Nye retningslinjer fra regeringen får nu FC København til at foreslå, at søndagens Superliga-kamp mod Brøndby IF udsættes.
Det skriver klubben på sin hjemmeside.
På grund af de nye coronarestriktioner er det kun muligt for FC København at få 500 tilskuere på stadion, når Brøndby kommer på besøg, og derfor foreslår PSE-direktør Lars Bo Jeppesen, at opgøret udsættes.
– Vi har foreslået Divisionsforeningen, at kampen bliver udskudt, siger direktør Lars Bo Jeppesen til FC Københavns hjemmeside og uddyber:
Læs også:Optakt: IFK Göteborg – FC København
– Vi står nu med 12.000 tilskuere, der ikke kan komme ind og se kampen under ordnede forhold, men i stedet vil finde alternativer, hvor vi ikke har indflydelse på, om det afvikles korrekt med afstand, hygiejne og smittesporing.
– En afvikling med kun 500 personer på stadion har ligeledes store økonomiske og sportslige konsekvenser. Vi mener bestemt, at det er muligt at finde en alternativ dato til kampen på den anden side af det midlertidige stop for tilskuere, og vi har anvist forskellige løsningsmodeller til Divisionsforeningen.
– Vi har stor respekt for, at vi skal passe godt på hinanden, og vi synes også, at vi og ikke mindst vores fans har vist, at vi kan håndtere kampe med tilskuere på forsvarlig vis. Vi har haft gennemført en lang række tiltag og udviklet detaljerede protokoller, der har gjort det muligt at gå sikkert til fodbold, og vi har en model, der sikrer en effektiv smittesporing, hvis der skulle opstå et smittetilfælde.
– Der har i øvrigt os bekendt ikke været et eneste tilfælde af smitte, der har kunne spores tilbage til et fodboldstadion, og derfor kan det også være svært at forstå beslutningen om ikke at afvikle kampe med tilskuere. Vi håber selvfølgelig ikke, at det er signalpolitik, og at der er gode faglige argumenter bag så væsentlig en beslutning.
Læs også:FC København er klar til at forære Bryan Oviedo væk
Tipsbladet.dk har været i kontakt med Divisionsforeningens direktør, Claus Thomsen. Han vil ikke at kommentere på FCK’s ønske om at udsætte opgøret. Brøndby ønsker ej heller at kommentere på, om man vil have opgøret udsat.
Læs også:Divisionsforeningen efter nye tilskuerregler: Det koster arbejdspladser
Læs også:Nye regler rammer fodbold hårdt: Kun 500 mennesker til københavnsk derby
Læs også:Avis: Emil Berggreen vender tilbage til tysk fodbold
LIVE
VM-LIVE: VM-legende søger landstrænerjob på X
INTERVIEW
Vil de købe rettighederne til Superligaen?
Jens Jønsson forklarer comeback til AGF
MEDIE
Afviser monsterbud på Simsir
MEDIE
Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.
Forstår intet af Bisseck-beslutning
Eksperter raser: Hvad med Messi?
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
LIVE
TransferLIVE: Jakob Breum til lægetjek i Frankrig
MEDIE
Vil presse prisen – så dyr er Hjulmand
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
TRANSFER
Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Tullberg teaser for transfer
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Køber stortalent
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Steve Cooper med stor beslutning
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
OPTAKT
Portugal – Kroatien
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
OPTAKT
Spanien – Østrig
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson
Her kan man se La Liga fremover
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
NYHEDER
Rooney: Her er Englands store problem
MEDIE
