Kampfakta:
Kampstart: Søndag den 18. august klokken 16:00
Spillested: Parken, København, Danmark
Dommer: Sandi Putros
På TV: TV2 Sport X
Holdnyt:
FC København
Der er mange skader og megen transfersnak om både ind- og udgående handler i FC København denne sommer.
På den baggrund er det godkendt, at de topper Superligaen efter fire runder, hvor de har hentet tre sejre og en enkelt uafgjort.
Samtidig med kampene i ligaen forsøger Løverne at spille sig til et europæisk gruppespil i Conference League. Her tog de et stort skridt torsdag aften med en snæver straffesparkssejr over Banik Ostrava, hvor de imidlertid ikke imponerede.
Det trækker store veksler på truppen, så det er ikke rart for træner Neestrup, at han skal døje med fravær og skader fra spillere som Huescas, Claesson, Cornelius, Boilesen og Bardghji – i midtugen gik også Jordan Larsson og Thomas Delaney i stykker.
Der er hentet massivt ind i defensiven, hvor Trott har overtaget målet efter Grabara. Foran ham er Gocholeishvili, Huescas, Garananga og Pereira kommet til – sidstnævnte gjorde en god figur efter sit indhop i Tjekkiet og må bejle til en startplads.
I det lys er det formentlig tilfredsstillende, at FCK med tre indkasserede mål i de første fire Superligakampe er delt stærkest defensivt.
Senest vandt FC København 2-0 ude mod Sønderjyske, og det var ærlig talt lidt af en cirkuskamp. Fire gange fik FCK scoringer annulleret, og de havde mindst lige så mange forsøg på stolperne. De kunne snildt have scoret både fire og fem mål.
Omvendt kunne Sønderjyske med held og mere kynisme have udlignet til 1-1, og så havde tingene måske ikke set helt så tilfredsstillende ud med Løve-briller.
Viborg FF
De Grønne fra Viborg FF har i en årrække levet med et rygte som Superligaens grå mus.
Dét kan man ikke beskylde dem for at være i denne sæson. Deres første fire kampe har i alt budt på 20 scoringer og et vældigt underholdende – for tilskuere i hvert fald – snit på fem mål per kamp.
Desværre for Viborg og træner Jakob Poulsen har de en tendens til at lukke flere ind, end de selv scorer, og derfor har de blot ét point efter fire kampe, og de har i alle fire kampe lukket præcis tre mål ind.
Det betyder, at de lige nu er en del af en meget tung bund i Superligaen, hvor fire hold ikke har formået at vinde i de første fire runder.
Sæsonen kan blive frygtelig lang for Viborg, hvis de ikke finder ud af at forsvare bedre, og så hjælper det egentlig ikke, at de med otte mål har været flittige gæster på måltavlen.
Mads Søndergaard og Oliver Bundgaard er på skadeslisten.
Karantæner:
FC København: Ingen
Viborg FF: Ingen
Bud på startopstillinger:
FC København (4-3-3): Trott – Gocholeishvili, Diks, Pereira, Meling – Lerager, Falk, Froholdt – Elyounoussi, Oskarsson, Achouri
Viborg FF (4-3-3): Lund – Anyembe, Zaletel, Bürgy, Kuzmic – Westergaard, Grønning, Vester – Serginho, Ementa, Jensen
Dom:
FC København spiller to kampe hver uge for tiden, og det bør deres trup egentlig være både stor nok og gearet til.
De er dog ekstraordinært hårdt ramt af fravær, så måske vil der komme en reaktion på den hårde belastning på et tidspunkt.
Det virker dog ikke som den store belastning at score mål mod Viborg, og offensiven hos Løverne er glubsk og effektiv.
Det ender med sikker sejr i Parken på 3-1.
Spilforslag:
FC København -1,5 til odds 2,04 hos bet365. Husk, at odds kan ændre sig løbende.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.
LIVE
LIVE: Skrækskade til Superliga-angriber
HELT VILDT
Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’
Klar tale: Han bliver nok fyret nu
MEDIE
Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere
– Han vinder Ballon d’Or!
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
MEDIE
Thomas Frank blandt favoritterne til topjob
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
TOPNYHED
Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer
MEDIE
Superliga-klub får spændende navn til prøvetræning
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub
TOPNYHED
Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’
Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
MEDIE
Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt
EKSKLUSIVT
Helt vild med Brøndby-profil
INTERVIEW
Fremhæver stort Brøndby-talent
INTERVIEW
Brøndby-transfer? ‘Han elsker det her’
Bekræfter: I flyet på vej til Danmark
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen
NYHEDER
Revser Lindstrøm – færdig til sommer?
NYHEDER
UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage
EKSKLUSIVT
– Vil sende skarpt signal at straffe Binks
INTERVIEW
Kryptisk melding: Det er ikke mit bord
EKSKLUSIVT
Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’
EKSKLUSIVT
Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand
TOPNYHED
‘Så er Clement Bischoff færdig’
NYHEDER
Amir Richardson trækker overskrifter i udlandet
MEDIE
Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh!
Harry Maguire ryger i skammekrogen
Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
– De er pivrystede, og det sker HVER gang!
TOPNYHED
Langer ud efter Peter Sørensen
NYHEDER
Talent trænede med FCM – skriver med denne klub
Den vigtigste Superliga-spiller resten af sæsonen
EKSKLUSIVT
Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…
NYHEDER
Dybt utilfreds: ‘Et mareridt’
EKSKLUSIVT
Nu reagerer Morten Krogh
EKSKLUSIVT
Afsløring: Niki Zimling ny cheftræner i AC Horsens
NYHEDER
SL-boss: ‘Aldrig brugt så meget på transfers’
HELT VILDT
Brøndby er de dårligste i Europa
TOPNYHED
FC Københavns budget overrasker Lars Seier
NYHEDER
Serie A-dansker: ‘De kom efter halvandet år’
Bayern brager sig videre efter vanvidskamp
DAGENS SPILFORSLAG
AZ slagter Shakhtar
Hugo Ekitike misser VM
INTERVIEW
Brøndby-profil spurgte Wilczek og Grabara til råds
MEDIE
Bizart – Brumado blev skadet i omklædningsrummet
CUSTOM
Bayern München – Real Madrid
NYHEDER
Dansk bomber tilbage med brag efter grim skade
CUSTOM
Arsenal – Sporting CP
MEDIE