Kampfakta:
Kampstart: Søndag den 18. august klokken 16:00
Spillested: Parken, København, Danmark
Dommer: Sandi Putros
På TV: TV2 Sport X
Holdnyt:
FC København
Der er mange skader og megen transfersnak om både ind- og udgående handler i FC København denne sommer.
På den baggrund er det godkendt, at de topper Superligaen efter fire runder, hvor de har hentet tre sejre og en enkelt uafgjort.
Samtidig med kampene i ligaen forsøger Løverne at spille sig til et europæisk gruppespil i Conference League. Her tog de et stort skridt torsdag aften med en snæver straffesparkssejr over Banik Ostrava, hvor de imidlertid ikke imponerede.
Det trækker store veksler på truppen, så det er ikke rart for træner Neestrup, at han skal døje med fravær og skader fra spillere som Huescas, Claesson, Cornelius, Boilesen og Bardghji – i midtugen gik også Jordan Larsson og Thomas Delaney i stykker.
Der er hentet massivt ind i defensiven, hvor Trott har overtaget målet efter Grabara. Foran ham er Gocholeishvili, Huescas, Garananga og Pereira kommet til – sidstnævnte gjorde en god figur efter sit indhop i Tjekkiet og må bejle til en startplads.
I det lys er det formentlig tilfredsstillende, at FCK med tre indkasserede mål i de første fire Superligakampe er delt stærkest defensivt.
Senest vandt FC København 2-0 ude mod Sønderjyske, og det var ærlig talt lidt af en cirkuskamp. Fire gange fik FCK scoringer annulleret, og de havde mindst lige så mange forsøg på stolperne. De kunne snildt have scoret både fire og fem mål.
Omvendt kunne Sønderjyske med held og mere kynisme have udlignet til 1-1, og så havde tingene måske ikke set helt så tilfredsstillende ud med Løve-briller.
Viborg FF
De Grønne fra Viborg FF har i en årrække levet med et rygte som Superligaens grå mus.
Dét kan man ikke beskylde dem for at være i denne sæson. Deres første fire kampe har i alt budt på 20 scoringer og et vældigt underholdende – for tilskuere i hvert fald – snit på fem mål per kamp.
Desværre for Viborg og træner Jakob Poulsen har de en tendens til at lukke flere ind, end de selv scorer, og derfor har de blot ét point efter fire kampe, og de har i alle fire kampe lukket præcis tre mål ind.
Det betyder, at de lige nu er en del af en meget tung bund i Superligaen, hvor fire hold ikke har formået at vinde i de første fire runder.
Sæsonen kan blive frygtelig lang for Viborg, hvis de ikke finder ud af at forsvare bedre, og så hjælper det egentlig ikke, at de med otte mål har været flittige gæster på måltavlen.
Mads Søndergaard og Oliver Bundgaard er på skadeslisten.
Karantæner:
FC København: Ingen
Viborg FF: Ingen
Bud på startopstillinger:
FC København (4-3-3): Trott – Gocholeishvili, Diks, Pereira, Meling – Lerager, Falk, Froholdt – Elyounoussi, Oskarsson, Achouri
Viborg FF (4-3-3): Lund – Anyembe, Zaletel, Bürgy, Kuzmic – Westergaard, Grønning, Vester – Serginho, Ementa, Jensen
Dom:
FC København spiller to kampe hver uge for tiden, og det bør deres trup egentlig være både stor nok og gearet til.
De er dog ekstraordinært hårdt ramt af fravær, så måske vil der komme en reaktion på den hårde belastning på et tidspunkt.
Det virker dog ikke som den store belastning at score mål mod Viborg, og offensiven hos Løverne er glubsk og effektiv.
Det ender med sikker sejr i Parken på 3-1.
Spilforslag:
FC København -1,5 til odds 2,04 hos bet365. Husk, at odds kan ændre sig løbende.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.
LIVE
LIVE: Overrasket over Schmeichel-melding
TOPNYHED
Millionregn over FC Midtjylland
NYHEDER
Schmeichel afslører sin løn i Brøndby
‘For tidligt at skære halsen over på det projekt’
TIPSBLADET SPECIAL
Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.
Tøfting: ‘Det vil gøre ondt i mit fodboldhjerte’
Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel
MEDIE
Det kommer formentlig til at ske
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
INTERVIEW
Bizart interview: AGF er ikke det bedste hold!
TOPNYHED
‘Ingen i Danmark kan hente ham’
EKSKLUSIVT
Afslører: Achouris fætter mandsopdækkede SL-boss
EKSKLUSIVT
Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
MEDIE
Færdig? Manchester City har udset afløser
NYHEDER
‘Mathias Jensen har grund til at være sur’
HELT VILDT
Protesterer efter dansk drømmekamp
TOPNYHED
Håber på FC København-exit
CUSTOM
Brighton – Liverpool
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lars Friis tæt på stort job
MEDIE
Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner
TOPNYHED
Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag
TOPNYHED
TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen
INTERVIEW
Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien
Stats til Superligaen: Det kan blive klubrekord!
INTERVIEW
Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper
INTERVIEW
Voldsomt syn mødte pressen: ‘Det er ikke farligt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland afviser tysk storklub
TOPNYHED
Hård melding – Elias Jelert helt ude i kulden
OPTAKT
Barcelona – Rayo Vallecano
MEDIE
– De spiller hasard med Narteys kontrakt
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
INTERVIEW
Mike Tullberg: Vi er ramt i øjeblikket
‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’
Benhård Brian Riemer-melding
Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup
Messi rammer gyldent tal
NYHEDER
Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’
‘Det er dramatisk!’
Her kan du se FC Midtjylland mod Nottingham Forest
NYHEDER
FC København-talent har truffet stor beslutning
TOPNYHED
FCM-keeper med flest redninger i Europa League
EKSKLUSIVT
Gode venner fra PSV genforenet i Danmark
Så blev det officielt
INTERVIEW
Hylder Superliga-stjerne: Han holder døren for mig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg har afvist Hammarby
EKSKLUSIVT
Emiliano Marcondes færdig i Norwich
EKSKLUSIVT
Afsløring: Toulouse vil have Sami Jalal
DAGENS SPILFORSLAG
Lens reagerer mod impotente Angers
INTERVIEW
Stor FCM-nedtur: Philip Billing er skadet
INTERVIEW
Stolt Steinlein: ‘Jeg er sindssygt skuffet!’
NYHEDER
Stor dramatik: FCM er ude af Europa League
TIPSBLADETS DOM
Drama – noget af det dårligste under Mike Tullberg
OPTAKT