Peb Biel sikrede FCK 1-1 på frisparksperle

Den første af to kampe mellem FCK og Lokomotiv Plovdiv i Conference League-kvalifikationen endte 1-1.



Dobbeltopgøret mellem FC København og Lokomotiv Plovdiv er helt åbent, inden de to hold mødes igen i Parken i næste uge.

Torsdag endte den første kamp mellem mandskaberne i Conference League-kvalifikationens tredje runde nemlig 1-1.

FCK havde ellers det spillemæssige overtag i store dele af opgøret, men måtte altså nøjes med uafgjort. Bulgarske Lokomotiv Plovdiv kom foran, inden en frisparksperle af Pep Biel gjorde det til slutresultatet.

Kort efter udligningen havde Kamil Wilczek mulighed for at bringe FCK foran på straffespark, men polakken brændte sit forsøg.

Returkampen spilles næste torsdag i København. Den samlede vinder går videre til fjerde og sidste kvalifikationsrunde, hvor enten tyrkiske Sivasspor eller georgiske Dinamo Batumi venter. Den første kamp mellem de to hold torsdag endte med en 2-1-sejr til tyrkerne.

FCK tog hurtigt teten i den hårde varme i Plovdiv, hvor termometeret ved kampstart viste omkring 40 grader. Mål blev det dog ikke til for den danske hovedstadsklub, der kæmpede med at komme til chancer.

Lokomotiv Plovdiv, som generelt spillede afventende, stak i få momenter næsen frem, og det tætteste det kom på en scoring før pausen, var da Birsent Karageren sendte bolden på overliggeren.

FCK startede anden halvleg med at have overtaget. Især Mohamed Daramy viste sig frem med flere gode aktioner på venstrekanten.

Men det var altså hjemmeholdet, der kom først på tavlen. Et kvarter efter pausen begik Victor Nelsson straffespark, som Dimitar Iliev sendte i mål til 1-0.

Det fik FCK frem på banen, og med cirka 20 minutter tilbage var det danske hold tæt på at vende kampen helt på hovedet.

Først scorede Pep Biel direkte på frispark. Kort efter blev der dømt straffespark. Men Kamil Wilczek sendte bolden på stolpen, og FCK-føringen udeblev.

Afslutningen på kampen bød på fortsat FCK-pres, mens hjemmeholdet i enkelte momenter forsøgte at slå kontra. Men det førte altså ikke til yderligere scoringer.

/ritzau/





INTERVIEW

Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’

Rasmus Højlund har ikke set det før

Bo Svensson forklarer valg af ny assistent i FCK

Overraskelse: Han bliver IKKE ny assistent i FCK

FC Midtjylland tæt på salg af angriber

Fortid i Brøndby? Der er dialog

Jonas Vingegaard besøger dansk fodboldstjerne

Hvad sker der? 11 profiler melder afbud



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

‘Så bliver jeg den lykkeligste mand i verden’

Skal han med Bo Svensson til FC København?

Melder ud om Kasper Hjulmand

Tjekkiet – Danmark



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Han er også færdig i FC København

Afsløring: Fyring i B.93 – Thomsen ny direktør

På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet

Afslører: Han bliver ny assistent i FCK

Bombe i FCK: ‘Det er et fantastisk valg!’



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Tøffe om Neestrup-dialog: Det virker besynderligt

Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby

Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus

Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke

Varme rygter: Han har været i FC København

Arturo Vidal raser over Dario Osorio-beslutning

Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’

FC København afviser konspirationsteori

FC København vil bruge mere data i transfers

Tjener kassen – lønkonge vil væk fra tysk topklub

Hylder Jacob Neestrup: Han er en hædersmand

Stor profil glad for Brøndby



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Ser I med, Brøndby?

Vild stime før Danmark-brag

Chok i Sverige: August Priske i kæmpe hyldest

‘Det er lidt skørt, men det er fedt’

FCK-boss forklarer: Der var rift om Bo Svensson

Thomsen jubler over direktør-job

Afslører hemmelige samtaler med FC København

Katjiiing – millionregn over Rasmus Falk

Spår flere træner-ændringer i FC København

Dybt bekymret over VM i USA

Randers var tæt på – nu er han et monster

VM-overraskelse i Pristina

Cardiff taber sag om erstatning efter flystyrt

‘Det er en meget, meget stor FC København-mand’

Bo Svensson jubler over FC København-ansættelse

FC København tæt på ny assistenttræner

Fejl og ingen glæde: Stor modstand mod VAR

– Jeg tror, det er det rigtige for FC København

Cypern moser Moldova

Afsløring: Neestrup færdig – FCK får Bo Svensson

De nye Wieghorst og Hjulmand?

Drama efter nedtur i Parken – nu er han færdig