FC København – Viborg FF

FC København topper Superligaen efter fire runder, hvor de stadig er ubesejrede og har hentet 10 point. Viborg FF er i den modsatte ende af tabellen på 10. pladsen med et point og har lukket tre mål ind i hver af deres foreløbige fire kampe.



Kampfakta:
Kampstart: Søndag den 18. august klokken 16:00
Spillested: Parken, København, Danmark
Dommer: Sandi Putros
På TV: TV2 Sport X

Holdnyt:
FC København

Der er mange skader og megen transfersnak om både ind- og udgående handler i FC København denne sommer.

På den baggrund er det godkendt, at de topper Superligaen efter fire runder, hvor de har hentet tre sejre og en enkelt uafgjort.

Samtidig med kampene i ligaen forsøger Løverne at spille sig til et europæisk gruppespil i Conference League. Her tog de et stort skridt torsdag aften med en snæver straffesparkssejr over Banik Ostrava, hvor de imidlertid ikke imponerede.

Det trækker store veksler på truppen, så det er ikke rart for træner Neestrup, at han skal døje med fravær og skader fra spillere som Huescas, Claesson, Cornelius, Boilesen og Bardghji – i midtugen gik også Jordan Larsson og Thomas Delaney i stykker.

Der er hentet massivt ind i defensiven, hvor Trott har overtaget målet efter Grabara. Foran ham er Gocholeishvili, Huescas, Garananga og Pereira kommet til – sidstnævnte gjorde en god figur efter sit indhop i Tjekkiet og må bejle til en startplads.

I det lys er det formentlig tilfredsstillende, at FCK med tre indkasserede mål i de første fire Superligakampe er delt stærkest defensivt.

Senest vandt FC København 2-0 ude mod Sønderjyske, og det var ærlig talt lidt af en cirkuskamp. Fire gange fik FCK scoringer annulleret, og de havde mindst lige så mange forsøg på stolperne. De kunne snildt have scoret både fire og fem mål.

Omvendt kunne Sønderjyske med held og mere kynisme have udlignet til 1-1, og så havde tingene måske ikke set helt så tilfredsstillende ud med Løve-briller.

Viborg FF
De Grønne fra Viborg FF har i en årrække levet med et rygte som Superligaens grå mus.

Dét kan man ikke beskylde dem for at være i denne sæson. Deres første fire kampe har i alt budt på 20 scoringer og et vældigt underholdende – for tilskuere i hvert fald – snit på fem mål per kamp.

Desværre for Viborg og træner Jakob Poulsen har de en tendens til at lukke flere ind, end de selv scorer, og derfor har de blot ét point efter fire kampe, og de har i alle fire kampe lukket præcis tre mål ind.

Det betyder, at de lige nu er en del af en meget tung bund i Superligaen, hvor fire hold ikke har formået at vinde i de første fire runder.

Sæsonen kan blive frygtelig lang for Viborg, hvis de ikke finder ud af at forsvare bedre, og så hjælper det egentlig ikke, at de med otte mål har været flittige gæster på måltavlen. 

Mads Søndergaard og Oliver Bundgaard er på skadeslisten.

Karantæner:
FC København: Ingen
Viborg FF: Ingen

Bud på startopstillinger:
FC København (4-3-3):
Trott – Gocholeishvili, Diks, Pereira, Meling – Lerager, Falk, Froholdt – Elyounoussi, Oskarsson, Achouri

Viborg FF (4-3-3): Lund – Anyembe, Zaletel, Bürgy, Kuzmic – Westergaard, Grønning, Vester – Serginho, Ementa, Jensen

Dom:
FC København spiller to kampe hver uge for tiden, og det bør deres trup egentlig være både stor nok og gearet til.

De er dog ekstraordinært hårdt ramt af fravær, så måske vil der komme en reaktion på den hårde belastning på et tidspunkt.

Det virker dog ikke som den store belastning at score mål mod Viborg, og offensiven hos Løverne er glubsk og effektiv.

Det ender med sikker sejr i Parken på 3-1.

Spilforslag:
FC København -1,5 til odds 2,04 hos bet365. Husk, at odds kan ændre sig løbende.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.





FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

Vildt transferdrama: Nu roses Adamsen til skyerne

Ni danske byer står til at få fodboldcentre

Tilbudt kontrakt: Er det en stor, fed løgn?

I ekstase over ny stjerne: ‘Ekstremt spændende’

Officielt: Her spilles AGF-OB

Top 6-gyser: ‘Dem tror jeg på’

Så mange millioner kræver de for Bo Henriksen



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Flere kampe i fare? Turneringschef med klart svar

‘Han kommer til at give Brøndby en masse penge’

Dansk guldfugl træner med tidligere topangriber

Zanka hjem til FCK? ‘Vil ikke udelukke det’



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

Reagerer på dansk stjernes skifte: Held og lykke!

Tror på overraskelse i startopstilling

Tidligere United-stjerne øjner overraskende skifte

Superliga-premiere aflyst

José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub



AVIS

Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen

FC Midtjylland – FC København

Ny kampdato? Det siger reglerne om udsættelse

Brøndby IF – Randers FC

Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’

7 år i udlandet – vender hjem til Danmark

Afsløring: Malmö FF henter dansk stortalent

Drama i Real Madrid: Rasende over nægtet transfer

– Priserne er eksploderet

Ikke imponeret over FCK’s nye spiller

Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’

Medier fælder hård dom

Fælder bekymrende dom efter chok



TOPNYHED

FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’

Spændende OB-nyhed

Victor Nelsson topper statistikker i Serie A

Skal smadre transferrekord for FCK-spiller

Brian Riemer på plads til topkamp

Røven i klaskehøjde: De vinder Superligaen

Godt nyt for Brøndby – stjerne overrasker

‘Han skulle nok have holdt sin kæft’

Superliga-stjerne: ‘Var i dialog med Brøndby’

Afsløring: Kasper Junker skifter til mesterklub

De vil have Martin Braithwaite

AGF – OB

‘De går amok!’

Superliga-profil skadet

Må undvære topspiller mod AGF: ‘Vil savne ham’

Hurtig franskmand kan drille Rønnow

Transfers: Man har fået ilt til hjernen

Røven i klaskehøjde: De får Superliga-gennembrud

Ramt af pointstraf

126 millioner kroner! Afslører transfer-tallene

Hylder ny stjerne: ‘Han er a pain in the ass’

Må undvære profil til AGF-brag: Kan påvirke holdet

Helt vildt: ‘Havde tinnitus i to timer efter’