FC København opruster i staben, hvor man tilknytter ecuadorianeren Juan Martinez.
Det bekræfter hans estiske klub FC Nomme United overfor Tipsbladet, og det samme gør FC København.
– Vi tillod Juan at besøge FCK i en uge, så de kunne se hinanden an. Der er ikke nogen penge involveret, men omvendt er det en anerkendelse af vores arbejde, når en af de største klubber i Skandinavien ansætter ham, siger Martin Klasen, sportschef i FC Nomme United, til Tipsbladet.
33-årige Juan Martinez bliver ansat i FCK Talent, men han vil også have opgaver på førsteholdet. Det skyldes blandt andet hans sydamerikanske ophav og modersmål, hvilket kan være en hjælp i integrationen af FCK's syd- og mellemamerikanske spillere.
Som bekendt har FC København denne sommer hentet den brasilianske duo Gabriel Pereira og Robert, mexicanske Rodrigo Huescas og Marcos Lopez fra Peru. Dem kan Juan Martinez fremadrettet hjælpe.
– Han (Juan Martinez) har en meget metodisk tilgang til det at være træner. Han har en helt vildt arbejdsmoral. Jeg har ikke set nogen her i Estland, der arbejder lige så meget og hårdt som ham. Han fokuserer på individuel træning og at fremme den enkelte spiller, siger Martin Klasen.
Juan Martinez var assistenttræner i FC Nomme United, men var også i en periode fungerende cheftræner i løbet af foråret. Han nåede blot lidt over et halvt år i den estiske klub, som han drog til i starten af 2024 fra Independiente del Valle i hjemlandet.
– Jeg tror, det har været en smule svært at arbejde i en klub som vores, da han har været vant til et større setup. Her er vi bare en håndfuld mennesker, som driver klubben, så det har været lidt svært at holde ham motiveret. I det store hele har perioden dog været fordelagtig for alle parter.
Juan Martinez er en af flere trænere, som har forladt FC Nomme United den seneste tid. Sidste år tog Vladimir Vassiljev og Nikita Brõlin til slovakiske ŠTK Šamorín og er fortsat klubbens chef- og assistenttræner.
Nu flyver Juan Martinez også fra reden og fortsætter sin europæiske trænertilværelse i FC København.
LIVE
TransferLIVE: Ny Frankfurt-træner på plads
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
NYHEDER
Han vender hjem til FC København
TRANSFERPLANEN
Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?
INTERVIEW
Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’
TRANSFERPLANEN
Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord?
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
MEDIE
Rajovic tager klar beslutning om fremtiden
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’
MEDIE
De er interesseret i Christian Eriksen
HELT VILDT
Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs
EKSKLUSIVT
Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
BIZART
Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’
MEDIE
Kan sikre millioner til AGF
EKSKLUSIVT
Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker op i Superligaen
MEDIE
Polsk succestræner rygtes til Danmark
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer
EKSKLUSIVT
SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’
TRANSFER
Forlader AGF – her er hans nye klub
EKSKLUSIVT
Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby
NYHEDER
De er færdige i 1. division
MEDIE
Grønbæk-handel i fare selvom Rennes ønsker ham væk
NYHEDER
Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge
TOPNYHED
Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN køber rekorddyrt kæmpetalent
NYHEDER
Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub
NYHEDER
Bookmaker: Her er Eriksens næste klub
NYHEDER
AGF blæst bagover: ‘Svært at begribe’
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
NYHEDER
Alt vendt på hovedet i Horsens – han var nøglen
EKSKLUSIVT