PARKEN (Tipsbladet): AGF vandt fredag aften 3-2 over FC København i Parken, og en situation i anden halvleg, hvor Tobias Bech bragte århusianerne på 2-0, var afgørende for kampen.
Inden Bech fik bugseret bolden ind over målstregen, ramte den Kristian Arnstad på hånden, men målet fik lov at stå efter et langt VAR-tjek.
Tilbage står en samlet FCK-lejr, som har mistet overblikket over, hvornår der skal dømmes for hånd på bolden, og hvornår der ikke skal.
– Jeg forstår ikke hands-reglen, for det er som om, at den er forskellig fra kamp til kamp. Jeg er spændt på at høre, hvad dommeren har at sige. Det er enormt frustrerende. Jeg håber virkelig, at de tog den rigtige beslutning, for hvis de ikke gjorde, må de stå til ansvar for det, siger Jordan Larsson til Tipsbladet og den øvrige presse.
I videoen i toppen af artiklen kan du høre dommer Mikkel Redder forklare situationen.
Jordan Larssons opfattelse stemmer overens med, hvordan Thomas Delaney også har det efter 2-3-nederlaget til AGF.
– Det er svært at finde ud af i Superligaen, hvornår der er hånd, og hvornår der ikke er. Om der er mål i dag eller ej er ikke mit job at afgøre, men jeg har svært ved at forstå hånd eller ikke hånd, konstaterer Delaney.

Rødt kort til ‘FCK’s roligste mand’
FC København-træner Jacob Neestrup viste tydeligt sin frustration på sidelinjen, da AGF-scoringen blev godkendt, og det gjorde FCK’s fysiske træner, Andrew Clark, i høj grad også.
Han prosterede så voldsomt, at han fik direkte rødt kort.
– Hverken jeg eller nogen fra min stab skal få rødt kort, men det mest rolige menneske, vi har i FC København, har åbenbart også temperament, konstaterer Jacob Neestrup.
Der er på samme side som Jordan Larsson og Thomas Delaney.
– Jeg forstår det ikke. Det gør jeg bare ikke. Det giver straffespark i Viborg, at man får tyret bolden op på albuen fra to-tre meters afstand. I dag får målet lov at stå. Det er bare en konstatering, og det overrasker mig, men jeg går ud fra, at reglerne er sådan.
– Vi må bare ikke ende i, at sådan nogle mål ikke bliver dømt hver gang nu. Det her skal danne præcedens for resten af sæsonen, siger FCK-træneren.
Nederlaget fredag aften var FC Københavns første siden april.
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
TRANSFER
Spændende melding
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
OPTAKT
Holland – Marokko
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
OPTAKT
Tyskland – Paraguay
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
MEDIE
Transferbombe på vej
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
MEDIE
Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
OPTAKT
Sydafrika – Canada
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
EKSKLUSIVT