Kampfakta:
Kampstart: Lørdag klokken 16:00
Spillested: MCH Arena
Dommer: Jacob Karlsen
På TV: TV2 Sport
Holdnyt:
FC Midtjylland:
De forsvarende danske mestre FC Midtjylland er fortsat uden sejr efter sæsonens første to spillerunder, og selvom det måske kan lyde utilfredsstillende for et mesterhold, er det vel egentlig ikke så tosset igen.
Det har nemlig været lige på og hårdt for Thomas Thomasbergs tropper, som er startet ud med to komplicerede udekampe mod henholdsvis AGF og FC Nordsjælland.
Bevares, det er ikke fordi midtjyderne har imponeret synderligt, i særdeleshed ikke i første halvleg af premieren mod AGF, men selv på de halvlunkne dage, får de altså raget point til sig.
Der var tegninger til noget godt i anden halvleg mod ‘’De Hvii’e’’, og det var der også senest på kunstgræsset i Farum, hvor midtjyderne ellers har haft det svært i de seneste sæsoner.
Defensiven har set sårbar ud indtil videre, men det på trods har ‘’ulvene’’ formået at holde sig inde i opgørene, og med en fornem evne til at kæmpe sig tilbage i fodboldkampe, har de nu fået point i to svære udekampe efter at have været bagud.
Onsdag sikrede Thomasberg og co. sig videre avancement i Champions League-kvalifikationen med en samlet 4-0 sejr over Santa Coloma, og det betyder, at der allerede tirsdag i næste uge venter endnu en kamp. Denne gang mod ungarske Ferencvaros.
Cho Gue-sung og Paulinho er igen ude med skader, mens Edward Chilufya også er ude. Victor Bak er tilbage.
AaB:
AaB er tilbage i Superligaen efter et års fravær, og indtil videre har de klædt den bedste danske række med kompromisløs offensiv fodbold og højt pres.
Oprykkerne kommer buldrende for fuld damp, og selvom det nok var en lidt for naiv tilgang til premieren mod FC Nordsjælland, som blev tabt med 3-0, var der tegninger til noget godt.
De lovende offensive takter fortsatte i sidste weekends hjemmekamp mod Silkeborg, og denne gang udmøntede det sig tilmed også i tre point.
Menno Van Dams modige spillestil kaster en del chancer af sig til modstanderen, men til gengæld viste AaB også senest, at de selv kan både skabe chancer og score.
Aalborg-klubben bragte sig hurtigt foran i opgøret, og kort inde i anden halvleg punkterede de også opgøret efter Malthe Højholdt på finurlig vis dansede sig igennem Silkeborg-defensiven og flot scorede til 2-0.
Kent Nielsens mandskab fik sendt en reducering i kassen til allersidst,, men det ændrer ikke på, at AaB leverede en særdeles flot præstation, som fortjent kastede sæsonens første sejr af sig.
Det lover godt for gæsterne, som nok skal lykkedes med at tryne nogle af holdene fra den nederste del af rækken, spørgsmålet er bare, om de også kan bide skeer med de bedste?
Karantæner:
FC Midtjylland: Ingen
AaB: Ingen
Bud på startopstillinger:
FC Midtjylland (4-4-2): Olafsson – Andersson, Diao, Bech, Bak – Sørensen, Martinez, Askildsen, Simsir – Franculino, Buksa
AaB (4-3-3): Müller – Jørgensen, Kramer, Otoa, Arnorsson – Højholt, Davidsen, Wildell – John, Jørgensen, Ross
Dom:
Det er svært at forestille sig andet end en underholdende affære i Herning lørdag eftermiddag.
FC Midtjylland skal bruge en sejr, så FCK ikke stikker tidligt af i toppen, men AaB har helt sikkert ikke tænkt sig at agere statister på MCH Arena.
Midtjydernes defensiv har set medgørlig ud indtil videre, og nordjyderne virker til at buldre på med offensiv fodbold og fuldblodspres ligegyldigt hvem de møder.
Der er ingredienser til en kamp med mål i, og dem fordeler de to hold ligeligt imellem sig.
Dommen lyder på en overraskende 2-2’er.
Spilforslag:
Begge hold scorer til odds 1.81 ved Unibet. Husk, at odds kan ændre sig løbende.
LIVE
LIVE: Dansker sætter negativ rekord
EKSKLUSIVT
– Han ender i Premier League
MEDIE
Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet
TOPNYHED
Laver aftale med Frederik Birk
OPTAKT
Brøndby IF – FC Midtjylland
TOPNYHED
Superliga-debut i går – i dag bankede han Brøndby
Thomas Frank-melding skaber overskrifter
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
Højlund forværrede Wolfsburg-krisen
INTERVIEW
Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’
TOPNYHED
Flere ændringer kan være på vej i FC København
OPTAKT
Randers FC – FC København
TOPNYHED
Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TOPNYHED
Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine
OPTAKT
Silkeborg IF – OB
Gytkjær sikrer Lyngby vital sejr i overtiden
Vildt rygte – han er i spil som Real Madrid-træner
INTERVIEW
SMS fra træner – fortid i BIF halvanden uge efter
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
HELT VILDT
I kæmpe chok: ‘Stop her – jeg beder dig, Peter!’
MEDIE
Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite
BIZART
Vilde beskyldninger mod Cristiano Ronaldo
TIPSBLADETS DOM
Vild kamp! Han ligner guldkandidaternes mareridt
FCK uden Zanka og Delaney? ‘En proces i gang’
EKSKLUSIVT
Sten Grytebust kontaktet af dansk klub
TIPSBLADET SPECIAL
– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere
INTERVIEW
Cooper gav hård og ærlig besked
MEDIE
FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.
NYHEDER
– Hvordan fanden kan Brøndby give ham lov til det?
TOPNYHED
Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’
EKSKLUSIVT
Nævner Kim Aabech: ‘Altid plads til en som ham’
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Tottenham under stregen
TOPNYHED
Afslører dialog med Niels Frederiksen
OPTAKT
Sønderjyske – Viborg FF
AVIS
Kæmpeklub tager kontakt til Hjulmand
EKSKLUSIVT
– Det kommer til at gå fuldstændig amok!
Arsenal snublede i guldkampen
OPTAKT
Chelsea – Manchester City
Brøndby-fans sender åbent brev
EKSKLUSIVT
Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby
TRANSFER
Chido Obi i skifte? ‘Her ville han passe godt ind’
Sydamerika bakker op om fire år mere til Infantino
‘Jeg er rørt og glad’
Real Madrid med gave til Barcelona
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Milano
Esbjerg slår toprival og bejler til Superligaen
AGF snubler i guldkampen
Kenneth Emil Petersen: Helt vanvittig situation
INTERVIEW
Sportschef teaser: Vil hente spiller i Danmark
MEDIE
Kompliceret situation: Constantin Galca på vej ud
NYHEDER
Brøndby-stjerne taget til nåde: Klaiber stadig ude
TOPNYHED
Legende i stor kritik af Brøndby IF
STORT INTERVIEW