FC København rokerer i trænerstaben

Der er blevet lavet nogle ændringer i FC Københavns trænerstab, meddeler klubben.



FC København har fredag ændret i deres trænerteam, hvor Jannick Breuning er blevet gjort til en fast del af førsteholdets stab i en assisterende rolle til cheftræner Jess Thorup.

Det oplyser FC København på klubbens hjemmeside.

Jannick Breuning har været en del af talentafdelingen i FC København, men blev en del af førsteholdet i forbindelse med fyringen af Ståle Solbakken, da U19-træner Hjalte Bo Nørregaard blev vikarierende træner. Og nu forbliver han altså som en del af trænerteamet omkring førsteholdet.

Samtidig er Stefan Madsen blevet ny Player Development Coach for U19-holdet, efter at han har været assistenttræner på førsteholdet. 

– Vi synes, at det her er en rigtig god løsning for både førsteholdet og talentafdelingen, siger William Kvist til fck.dk om rokaden og fortsætter:

– Jannick har i en årrække gjort det rigtigt godt i FCK Talent og har også bidraget meget i den seneste tid omkring førsteholdet, så vi er glade for, at han er klar på den nye udfordring. 

– Vi er også meget tilfredse med, at Stefan har takket ja til sin nye rolle, som bliver utrolig vigtig i forhold til samarbejdet mellem talentafdelingen og førsteholdet. Her har Stefan store kompetencer, som kommer de unge spillere på kanten af førsteholdet til gode. Stefan har ydet en stor virkelig indsats omkring førsteholdet, og han kommer heldigvis også ofte til at være en del af hverdagen her i sin nye funktion. 

Hjalte Bo Nørregaard fortsætter også som første assistent på førsteholdet, indtil en ny er på plads, skriver FC København. Her har de især været meldt interesserede i Jacob Neestrup fra VIborg FF. 







LIVE

LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson

Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Brøndby IF – FC Nordsjælland



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

Horsens kommer tættere på oprykning

Delaney afslører dialog



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Efter blot fire sejre – Scott Parker stopper

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup

Chok i Wolfsburg

Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’

Raser over Brian Riemer-interview

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Martin Jørgensen lander nyt job

Infantino: Iran kommer til at spille VM

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

FCM stanger lang karantæne ud til fan

Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’