FC København vil have udsat søndagens derby mod Brøndby

De danske vicemestre vil have udsat kampen mellem FC København og Brøndby, der skulle være spillet på søndag.



Nye retningslinjer fra regeringen får nu FC København til at foreslå, at søndagens Superliga-kamp mod Brøndby IF udsættes.

Det skriver klubben på sin hjemmeside.

På grund af de nye coronarestriktioner er det kun muligt for FC København at få 500 tilskuere på stadion, når Brøndby kommer på besøg, og derfor foreslår PSE-direktør Lars Bo Jeppesen, at opgøret udsættes.

– Vi har foreslået Divisionsforeningen, at kampen bliver udskudt, siger direktør Lars Bo Jeppesen til FC Københavns hjemmeside og uddyber:

Læs også:Optakt: IFK Göteborg – FC København

– Vi står nu med 12.000 tilskuere, der ikke kan komme ind og se kampen under ordnede forhold, men i stedet vil finde alternativer, hvor vi ikke har indflydelse på, om det afvikles korrekt med afstand, hygiejne og smittesporing.

– En afvikling med kun 500 personer på stadion har ligeledes store økonomiske og sportslige konsekvenser. Vi mener bestemt, at det er muligt at finde en alternativ dato til kampen på den anden side af det midlertidige stop for tilskuere, og vi har anvist forskellige løsningsmodeller til Divisionsforeningen.

– Vi har stor respekt for, at vi skal passe godt på hinanden, og vi synes også, at vi og ikke mindst vores fans har vist, at vi kan håndtere kampe med tilskuere på forsvarlig vis. Vi har haft gennemført en lang række tiltag og udviklet detaljerede protokoller, der har gjort det muligt at gå sikkert til fodbold, og vi har en model, der sikrer en effektiv smittesporing, hvis der skulle opstå et smittetilfælde.

– Der har i øvrigt os bekendt ikke været et eneste tilfælde af smitte, der har kunne spores tilbage til et fodboldstadion, og derfor kan det også være svært at forstå beslutningen om ikke at afvikle kampe med tilskuere. Vi håber selvfølgelig ikke, at det er signalpolitik, og at der er gode faglige argumenter bag så væsentlig en beslutning.

Læs også:FC København er klar til at forære Bryan Oviedo væk

Tipsbladet.dk har været i kontakt med Divisionsforeningens direktør, Claus Thomsen. Han vil ikke at kommentere på FCK’s ønske om at udsætte opgøret. Brøndby ønsker ej heller at kommentere på, om man vil have opgøret udsat.

Læs også:Divisionsforeningen efter nye tilskuerregler: Det koster arbejdspladser
Læs også:Nye regler rammer fodbold hårdt: Kun 500 mennesker til københavnsk derby
Læs også:Avis: Emil Berggreen vender tilbage til tysk fodbold


Afsløring: Stortalent til prøvetræning hos FCM

Coopers krav: Disse ændringer meldes på vej

Brøndbys store karantænemareridt

Frank fortryder opsigtsvækkende beslutning

‘Jeg har det ikke særlig godt’

Lothar Matthaüs storroser dansker

Rundens Hold i Superligaen – 18. runde

Afsløring: Svenske mestre lægger millionbud

Rasende! ‘Kan kraftedeme ikke være det bekendt’

Bo Henriksen fyret – dansker fortsætter i Mainz

Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’

Vil hente Schmeichels afløser i kæmpeklub

Dansk dominans: Ikke sket i 70 år

Brøndby-katastrofe: Ikke sket i 15 år

FC København henter Geovanni Vianney Aboh Ndjee

Mohamed Salah på vej til danskerklub?

Giver opdatering på skadet Brøndby-keeper

Voldelig FCM-fan anholdt: Gemte på hemmelighed

– Det er fuldkommen meningsløst

Ny sportsdirektør til Eriksen og co.

Blæst bagover af SL-komet: ‘Kan komme med til VM’

Wolfsburg-boss roser Eriksen

FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status

Jacob Neestrup med klokkeklar Delaney-besked

Forlænger Nartey? Brøndby-boss deler nyt

Drikkepauser til VM kan ødelægge rytmen i spillet

Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’

– De skal skille sig af med ham!

Kæmpe optur for Yussuf Poulsen

‘De har nærmest hyret en anti Bo Henriksen’

Cooper revser klubben: ‘Vi halter bagefter’

Tidligere Superliga-stjerne gratis om lidt

Det var fuldstændig galimatias!

Voldsom Franculino-spådom

Rekorddyrt flop: Benhård dom over Mileta Rajovic

Retter kritik mod Sune Smith-Nielsen

Arne Slot svarer efter Mohamed Salah-ballade

Steve Cooper varsler store ændringer

Thomas Frank afviser at tale om det

Frustreret FCM-lejr: Det irriterer mig grænseløst

Brøndby-bøddel jubler: ‘Jeg scorer altid mod dem’

Stort comeback sender AC Milan på førstepladsen

Bruno Fernandes stråler i stor United-sejr

Barca spiser frankfurtere på Camp Nou

AaB-talent prøver sig af i Italien

Brøndby skuffer fælt mod Vejle

Forfærdeligt nyt for Mustapha Bundu 

FIFA indfører obligatoriske drikkepauser til VM

Steve Cooper skifter tre mand

Efter vildt interview: Liverpool straffer Salah