FC København vil have udsat søndagens derby mod Brøndby

De danske vicemestre vil have udsat kampen mellem FC København og Brøndby, der skulle være spillet på søndag.



Nye retningslinjer fra regeringen får nu FC København til at foreslå, at søndagens Superliga-kamp mod Brøndby IF udsættes.

Det skriver klubben på sin hjemmeside.

På grund af de nye coronarestriktioner er det kun muligt for FC København at få 500 tilskuere på stadion, når Brøndby kommer på besøg, og derfor foreslår PSE-direktør Lars Bo Jeppesen, at opgøret udsættes.

– Vi har foreslået Divisionsforeningen, at kampen bliver udskudt, siger direktør Lars Bo Jeppesen til FC Københavns hjemmeside og uddyber:

Læs også:Optakt: IFK Göteborg – FC København

– Vi står nu med 12.000 tilskuere, der ikke kan komme ind og se kampen under ordnede forhold, men i stedet vil finde alternativer, hvor vi ikke har indflydelse på, om det afvikles korrekt med afstand, hygiejne og smittesporing.

– En afvikling med kun 500 personer på stadion har ligeledes store økonomiske og sportslige konsekvenser. Vi mener bestemt, at det er muligt at finde en alternativ dato til kampen på den anden side af det midlertidige stop for tilskuere, og vi har anvist forskellige løsningsmodeller til Divisionsforeningen.

– Vi har stor respekt for, at vi skal passe godt på hinanden, og vi synes også, at vi og ikke mindst vores fans har vist, at vi kan håndtere kampe med tilskuere på forsvarlig vis. Vi har haft gennemført en lang række tiltag og udviklet detaljerede protokoller, der har gjort det muligt at gå sikkert til fodbold, og vi har en model, der sikrer en effektiv smittesporing, hvis der skulle opstå et smittetilfælde.

– Der har i øvrigt os bekendt ikke været et eneste tilfælde af smitte, der har kunne spores tilbage til et fodboldstadion, og derfor kan det også være svært at forstå beslutningen om ikke at afvikle kampe med tilskuere. Vi håber selvfølgelig ikke, at det er signalpolitik, og at der er gode faglige argumenter bag så væsentlig en beslutning.

Læs også:FC København er klar til at forære Bryan Oviedo væk

Tipsbladet.dk har været i kontakt med Divisionsforeningens direktør, Claus Thomsen. Han vil ikke at kommentere på FCK’s ønske om at udsætte opgøret. Brøndby ønsker ej heller at kommentere på, om man vil have opgøret udsat.

Læs også:Divisionsforeningen efter nye tilskuerregler: Det koster arbejdspladser
Læs også:Nye regler rammer fodbold hårdt: Kun 500 mennesker til københavnsk derby
Læs også:Avis: Emil Berggreen vender tilbage til tysk fodbold




I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 




LIVE

TransferLIVE: Succestræner i overraskende skifte?

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber

Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Foreslår dansk fyrtårn til storklub

Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne

Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand 

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Superliga-profil i selskab med Valverde og Arteta

Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen

Skadesramt VM-nation aflyser test mod Norge

Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?

Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afslører dansk toptræners millionløn

Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’

De jagter Henrik Meister

Monsterbud på vej

Brasiliansk VM-mavepuster

Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Iran må kun opholde sig i USA på VM-kampdage

Eriksen er ved bevidsthed efter fald mod Ukraine

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Berørt Højbjerg: Vigtigst er, at det endte godt

Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit