FC København opruster i staben, hvor man tilknytter ecuadorianeren Juan Martinez.
Det bekræfter hans estiske klub FC Nomme United overfor Tipsbladet, og det samme gør FC København.
– Vi tillod Juan at besøge FCK i en uge, så de kunne se hinanden an. Der er ikke nogen penge involveret, men omvendt er det en anerkendelse af vores arbejde, når en af de største klubber i Skandinavien ansætter ham, siger Martin Klasen, sportschef i FC Nomme United, til Tipsbladet.
33-årige Juan Martinez bliver ansat i FCK Talent, men han vil også have opgaver på førsteholdet. Det skyldes blandt andet hans sydamerikanske ophav og modersmål, hvilket kan være en hjælp i integrationen af FCK's syd- og mellemamerikanske spillere.
Som bekendt har FC København denne sommer hentet den brasilianske duo Gabriel Pereira og Robert, mexicanske Rodrigo Huescas og Marcos Lopez fra Peru. Dem kan Juan Martinez fremadrettet hjælpe.
– Han (Juan Martinez) har en meget metodisk tilgang til det at være træner. Han har en helt vildt arbejdsmoral. Jeg har ikke set nogen her i Estland, der arbejder lige så meget og hårdt som ham. Han fokuserer på individuel træning og at fremme den enkelte spiller, siger Martin Klasen.
Juan Martinez var assistenttræner i FC Nomme United, men var også i en periode fungerende cheftræner i løbet af foråret. Han nåede blot lidt over et halvt år i den estiske klub, som han drog til i starten af 2024 fra Independiente del Valle i hjemlandet.
– Jeg tror, det har været en smule svært at arbejde i en klub som vores, da han har været vant til et større setup. Her er vi bare en håndfuld mennesker, som driver klubben, så det har været lidt svært at holde ham motiveret. I det store hele har perioden dog været fordelagtig for alle parter.
Juan Martinez er en af flere trænere, som har forladt FC Nomme United den seneste tid. Sidste år tog Vladimir Vassiljev og Nikita Brõlin til slovakiske ŠTK Šamorín og er fortsat klubbens chef- og assistenttræner.
Nu flyver Juan Martinez også fra reden og fortsætter sin europæiske trænertilværelse i FC København.
LIVE
LIVE: Kostede en formue – nu stadfæstes dommen
NYHEDER
Landsholdet annoncerer to testkampe
HELT VILDT
Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
MEDIE
Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
NYHEDER
Dansk viking på vej mod trist afslutning
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
AVIS
Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
Arsenal-træner er rasende
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TOPNYHED
‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job
HELT VILDT
Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’
AVIS
AC Milan kigger på dansker
Bo Svensson skriver Superliga-historie
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
FANKLUBBEN
Sådan bør strukturen i Superligaen være
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
FCM stanger lang karantæne ud til fan