Trods chokføring: FC København snupper sejr i Thorups trænerdebut

FC København kom tidligt bagud mod Avarta fra 2. division, men vandt pokalkampen 2-1 på to Viktor Fischer-mål.



Den nytiltrådte FC København-træner Jess Thorup kan notere en sejr i sin første kamp i spidsen for hovedstadsklubben.

Alt andet havde dog også været en gigantisk overraskelse i pokalkampen mod Avarta, der blev slået 2-1 i Parken. Dermed er FCK klar til ottendedelsfinalerne i turneringen.

Holdet fra Rødovre er næstsidst i 2. division med fem point efter de første ti kampe, men formåede alligevel at give den prominente modstander et chok ved at bringe sig foran 1-0 efter mindre end fem minutters spil.

Avarta erobrede bolden højt oppe på banen, og Mads Walter tordnede den i nettet bag Sten Grytebust i FCK-målet.

Grytebust var én af flere sædvanlige reservespillere, der havde fået plads i FCK’s startopstilling. Men efter en skælvende start fik storfavoritterne det forventede overtag.

Læs også:Karantæner – hvem er ude?

Thorups tropper skabte adskillige chancer, men Oliver Funch stod stærkt i Avarta-målet. Især Mikkel Kaufmann måtte ærgre sig over, at han ikke scorede minimum én gang før pausen.

Viktor Fischer sørgede dog for, at afblæse den værste pausepanik, da han fikst prikkede udligningen ind kort før halvtid.

Selv om forskellen på de to hold var længe om at vise sig på måltavlen, ydede FCK dog en koncentreret indsats. Man sørgede for at holde et opskruet tempo, der i længden trættede Avarta, som ellers forsvarede sig indædt.

Efter en time gjorde Viktor Fischer sig til dobbelt målscorer, da han sparkede bolden fladt i det lange hjørne til 2-1.

Målet gjorde det svært for Avarta at tro på pokalsensationen. Holdet havde kun sjældent fat i bolden og måtte se FCK-spillerne trille den rundt fra side til side i en ren udmattelsesmanøvre.

Læs også:Avarta-anfører før FCK-kamp: Vi spiller for at vinde

FCK’erne så i slutfasen ud til at være tilfredse med tingenes tilstand og koncentrerede sig om at undgå fejl i de sidste minutter.

I de sidste sekunder fik Avarta dog mulighed for at sikre sig forlængelse, da tre spillere pludselig truede i FCK’s felt. Men favoritterne reddede med nød og næppe bolden ud til hjørnespark.

Da de 90 minutter var overstået, kunne Thorup konstatere, at hans trænerdebut i hovedstaden endte med en pligtsejr.

Torsdag bliver endnu et hold klar til ottendedelsfinalen, når Brøndby møder Ledøje-Smørum fra Danmarksserien. De øvrige kampe i pokalrunden spilles i næste uge.

/ritzau/

Læs også:Stærkt FCK-hold til pokalkamp: Her er Jess Thorups første startopstilling
Læs også:Månedens Hold i Superligaen – oktober
Læs også:FC Midtjylland-anfører om absurd program: Vi træner næsten ikke


Mainz har fundet Bo Henriksens afløser

Tullberg skifter fire mand

Revser Mohamed Salah efter utroligt interview

Fyring på vej? ‘Han har kniven for struben’

‘Brøndby kan ramme denne pris på Nartey i januar’

Thomas Delaney storroser Superliga-modstander

Her er Efterårets Hold i Superligaen

Tysk medie fælder hård Eriksen-dom

– De skal skille sig af med ham!

Viborg FF – FC Midtjylland

Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende

FC København – Sønderjyske

Tidligere FCK-profils bror kan få Superliga-debut

FCM melder ud: Han skal sælges til sommer

Randers FC – AGF

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show

Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’

Afsløring: Her er prisen på Franculino Djú

Klubben konkurs: Dansk spiller tvunget til skifte

Trækker overskrifter i Sydkorea

FC Nordsjælland – Silkeborg IF

Frank med opsang: ‘Absolut INGEN skal gøre det!’

Salah i brutalt angreb på Arne Slot og Liverpool

Thomas Delaney: ‘Han er Peter Crouch med teknik’

De er klar til at købe Mohamed Salah

Afsløring: Topklubber i dialog om hurtig dansker

Superliga-fans foretrækker dette kamptidspunkt

Farzam Abolhosseini med vild transfer-forudsigelse

Danskerscoringerne væltede ind

Brutal besked til Thomas Frank inden skæbnekamp

Bringer meganavn i spil som Bo Henriksen-afløser

Danmark skal spille mulige VM-kampe midt om natten

Harder scorer første Bundesliga-mål i ydmygelse

Kæmpe triumf for Frank

Flere danske klubber ville have Nathan Trott

Thomas Delaney: ‘Jeg tror, det er folk der better’

Brian Riemer jubler: Vi SKAL med

Eriksen med elegant assist i vigtig Wolfsburg-sejr

Stjerner sender besked til Froholdt

Skidt melding: Brøndby-stjerne syg

Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’

Sløvt Londonderby

Jesper Sørensen og co. taber til Messi

Tordner mod Liverpool: ‘Kastet under bussen!’

Ny Liverpool-nedtur

Drømmekamp for Roony Bardghji i drama

Dansk bomber i tårevædet afsked

Manchester City sejrer og bider Arsenal i halen

Indskiftet argentiner sænker Arsenal i topbrag