Der er under en måned til, at FC København skal i gang med sæsonen i både europæisk og dansk forstand, når både Superligaen og kvalifikationsturneringen til Champions League begynder i uge 29.
FCK-manager Ståle Solbakken og hans rekrutteringsstab har derfor arbejdet intenst på at gøre truppen klar, og derfor er de danske mestre principielt færdig med at handle, har nordmanden slået fast.
Det betyder også, at FC København i den kommende sæson forventer at arbejde med de fire midtstoppere, der også var i klubben i sidste sæson: Mathias ‘Zanka’ Jørgensen, Erik Johansson, Per ‘Pelle’ Nilsson og Mikael Antonsson.
I sidste sæson var de to sidstnævnte svenskere, der fylder henholdsvis 34 og 36 år i løbet af den kommende sæson. Ståle Solbakken stoler dog på sit forsvar.
– Pelle skal først være frisk og have opstarten med. Antonsson er jeg ikke bange for. Han kan spille alle kampe, og han havde været med i den svenske EM-trup, hvis ikke han havde været skadet. Ham er vi helt trygge ved. Så må Pelle holde sig frisk, og hvis han ikke klarer det, må vi se på det, siger Ståle Solbakken til tipsbladet.dk.
I sidste sæson kom FC København i problemer mod slutningen af foråret, da både Mikael Antonsson og Pelle Nilsson blev skadede. Dermed kan FCK risikere at blive sårbare i midterforsvaret igen.
– Det er rigtigt, men vi er ikke bekymrede så længe, Remmer er i klubben. Han kan gardere i midterforsvaret, siger Ståle Solbakken, der dog også er opmærksom på, at netop Christoffer Remmer kan være på vej væk fra klubben.
– Det kan være, at Christoffer Remmer skal lejes ud, og så må vi se, om vi kan tage en ung spiller ind, siger han.
I det hele taget handler det for FC København om at spille holdet sammen frem mod den kommende sæson – og der skal arbejdes hurtigt, fastslår Solbakken.
– Vi er presset i forhold til tiden og i forhold til at spille holdet sammen. Vi mister måske to af vores største profiler, så det er stupidt at sige, at vi har alt under kontrol. Men vi er i så god kontrol som vi kan være. Jeg har ikke haft særlig meget ferie. Jeg har kun haft fire-fem dages ferie, for jeg har stort set arbejdet døgnet rundt for at få det her på plads, siger Solbakken.
FC København tager på træningslejr i Østrig tirsdag den 28. juni.

Supercomputer: Her ender FCK i Champions League

Undren i Ajax: ‘Han er usympatisk!’

Hylder dansk debutant

Leverede mirakler – her er Per Frandsens nye job

Fyring truer – kan hente afløser i Premier League

Hylder kæmpe Brøndby-transfer – FCK ville have ham

Mourinho meldes tæt på storklub

Michael Laudrup: – Det er nytteløst

Frank fortryder: ‘Jeg tog den forkerte beslutning’

Ikke sket i 8 år

Stort chok for Hjulmand inden FCK-brag

Bringer Thomas Thomasberg i spil til nyt job

Vild eufori: ‘Det er allerede Højlunds Napoli’

Holdkammerat måber over Eriksen: ‘Det er brutalt’

Holdt på stor hemmelighed

Kæmpe diskussion i tv-studiet: ‘Du siger nej!?’

Danmark rykker frem på FIFA’s verdensrangliste

Helt vildt – nu har han skiftet klub for 21. gang

Chido Obi-Martin kan forlade Man Utd

Voldsom frustration efter vanvidskamp

Godt FC København-nyt før Champions League-brag

Teemu Pukki dominerer

Vil hente Jürgen Klopp til Champions League-klub

Mads Emil Madsen åben for retur til Superliga-klub

Uenighed om FCK’s CL-eventyr: ‘Forrykt vurdering’

Voldsomt stormvejr – amok på Brøndby-bøddel

Find checkhæftet frem, ‘CV’ – han skal forlænges!

AGF vil hente 70 millioner: Vejlby-stadion er dyrt

Revser OB: ‘Alt for mange dårlige spillere’

Går fuldstændig amok: ‘Fuck af Brian Priske’

I vildrede over kæmpe United-transfer

Skrækskade for Braithwaite – nu er der nyt

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

Legende: ‘Jeg bliver meget gerne overrasket’

Vanvittige comebacks i Champions League

Frank efter drømmestart: Ikke på topniveau

Mål i luften i Piræus

Stor dramatik: Real Madrid slår danskerklub

Triumf: Frank vinder sin første CL-kamp nogensinde

Christian Nørgaard debuterer i Arsenal-sejr

Sønderjyske og Randers videre i pokalturneringen

– Dumdristigt og naivt

Melder dansk målkonge klar til Champions League

Tror på ny Champions League-triumf

FIFA vil udbetale 2,2 milliarder til klubber

Kalder opfordring til fans ‘dybt forkasteligt’

Minister opfordrer til ukrainske flag i Parken

Dybt uforstående: ‘Kriminelt’

Historisk transfer: ‘Jeg var en stor kritiker’

Leverkusen-fokus: Hjulmands vilde frisparksvåben

Stolt af demonstrationer i Vueltaen

Har afvist flere tilbud

Blichfeldt besejrer Kjærsfeldt

Dyrt FCK-flop er blevet træner i brors klub
