FC København har fredag ændret i deres trænerteam, hvor Jannick Breuning er blevet gjort til en fast del af førsteholdets stab i en assisterende rolle til cheftræner Jess Thorup.
Det oplyser FC København på klubbens hjemmeside.
Jannick Breuning har været en del af talentafdelingen i FC København, men blev en del af førsteholdet i forbindelse med fyringen af Ståle Solbakken, da U19-træner Hjalte Bo Nørregaard blev vikarierende træner. Og nu forbliver han altså som en del af trænerteamet omkring førsteholdet.
Samtidig er Stefan Madsen blevet ny Player Development Coach for U19-holdet, efter at han har været assistenttræner på førsteholdet.
– Vi synes, at det her er en rigtig god løsning for både førsteholdet og talentafdelingen, siger William Kvist til fck.dk om rokaden og fortsætter:
– Jannick har i en årrække gjort det rigtigt godt i FCK Talent og har også bidraget meget i den seneste tid omkring førsteholdet, så vi er glade for, at han er klar på den nye udfordring.
– Vi er også meget tilfredse med, at Stefan har takket ja til sin nye rolle, som bliver utrolig vigtig i forhold til samarbejdet mellem talentafdelingen og førsteholdet. Her har Stefan store kompetencer, som kommer de unge spillere på kanten af førsteholdet til gode. Stefan har ydet en stor virkelig indsats omkring førsteholdet, og han kommer heldigvis også ofte til at være en del af hverdagen her i sin nye funktion.
Hjalte Bo Nørregaard fortsætter også som første assistent på førsteholdet, indtil en ny er på plads, skriver FC København. Her har de især været meldt interesserede i Jacob Neestrup fra VIborg FF.
LIVE
LIVE: FCK-stjerne ude af pokalfinalen
Stjerner gav klar besked til Eriksen
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
MEDIE
Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
NYHEDER
Cooper: ‘Har været hårdt ramt’
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
NYHEDER
