FC København leder efter ny træner: De får mails fra hele verden

Trænersædet i FC København er interessant, og derfor er der også udenlandsk interesse, vurderer Tipsbladets chefredaktør Troels Bager Thøgersen, der er spændt på at finde ud af, hvordan FCK finder den nye cheftræner.



William Kvist og FC København leder lige nu efter en ny cheftræner, efter man for tre uger siden fyrede norske Ståle Solbakken, og William Kvist har formentlig nok at se til.

Solbakken var både sportschef og træner, og Kvist har altså overtaget pladsen som sportschef på midlertidig basis, mens Hjalte Nørregaard er cheftræner for tiden.

Men spørgsmålet er, hvor længe Nørregaard er det.

Læs også:Panenka fra pletten: Jonas Winds straffespark kåret til Rundens Mål

I hvert fald arbejder bestyrelsesmedlemmet William Kvist hårdt på at finde en ny cheftræner, og Tipsbladets chefredaktør, Troels Bager Thøgersen, fortæller i en videosamtale med redaktør Kenneth Jensen, hvordan arbejdet med at finde en sådan kan foregå.

Der er nemlig flere indgangsvinkler til at finde en ny træner. Det kan være, at man tegner en klar profil og så finder træneren, det kan også være, at man sorterer mails og finder cheftræneren i de mange henvendelser, der måtte komme

– Du skal gøre dig klart, hvad for en type træner du søger. Hvad vedkommende skal kunne, hvilken erfaring han har, og hvad hans rolle skal være. Det her er ikke en dansk 1. divisionsklub, hvor udvalget af cheftrænere ikke er så stort. Det er et trænerjob, som jeg er ret sikker på, at samtlige i bestyrelsen og direktionen får mails om fra interesserede kandidater fra nærmest alle dele af verden. Det er en af de klubber, der har spillet mest i Europa de seneste 15 år, og det lover jeg, er noget af det mest attraktive, man kan forestille sig som træner i det lag.

Læs også:Tv-krig rammer Discovery hårdt: Fodboldkanaler bløder seere

– Så den sortering bliver vigtig, og det glæder jeg mig også meget til at se – altså hvor meget er det, at man ser på de utvivlsomt gode cv, der ligger i indbakken fra gode trænere, der har prøvet en masse, og hvor meget er det, at man har en knivskarp profil og virkelig, virkelig ved, hvad man vil med sit hold ,og så derefter selv går ud og vælger sin nye cheftræner. Det ville jeg – jeg har ikke prøvet det, skal det siges – nok hælde til, hvis jeg var en ret stor klub i Europa, som FC København er, siger Troels Bager Thøgersen.

I snakken om jagten på FC Københavns nye træner og sportschef – som du kan se i videoen øverst – tales der også om fornuften i at vælge en træner før en sportschef, og om det i virkeligheden svækker sportschefen.

Og så bliver Brøndbys Carsten V. Jensen også vendt som et muligt emne til stillingen som sportschef. Se det hele i videoen øverst.

Læs også:Optakt: FC Nordsjælland – FC Midtjylland
Læs også:Brøndbys pokalkamp rykkes 12 dage: Spiller i næste uge
Læs også:Danny Amankwaa krydser fingre: Håber på kontrakt i Hobro




LEANDERS DOM

Dommerekspert: Jeg havde udvist OB’er

Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’

Enestående mulighed – tæt dialog med Kim Vilfort

Stor FCK-opsang: ‘Simpelthen ikke i orden!’

Nyt nederlag – Thomas Franks sidste kamp?

Afslører “useriøst bud” fra FC København

Nægtet Brøndby-skifte



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

Det er mesterskabsklasse, AGF!

Stjerne er født – på landsholdet med ham

Bekræfter dialog med Brøndby om transfer

Afsløring: Millioner på vej til Superliga-klub

Mohamed Salah forhandler med ny klub

Hvad laver et Manchester City-talent i Næstved?



TOPNYHED

Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste

‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’

Wayne Rooney: ‘Frank er ældet 10 år’

Hermansen hyldes efter pragtpræstation

Højbjerg skal have ny træner i Marseille

Ny stjerne? FCK på plads til kæmpekamp



TIPSBLADET SPECIAL

Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen

Dansk målsluger skifter til topklub

Dansk agentfirma opkøbt af gigant

Skrækmelding: Så længe er FCM-profil ude

Forventer kæmpe jobtilbud

Avis melder rød alarm – Kasper Hjulmand sur

Mathias Zanka deler nyt om fremtiden

Stor danskerduel – Froholdt er skuffet

‘Det kan du ikke sige, Thomas!’

Ser I med, AGF? Drømmedebut!

Dårligste statistik i Tottenhams historie

‘Det er ærgerligt og lidt overraskende’

– Alt for meget kaos i Horsens



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Vild kamp – et hold kæft-bolsje fra AGF’erne!

Færdig i Real Madrid? Stjerne er ‘pissesur’

AGF-transfers: Det overrasker mig en smule

FC København-fans raser over Sune Smith-Nielsen

Schmeichel revser bizar dom: Noget af det værste!

‘Ronaldo vinder kampen’

Neestrup fremhæver tre spillere inden Pokal-brag

Legender overrasker på Ceres Park Vejlby

Venter på tilbud: ‘Jeg elsker Brøndby’

Rundens Hold i Superligaen – 19. runde

Uforstående Zorniger: Hvorfor fik han ikke rødt?

Black Cats kan tage point mod Reds

Næsten 500 dage – i dag kan det “umulige” ske

Populære Chelsea – køb billetter her!

Desperat Frank – favorit til trænerfyring

På vild liste med Lionel Messi

Katastrofe for Jack Grealish

Como kan vinde i Napoli

Riemers hovedpine: ‘Ved at være et problem nu’

Waow! Han bliver et stort Superliga-salg

Gravesen kritiserer Brøndby: Vakkelvornt!

‘Hvad fanden kan man gøre?’