Kampfakta:
Kampstart: Fredag klokken 19:00
Spillested: Parken, København
Dommer: Jakob Kehlet
På TV: TV3+
Holdnyt:
FC København:
Det blev ikke til det tredje mesterskab på stribe for FCK, som endte som nummer tre i Superligaen bag FC Midtjylland og Brøndby, og det er selvfølgelig ikke godt nok for en klub med det største budget, og den bedste og bredeste spillertrup.
Københavnerne undgik dog at ende som absolut sorteper i den tætte topstrid, da de i sæsonens sidste spillerunde lykkedes med at skrabe det ene point hjem mod FC Nordsjælland, der var nok til at sikre tredjepladsen og en mulighed for at spille sig i Conference League-kvalifikationen til den kommende sæson.
FCK’s præstation i Superligaen burde og kunne have været langt bedre end tilfældet var det, men sæsonen bliver til dels reddet af en fremragende Champions League-kampagne, hvor det blev til videre avancement fra en brølstærk gruppe med Manchester United, Galatasaray og Bayern München.
Fredag gælder det sæsonens sidste kamp, når Randers kommer på besøg til den playoff-kamp, som afgør hvem af de to klubber, der skal spille europæisk til den kommende sæson.
Opgøret er selvfølgelig et ‘must-win’ for Neestrup og co. men med tre kampe i rap uden sejr, er det måske nemmere sagt end gjort at overkomme Randers FC?
David Khocholava, Theo Sander, Nicolai Boilesen, Roony Bardghji samt Andreas Cornelius forventes alle ude med skader.
Randers FC:
Det holdt hårdere end først antaget for Randers at sikre førstepladsen i kvalifikationsspillet.
Kronjyderne kom buldrende ud til den sidste del af sæsonen med tre sejre i de tre første kampe, og på det tidspunkt virkede det ikke til at nogle af de andre hold i Superligaens nederste halvdel kunne nå dem til sokkeholderne.
Bertelsens tropper fik dog problemer med at følge op på den fornemme start, da det ikke blev til sejr i de fire efterfølgende kampe, som fortsat bød på godt spil, men mindre gode resultater.
I sidste ende lykkedes det kronjyderne at gøre nok med to 1-0 sejre over Viborg og Vejle i de tre sidste spillerunder, og i det store hele må man sige, at det var ganske fortjent.
Randers viste i hvert fald det højeste topniveau af holdene i bunden, og måske egentlig også det højeste bundniveau.
Fredagens kamp ser noget sværere ud end de fleste af dem som Randers har spillet i foråret, men hvis de rammer topniveauet fra starten af kvalifikationsspillet, hvis defensiven er på dupperne, og hvis lynhurtige Fuseini og Coulibaly kan blive sat ordentlig i scene, er det ikke umuligt, at vi kan få en tæt affære i Parken.
Tammer Bany, Noah Shamoun, Edgar Babayan, Mikkel M. Pedersen, Laurits Raun Pedersen og Mustapha Ubandoma sad alle ude med skader senest.
Karantæner:
FC København: Ingen
Randers FC: Ingen
Bud på startopstillinger:
FC København (4-3-3): Grabara – Ankersen, Vavro, Diks, Jelert – Mattsson, Clem, Claesson – Elyounoussi, Oskarsson, Achouri
Randers FC (4-4-2): Carlgren – Olsen, Dammers, Høegh, Kopplin – Coulibaly, Enggård, Björkengren, Nordli – Fuseini, Odey
Dom:
FCK er klare favoritter til at snuppe sejren fredag aften, og bør ret beset også være et niveau over Randers.
Det betyder dog ikke, at det nødvendigvis kommer til at gå gnidningsfrit. Københavnernes defensiv har været til at tale med i foråret, hvor Randers’ offensiv til gengæld har haft godt gang i målscoringen.
Det er svært at forestille sig, at FCK ikke gør nok til at løbe med den europæiske billet, men, at kronjydernes hurtige angribere kan fange københavnerne i ubalance en enkelt gang eller to, skal der til gengæld også være fine muligheder for.
3-1 til ‘’løverne’’.
Spilforslag:
FCK vinder + Begge hold scorer til odds 2.90 ved Unibet. Husk, at odds kan ændre sig løbende.
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
OPTAKT
Silkeborg IF – FC Midtjylland
Spår om Neestrup-exit i FCK: ‘For alles bedste’
MEDIE
Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning
FANKLUBBEN
Absurd situation? ‘Det er bedst at tabe i Parken’
NYHEDER
Dansker fyrede Thomas Frank: Nu kommenterer han
INTERVIEW
Totalt ufortjent: ‘Det er ikke kunstskøjteløb’
Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes
EKSKLUSIVT Supercomputer: Gyser – her ender FC København
MEDIE
Raser – Jacob Bruun Larsen hevet til samtale
– Det gør ondt, siger Rasmus Falk
Accepterer: Vil betale 450 mio. til Mbappé
EKSKLUSIVT
Hele verden i chok: ‘Han kan sende Danmark til VM’
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
NYHEDER
Tidligere Brøndby-profil er vendt hjem
OPTAKT
Randers FC – FC Fredericia
TOPNYHED
Landstræner med klar besked til FCK-stjerne
NYHEDER
– Man tænker: ‘Hvor længe kan det fortsætte?’
MEDIE
Skæbnemøde i dag – åbning for Thomas Frank?
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
Bekræfter: Brøndby-profil hørte om AGF-interesse
MEDIE
Overvejer at rive kontrakten i stykker
INTERVIEW
Ny FCK-juvel: ‘Et stort talent og et godt hoved’
MEDIE
Færdig i Superligaen: Her er hans nye klub
NYHEDER
– Pinligt for rigtig mange at se
EKSKLUSIVT
Dansk sportschef om rekordtransfer: ‘Modbydeligt’
NYHEDER
Zorniger om FCK: Her er de bedre end FCM
TOPNYHED
Man Utd-stjerne hylder Amorim
NYHEDER
Hylder Dorgu: ‘Folk glemmer det!’
Særligt FC Midtjylland-tiltag går viralt
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: ‘Jeg forstår slet ikke den transfer’
STORT INTERVIEW
Peger på pressen: Har sagt det hele sæsonen
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
TOPNYHED
AGF-profil overvejer karrierestop
INTERVIEW
Cooper afslører: Han starter inde
MEDIE
Raser efter Bodø/Glimt-sensation
Schmeichel buhet af egne fans – nu reagerer træner
CUSTOM
Tottenham Hotspur – Arsenal
INTERVIEW
Brøndby-stjerne med særligt FC København-ønske
NYHEDER
‘Ikke sket nogensinde’ for Rasmus Højlund
TOPNYHED
Stort slag for FC København
O’Riley lærte lektie: ‘Det var ubarmhjertigt’
Aston Villa og Chelsea smider point
NYHEDER
Høgh hyldes af UEFA
MEDIE
Iskold Xabi Alonso afviser topklub
Alexander Lind revser Superliga-profil
FCK afværger historisk nederlag
Sådan starter FCK i livsvigtig kamp
Neymar overvejer karrierestop
DAGENS SPILFORSLAG
Dortmund kan vinde i Østtyskland
NYHEDER
Dansk PL-profil: ‘Den bedste tid i mit liv’
NYHEDER
Kæmpe Superliga-comeback
TIPSBLADETS DOM
En vanvittig fodboldkamp, der havde det hele
FANKLUBBEN
Længe siden chancen for OB-sejr har været større
TRANSFER