FC Midtjylland – AaB

Efter to uafgjorte i sæsonens to første kampe, skal de forsvarende mestre FC Midtjylland ud at jagte sejren lørdag eftermiddag. Det bliver dog ikke en nem opgave mod de modige oprykkere fra Aalborg.



Kampfakta:
Kampstart: Lørdag klokken 16:00
Spillested: MCH Arena
Dommer: Jacob Karlsen
På TV: TV2 Sport

Holdnyt:
FC Midtjylland:
De forsvarende danske mestre FC Midtjylland er fortsat uden sejr efter sæsonens første to spillerunder, og selvom det måske kan lyde utilfredsstillende for et mesterhold, er det vel egentlig ikke så tosset igen.

Det har nemlig været lige på og hårdt for Thomas Thomasbergs tropper, som er startet ud med to komplicerede udekampe mod henholdsvis AGF og FC Nordsjælland.

Bevares, det er ikke fordi midtjyderne har imponeret synderligt, i særdeleshed ikke i første halvleg af premieren mod AGF, men selv på de halvlunkne dage, får de altså raget point til sig.

Der var tegninger til noget godt i anden halvleg mod ‘’De Hvii’e’’, og det var der også senest på kunstgræsset i Farum, hvor midtjyderne ellers har haft det svært i de seneste sæsoner.

Defensiven har set sårbar ud indtil videre, men det på trods har ‘’ulvene’’ formået at holde sig inde i opgørene, og med en fornem evne til at kæmpe sig tilbage i fodboldkampe, har de nu fået point i to svære udekampe efter at have været bagud.

Onsdag sikrede Thomasberg og co. sig videre avancement i Champions League-kvalifikationen med en samlet 4-0 sejr over Santa Coloma, og det betyder, at der allerede tirsdag i næste uge venter endnu en kamp. Denne gang mod ungarske Ferencvaros.

Cho Gue-sung og Paulinho er igen ude med skader, mens Edward Chilufya også er ude. Victor Bak er tilbage.

AaB:
AaB er tilbage i Superligaen efter et års fravær, og indtil videre har de klædt den bedste danske række med kompromisløs offensiv fodbold og højt pres.

Oprykkerne kommer buldrende for fuld damp, og selvom det nok var en lidt for naiv tilgang til premieren mod FC Nordsjælland, som blev tabt med 3-0, var der tegninger til noget godt.

De lovende offensive takter fortsatte i sidste weekends hjemmekamp mod Silkeborg, og denne gang udmøntede det sig tilmed også i tre point.

Menno Van Dams modige spillestil kaster en del chancer af sig til modstanderen, men til gengæld viste AaB også senest, at de selv kan både skabe chancer og score.

Aalborg-klubben bragte sig hurtigt foran i opgøret, og kort inde i anden halvleg punkterede de også opgøret efter Malthe Højholdt på finurlig vis dansede sig igennem Silkeborg-defensiven og flot scorede til 2-0.

Kent Nielsens mandskab fik sendt en reducering i kassen til allersidst,, men det ændrer ikke på, at AaB leverede en særdeles flot præstation, som fortjent kastede sæsonens første sejr af sig.

Det lover godt for gæsterne, som nok skal lykkedes med at tryne nogle af holdene fra den nederste del af rækken, spørgsmålet er bare, om de også kan bide skeer med de bedste?

Karantæner:
FC Midtjylland: Ingen
AaB: Ingen

Bud på startopstillinger:
FC Midtjylland (4-4-2): Olafsson – Andersson, Diao, Bech, Bak – Sørensen, Martinez, Askildsen, Simsir – Franculino, Buksa

AaB (4-3-3): Müller – Jørgensen, Kramer, Otoa, Arnorsson – Højholt, Davidsen, Wildell – John, Jørgensen, Ross 

Dom:
Det er svært at forestille sig andet end en underholdende affære i Herning lørdag eftermiddag.

FC Midtjylland skal bruge en sejr, så FCK ikke stikker tidligt af i toppen, men AaB har helt sikkert ikke tænkt sig at agere statister på MCH Arena.

Midtjydernes defensiv har set medgørlig ud indtil videre, og nordjyderne virker til at buldre på med offensiv fodbold og fuldblodspres ligegyldigt hvem de møder.

Der er ingredienser til en kamp med mål i, og dem fordeler de to hold ligeligt imellem sig.

Dommen lyder på en overraskende 2-2’er.

Spilforslag:
Begge hold scorer til odds 1.81 ved Unibet. Husk, at odds kan ændre sig løbende.







Optakt til mandagens Superliga-match mellem FC Midtjylland og Viborg LIVE

LIVE: Annulleret scoring – det er rigtig, men…

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Klar transferbesked til Christian Eriksen

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!

FCM-skurk: ‘Jeg kostede os den her kamp’

Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Wayne Rooney vild med dansk angriber

10. gang i træk

Problembarnet gik unødvendig vej til Bundesligaen

I dialog om Albert Grønbæk

– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker

Klar til at bruge millioner på Superliga-profil

Dansk sensation: Der er interesse for ham

Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer 



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han

Kræver flere hold i Superligaen

Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona

Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet

Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

El Clásico kan afgøre det hele

Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub

Skaber overskrifter i hele verden: ‘Helt utroligt’

Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!