FC København ansætter ecuadorianer

FC København har hentet en ny træner i estisk klub, bekræfter de overfor Tipsbladet.



FC København opruster i staben, hvor man tilknytter ecuadorianeren Juan Martinez.

Det bekræfter hans estiske klub FC Nomme United overfor Tipsbladet, og det samme gør FC København.

– Vi tillod Juan at besøge FCK i en uge, så de kunne se hinanden an. Der er ikke nogen penge involveret, men omvendt er det en anerkendelse af vores arbejde, når en af de største klubber i Skandinavien ansætter ham, siger Martin Klasen, sportschef i FC Nomme United, til Tipsbladet.

33-årige Juan Martinez bliver ansat i FCK Talent, men han vil også have opgaver på førsteholdet. Det skyldes blandt andet hans sydamerikanske ophav og modersmål, hvilket kan være en hjælp i integrationen af FCK's syd- og mellemamerikanske spillere.

Som bekendt har FC København denne sommer hentet den brasilianske duo Gabriel Pereira og Robert, mexicanske Rodrigo Huescas og Marcos Lopez fra Peru. Dem kan Juan Martinez fremadrettet hjælpe.

– Han (Juan Martinez) har en meget metodisk tilgang til det at være træner. Han har en helt vildt arbejdsmoral. Jeg har ikke set nogen her i Estland, der arbejder lige så meget og hårdt som ham. Han fokuserer på individuel træning og at fremme den enkelte spiller, siger Martin Klasen.

Juan Martinez var assistenttræner i FC Nomme United, men var også i en periode fungerende cheftræner i løbet af foråret. Han nåede blot lidt over et halvt år i den estiske klub, som han drog til i starten af 2024 fra Independiente del Valle i hjemlandet.

– Jeg tror, det har været en smule svært at arbejde i en klub som vores, da han har været vant til et større setup. Her er vi bare en håndfuld mennesker, som driver klubben, så det har været lidt svært at holde ham motiveret. I det store hele har perioden dog været fordelagtig for alle parter.

Juan Martinez er en af flere trænere, som har forladt FC Nomme United den seneste tid. Sidste år tog Vladimir Vassiljev og Nikita Brõlin til slovakiske ŠTK Šamorín og er fortsat klubbens chef- og assistenttræner.

Nu flyver Juan Martinez også fra reden og fortsætter sin europæiske trænertilværelse i FC København.





Her er FCK’s modstander i Europa Playoff




LIVE

LIVE: Brøndby-fans protesterer mod GFH

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!

Færdig: Nu er han rejst til København

Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Teaser for ny AGF-aftale

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

Hold nu kæft, hvor er han god!

“Brøndby er skræddersyet til ham”



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Dansk stortalents værdi eksploderer

Efter to måneders tørke: Højlund lyner

Osula sender West Ham tæt på nedrykning

Tæt på aftale med Andreas Christensen

Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job

Salah sender særlig besked

Lewandowski forlader FC Barcelona

Her er FC Nordsjællands vej i Europa

I dialog – stor klub vil have denne dansker

Så er det officielt

AGF forhører sig om legendes nevø – men…

Bruno Fernandes tangerede rekord i United-sejr

Kæmpetransfer? ‘Det ligger i kortene, at…’

Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’

Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd

AGF sluttede af med et brag