2. divisionsklubben et anseeligt beløb. Den glæder sig desuden over at levere en spiller til en klub af AaB’s størrelse.



FC Helsingør vil ikke ud med prisen for Patrick Olsen, men ifølge Nordjyske ligger den på én million kroner. Til gengæld vil Helsingørs chefscout gerne notere sig, at klubben er svært tilfreds med den aftale, den har forhandlet sig frem til.

– Planen var, at Patrick skulle spille en masse fodbold og finde tilbage til sit gamle niveau og så sælges videre, når det gav mening for begge parter, og vi er stolte, ikke bare på Patricks vegne, men også vores egne, af at en af Danmarks største klubber kigger vores vej i deres rekruttering. Vi vil ikke kommentere på detaljerne i økonomien, men det er en fremragende aftale for os, og en rigtig god mulighed for Patrick, så vi er meget tilfredse, siger Brian Gellert i en pressemeddelelse.

Begge klubber har netop bekræftet midtbanemandens skifte fra Helsingør til AaB, og dermed sælger 2. divisionsklubben en af sine profiler et år før kontraktudløb. Det er selvfølgelig en sportslig svækkelse, men omvendt også et forventet salg.

– Det har hele tiden været planen, at Patrick skulle videre i dette vindue. Det var bl.a. en af grundene til, at vi har hentet Daniel Norouzi ind som erstatning, samt Nikolaj Hansen, der også kan dække pladsen på den defensive midt, siger chefscout Brian Gellert.

– Patrick har været her i snart to år og båret trøjen med den største professionalisme hele vejen igennem sin tid her. Jeg tror ikke, han har misset et træningspas i to år, og han har i dén grad hævet niveauet i truppen med sit eksempel.

Patrick Olsen skiftede til FC Helsingør, da klubben rykkede op i Superligaen i 2017. Han nåede dermed en sæson i både Danmarks bedste og næstbedste række – og altså en nedrykning fra dem begge. 





► LIVE

LIVE: FCM-kamp skraber europæisk bund

Sønderjyske – Silkeborg IF

Det skriver portugisiske medier efter FCK’s sejr

Cheftræner: ‘Det er ikke let med Ousmane Sow’

Her er mediernes dom over Jesper Lindstrøm

– Jeg vil få mareridt på grund af Dominik Kotarski

Delaney: ‘Vi kommer til at savne ham’



INTERVIEW ►

Vild med Adamsen: ‘De troede, det var urealistisk’

Silkeborg-spiller måtte have psykologhjælp

Det laver Lasse Schöne i dag

Birk: ‘At give FCK det virker helt ude i skoven’

16-årig Superliga-komet bjergtager alle

AC Horsens – Randers FC



EKSKLUSIVT ►

Afsløring: Kæmpe bombe – FCM henter Andreas Maxsø

Kæmpe FCM-fiasko – hvad sker der, Billing?

FCK har travlt – forlæng med ham nu!

Intet skifte til Brøndby: ‘Kan være tusind grunde’

Hvad i alverden skete der dér, AGF!?

Jubler over danskerkøb og hollandsk transferbombe

Ekspert vil have Niels Frederiksen fyret 

Ny FCK-ejer? ‘Han vil være interessant’

Ny aftale? – Svensson har sagt det til Speakman



TRANSFER ►

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Brøndby-stjerne ude? ‘Kadaveret giver lyd fra sig’

Han ligner en af de bedste spillere i Skandinavien

‘Hjerteskærende – han er en skygge af sig selv’

Farzam om FCK: Falder tilbage på transfervinduet

Victor Nelsson på hælene for FC Nordsjælland

Isaksen afslører glippet skifte: ‘Havde sagt ja’

Afsløring: FC Midtjylland forlænger med Emefile

Revser AGF: ‘Det er bare dårlig research’

Superliga-duo jagter Brøndby-spiller

Dansk cheftræner går viralt: ‘Mand jer f*****g op’

Lisandro Martinez til samtale med United-chefer