Trods chokføring: FC København snupper sejr i Thorups trænerdebut

FC København kom tidligt bagud mod Avarta fra 2. division, men vandt pokalkampen 2-1 på to Viktor Fischer-mål.



Den nytiltrådte FC København-træner Jess Thorup kan notere en sejr i sin første kamp i spidsen for hovedstadsklubben.

Alt andet havde dog også været en gigantisk overraskelse i pokalkampen mod Avarta, der blev slået 2-1 i Parken. Dermed er FCK klar til ottendedelsfinalerne i turneringen.

Holdet fra Rødovre er næstsidst i 2. division med fem point efter de første ti kampe, men formåede alligevel at give den prominente modstander et chok ved at bringe sig foran 1-0 efter mindre end fem minutters spil.

Avarta erobrede bolden højt oppe på banen, og Mads Walter tordnede den i nettet bag Sten Grytebust i FCK-målet.

Grytebust var én af flere sædvanlige reservespillere, der havde fået plads i FCK’s startopstilling. Men efter en skælvende start fik storfavoritterne det forventede overtag.

Læs også:Karantæner – hvem er ude?

Thorups tropper skabte adskillige chancer, men Oliver Funch stod stærkt i Avarta-målet. Især Mikkel Kaufmann måtte ærgre sig over, at han ikke scorede minimum én gang før pausen.

Viktor Fischer sørgede dog for, at afblæse den værste pausepanik, da han fikst prikkede udligningen ind kort før halvtid.

Selv om forskellen på de to hold var længe om at vise sig på måltavlen, ydede FCK dog en koncentreret indsats. Man sørgede for at holde et opskruet tempo, der i længden trættede Avarta, som ellers forsvarede sig indædt.

Efter en time gjorde Viktor Fischer sig til dobbelt målscorer, da han sparkede bolden fladt i det lange hjørne til 2-1.

Målet gjorde det svært for Avarta at tro på pokalsensationen. Holdet havde kun sjældent fat i bolden og måtte se FCK-spillerne trille den rundt fra side til side i en ren udmattelsesmanøvre.

Læs også:Avarta-anfører før FCK-kamp: Vi spiller for at vinde

FCK’erne så i slutfasen ud til at være tilfredse med tingenes tilstand og koncentrerede sig om at undgå fejl i de sidste minutter.

I de sidste sekunder fik Avarta dog mulighed for at sikre sig forlængelse, da tre spillere pludselig truede i FCK’s felt. Men favoritterne reddede med nød og næppe bolden ud til hjørnespark.

Da de 90 minutter var overstået, kunne Thorup konstatere, at hans trænerdebut i hovedstaden endte med en pligtsejr.

Torsdag bliver endnu et hold klar til ottendedelsfinalen, når Brøndby møder Ledøje-Smørum fra Danmarksserien. De øvrige kampe i pokalrunden spilles i næste uge.

/ritzau/

Læs også:Stærkt FCK-hold til pokalkamp: Her er Jess Thorups første startopstilling
Læs også:Månedens Hold i Superligaen – oktober
Læs også:FC Midtjylland-anfører om absurd program: Vi træner næsten ikke




Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’




TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’

Kasper Hjulmand-bombe på vej?

Danmark – Nordmakedonien

‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne

FCK-talenter ydmyger Brøndby

Klar tale: Han bør fyres nu

Stort chok: Nu reagerer Højbjerg



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud

I svime over dansker: Bejler til landsholdet

Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!

Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Kæmpe nyhed i udlandet

Kan ikke gå i fred: Det er en sindssyg by!

Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned

Divisionsforeningen med markant udmelding

Av, FCK! Her er de værst af alle



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Superliga-vanvid: Jeg savnede to røde kort!

Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid

Står pludselig i Braithwaite-dilemma

Drømmer om at blive landstræner for Danmark

– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København

Ny udvikling: Han har undskyldt til Steve Cooper

Nu flytter anfører til Danmark

Josip Radošević på samtlige forsider

Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag

‘Har Brøndby solgt sin sjæl?’

– Presset er på Danmark!

Victor Froholdt undviger FC København-misere



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Bred enighed i studiet: Jacob Neestrup er færdig 

Det har hjemsøgt Højbjerg

Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’

Rundens hold i Superligaen – 24. runde

Dansker drillet af Mourinho

– Han er den værste træner, jeg har haft!

Riemer deler godt nyt om dansk stjerne

I chok over Steve Cooper-historie

Albert Rudé er færdig i Kolding

Mbappé afviser teori

– Dér har Cooper fejlet på allerøverste hylde!

The Gunners deprimerer The Blues

Medie: Ændring i Schmeichel-plan

– Er der 120 millioner i klubkassen?

Gravesen i hård kritik: ‘Det er forbi!’

Vilde Cooper-spekulationer: Nu svarer Brøndby

– Glem 4-4-4-4-0

Rystede eksperter slår alarm om Larsson

Kun to har gjort det dårligere

Advarer AGF: Nu kommer vi buldrende

Alexander Lind blæst bagover

– Ville lyve, hvis jeg sagde, jeg ikke var ramt