Kampfakta:
Kampstart: Lørdag klokken 16:00
Spillested: MCH Arena
Dommer: Jacob Karlsen
På TV: TV2 Sport
Holdnyt:
FC Midtjylland:
De forsvarende danske mestre FC Midtjylland er fortsat uden sejr efter sæsonens første to spillerunder, og selvom det måske kan lyde utilfredsstillende for et mesterhold, er det vel egentlig ikke så tosset igen.
Det har nemlig været lige på og hårdt for Thomas Thomasbergs tropper, som er startet ud med to komplicerede udekampe mod henholdsvis AGF og FC Nordsjælland.
Bevares, det er ikke fordi midtjyderne har imponeret synderligt, i særdeleshed ikke i første halvleg af premieren mod AGF, men selv på de halvlunkne dage, får de altså raget point til sig.
Der var tegninger til noget godt i anden halvleg mod ‘’De Hvii’e’’, og det var der også senest på kunstgræsset i Farum, hvor midtjyderne ellers har haft det svært i de seneste sæsoner.
Defensiven har set sårbar ud indtil videre, men det på trods har ‘’ulvene’’ formået at holde sig inde i opgørene, og med en fornem evne til at kæmpe sig tilbage i fodboldkampe, har de nu fået point i to svære udekampe efter at have været bagud.
Onsdag sikrede Thomasberg og co. sig videre avancement i Champions League-kvalifikationen med en samlet 4-0 sejr over Santa Coloma, og det betyder, at der allerede tirsdag i næste uge venter endnu en kamp. Denne gang mod ungarske Ferencvaros.
Cho Gue-sung og Paulinho er igen ude med skader, mens Edward Chilufya også er ude. Victor Bak er tilbage.
AaB:
AaB er tilbage i Superligaen efter et års fravær, og indtil videre har de klædt den bedste danske række med kompromisløs offensiv fodbold og højt pres.
Oprykkerne kommer buldrende for fuld damp, og selvom det nok var en lidt for naiv tilgang til premieren mod FC Nordsjælland, som blev tabt med 3-0, var der tegninger til noget godt.
De lovende offensive takter fortsatte i sidste weekends hjemmekamp mod Silkeborg, og denne gang udmøntede det sig tilmed også i tre point.
Menno Van Dams modige spillestil kaster en del chancer af sig til modstanderen, men til gengæld viste AaB også senest, at de selv kan både skabe chancer og score.
Aalborg-klubben bragte sig hurtigt foran i opgøret, og kort inde i anden halvleg punkterede de også opgøret efter Malthe Højholdt på finurlig vis dansede sig igennem Silkeborg-defensiven og flot scorede til 2-0.
Kent Nielsens mandskab fik sendt en reducering i kassen til allersidst,, men det ændrer ikke på, at AaB leverede en særdeles flot præstation, som fortjent kastede sæsonens første sejr af sig.
Det lover godt for gæsterne, som nok skal lykkedes med at tryne nogle af holdene fra den nederste del af rækken, spørgsmålet er bare, om de også kan bide skeer med de bedste?
Karantæner:
FC Midtjylland: Ingen
AaB: Ingen
Bud på startopstillinger:
FC Midtjylland (4-4-2): Olafsson – Andersson, Diao, Bech, Bak – Sørensen, Martinez, Askildsen, Simsir – Franculino, Buksa
AaB (4-3-3): Müller – Jørgensen, Kramer, Otoa, Arnorsson – Højholt, Davidsen, Wildell – John, Jørgensen, Ross
Dom:
Det er svært at forestille sig andet end en underholdende affære i Herning lørdag eftermiddag.
FC Midtjylland skal bruge en sejr, så FCK ikke stikker tidligt af i toppen, men AaB har helt sikkert ikke tænkt sig at agere statister på MCH Arena.
Midtjydernes defensiv har set medgørlig ud indtil videre, og nordjyderne virker til at buldre på med offensiv fodbold og fuldblodspres ligegyldigt hvem de møder.
Der er ingredienser til en kamp med mål i, og dem fordeler de to hold ligeligt imellem sig.
Dommen lyder på en overraskende 2-2’er.
Spilforslag:
Begge hold scorer til odds 1.81 ved Unibet. Husk, at odds kan ændre sig løbende.
Guardiola: Spillerne er utroligt disciplinerede
HELT VILDT
Hold da op – den er helt gal
MEDIE
Fælder dom over Norwich-danskere
TRANSFERPLANEN
Køb Vallys-klon, før det er for sent!
HELT VILDT
Går hårdt til Thomas Frank: “Sig op”
HELT VILDT
Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til
NYHEDER
Raser over dansk stjerne
MEDIE
Dansker fremhæves af stort tysk medie
MEDIE
‘Han kan udvikle sig til en topscorer for Man Utd’
MEDIE
FC København misser denne midtbane-stjerne
EKSKLUSIVT
Superliga-klub får penge hver gang, han scorer
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN henter ny profil på lang kontrakt
TRANSFERPLANEN
Dyrt indkøb allerede på vej væk fra FCM?
MEDIE
Kæmpe scoop? Real Madrid betaler 67 mio.
TOPNYHED
‘Den værste transfer nogensinde’
TOPNYHED
Dansk profil undrer sig – har ikke hørt fra Riemer
Det er gået helt galt for Brøndby-flop
Brøndby-spiller peger på to udfordringer i Danmark
TOPNYHED
Dansker tilbyder sig selv til Liverpool
NYHEDER
Dansk stjernespiller har fremtiden på plads
NYHEDER
Dorgu blev helten for Manchester United
TOPNYHED
FCK-hovedpine: “Det er frustrerende”
NYHEDER
Eriksen med kontant udmelding
EKSKLUSIVT
Afsløring: Norsk klub byder rekordstort på Vester
TRANSFER
Mathias Jensen rygtes til mesterklub
NYHEDER
Det har taget røven på Steve Cooper
HELT VILDT
Arsenal lurede på Remco Evenepoel
HELT VILDT
Vild spådom: Kan nå Rodgers’ og Marescas niveau
NYHEDER
Presset Frank: Her er vores store problem
HELT VILDT
Ståle Solbakken afslører hemmelig samtale
Forlænger med to Superliga-talenter
TOPNYHED
Massiv hyldest! Medier i svime over Nørgaard
FANKLUBBEN
Det er til dumpekarakter
TOPNYHED
FCK-komet: ‘Vil aldrig spille for denne klub’
Hvad sker der med Nartey? Ekspert kommer med bud
DAGENS SPILFORSLAG
Scoringsfattig subtopkamp på Stamford
NYHEDER
Dansker på røven: Nogle af dem er crazy-gode
NYHEDER
Salah blev helten for Egypten
TRANSFER
Farvel til Sten Grytebust – fremtiden er uvis
AVIS
Så meget betaler de for Oscar Fraulo
City-ejer sælger klub
Bibelbrødre finder sammen om stærk tro i Arsenal
TOPNYHED
Ståle opdagede rørende Sørloth-detalje
INTERVIEW
Her er planen for januars transfervindue
TRANSFER
Tidligere FCK-flop meldes på vej til denne klub
DAGENS SPILFORSLAG
Marokko mishandler Mali
Supercomputer: Værste nogensinde!
Klart ønske fra Ruben Amorim
HELT VILDT
AFCON inviterer til gratis fodbold
MEDIE