Kampfakta:
Kampstart: Søndag den 18. august klokken 16:00
Spillested: Parken, København, Danmark
Dommer: Sandi Putros
På TV: TV2 Sport X
Holdnyt:
FC København
Der er mange skader og megen transfersnak om både ind- og udgående handler i FC København denne sommer.
På den baggrund er det godkendt, at de topper Superligaen efter fire runder, hvor de har hentet tre sejre og en enkelt uafgjort.
Samtidig med kampene i ligaen forsøger Løverne at spille sig til et europæisk gruppespil i Conference League. Her tog de et stort skridt torsdag aften med en snæver straffesparkssejr over Banik Ostrava, hvor de imidlertid ikke imponerede.
Det trækker store veksler på truppen, så det er ikke rart for træner Neestrup, at han skal døje med fravær og skader fra spillere som Huescas, Claesson, Cornelius, Boilesen og Bardghji – i midtugen gik også Jordan Larsson og Thomas Delaney i stykker.
Der er hentet massivt ind i defensiven, hvor Trott har overtaget målet efter Grabara. Foran ham er Gocholeishvili, Huescas, Garananga og Pereira kommet til – sidstnævnte gjorde en god figur efter sit indhop i Tjekkiet og må bejle til en startplads.
I det lys er det formentlig tilfredsstillende, at FCK med tre indkasserede mål i de første fire Superligakampe er delt stærkest defensivt.
Senest vandt FC København 2-0 ude mod Sønderjyske, og det var ærlig talt lidt af en cirkuskamp. Fire gange fik FCK scoringer annulleret, og de havde mindst lige så mange forsøg på stolperne. De kunne snildt have scoret både fire og fem mål.
Omvendt kunne Sønderjyske med held og mere kynisme have udlignet til 1-1, og så havde tingene måske ikke set helt så tilfredsstillende ud med Løve-briller.
Viborg FF
De Grønne fra Viborg FF har i en årrække levet med et rygte som Superligaens grå mus.
Dét kan man ikke beskylde dem for at være i denne sæson. Deres første fire kampe har i alt budt på 20 scoringer og et vældigt underholdende – for tilskuere i hvert fald – snit på fem mål per kamp.
Desværre for Viborg og træner Jakob Poulsen har de en tendens til at lukke flere ind, end de selv scorer, og derfor har de blot ét point efter fire kampe, og de har i alle fire kampe lukket præcis tre mål ind.
Det betyder, at de lige nu er en del af en meget tung bund i Superligaen, hvor fire hold ikke har formået at vinde i de første fire runder.
Sæsonen kan blive frygtelig lang for Viborg, hvis de ikke finder ud af at forsvare bedre, og så hjælper det egentlig ikke, at de med otte mål har været flittige gæster på måltavlen.
Mads Søndergaard og Oliver Bundgaard er på skadeslisten.
Karantæner:
FC København: Ingen
Viborg FF: Ingen
Bud på startopstillinger:
FC København (4-3-3): Trott – Gocholeishvili, Diks, Pereira, Meling – Lerager, Falk, Froholdt – Elyounoussi, Oskarsson, Achouri
Viborg FF (4-3-3): Lund – Anyembe, Zaletel, Bürgy, Kuzmic – Westergaard, Grønning, Vester – Serginho, Ementa, Jensen
Dom:
FC København spiller to kampe hver uge for tiden, og det bør deres trup egentlig være både stor nok og gearet til.
De er dog ekstraordinært hårdt ramt af fravær, så måske vil der komme en reaktion på den hårde belastning på et tidspunkt.
Det virker dog ikke som den store belastning at score mål mod Viborg, og offensiven hos Løverne er glubsk og effektiv.
Det ender med sikker sejr i Parken på 3-1.
Spilforslag:
FC København -1,5 til odds 2,04 hos bet365. Husk, at odds kan ændre sig løbende.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.
MEDIE
Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte
Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes
TRANSFER
Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!
TRANSFER
Bekræfter: Skifter til FC Midtjylland
AVIS
De vil have Anton Gaaei – her er prisen
HELT VILDT
Kæmpe succes – Hjulmand overgår Xabi Alonso
HELT VILDT
FC Københavns søsterklub går transfer-amok!
TOPNYHED
I svime over Yussuf Poulsen: ‘Alle bliver stille’
Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis
TRANSFER
Kæmpe kærlighedserklæring til Danmark
MEDIE
Afslører vild Lukas Lerager-bonus
Dansk landsholdsstjerne slået bevidstløs
NYHEDER
Sune Smith-Nielsen forlænger med nøgleansat i FCK
HELT VILDT
Højlund blæser alle bagover: Årets transfer!
TRANSFER
Guld i 1. division: 10 oplagte Superliga-emner
TOPNYHED
Peter Schmeichel fælder dom over Patrick Dorgu
MEDIE
Frustreret Premier League-dansker vil væk
NYHEDER
Bendtner har to gange sagt nej til Isaksen
MEDIE
Fælder dom over Pierre-Emile Højbjerg
MEDIE
Genfødt! Medier helt vilde med Biereth
Kasper Hjulmand tager forrygende skalp
NYHEDER
Tidligere AGF-angriber vil tilbage til Danmark
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Han vil selv, så køb ham da, ‘CV’!
TRANSFER
FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud
EKSKLUSIVT
Martin Retov afslører svinere fra Michael Laudrup
NYHEDER
Mads Junker: ‘Det er katastrofalt’
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: En guldfugl – er I klar, FCK?
Helt vildt: 60 millioner kroner mere
TOPNYHED
Morten Bruun om dansk klub: Ingen gider se dem
NYHEDER
Serie A aflyser omstridt kampflytning
TRANSFER
Efter FC København-køb: Henter fem spillere
EKSKLUSIVT
FC Barcelona melder ud til Tipsbladet
TRANSFER
Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne
I svime over Oscar Schwartau
EKSKLUSIVT
– De tilbød tre-fire gange mere end FCK
TOPNYHED
Danskfødt stopper har megasucces i Schalke 04
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM kaprer kæmpetalentet Tahir Kolici
Vil straffe spillere med julekilo på sidebenene
Medier roser ‘afgørende’ Dorgu: Hans bedste kamp!
Vild stime – men afviser guldsnak
DAGENS SPILFORSLAG
Tricky Trees tryller i Hytten
NYHEDER
Drømmestart: Marokko vinder efter saksespark
NYHEDER
Amorim: Vi var det bedste hold
NYHEDER
Her dominerer FCK-profiler Superligaen
MEDIE
Rejser vild transferspekulation
NYHEDER
De er herbstmeister
NYHEDER
Vilde Villa nedlagde Manchester United
Barcelona rykker fra
Brian Riemer: ‘En ulykkelig situation’