FC København forlænger med Elias Achouri

Elias Achouri har underskrevet en ny aftale med FC København.



FC København og Elias Achouri er nu nået til enighed med kantspilleren om en ny kontrakt. 

FC København har lørdag morgen meldt ud, at Elias Achouri har forlænget sin aftale, som nu løber frem til sommeren 2028. 

– Elias er en stor, offensiv profil, og vi er meget glade og stolte over, at han forlænger sin aftale med F.C. København. Vi kender hans store output med mange assist og enormt mange vigtige aktioner for holdet. Det er en spiller, som vi mener er et stærkt aktiv i kampen om det danske mesterskab.

– Det har været vigtigt for os som klub at belønne ham for en god sæson, hvor han viste høj klasse både i Superligaen og i vores europæiske kampe. Samtidig har han udvist en glæde over at forlænge sin aftale og et stort ønske om at kunne forbedre sig i vores miljø, siger FC Københavns sportsdirektør Sune Smith-Nielsen. 

Også cheftræner Jacob Neestrup er begejstret over Achouris forlængelse. 

– Elias spillede en utrolig stærk første sæson, hvor han fra første dag viste, at han nyder at spille i F.C. København. Han viste sig flot frem både nationalt og internationalt, og han har en unik evne til at skabe chancer.

– Det er en fornøjelse at arbejde med en spiller, som er så positiv i sin indstilling til at forbedre sig selv, sine holdkammerater og holdet. Han er vellidt i truppen og tager også ansvar socialt for de andre, lyder det fra Jacob Neestrup. 

Elias Achouri er også selv glad for den nye kontrakt. 

– Jeg er virkelig glad for denne forlængelse, og jeg glæder mig til at fortsætte min historie her i F.C. København. Det betyder meget for mig at spille i en stor klub som FCK. Jeg har det dejligt i byen, og jeg elsker klubben, mine holdkammerater og trænerne, som er med til at forbedre mig hver evig eneste dag.

– Det kan godt lyde lidt som en kliché, men jeg har det virkelig dejligt her i klubben, og jeg elsker at spille i et fyldt Parken. Jeg sætter pris på, at klubben har ønsket at forlænge min aftale, og jeg kan mærke, at klubben vil mig. Jeg har selvfølgelig også personlige målsætninger med min forlængelse – hele tiden blive bedre og vinde mesterskabet, siger Elias Achouri.

Den 25-årige Elias Achouri leverede 16 assister og fem mål for FC København i sidste sæson, mens tuneseren i begyndelsen af denne sæson har kæmpet lidt med skader. 

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.





LIVE

LIVE: Han forlader Superliga-klub til sommer

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Manchester United – Liverpool

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’

Melder Lindstrøm helt færdig

Brøndby IF – FC Nordsjælland

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

DBU afslører: Tager beslutning senest i marts 2027



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

Martin Jørgensen lander nyt job

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

Delaney afslører dialog

Raser over Brian Riemer-interview

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Tottenham jagter choktransfer



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag