FC København opruster i staben, hvor man tilknytter ecuadorianeren Juan Martinez.
Det bekræfter hans estiske klub FC Nomme United overfor Tipsbladet, og det samme gør FC København.
– Vi tillod Juan at besøge FCK i en uge, så de kunne se hinanden an. Der er ikke nogen penge involveret, men omvendt er det en anerkendelse af vores arbejde, når en af de største klubber i Skandinavien ansætter ham, siger Martin Klasen, sportschef i FC Nomme United, til Tipsbladet.
33-årige Juan Martinez bliver ansat i FCK Talent, men han vil også have opgaver på førsteholdet. Det skyldes blandt andet hans sydamerikanske ophav og modersmål, hvilket kan være en hjælp i integrationen af FCK's syd- og mellemamerikanske spillere.
Som bekendt har FC København denne sommer hentet den brasilianske duo Gabriel Pereira og Robert, mexicanske Rodrigo Huescas og Marcos Lopez fra Peru. Dem kan Juan Martinez fremadrettet hjælpe.
– Han (Juan Martinez) har en meget metodisk tilgang til det at være træner. Han har en helt vildt arbejdsmoral. Jeg har ikke set nogen her i Estland, der arbejder lige så meget og hårdt som ham. Han fokuserer på individuel træning og at fremme den enkelte spiller, siger Martin Klasen.
Juan Martinez var assistenttræner i FC Nomme United, men var også i en periode fungerende cheftræner i løbet af foråret. Han nåede blot lidt over et halvt år i den estiske klub, som han drog til i starten af 2024 fra Independiente del Valle i hjemlandet.
– Jeg tror, det har været en smule svært at arbejde i en klub som vores, da han har været vant til et større setup. Her er vi bare en håndfuld mennesker, som driver klubben, så det har været lidt svært at holde ham motiveret. I det store hele har perioden dog været fordelagtig for alle parter.
Juan Martinez er en af flere trænere, som har forladt FC Nomme United den seneste tid. Sidste år tog Vladimir Vassiljev og Nikita Brõlin til slovakiske ŠTK Šamorín og er fortsat klubbens chef- og assistenttræner.
Nu flyver Juan Martinez også fra reden og fortsætter sin europæiske trænertilværelse i FC København.
LIVE
Superliga-LIVE: Reagerer på transferspekulationer
Zorniger efterlyser OB-forstærkninger
TIPSBLADETS DOM
Superliga-stjernes værdi er eksploderet endnu mere
TRANSFER
Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding
INTERVIEW
Ny Brøndby-stjerne? ‘Har været fremragende’
TOPNYHED
Grubler over Mileta Rajovic: En interessant sag
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TOPNYHED
‘Det vil være en stor ting i FCK’
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 stoppede Lorentzens udlandsskifte
TOPNYHED
Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’
Vejle dummer sig i premieren mod AB
TOPNYHED
Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder Superligaen
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vejle tæt på stort salg af Lasse Flø
EKSKLUSIVT
Afsløring: Elias Achouri på plads i San Diego FC
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker op i Superligaen
MEDIE
Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard
TOPNYHED
Fjerdeyngste nogensinde: ‘Det var fandme vildt’
Viborg knækkede OB og tog kneben sejr
TIPSBLADETS DOM
Køb, køb, køb!
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
NYHEDER
Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona
MEDIE
Tidligere Brøndby-keeper på vej til Bundesligaen?
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’
MEDIE
Skyder Brøndby-transfer ned
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se
Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: Henter bomber gratis
TIPSBLADET SPECIAL