FC København rokerer i trænerstaben

Der er blevet lavet nogle ændringer i FC Københavns trænerstab, meddeler klubben.



FC København har fredag ændret i deres trænerteam, hvor Jannick Breuning er blevet gjort til en fast del af førsteholdets stab i en assisterende rolle til cheftræner Jess Thorup.

Det oplyser FC København på klubbens hjemmeside.

Jannick Breuning har været en del af talentafdelingen i FC København, men blev en del af førsteholdet i forbindelse med fyringen af Ståle Solbakken, da U19-træner Hjalte Bo Nørregaard blev vikarierende træner. Og nu forbliver han altså som en del af trænerteamet omkring førsteholdet.

Samtidig er Stefan Madsen blevet ny Player Development Coach for U19-holdet, efter at han har været assistenttræner på førsteholdet. 

– Vi synes, at det her er en rigtig god løsning for både førsteholdet og talentafdelingen, siger William Kvist til fck.dk om rokaden og fortsætter:

– Jannick har i en årrække gjort det rigtigt godt i FCK Talent og har også bidraget meget i den seneste tid omkring førsteholdet, så vi er glade for, at han er klar på den nye udfordring. 

– Vi er også meget tilfredse med, at Stefan har takket ja til sin nye rolle, som bliver utrolig vigtig i forhold til samarbejdet mellem talentafdelingen og førsteholdet. Her har Stefan store kompetencer, som kommer de unge spillere på kanten af førsteholdet til gode. Stefan har ydet en stor virkelig indsats omkring førsteholdet, og han kommer heldigvis også ofte til at være en del af hverdagen her i sin nye funktion. 

Hjalte Bo Nørregaard fortsætter også som første assistent på førsteholdet, indtil en ny er på plads, skriver FC København. Her har de især været meldt interesserede i Jacob Neestrup fra VIborg FF. 





Steinlein troppede op i særlig Gucci-sko




LIVE

TransferLIVE: Her er prisen på Ben Godfrey

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

‘Han ryger 100 procent!’

Brøndby med transferscoop?

Afsløring: FCM køber Nordin Bakker

Brøndby i dialog med Christopher Olivier



LIVE

VM-LIVE: Zlatan tordner: ‘Det er hans skyld!’

FCK-stjerne ikke med på træningslejr

Her er Jonas Winds nye klub

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: Brøndby forlænger med stortalent

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Elfenbenskysten – Norge



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Afsløring: Kolding køber stor profil

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Forfærdelig tysk aften: ‘Det er en skandale’

Her er Brøndby IF’s nye administrerende direktør

Afsløring: Oliver Højer skifter til Lyngby

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

VM-Vækkeuret: Giganternes fald

Officielt: FCM henter landsholdsspiller



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Kryptisk transfermelding

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’