Kampfakta:
Kampstart: Søndag den 18. august klokken 16:00
Spillested: Parken, København, Danmark
Dommer: Sandi Putros
På TV: TV2 Sport X
Holdnyt:
FC København
Der er mange skader og megen transfersnak om både ind- og udgående handler i FC København denne sommer.
På den baggrund er det godkendt, at de topper Superligaen efter fire runder, hvor de har hentet tre sejre og en enkelt uafgjort.
Samtidig med kampene i ligaen forsøger Løverne at spille sig til et europæisk gruppespil i Conference League. Her tog de et stort skridt torsdag aften med en snæver straffesparkssejr over Banik Ostrava, hvor de imidlertid ikke imponerede.
Det trækker store veksler på truppen, så det er ikke rart for træner Neestrup, at han skal døje med fravær og skader fra spillere som Huescas, Claesson, Cornelius, Boilesen og Bardghji – i midtugen gik også Jordan Larsson og Thomas Delaney i stykker.
Der er hentet massivt ind i defensiven, hvor Trott har overtaget målet efter Grabara. Foran ham er Gocholeishvili, Huescas, Garananga og Pereira kommet til – sidstnævnte gjorde en god figur efter sit indhop i Tjekkiet og må bejle til en startplads.
I det lys er det formentlig tilfredsstillende, at FCK med tre indkasserede mål i de første fire Superligakampe er delt stærkest defensivt.
Senest vandt FC København 2-0 ude mod Sønderjyske, og det var ærlig talt lidt af en cirkuskamp. Fire gange fik FCK scoringer annulleret, og de havde mindst lige så mange forsøg på stolperne. De kunne snildt have scoret både fire og fem mål.
Omvendt kunne Sønderjyske med held og mere kynisme have udlignet til 1-1, og så havde tingene måske ikke set helt så tilfredsstillende ud med Løve-briller.
Viborg FF
De Grønne fra Viborg FF har i en årrække levet med et rygte som Superligaens grå mus.
Dét kan man ikke beskylde dem for at være i denne sæson. Deres første fire kampe har i alt budt på 20 scoringer og et vældigt underholdende – for tilskuere i hvert fald – snit på fem mål per kamp.
Desværre for Viborg og træner Jakob Poulsen har de en tendens til at lukke flere ind, end de selv scorer, og derfor har de blot ét point efter fire kampe, og de har i alle fire kampe lukket præcis tre mål ind.
Det betyder, at de lige nu er en del af en meget tung bund i Superligaen, hvor fire hold ikke har formået at vinde i de første fire runder.
Sæsonen kan blive frygtelig lang for Viborg, hvis de ikke finder ud af at forsvare bedre, og så hjælper det egentlig ikke, at de med otte mål har været flittige gæster på måltavlen.
Mads Søndergaard og Oliver Bundgaard er på skadeslisten.
Karantæner:
FC København: Ingen
Viborg FF: Ingen
Bud på startopstillinger:
FC København (4-3-3): Trott – Gocholeishvili, Diks, Pereira, Meling – Lerager, Falk, Froholdt – Elyounoussi, Oskarsson, Achouri
Viborg FF (4-3-3): Lund – Anyembe, Zaletel, Bürgy, Kuzmic – Westergaard, Grønning, Vester – Serginho, Ementa, Jensen
Dom:
FC København spiller to kampe hver uge for tiden, og det bør deres trup egentlig være både stor nok og gearet til.
De er dog ekstraordinært hårdt ramt af fravær, så måske vil der komme en reaktion på den hårde belastning på et tidspunkt.
Det virker dog ikke som den store belastning at score mål mod Viborg, og offensiven hos Løverne er glubsk og effektiv.
Det ender med sikker sejr i Parken på 3-1.
Spilforslag:
FC København -1,5 til odds 2,04 hos bet365. Husk, at odds kan ændre sig løbende.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.

Di Marzio med klar melding

Imponerende hyldest af Yussuf Poulsen

Hylder 17-årig dansker: ‘Alle kan lide ham’

– Han er en toptræner

Vanvittig danskerdyst – Hjulmand slog Henriksen

Topholdet kvajer sig – Horsens storsejrer

Spændende nyt om Simon Kjær

Vilde Kane nedlægger Dortmund

Cooper er overrasket over Jacob Ambæk-beslutning

Vingegaard bliver velbetalt prøvekanin

Superliga-chok: Helt vanvittigt at være vidne til!

Skriver historie – alle hylder Superliga-målmand

Brøndby IF – AGF

Bekræfter skrækskade til Holger Rune

FC Midtjylland – Vejle Boldklub

Beundrere i Danmark: ‘Verdens bedste forsvarer’

Melder sin afsked

– Det er rigtig vildt det her!

Skidt nyt for Andersen – Arsenal på førstepladsen

Verdensstjerne ked af Runes skade

– Det er den største fodboldhistorie i Danmark

Skrækskade til Rune – nu melder spørgsmål sig

Trist melding fra Napoli – Højlund ude med skade

Viborg FF – OB

– Meget bedre end i Danmark!

Vildt rygte: Chelsea scouter Superliga-angriber

Blev snydt – nu får Mølby særlig hæder

Hansi Flick misser El Clásico

Katastrofekursen fortsætter for Sverige

Jacob Neestrup til “KEP”: ‘Det må du ikke sige!’

Iskoldt Moukoko-svar

Husker du ham? Vild succes for Superliga-kending

Knust Holger Rune frygter skrækskade

FCK-direktør: ‘En irritationsfaktor hver dag’

OB-fans kan ånde lette op – skyder rygte ned

Fyrer Postecoglou omgående

Gravesen: ‘Det skal da ikke gå ud over Lerager!’

Her kan du se Liverpool FC mod Manchester United

Elyounoussi slagtet – nu forklarer han

FC Nordsjælland – Randers FC

Stort medie: Forest overvejer Cooper

Katastrofe for McLaren – verdensstjerne vinder

Træls resultat for Axelsen

Sønderjyske – FC Fredericia

Haaland banker City på førstepladsen

Chelsea forlænger Postecoglous skrækstart

‘Det er en lortefølelse’

Finnbogason: Han har niveau til mere end Superliga

Stort dansk cykelresultat på kongeetape i Kina
