Når FC København søndag møder Brøndby i det prestigefyldte derby, har FCK blot haft to hviledage, siden holdet vandt 1-0 på udebane over FC Lugano i Europa League.
I denne sæson har FCK dårlige erfaringer med at spille superligakamp søndag ovenpå europæisk fodbold torsdag. Faktisk er det blot blevet til ét point i de seneste fire kampe under de omstændigheder i dette efterår.
Holdet virkede endda helt fraværende i nederlaget på 1-4 mod FC Midtjylland 10. november, og Ståle Solbakkens hold underpræsterede også markant, da Brøndby 6. oktober vandt 3-1.
Jens Bangsbo, der, ud over det aktuelle job som teknisk træner i Atalanta, også er centerleder og professor på Institut for Idræt og Ernæring på Københavns Universitet, fastslår, at der generelt intet er til hinder for, at man kan præstere fysisk stærkt trods kun to hviledage.
– Den fysiske præstation behøver ikke forringes, selv når man spiller tre kampe på en uge. Der er intet grundlag for at sige, at man ikke kan spille på et optimalt niveau tre dage efter en kamp.
– Det handler om, hvordan man forbereder sig. Hold, der ikke er forberedt godt nok, kommer til at lide.
– Men der er også et psykologisk aspekt, hvis man kommer fra en stor kamp i Europa og bagefter skal møde et bundhold i ligaen, siger Jens Bangsbo.
Han har udfordringen inde på livet i dette efterår som teknisk træner – en slags assistenttræner – i italienske Atalanta.
– Det handler om at være i tilstrækkelig god fysisk form, når man tager hul på en periode med eksempelvis syv kampe på tre uger.
– Det er et aspekt, der er meget undervurderet hos mange trænere, der tror, at det handler om at være så restitueret som muligt, når man går ind til den første kamp, siger Jens Bangsbo.
Atalanta er i øjeblikket i gang med et stramt program i Serie A og Champions League.
I den forgangne uge har holdet ligesom FCK været i kamp to gange med kun to dages kamppause. Lørdag førte Bergamo-klubben 1-0 sent i kampen mod Juventus, der dog vandt 3-1 på tre scoringer i de sidste 17 minutter.
Tirsdag snuppede Atalanta så sin første sejr i Champions League med 2-0 over Dinamo Zagreb. Atalanta havde fordel af hjemmebane i begge kampe.
– Mod Juventus leverede vi en af sæsonens bedste præstationer rent fysisk, og mod Zagreb præsterede vi endnu bedre med de samme spillere (ni gengangere i startopstillingen, red.), siger Bangsbo.
Metoden var restitutionstræning dagen efter Juventus-kampen og lidt fysisk træning dagen før Zagreb-kampen.
Desuden benytter klubben sig af et iskoldt kryokammer for at optimere restitutionsprocessen. Det har været populært i Italien de senere år.
– I cirka et minut opholder spillerne sig i 150 minusgrader. Det giver nogle hormonelle forandringer, der er med til at øge restitutionsprocessen, fortæller Jens Bangsbo.
Om Ståle Solbakken bruger fredag og lørdag på at lægge sine spillere på køl er uvist, men søndag klokken 11.45 skulle der vente en varm velkomst, når spillerne træder ind i Parken, der er stort set udsolgt.
FCK har på andenpladsen syv point op til FC Midtjylland, mens nummer tre, Brøndby, er seks point efter FCK.
/ritzau/
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
TOPNYHED
Hollywood-stjerne skal kommentere for Viaplay
Her kan du se Nottingham Forest mod FC Midtjylland
Mølby: Han skal starte i målet for Danmark
Supercomputer spår FCM-nedtur
Afslører: Han har fået at vide, han er førstevalg
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
MEDIE
Tæt på at sende millioner til FC København
Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt
NYHEDER
Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?
FCK hyrer Kristoffer Wichmann
NYHEDER
Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
AVIS
Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere
NYHEDER
‘Jeg kan ikke se, at det er en dårlig historie’
INTERVIEW
Blev tilbudt ny FCK-kontrakt: Fokus på andre ting
NYHEDER
Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’
Overraskelse: Han er favorit til Tottenham-job
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
NYHEDER
Næsten dødt løb – Nartey kan opnå flot hæder
HELT VILDT
Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup
Newcastle-træner fælder dom over William Osula
Chokscener: ‘Han har dræbt hans karriere’
MEDIE
Bekymring: Rasmus Højlund er syg
NYHEDER
Her er FCM’s trup til Europa League-brag
Imponerer foran Brian Riemer: ‘Min største drøm’
NYHEDER
Hylder dansk transfer – minder om Martin Laursen
FANKLUBBEN
‘Han har været en stærk signing for AGF’
NYHEDER
‘Albert ved godt, at tiden er ved at løbe ud’
NYHEDER
– Peter Christiansens omdømme blev kraftigt skadet
INTERVIEW
Birger Meling og Neestrup roser: ‘En fornøjelse’
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
EKSKLUSIVT
Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub
NYHEDER
FCK trækker pludselig overskrifter i Holland
NYHEDER
Ekspert: ‘Det er jo en forfærdelig historie’
NYHEDER
Dansker hylder Bodø/Glimt: ‘Det er helt vildt!’
Fremhæver stor Thomas Frank-fejl
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sergio Almenara stopper i FC København
STORT INTERVIEW
Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback
Tullberg tror på overraskelsen
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på David Nielsens afløser
Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland
Sænker prisen mod Midtjylland
EKSKLUSIVT
Skadeshelvede – nu melder Kent Nielsen ud
DAGENS SPILFORSLAG
Hjemmestærke Celta kan slå danskerklub
Kasper Hjulmand og co. smider drømmeresultat
Store spillersalg sikrer AaB overskud
TIPSBLADET SPECIAL
Pas på, FC Midtjylland: Han er pivfarlig!
NYHEDER
Skidt dansker-nyt: ‘Skaber stor bekymring’
INTERVIEW
Neestrups svar: Hvem så?
Her kan du se Real Madrid mod Manchester City
NYHEDER
Sportsminister udelukker Irans deltagelse ved VM
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
NYHEDER
