FC København – Viborg FF

FC København topper Superligaen efter fire runder, hvor de stadig er ubesejrede og har hentet 10 point. Viborg FF er i den modsatte ende af tabellen på 10. pladsen med et point og har lukket tre mål ind i hver af deres foreløbige fire kampe.



Kampfakta:
Kampstart: Søndag den 18. august klokken 16:00
Spillested: Parken, København, Danmark
Dommer: Sandi Putros
På TV: TV2 Sport X

Holdnyt:
FC København

Der er mange skader og megen transfersnak om både ind- og udgående handler i FC København denne sommer.

På den baggrund er det godkendt, at de topper Superligaen efter fire runder, hvor de har hentet tre sejre og en enkelt uafgjort.

Samtidig med kampene i ligaen forsøger Løverne at spille sig til et europæisk gruppespil i Conference League. Her tog de et stort skridt torsdag aften med en snæver straffesparkssejr over Banik Ostrava, hvor de imidlertid ikke imponerede.

Det trækker store veksler på truppen, så det er ikke rart for træner Neestrup, at han skal døje med fravær og skader fra spillere som Huescas, Claesson, Cornelius, Boilesen og Bardghji – i midtugen gik også Jordan Larsson og Thomas Delaney i stykker.

Der er hentet massivt ind i defensiven, hvor Trott har overtaget målet efter Grabara. Foran ham er Gocholeishvili, Huescas, Garananga og Pereira kommet til – sidstnævnte gjorde en god figur efter sit indhop i Tjekkiet og må bejle til en startplads.

I det lys er det formentlig tilfredsstillende, at FCK med tre indkasserede mål i de første fire Superligakampe er delt stærkest defensivt.

Senest vandt FC København 2-0 ude mod Sønderjyske, og det var ærlig talt lidt af en cirkuskamp. Fire gange fik FCK scoringer annulleret, og de havde mindst lige så mange forsøg på stolperne. De kunne snildt have scoret både fire og fem mål.

Omvendt kunne Sønderjyske med held og mere kynisme have udlignet til 1-1, og så havde tingene måske ikke set helt så tilfredsstillende ud med Løve-briller.

Viborg FF
De Grønne fra Viborg FF har i en årrække levet med et rygte som Superligaens grå mus.

Dét kan man ikke beskylde dem for at være i denne sæson. Deres første fire kampe har i alt budt på 20 scoringer og et vældigt underholdende – for tilskuere i hvert fald – snit på fem mål per kamp.

Desværre for Viborg og træner Jakob Poulsen har de en tendens til at lukke flere ind, end de selv scorer, og derfor har de blot ét point efter fire kampe, og de har i alle fire kampe lukket præcis tre mål ind.

Det betyder, at de lige nu er en del af en meget tung bund i Superligaen, hvor fire hold ikke har formået at vinde i de første fire runder.

Sæsonen kan blive frygtelig lang for Viborg, hvis de ikke finder ud af at forsvare bedre, og så hjælper det egentlig ikke, at de med otte mål har været flittige gæster på måltavlen. 

Mads Søndergaard og Oliver Bundgaard er på skadeslisten.

Karantæner:
FC København: Ingen
Viborg FF: Ingen

Bud på startopstillinger:
FC København (4-3-3):
Trott – Gocholeishvili, Diks, Pereira, Meling – Lerager, Falk, Froholdt – Elyounoussi, Oskarsson, Achouri

Viborg FF (4-3-3): Lund – Anyembe, Zaletel, Bürgy, Kuzmic – Westergaard, Grønning, Vester – Serginho, Ementa, Jensen

Dom:
FC København spiller to kampe hver uge for tiden, og det bør deres trup egentlig være både stor nok og gearet til.

De er dog ekstraordinært hårdt ramt af fravær, så måske vil der komme en reaktion på den hårde belastning på et tidspunkt.

Det virker dog ikke som den store belastning at score mål mod Viborg, og offensiven hos Løverne er glubsk og effektiv.

Det ender med sikker sejr i Parken på 3-1.

Spilforslag:
FC København -1,5 til odds 2,04 hos bet365. Husk, at odds kan ændre sig løbende.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.





Ekstrem spiller kan skifte til FC København




LIVE

LIVE: Interesse for dansk fodboldboss

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Oddset styrtdykker

Han er færdig i Brøndby

Flere problemer – FCK jagter ny keeper

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’



Kæmpekøb retur til FC København?

Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Drømmeresultat for Barça: Real Madrid smider point

Spår stor transferaktivitet i FC København

Ståle Solbakken overvejede at sige op

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

‘Det er min måde at gøre det på, Peter’

Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Kalder tronskifte i Danmark

Bombe på vej i Real Madrid?