Nye retningslinjer fra regeringen får nu FC København til at foreslå, at søndagens Superliga-kamp mod Brøndby IF udsættes.
Det skriver klubben på sin hjemmeside.
På grund af de nye coronarestriktioner er det kun muligt for FC København at få 500 tilskuere på stadion, når Brøndby kommer på besøg, og derfor foreslår PSE-direktør Lars Bo Jeppesen, at opgøret udsættes.
– Vi har foreslået Divisionsforeningen, at kampen bliver udskudt, siger direktør Lars Bo Jeppesen til FC Københavns hjemmeside og uddyber:
Læs også:Optakt: IFK Göteborg – FC København
– Vi står nu med 12.000 tilskuere, der ikke kan komme ind og se kampen under ordnede forhold, men i stedet vil finde alternativer, hvor vi ikke har indflydelse på, om det afvikles korrekt med afstand, hygiejne og smittesporing.
– En afvikling med kun 500 personer på stadion har ligeledes store økonomiske og sportslige konsekvenser. Vi mener bestemt, at det er muligt at finde en alternativ dato til kampen på den anden side af det midlertidige stop for tilskuere, og vi har anvist forskellige løsningsmodeller til Divisionsforeningen.
– Vi har stor respekt for, at vi skal passe godt på hinanden, og vi synes også, at vi og ikke mindst vores fans har vist, at vi kan håndtere kampe med tilskuere på forsvarlig vis. Vi har haft gennemført en lang række tiltag og udviklet detaljerede protokoller, der har gjort det muligt at gå sikkert til fodbold, og vi har en model, der sikrer en effektiv smittesporing, hvis der skulle opstå et smittetilfælde.
– Der har i øvrigt os bekendt ikke været et eneste tilfælde af smitte, der har kunne spores tilbage til et fodboldstadion, og derfor kan det også være svært at forstå beslutningen om ikke at afvikle kampe med tilskuere. Vi håber selvfølgelig ikke, at det er signalpolitik, og at der er gode faglige argumenter bag så væsentlig en beslutning.
Læs også:FC København er klar til at forære Bryan Oviedo væk
Tipsbladet.dk har været i kontakt med Divisionsforeningens direktør, Claus Thomsen. Han vil ikke at kommentere på FCK’s ønske om at udsætte opgøret. Brøndby ønsker ej heller at kommentere på, om man vil have opgøret udsat.
Læs også:Divisionsforeningen efter nye tilskuerregler: Det koster arbejdspladser
Læs også:Nye regler rammer fodbold hårdt: Kun 500 mennesker til københavnsk derby
Læs også:Avis: Emil Berggreen vender tilbage til tysk fodbold
LIVE
TransferLIVE: Her er ‘VK’s nye klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB køber Topi Keskinen
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
EKSKLUSIVT
Jubler over transfer: Tak, Brøndby!
EKSKLUSIVT
‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’
EKSKLUSIVT
Det bliver afgørende for Dolberg-transfer
LIVE
VM-LIVE: ‘Uimodståelige’ Mbappé
TOPNYHED
Norsk ekspert håner Danmark
Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’
MEDIE
Juventus jagter dansker – koster 135 mio.
EKSKLUSIVT
PC afslører: Sådan pressede vi prisen op
NYHEDER
Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?
MEDIE
Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Uventet transferdrejning
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
TIPSBLADET SPECIAL
Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud
MEDIE
Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker
EKSKLUSIVT
‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
NYHEDER
FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner
TRANSFER
Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg
AVIS
PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.
OPTAKT
Spanien – Belgien
EKSKLUSIVT
Afviser bud på dansk profil – flere klubber kæmper
– Det vil være VM’s største overraskelse!
Bekræfter dansk kæmpetransfer
MEDIE
Nu har FCM-profil skrevet under med ny klub
EKSKLUSIVT
Superligaen er knækket
TRANSFER
Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
INTERVIEW
Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’
TRANSFER
Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’
NYHEDER
Spår om dansk transfer: ‘Bliver hans plads’
MEDIE
