FC København skal slette Europa-syndrom mod Brøndby

Ifølge Jens Bangsbo bør intet fysisk være til hinder for, at FCK kan præstere tre dage efter Europa League.



Når FC København søndag møder Brøndby i det prestigefyldte derby, har FCK blot haft to hviledage, siden holdet vandt 1-0 på udebane over FC Lugano i Europa League.

I denne sæson har FCK dårlige erfaringer med at spille superligakamp søndag ovenpå europæisk fodbold torsdag. Faktisk er det blot blevet til ét point i de seneste fire kampe under de omstændigheder i dette efterår.

Holdet virkede endda helt fraværende i nederlaget på 1-4 mod FC Midtjylland 10. november, og Ståle Solbakkens hold underpræsterede også markant, da Brøndby 6. oktober vandt 3-1.

Jens Bangsbo, der, ud over det aktuelle job som teknisk træner i Atalanta, også er centerleder og professor på Institut for Idræt og Ernæring på Københavns Universitet, fastslår, at der generelt intet er til hinder for, at man kan præstere fysisk stærkt trods kun to hviledage.

– Den fysiske præstation behøver ikke forringes, selv når man spiller tre kampe på en uge. Der er intet grundlag for at sige, at man ikke kan spille på et optimalt niveau tre dage efter en kamp.

– Det handler om, hvordan man forbereder sig. Hold, der ikke er forberedt godt nok, kommer til at lide.

– Men der er også et psykologisk aspekt, hvis man kommer fra en stor kamp i Europa og bagefter skal møde et bundhold i ligaen, siger Jens Bangsbo.

Han har udfordringen inde på livet i dette efterår som teknisk træner – en slags assistenttræner – i italienske Atalanta.

– Det handler om at være i tilstrækkelig god fysisk form, når man tager hul på en periode med eksempelvis syv kampe på tre uger.

– Det er et aspekt, der er meget undervurderet hos mange trænere, der tror, at det handler om at være så restitueret som muligt, når man går ind til den første kamp, siger Jens Bangsbo.

Atalanta er i øjeblikket i gang med et stramt program i Serie A og Champions League.

I den forgangne uge har holdet ligesom FCK været i kamp to gange med kun to dages kamppause. Lørdag førte Bergamo-klubben 1-0 sent i kampen mod Juventus, der dog vandt 3-1 på tre scoringer i de sidste 17 minutter.

Tirsdag snuppede Atalanta så sin første sejr i Champions League med 2-0 over Dinamo Zagreb. Atalanta havde fordel af hjemmebane i begge kampe.

– Mod Juventus leverede vi en af sæsonens bedste præstationer rent fysisk, og mod Zagreb præsterede vi endnu bedre med de samme spillere (ni gengangere i startopstillingen, red.), siger Bangsbo.

Metoden var restitutionstræning dagen efter Juventus-kampen og lidt fysisk træning dagen før Zagreb-kampen.

Desuden benytter klubben sig af et iskoldt kryokammer for at optimere restitutionsprocessen. Det har været populært i Italien de senere år.

– I cirka et minut opholder spillerne sig i 150 minusgrader. Det giver nogle hormonelle forandringer, der er med til at øge restitutionsprocessen, fortæller Jens Bangsbo.

Om Ståle Solbakken bruger fredag og lørdag på at lægge sine spillere på køl er uvist, men søndag klokken 11.45 skulle der vente en varm velkomst, når spillerne træder ind i Parken, der er stort set udsolgt.

FCK har på andenpladsen syv point op til FC Midtjylland, mens nummer tre, Brøndby, er seks point efter FCK.

/ritzau/





FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Hollywood-stjerne skal kommentere for Viaplay

Her kan du se Nottingham Forest mod FC Midtjylland

Mølby: Han skal starte i målet for Danmark

Supercomputer spår FCM-nedtur

Afslører: Han har fået at vide, han er førstevalg

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Tæt på at sende millioner til FC København

Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt

Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?

FCK hyrer Kristoffer Wichmann

Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere

‘Jeg kan ikke se, at det er en dårlig historie’

Blev tilbudt ny FCK-kontrakt: Fokus på andre ting

Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’

Overraskelse: Han er favorit til Tottenham-job



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Næsten dødt løb – Nartey kan opnå flot hæder

Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup

Newcastle-træner fælder dom over William Osula

Chokscener: ‘Han har dræbt hans karriere’

Bekymring: Rasmus Højlund er syg

Her er FCM’s trup til Europa League-brag

Imponerer foran Brian Riemer: ‘Min største drøm’

Hylder dansk transfer – minder om Martin Laursen

‘Han har været en stærk signing for AGF’

‘Albert ved godt, at tiden er ved at løbe ud’

– Peter Christiansens omdømme blev kraftigt skadet

Birger Meling og Neestrup roser: ‘En fornøjelse’



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub

FCK trækker pludselig overskrifter i Holland

Ekspert: ‘Det er jo en forfærdelig historie’

Dansker hylder Bodø/Glimt: ‘Det er helt vildt!’

Fremhæver stor Thomas Frank-fejl

Afsløring: Sergio Almenara stopper i FC København

Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback

Tullberg tror på overraskelsen

Fem bud på David Nielsens afløser

Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland

Sænker prisen mod Midtjylland

Skadeshelvede – nu melder Kent Nielsen ud

Hjemmestærke Celta kan slå danskerklub

Kasper Hjulmand og co. smider drømmeresultat

Store spillersalg sikrer AaB overskud

Pas på, FC Midtjylland: Han er pivfarlig!

Skidt dansker-nyt: ‘Skaber stor bekymring’

Neestrups svar: Hvem så?

Her kan du se Real Madrid mod Manchester City

Sportsminister udelukker Irans deltagelse ved VM

Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio

Hylder Osula: ‘Rigtig mange penge værd!’