FC København har fredag ændret i deres trænerteam, hvor Jannick Breuning er blevet gjort til en fast del af førsteholdets stab i en assisterende rolle til cheftræner Jess Thorup.
Det oplyser FC København på klubbens hjemmeside.
Jannick Breuning har været en del af talentafdelingen i FC København, men blev en del af førsteholdet i forbindelse med fyringen af Ståle Solbakken, da U19-træner Hjalte Bo Nørregaard blev vikarierende træner. Og nu forbliver han altså som en del af trænerteamet omkring førsteholdet.
Samtidig er Stefan Madsen blevet ny Player Development Coach for U19-holdet, efter at han har været assistenttræner på førsteholdet.
– Vi synes, at det her er en rigtig god løsning for både førsteholdet og talentafdelingen, siger William Kvist til fck.dk om rokaden og fortsætter:
– Jannick har i en årrække gjort det rigtigt godt i FCK Talent og har også bidraget meget i den seneste tid omkring førsteholdet, så vi er glade for, at han er klar på den nye udfordring.
– Vi er også meget tilfredse med, at Stefan har takket ja til sin nye rolle, som bliver utrolig vigtig i forhold til samarbejdet mellem talentafdelingen og førsteholdet. Her har Stefan store kompetencer, som kommer de unge spillere på kanten af førsteholdet til gode. Stefan har ydet en stor virkelig indsats omkring førsteholdet, og han kommer heldigvis også ofte til at være en del af hverdagen her i sin nye funktion.
Hjalte Bo Nørregaard fortsætter også som første assistent på førsteholdet, indtil en ny er på plads, skriver FC København. Her har de især været meldt interesserede i Jacob Neestrup fra VIborg FF.
LIVE
LIVE: Daniel Wass teaser
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg
EKSKLUSIVT
Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’
Husker du? Xabi Alonsos benhårde Real Madrid-dom
MEDIE
Medie bringer Neestrup i spil til topklub
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
MEDIE
Stor interesse – FC København kan miste stjerne
NYHEDER
– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
MEDIE
FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub
AVIS
Vild udvikling – melder 3 danskere færdige
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
INTERVIEW
– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..
NYHEDER
Peter Schmeichel lander stort job
TOPNYHED
– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
AVIS
Køber snart Brøndby-angriber
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
NYHEDER
Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
NYHEDER
Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
INTERVIEW
To skadede Brøndby-profiler kan være klar mod AGF
NYHEDER
Frygter Christian Eriksen-problem
INTERVIEW
– Det var en af de værste dage
MEDIE
FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub
Gravesen fortryder: Ville til denne Superliga-klub
AVIS
Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage
OPTAKT
Liverpool – Chelsea
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TIPSBLADET SPECIAL
Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
MEDIE
