Peb Biel sikrede FCK 1-1 på frisparksperle

Den første af to kampe mellem FCK og Lokomotiv Plovdiv i Conference League-kvalifikationen endte 1-1.



Dobbeltopgøret mellem FC København og Lokomotiv Plovdiv er helt åbent, inden de to hold mødes igen i Parken i næste uge.

Torsdag endte den første kamp mellem mandskaberne i Conference League-kvalifikationens tredje runde nemlig 1-1.

FCK havde ellers det spillemæssige overtag i store dele af opgøret, men måtte altså nøjes med uafgjort. Bulgarske Lokomotiv Plovdiv kom foran, inden en frisparksperle af Pep Biel gjorde det til slutresultatet.

Kort efter udligningen havde Kamil Wilczek mulighed for at bringe FCK foran på straffespark, men polakken brændte sit forsøg.

Returkampen spilles næste torsdag i København. Den samlede vinder går videre til fjerde og sidste kvalifikationsrunde, hvor enten tyrkiske Sivasspor eller georgiske Dinamo Batumi venter. Den første kamp mellem de to hold torsdag endte med en 2-1-sejr til tyrkerne.

FCK tog hurtigt teten i den hårde varme i Plovdiv, hvor termometeret ved kampstart viste omkring 40 grader. Mål blev det dog ikke til for den danske hovedstadsklub, der kæmpede med at komme til chancer.

Lokomotiv Plovdiv, som generelt spillede afventende, stak i få momenter næsen frem, og det tætteste det kom på en scoring før pausen, var da Birsent Karageren sendte bolden på overliggeren.

FCK startede anden halvleg med at have overtaget. Især Mohamed Daramy viste sig frem med flere gode aktioner på venstrekanten.

Men det var altså hjemmeholdet, der kom først på tavlen. Et kvarter efter pausen begik Victor Nelsson straffespark, som Dimitar Iliev sendte i mål til 1-0.

Det fik FCK frem på banen, og med cirka 20 minutter tilbage var det danske hold tæt på at vende kampen helt på hovedet.

Først scorede Pep Biel direkte på frispark. Kort efter blev der dømt straffespark. Men Kamil Wilczek sendte bolden på stolpen, og FCK-føringen udeblev.

Afslutningen på kampen bød på fortsat FCK-pres, mens hjemmeholdet i enkelte momenter forsøgte at slå kontra. Men det førte altså ikke til yderligere scoringer.

/ritzau/





De henter Gregoritsch – lægetjek i dag


Sidste kontrakt? ‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Drama i Man Utd – slagter Ruben Amorim

Filip Jørgensen fremhæves af engelske medier

Pilen peger i den helt forkerte retning for ham

Dropper fodbold – toptræner får job på McDonald’s

Her er Ajax-danskers millionløn

AGF binder stortalent på lang kontrakt

Hård udmelding fra Thomas Frank

‘FCK overrasker – de går all in på denne stjerne’

Nu kan han spille for FC København

Målkongen Biereth på vild liste

Siger op i Jyske Bank – de henter dansk angriber

Medier fælder dom over Dorgu

Victor Froholdt på “urørlig” liste

Kæmpe forløsning for Orri Oskarsson

Falske Brøndby-rygter i omløb

Bendtner boykottede dansk medie ved DR-show

Tv-ekspert: ‘Kasper Schmeichel chokerer’

Brøndby-stjerne på vej til Tyskland

Alle kender danskers millionløn: Det er da spøjst

Chok: Michael Gregoritsch-handel er kollapset

Afsløring: Superliga-klub køber Valdemar Birksø

Højlund og Napoli slår bovlamt Lazio-hold

‘En katastrofe’: Celtic-fans buher af Schmeichel

Hansi Flick: ‘Han er en af verdens bedste målmænd’

Her er Superligaens bedste stadion

Trist melding om Emil Højlund

Filip Jørgensen med nøglerolle mod City

Tidligere Superliga-profil har fremtiden på plads

Avis: Uret tikker – Barcelona har seks dage

Bekræfter “meget seriøst bud” på Carlo Holse

Råder danskerklub: Hent denne stjerne i AGF! 

De vil købe FC Midtjylland-profil

Forfærdeligt uheld for Lukas Hradecky

Mbappé-afløser med hattrick for Real Madrid

1. div-profil tæt på millionskifte til Italien

FCK starter op uden tre spillere

Dansker om Bodø/Glimt: ‘De er rimelig kolde’

Storklub på jagt – de overvejer Robert Silva

Afviser Victor Osimhen – Superliga-profil aktuel

Nordfransk point i Sydfrankrig

Sindssyg afslutning! Fulham får 2-2 mod Liverpool

Ny stor skuffelse for Thomas Frank

Stor hæder til Suzuki

Manchester United må nøjes med uafgjort mod Leeds

Barcelona sejrer i lokalopgør

Baskere basker afmægtige asturianere

Disse storklubber vil købe Denis Vavro

Massivt FCK-flop søger karrierens tiende klub

Declan Rice-kasser sikrer Arsenal sejr