Peb Biel sikrede FCK 1-1 på frisparksperle

Den første af to kampe mellem FCK og Lokomotiv Plovdiv i Conference League-kvalifikationen endte 1-1.



Dobbeltopgøret mellem FC København og Lokomotiv Plovdiv er helt åbent, inden de to hold mødes igen i Parken i næste uge.

Torsdag endte den første kamp mellem mandskaberne i Conference League-kvalifikationens tredje runde nemlig 1-1.

FCK havde ellers det spillemæssige overtag i store dele af opgøret, men måtte altså nøjes med uafgjort. Bulgarske Lokomotiv Plovdiv kom foran, inden en frisparksperle af Pep Biel gjorde det til slutresultatet.

Kort efter udligningen havde Kamil Wilczek mulighed for at bringe FCK foran på straffespark, men polakken brændte sit forsøg.

Returkampen spilles næste torsdag i København. Den samlede vinder går videre til fjerde og sidste kvalifikationsrunde, hvor enten tyrkiske Sivasspor eller georgiske Dinamo Batumi venter. Den første kamp mellem de to hold torsdag endte med en 2-1-sejr til tyrkerne.

FCK tog hurtigt teten i den hårde varme i Plovdiv, hvor termometeret ved kampstart viste omkring 40 grader. Mål blev det dog ikke til for den danske hovedstadsklub, der kæmpede med at komme til chancer.

Lokomotiv Plovdiv, som generelt spillede afventende, stak i få momenter næsen frem, og det tætteste det kom på en scoring før pausen, var da Birsent Karageren sendte bolden på overliggeren.

FCK startede anden halvleg med at have overtaget. Især Mohamed Daramy viste sig frem med flere gode aktioner på venstrekanten.

Men det var altså hjemmeholdet, der kom først på tavlen. Et kvarter efter pausen begik Victor Nelsson straffespark, som Dimitar Iliev sendte i mål til 1-0.

Det fik FCK frem på banen, og med cirka 20 minutter tilbage var det danske hold tæt på at vende kampen helt på hovedet.

Først scorede Pep Biel direkte på frispark. Kort efter blev der dømt straffespark. Men Kamil Wilczek sendte bolden på stolpen, og FCK-føringen udeblev.

Afslutningen på kampen bød på fortsat FCK-pres, mens hjemmeholdet i enkelte momenter forsøgte at slå kontra. Men det førte altså ikke til yderligere scoringer.

/ritzau/



Falske Brøndby-rygter i omløb

Bendtner boykottede dansk medie ved DR-show

Alle kender danskers millionløn: Det er da spøjst

Afviser Victor Osimhen – Superliga-profil aktuel

Afsløring: Superliga-klub køber Valdemar Birksø

Trist melding om Emil Højlund

‘En katastrofe’: Celtic-fans buher af Schmeichel

Her er Superligaens bedste stadion

Vil have stjernetræner til Tottenham

1. div-profil tæt på millionskifte til Italien

Forfærdeligt uheld for Lukas Hradecky

Massivt FCK-flop søger karrierens tiende klub

Hansi Flick: ‘Han er en af verdens bedste målmænd’

De vil købe FC Midtjylland-profil

Blæst bagover: ‘Han er sensationel’

Avis: Uret tikker – Barcelona har seks dage

Storklub på jagt – de overvejer Robert Silva

FCK starter op uden tre spillere

Teaser han for Brøndby-transfer? 

Lothar Matthäus fælder dom over Danmark

Afsløring: Chiakha bliver i Vejle – skal sælges

Her er Manchester Uniteds transferønskeliste

Liverpool-spiller i chokskifte?

Råder danskerklub: Hent denne stjerne i AGF! 

Raser over Patrick Dorgu-beslutning

Fansene kræver tidligere FCK’er på banen

44 målinvolveringer i 2025 – dansker er brandvarm

Bekymrende tendenser i FCK: Det er næsten komisk

Ingen aktuelle forhandlinger med FCK

‘FCK overrasker – de går all in på denne stjerne’

Taler om Dorgu-transfer: Det gjorde ondt

‘Usandsynlig genopstandelse’

Tvivler på transferbonanza i Brøndby

Vejle-transfer: Hent denne pivfarlige angriber!

Tidligere Superliga-profil har fremtiden på plads

Barcelona sejrer i lokalopgør

Baskere basker afmægtige asturianere

Disse storklubber vil købe Denis Vavro

Declan Rice-kasser sikrer Arsenal sejr

Endelig! Første sæsonsejr til Wolverhampton

Aston Villa sejrer og fastholder topplacering

Celtics krise forværres

Cykelstjerne opereret efter styrt i sne

I modvind: ‘Han har ikke lignet sig selv’

Realitetstjek rammer landsholdene efter bøvlet år

Wimbledon-vinder fnyser ad showkamp

Sæsonens bedste transfer – danskere halter efter

Frank spår bedre tider for enden af skidt periode

Milan tager arbejdssejr på Sardinien

Dansker om Bodø/Glimt: ‘De er rimelig kolde’