Superligaen
Dommer: J. Kehlet
Lørdag 26. juli kl. 18.00
Stream: TV2 Sport X
Spilforslag
Begge hold scorer
Odds 2,00
Odds fra maj 13, 2026. Odds kan være ændret.
Holdnyt:
FC København:
Det er en begivenhedsrig åbning på sæsonen, FC København har fået sig.
Resultatmæssigt er de kommet stærkt i gang med 3-2 ude mod Viborg i Superligaen og 2-0 hjemme mod FC Drita i den første af to kampe i CL-kvalifikationen.
Spillet kunne nok være bedre, men det er tidligt på sæsonen, og af og til er det vigtigste, at der kommer sejre og point på bordet. Og det gør der.
Der kommer nok også smør på bordet hos Løverne i den kommende tid, for de har netop solgt Victor Froholdt til den portugisiske storklub FC Porto.
Den unge mand blev solgt for 165 millioner kroner, og det er ny rekord for FC København.
Så der er fyldt godt op i pengekisten, og spørgsmålet er jo så, om der skal hentes erstatninger og forstærkninger til holdet.
Der har allerede været gang i svingdørene med den nye keeper, Kotarski, og spidsangriberen Moukoko som de største navne, der er kommet til.
På midtbanen er holdet forholdsvis godt dækket ind, selv om de tidligere i vinduet sagde farvel til rutinerede Rasmus Falk, for de har stadig både Delaney, Lerager, Mattsson og Clem til centrale midtbanepladser.
Delaney meldte dog fra til tirsdagens CL-kamp, ligesom forsvarer Hatzidiakos var ude med sygdom.
Begge er i truppen til kampen mov Vejle, hvor man må se bort fra skadede Oliver Højer, Alex Rúnarsson og Junnosuke Suzuki.
Vejle Boldklub:
Vejle Boldklub fik has på en fæl forbandelse, da de i første Superligarunde delte 1-1 med Randers FC.
Det var nemlig første gang i tre sæsoner, at de fik point i premierekampen. Ja, faktisk gik der i sidste sæson ti runder uden point, mens de i forrige sæson gloede på et rundt nul i stillingen helt frem til runde syv.
Og det var tæt på, det blev til endnu et nederlag for Vejle, selv om de spillede en fin kamp mod Randers FC.
Hestene bragte sig på 1-0 efter en times spil, og så var det med uret som modspiller resten af kampen for et godt kæmpende og til tider ligefrem velspillende Vejle-hold.
Dybt, dybt, dybt inde i overtiden dukkede den 18-årige debutant Camara op og satte udligningen ind. Endelig point til Vejle i sæsonindledningen.
Det skal de så bygge videre på nu, men det er en svær opgave mod de forsvarende mestre i Parken, hvor Vejle har tabt de seneste ni gange, de har været på besøg.
Faktisk har Vejle kun formået at hente tre uafgjorte, mens resten har været nederlag i de seneste 19 indbyrdes kampe, når vi tæller både ude- og hjemmekampe med.
De har alt at vinde, og gæsterne kan kun overraske positivt i dette opgør.
Karantæner:
FC København: Ingen
Vejle Boldklub: Ingen
Bud på startopstillinger:
FC København: (4-2-3-1): Kotarski – Huescas, Pereira, Hatzidiakos, Lopez – Delaney, Mattsson – Larsson, Elyounoussi, Achouri – Moukoko
Vejle Boldklub: (4-3-3): Vekic – Gundelund, Velkov, Nielsen, Sørensen – Lauritsen, Vestergård, Hjulsager – Gammelgaard, Bismark, Duelund
Dom:
De seneste fire indbyrdes opgør er endt med den nyeste først 3-1, 2-1, 2-1, 3-2 til FC København.
Løverne vinder og vinder, når de møder vejlenserne, men de har svært ved at holde tæt bagude, og selv om Vejle nu skal klare sig uden Onugkha, bør de have pæne chancer for at komme på måltavlen i Parken.
For FCK skal også have et halvt øje på den kommende uges returkamp i Kosovo, hvor de altså må undvære i hvert fald Victor Froholdt og måske også Thomas Delaney, der sad ude tirsdag, da FCK slog FC Drita i Parken.
Man kan jo ikke helt afvise, at Vejle kan knokle sig til en mere lige kamp end umiddelbart forventet, men dommen bliver dog, at FCK vinder opgøret 3-1.
Kampodds:
Odds are subject to change. Last updated maj 13, 2026 07:21 am
Ligatabel:
Seneste resultater
Disclaimer – Tipsbladet og Viborg FF
LIVE
LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen
NYHEDER
Southampton booker plads i oprykningsbrag mod Hull
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
NYHEDER
Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
NYHEDER
Peger på dansker: Penge ud ad vinduet
TOPNYHED
FC Midtjylland henter ny back
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
TIPSBLADETS DOM
De bliver monstersalg til sommer
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
MEDIE