Trods chokføring: FC København snupper sejr i Thorups trænerdebut

FC København kom tidligt bagud mod Avarta fra 2. division, men vandt pokalkampen 2-1 på to Viktor Fischer-mål.



Den nytiltrådte FC København-træner Jess Thorup kan notere en sejr i sin første kamp i spidsen for hovedstadsklubben.

Alt andet havde dog også været en gigantisk overraskelse i pokalkampen mod Avarta, der blev slået 2-1 i Parken. Dermed er FCK klar til ottendedelsfinalerne i turneringen.

Holdet fra Rødovre er næstsidst i 2. division med fem point efter de første ti kampe, men formåede alligevel at give den prominente modstander et chok ved at bringe sig foran 1-0 efter mindre end fem minutters spil.

Avarta erobrede bolden højt oppe på banen, og Mads Walter tordnede den i nettet bag Sten Grytebust i FCK-målet.

Grytebust var én af flere sædvanlige reservespillere, der havde fået plads i FCK’s startopstilling. Men efter en skælvende start fik storfavoritterne det forventede overtag.

Læs også:Karantæner – hvem er ude?

Thorups tropper skabte adskillige chancer, men Oliver Funch stod stærkt i Avarta-målet. Især Mikkel Kaufmann måtte ærgre sig over, at han ikke scorede minimum én gang før pausen.

Viktor Fischer sørgede dog for, at afblæse den værste pausepanik, da han fikst prikkede udligningen ind kort før halvtid.

Selv om forskellen på de to hold var længe om at vise sig på måltavlen, ydede FCK dog en koncentreret indsats. Man sørgede for at holde et opskruet tempo, der i længden trættede Avarta, som ellers forsvarede sig indædt.

Efter en time gjorde Viktor Fischer sig til dobbelt målscorer, da han sparkede bolden fladt i det lange hjørne til 2-1.

Målet gjorde det svært for Avarta at tro på pokalsensationen. Holdet havde kun sjældent fat i bolden og måtte se FCK-spillerne trille den rundt fra side til side i en ren udmattelsesmanøvre.

Læs også:Avarta-anfører før FCK-kamp: Vi spiller for at vinde

FCK’erne så i slutfasen ud til at være tilfredse med tingenes tilstand og koncentrerede sig om at undgå fejl i de sidste minutter.

I de sidste sekunder fik Avarta dog mulighed for at sikre sig forlængelse, da tre spillere pludselig truede i FCK’s felt. Men favoritterne reddede med nød og næppe bolden ud til hjørnespark.

Da de 90 minutter var overstået, kunne Thorup konstatere, at hans trænerdebut i hovedstaden endte med en pligtsejr.

Torsdag bliver endnu et hold klar til ottendedelsfinalen, når Brøndby møder Ledøje-Smørum fra Danmarksserien. De øvrige kampe i pokalrunden spilles i næste uge.

/ritzau/

Læs også:Stærkt FCK-hold til pokalkamp: Her er Jess Thorups første startopstilling
Læs også:Månedens Hold i Superligaen – oktober
Læs også:FC Midtjylland-anfører om absurd program: Vi træner næsten ikke




FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

I ekstase over ny stjerne: ‘Ekstremt spændende’

Fodboldboss: FCK udnytter smuthuller i systemet

De 10 største handler i vinterens transfervindue

Viaplay-boss langer ud efter AGF

Lukas Lerager sammenlignes med verdensstjerner

Så mange millioner kræver de for Bo Henriksen



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

AGF og OB var enige om at spille søndag

Brøndby henter stortalent i Superliga-klub

Hylder Manchester United-stjerne

FCK forventer kæmpe overskud i 2026



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

Dansk guldfugl træner med tidligere topangriber

‘Han kommer til at give Brøndby en masse penge’

Røven i klaskehøjde: Han bliver Forårets Profil

Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’

Top 6-gyser: ‘Dem tror jeg på’



AVIS

Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen

Ni danske byer står til at få fodboldcentre

Medier fælder hård dom

Flere kampe i fare? Turneringschef med klart svar

José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub

Tror på overraskelse i startopstilling

Brøndby IF – Randers FC

FC Midtjylland – FC København

Zanka hjem til FCK? ‘Vil ikke udelukke det’

Reagerer på dansk stjernes skifte: Held og lykke!

Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark

Kæmpe scoop: Hylder Nordjyllands Thomas Delaney

– Priserne er eksploderet



TOPNYHED

FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’

Officielt: Her spilles AGF-OB

Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’

Skal smadre transferrekord for FCK-spiller

Superliga-stjerne: ‘Var i dialog med Brøndby’

Godt nyt for Brøndby – stjerne overrasker

Røven i klaskehøjde: Han bliver SL-topscorer

Tilbudt kontrakt: Er det en stor, fed løgn?

Ny kampdato? Det siger reglerne om udsættelse

Superliga-premiere aflyst

Bekræfter: Godt nyt for FC København

Fælder bekymrende dom efter chok

Tidligere United-stjerne øjner overraskende skifte

Superliga-profil skadet

Brian Riemer på plads til topkamp

Må undvære topspiller mod AGF: ‘Vil savne ham’

Afsløring: Malmö FF henter dansk stortalent

Victor Nelsson topper statistikker i Serie A

Hurtig franskmand kan drille Rønnow

Transfers: Man har fået ilt til hjernen

Røven i klaskehøjde: De får Superliga-gennembrud

Ramt af pointstraf

126 millioner kroner! Afslører transfer-tallene