FC København forlænger med Nicolai Jørgensen

Nicolai Jørgensen og FC København har forlænget samarbejdet, så det nu løber til sommeren 2017. Samtidig får Jørgensen trøje nummer 10.



FC København har lagt et år til kontrakten med Nicolai Jørgensen, så de nu har papir på kantspilleren til sommeren 2017. Samtidig skifter Jørgensen trøje nummer 18 ud med nummer 10.

– Jeg er superglad for at være i FCK, og jeg ser et kæmpe potentiale i den her klub og for mig, så det her er det rigtige at gøre lige nu. Jeg elsker at være i FCK, og jeg kan stadig udvikle mig utroligt meget her. Og når jeg samtidig er lykkelig for at være i København, tæt på min familie og venner, så føles det som om, det hele flasker sig for mig her i klubben.

– Nu skal jeg have en sæson uden skader, og jeg skal bygge lidt af det hele på i mit spil. Det er kæmpestort at være en af de unge, der skal være med til at løfte projektet herinde. Jeg ser mig selv som en etableret spiller i FCK, men med forlængelsen, skal jeg også tage et skridt mere op ad den stige, og det glæder jeg mig utroligt meget til, siger Nicolai Jørgensen i en pressemeddelelse.

Manager Ståle Solbakken er også glad for den nye aftale, der sikrer én af klubbens største profiler, der på sigt skal skydes af til udlandet.

– Nicolai er en spiller, der dækker flere offensive positioner, og forlængelsen giver os ro. En ro, som forhåbentlig kan gavne både Nicolai og holdet, så næste sæson bliver en succes for både holdet og Nicolai som individuel spiller. Det er ingen hemmelighed, at han på et tidspunkt skal videre, men nu er han rigtigt glad for at være i FCK, og vi er supertilfredse med den her forlængelse, siger Solbakken.

Nicolai Jørgensen kom til FC København fra Bayer Leverkusen i 2012. Først på en lejeaftale, der siden blev gjort permanent. Nu er den aftale så blevet forlænget. Jørgensen har spillet 59 kampe og scoret 20 mål for FCK.







LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Thomas Frank scorer sommerjob

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Transferfri stjerne i København

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Stort medie hylder AGF-profil

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage

FC Midtjylland henter ny back

Carsten V. Jensen med klar opfordring 



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Født i Danmark og på vej til VM