FC København leder efter ny træner: De får mails fra hele verden

Trænersædet i FC København er interessant, og derfor er der også udenlandsk interesse, vurderer Tipsbladets chefredaktør Troels Bager Thøgersen, der er spændt på at finde ud af, hvordan FCK finder den nye cheftræner.



William Kvist og FC København leder lige nu efter en ny cheftræner, efter man for tre uger siden fyrede norske Ståle Solbakken, og William Kvist har formentlig nok at se til.

Solbakken var både sportschef og træner, og Kvist har altså overtaget pladsen som sportschef på midlertidig basis, mens Hjalte Nørregaard er cheftræner for tiden.

Men spørgsmålet er, hvor længe Nørregaard er det.

Læs også:Panenka fra pletten: Jonas Winds straffespark kåret til Rundens Mål

I hvert fald arbejder bestyrelsesmedlemmet William Kvist hårdt på at finde en ny cheftræner, og Tipsbladets chefredaktør, Troels Bager Thøgersen, fortæller i en videosamtale med redaktør Kenneth Jensen, hvordan arbejdet med at finde en sådan kan foregå.

Der er nemlig flere indgangsvinkler til at finde en ny træner. Det kan være, at man tegner en klar profil og så finder træneren, det kan også være, at man sorterer mails og finder cheftræneren i de mange henvendelser, der måtte komme

– Du skal gøre dig klart, hvad for en type træner du søger. Hvad vedkommende skal kunne, hvilken erfaring han har, og hvad hans rolle skal være. Det her er ikke en dansk 1. divisionsklub, hvor udvalget af cheftrænere ikke er så stort. Det er et trænerjob, som jeg er ret sikker på, at samtlige i bestyrelsen og direktionen får mails om fra interesserede kandidater fra nærmest alle dele af verden. Det er en af de klubber, der har spillet mest i Europa de seneste 15 år, og det lover jeg, er noget af det mest attraktive, man kan forestille sig som træner i det lag.

Læs også:Tv-krig rammer Discovery hårdt: Fodboldkanaler bløder seere

– Så den sortering bliver vigtig, og det glæder jeg mig også meget til at se – altså hvor meget er det, at man ser på de utvivlsomt gode cv, der ligger i indbakken fra gode trænere, der har prøvet en masse, og hvor meget er det, at man har en knivskarp profil og virkelig, virkelig ved, hvad man vil med sit hold ,og så derefter selv går ud og vælger sin nye cheftræner. Det ville jeg – jeg har ikke prøvet det, skal det siges – nok hælde til, hvis jeg var en ret stor klub i Europa, som FC København er, siger Troels Bager Thøgersen.

I snakken om jagten på FC Københavns nye træner og sportschef – som du kan se i videoen øverst – tales der også om fornuften i at vælge en træner før en sportschef, og om det i virkeligheden svækker sportschefen.

Og så bliver Brøndbys Carsten V. Jensen også vendt som et muligt emne til stillingen som sportschef. Se det hele i videoen øverst.

Læs også:Optakt: FC Nordsjælland – FC Midtjylland
Læs også:Brøndbys pokalkamp rykkes 12 dage: Spiller i næste uge
Læs også:Danny Amankwaa krydser fingre: Håber på kontrakt i Hobro






LIVE

TransferLIVE: Dansker i stor milliontransfer

Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’

Laudrup: ‘Det var ubehageligt!’

Tiltrængt god historie: Brøndby er blevet ydmyget

Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’

Viaplay deler stor nyhed

Landet – på vej til lægetjek i Brøndby



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Afsløring: Tophold henter Dominik Sarapata i FCK

Nyt Brøndby-bud? Så dyr er Tonni Adamsen

Choktransfer – dansker scorer rekordløn

Pas på, FCK – de blæser til angreb!

Hemmelig samtale med storklub



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Rekordtransfer?

Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte

FCM-scoop? ‘Et af de største talenter i årevis!’

Masser af Brøndby-talenter fik chancen i 2-0-sejr

Ruben Amorim gjorde det aldrig



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Afsløring: FC Midtjylland henter Junior Zé

Mulig FCM-transferbombe? ‘Ikke noget direkte bud’

Afsløring: FCK takker nej til Mohamed Daramy

Bekræfter: Oliver Sonne givet grønt lys

Superliga-boss bekræfter stor interesse

Afsløring: Brøndby sælger Stijn Spierings

Klar besked Jakobsen: ‘Pil det væk!’

Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig

Kæmpe Nartey-dumhed trækker spor til Frankrig

Vanvittigt: Brøndby U19 vinder 16-0 i Portugal

Plaffer Brøndby-historie til jorden: Ren fantasi!

Udeladt af kamptrup: Stjerne tæt på skifte



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Youssoufa Moukoko på tavlen for FCK

Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland

Bekræfter ‘CV’ jagten på Superliga-profil her?

Malmö-fansene protesterer mod FC København

Vilde transfers: ‘De er ikke i nærheden’

FC Midtjylland-angriber solgt til Superliga-klub

Chokskifte?

Premier League-stjerne hylder Brøndby-transfer

Så er I advaret, FCK: Kræver ‘ekstremt’ bud

FCK-direktør teaser: Sker nok lige om lidt

FBI Boston fælder dansk rigmand

Katastrofalt AaB-møde – gik hjem med bøde

Smal parisersejr i Bourgogne

Farzams Fanzone: Det holder jeg øje med i Vejle

Hvad skete der lige!? Gidsel var pivringe her!

Farvel, Brøndby – Stijn Spierings tæt på ny klub

Spøjs spiller på besøg i Danmark

FC Midtjylland dummer sig i Norge

Vanvittig kamp, FCM – kan blive en choktransfer

Mere aktivitet på vej i FC København

Ny Superliga-stjerne: Derfor skifter jeg til FCK

Stor profil skifter til FC København