Nye retningslinjer fra regeringen får nu FC København til at foreslå, at søndagens Superliga-kamp mod Brøndby IF udsættes.
Det skriver klubben på sin hjemmeside.
På grund af de nye coronarestriktioner er det kun muligt for FC København at få 500 tilskuere på stadion, når Brøndby kommer på besøg, og derfor foreslår PSE-direktør Lars Bo Jeppesen, at opgøret udsættes.
– Vi har foreslået Divisionsforeningen, at kampen bliver udskudt, siger direktør Lars Bo Jeppesen til FC Københavns hjemmeside og uddyber:
Læs også:Optakt: IFK Göteborg – FC København
– Vi står nu med 12.000 tilskuere, der ikke kan komme ind og se kampen under ordnede forhold, men i stedet vil finde alternativer, hvor vi ikke har indflydelse på, om det afvikles korrekt med afstand, hygiejne og smittesporing.
– En afvikling med kun 500 personer på stadion har ligeledes store økonomiske og sportslige konsekvenser. Vi mener bestemt, at det er muligt at finde en alternativ dato til kampen på den anden side af det midlertidige stop for tilskuere, og vi har anvist forskellige løsningsmodeller til Divisionsforeningen.
– Vi har stor respekt for, at vi skal passe godt på hinanden, og vi synes også, at vi og ikke mindst vores fans har vist, at vi kan håndtere kampe med tilskuere på forsvarlig vis. Vi har haft gennemført en lang række tiltag og udviklet detaljerede protokoller, der har gjort det muligt at gå sikkert til fodbold, og vi har en model, der sikrer en effektiv smittesporing, hvis der skulle opstå et smittetilfælde.
– Der har i øvrigt os bekendt ikke været et eneste tilfælde af smitte, der har kunne spores tilbage til et fodboldstadion, og derfor kan det også være svært at forstå beslutningen om ikke at afvikle kampe med tilskuere. Vi håber selvfølgelig ikke, at det er signalpolitik, og at der er gode faglige argumenter bag så væsentlig en beslutning.
Læs også:FC København er klar til at forære Bryan Oviedo væk
Tipsbladet.dk har været i kontakt med Divisionsforeningens direktør, Claus Thomsen. Han vil ikke at kommentere på FCK’s ønske om at udsætte opgøret. Brøndby ønsker ej heller at kommentere på, om man vil have opgøret udsat.
Læs også:Divisionsforeningen efter nye tilskuerregler: Det koster arbejdspladser
Læs også:Nye regler rammer fodbold hårdt: Kun 500 mennesker til københavnsk derby
Læs også:Avis: Emil Berggreen vender tilbage til tysk fodbold
LIVE
LIVE: Dansker lander stort job
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
AVIS
Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn
TOPNYHED
Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
MEDIE
‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
INTERVIEW
Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TOPNYHED
FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale
NYHEDER
FCM var interesseret – nu er han på vej hjem
INTERVIEW
‘Håber min agent og FCK finder ud af det’
TRANSFER
José Mourinho vil have dansk stjerne
Southampton-chef: Straf er ude af proportioner
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
UEFA med vild ændring
EKSKLUSIVT
Skrækskade hos Superliga-oprykker: ‘Helt lamslået’
EKSKLUSIVT
Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
MEDIE
Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
NYHEDER
FC København revser Brøndby: Under al kritik!
AVIS
Tiden er ved at rinde ud
NYHEDER
Sats på disse ni spillere, FCK!
MEDIE
Dansk profil færdig i tysk klub, men
TOPNYHED
Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Dommerekspert: ‘Det gør mig rasende!’
EKSKLUSIVT
