FC København – AGF

FC København spiller fredag aften mod AGF i Superligaens 4. runde. Det bliver københavnernes syvende kamp på sæsonens første tre uger. De har endnu ikke tabt. AGF har spillet tre kampe på de tre uger. De har endnu ikke vundet.



Superliga

Dommer: M. Redder

Fredag den 8. august kl. 18.00

Stream: TV2 Sport X

Spilforslag

FC København vinder

Odds 1,70

Spil hos Betano

Odds fra oktober 4, 2025. Odds kan være ændret.

18+ | Spil ansvarligt | Regler og vilkår gælder | StopSpillet –  70 22 28 25 | Udeluk dig via ROFUS | Alle links, med symbolet *, er reklamelinks, der kan bidrage til sidens indtjening

Holdnyt:
FC København:

De danske mestre og pokalvindere fra FCK sagde inden sæsonen farvel til deres keeper, Diant Ramaj, og så hentede de en for de fleste nok lidt ukendt keeper i kroatiske Kotarski. 

Han har indtaget buret med store fangarme og naturlig autoritet, og i fem af sæsonens foreløbig seks kampe er der ikke scoret mod FCK. Det er flot. 

I den anden ende har det knebet en anelse mere, og det er absolut ikke, fordi truppen savner navnemæssig offensiv power med Cornelius, Jordan Larsson, Achouri, Moukoko og Elyounoussi. 

Men ser vi bort fra premieren mod Viborg, hvor der atypisk gik to mål ind, og hvor Løverne atypisk scorede tre gange, har de i de følgende fem kampe en samlet score på 7:0. Fire sejre og så tirsdagens 0-0 mod Malmö FF i CL-kvalen. 

FCK topper Superligaen med maksimumpoint, og de har et godt udgangspunkt før returkampen mod Malmö FF på tirsdag, og så er der bare to playoffkampe frem mod det forjættede ligaspil i Champions League.

De seneste seks gange AGF har været i Parken, er det endt med fem hjemmesejre og en enkelt udesejr med en samlet score på 15-10. Altså utroligt mange mål. 

Her kan vi nok forvente rotationer hos værterne, men det bliver det næppe særligt målrigt af. 

FCK må stadig undvære Oliver Højer, Junnosuke Suzuki, Jonathan Moalem. Youssoufa Moukoko er til gengæld en del af truppen til opgøret.

AGF:

Det går ikke som håbet for Jakob Poulsen i spidsen for AGF.

Efter tre runder har holdet stadig ikke prøvet at vinde, og de har allerede spillet to hjemmekampe. 

Senest var de endda i overtal i en time på Ceres Park i Vejlby mod FCM, men de fik ikke brudt gennem Ulve-defensiven, så det endte 0-0. 

Aarhusianerne ser trupmæssigt stærkere ud nu end i sidste sæson, for eneste markante afgang er islandske Mikael Andersson, der er rejst til Allsvenskan og Djurgården, mens de to seneste tilføjelser er højreback Rasmus Carstensen fra Köln og Sebastian Jørgensen, der senest var i Malmö. 

Det burde ikke trække ned for AGF, men det er svært at råde bod på tre brændte straffespark i de første tre kampe, hvor de har været godt med i spillet men ikke helt skarpe nok i felterne. 

Henrik Dalsgaard gik skadet ud efter cirka en time af seneste kamp, men om han også er ude her, har klubben ikke meldt noget om.

Jacob Andersen er stadig ude med en korsbåndsskade, mens Youssouph Badji er ude i kortere tid – han er dog ikke med i denne omgang.

Karantæner:

FC København: Ingen
AGF: Ingen

Bud på startopstillinger:

FC København: (4-2-3-1): Kotarski – Huescas, Hatzidiakos, Pereira, Meling – Matsson, Lerager – Larsson, Elyounoussi, Achouri – Claesson

AGF: (4-3-3): Hansen – Dalsgaard, Tingager, Kahl – Bejimo, Poulsen, Madsen, Links – Bech, Mortensen, Arnstad

Dom:

FC København vandt tre af sidste sæsons fire indbyrdes dueller mod AGF, og den fjerde endte uafgjort. 

Det peger mod hjemmesejr. 

Det gør det også, at FCK topper Superligaen med maksimumpoint og endnu ikke har lukket et eneste mål ind. 

AGF har ikke vundet endnu, og de har blot scoret to gange i sæsonens første tre kampe.

Gæsterne skal klynge sig til håbet om en trods-reaktion, hvis de skal have noget med fra Parken. Det får de ikke.

Dommen lyder, at FCK vinder 2-0.

Kampodds:

Odds are subject to change. Last updated oktober 4, 2025 22:21 pm

Ligatabel:

Seneste resultater

Disclaimer – Tipsbladet og Viborg FF






MEDIE

FC Midtjylland vinder transfersag til millioner

Overtidsdrama: Skidt stime fortsætter

Holder skarpt øje med Vingegaard

Utilfreds med dyr dansker

Fremhæver “vanvittige” Sebastian Sebulonsen

Ekspert river Kasper Schmeichel fra hinanden

Mareridt for Yuito Suzuki

Kane skriver historie



INTERVIEW

‘Jeg tænker på alt det lort, han skal høre på’

Løsningen på problemet er Roony Bardghji

Daniel Wass afslører transfermøde i London

Skal snart til møde om fremtiden

Tidligere Brøndby-stjerne: ‘Vanvittig dumt!’



EKSKLUSIVT

Wass: Hjulmand gav mig den største skuffelse

Stor angrebsstjerne reagerer på FC København-nyhed

FC Midtjylland-chok – ikke sket i mange år

Rasmus Højlund gør det pinligt for Ruben Amorim

Dansk landsholdsspiller stjæler opmærksomheden

Jubler over dansk stjerne: ‘Fuldstændig suveræn’



TOPNYHED

Kræver hans afgang efter fiasko mod FCM

Er kun sket én gang siden 2022

Reagerer: ‘Mange problemer’

Wass opgav tocifret millionbeløb for Brøndby

Nedtur: Polen blæser forbi Danmark

Kæmpestjerne: ‘Jeg erobrede Superligaen’

Vildt: Megastjerne henvendte sig til dansker

FC København – FC Midtjylland

Guldregn: Ny Horsens-stjerne scorer kongeløn

Uwe Rösler tager opsigtsvækkende beslutning

Daniel Wass lægger alle kortene på bordet

Wolfsburg-træner med ærgerlig Eriksen-melding

Frank jubler over tidligere Superliga-spiller



EKSKLUSIVT

Revser DBU-udmelding: ‘Jeg er alvorligt nervøs’

– Det kan ende med at koste OB dyrt

– Det kan næsten ingen i Superligaen

Hårdt ramt af skader: Her er FCK-truppen mod FCM

FC Fredericia – Brøndby IF

Afsløring: Eftertragtet toptalent besøger FCM

AGF – Silkeborg IF

Beslutning vækker opsigt: ‘Én stor misforståelse’

På røven over Victor Froholdt

Nyt tophold i 1. division

Vigtig skalp til Thomas Frank og Tottenham

Superstjerne er idolet

Presset enormt – henter vigtig sejr

Kæmpe nedtur

Gigantisk brøler af Frederik Rønnow

Blander sig i guld-snak: ‘Den stopper her’

Frygter for El Clásico

Norsk stjerne stopper karrieren

Ruben Amorim afviser opsigelse

Knauff napper kort

Dansk interesse for succesfuld sportschef

Solbakken langer ud efter Mourinho

Kostbar affære: OB skuffer mod Sønderjyske