Superliga
Dommer: M. Tykgaard
Tor 17. april kl. 18.00
Stream: TV3+
Spilforslag
Under 2.5 mål
Odds 1.98
Odds fra maj 15, 2026. Odds kan være ændret.
Holdnyt:
FC Midtjylland:
Højt at flyve, dybt at falde. FC Midtjylland kom bragende og buldrende til mesterskabsspillet med tre flotte sejre i rap og en aktuel førsteplads med fire point ned til guldrivalerne FCK.
Det ellers pæne forspring har dog hurtigt fået ben at gå på, for med ét sølle point i mesterskabsspillets tre første runder, er det nu Ulvene, som skal jagte guldet fra bagtrop.
I forhold til stillingen er der ingen ko på isen endnu, da FC Midtjylland blot har et point op til FCK. Til gengæld har de seneste præstationer ladet en hel del tilbage at ønske i forhold til det spillemæssige.
Især offensivt er det gået lidt i stå for hjemmeholdet, som på trods af et voldsomt offensivt arsenal med blandt andre Franculino, Buksa, Simsir, Osorio, Gogorza mest af alt bliver farlige via høje bolde, lange indkast og andenbolde.
Umiddelbart burde man kunne få mere ud af så stor en talentmasse, og det bliver Thomas Thomasbergs fornemmeste opgave i den resterende del af sæsonen at få den vilde offensiv til at falde i hak.
Efter to nederlag i træk fik FC Midtjylland stoppet blødningen i sidste uge med en fortjent og uskøn pointdeler ude mod AGF, som der virkede til at være nogenlunde tilfredshed med i begge lejre.
Cho Gue-sung og Paulinho er igen ude med skader. Til gengæld er Valdemar Byskov og Joel Andersson blevet klarmeldt, mens er Dario Osorio tilbage fra karantæne.
FC København:
Fælles for nærmest alle rækkens tophold er, at der ikke er meget kontinuitet i hverken præstationer eller resultater. Se bare på FCK, som på trods af ganske beskedne to sejre i de seneste seks runder alligevel topper Superligaen.
Københavnerne lavede den omvendte FC Midtjylland med en forfærdelig afslutning på grundspillet, som bød på tre pointtab i træk mod hold fra den nedre del af rækken, og en flot start på mesterskabspillet med sikre, om end snævre, sejre over Randers og FC Nordsjælland.
Især de defensive præstationer i sejrene over Randers og FC Nordsjælland var til UG med kryds og slange, og egentlig var der også meget godt styr på de bagerste geledder i sidste weekends derby mod Brøndby.
Det opgør, og dramaet i det, kan der skrives større afhandlinger om, men hvis det skal koges lidt ind til benet, så tabte FCK i en kamp, hvor de som minimum havde fortjent et point.
Delaneys Jesper Olsen’ske tilbagelægning til Kvistgaarden blev dyr, det samme gjorde Elyounoussis sidste minuts afbrænder fra straffesparspletten, og så havde Løverne altså nok engang problemer med at blive helt farlige nok i åbent spil selvom de mellem felterne spillede en glimrende kamp.
Diant Ramaj er ude med karantæne efter hans tåbeligheder mod Brøndby, mens Nicolai Boilesen, Oliver Højer og Birger Meling er ude med skader. Det samme er Kevin Diks, som måtte udgå af derbyet.
Robert, der har døjet med en skade, er heller ikke til rådighed til opgøret, selvom FCK ikke selv har ham på skadeslisten. Marcos Lopez er til gengæld en del af FCK-truppen igen.
Karantæner:
FC Midtjylland: Ingen
FC København: Diant Ramaj
Bud på startopstillinger:
FC Midtjylland: (4-3-3): Lössl – Mbabu, Diao, Bech, Bak – Bravo, Silva, Sørensen – Franculino, Buksa, Simsir
FC København: (4-2-3-1): Trott – Huescas, Pereira, Hatzidiakos, Lopez – Froholdt, Delaney – Elyounoussi, Mattsson, Achouri – Chiakha
Dom:
FCK har aldrig vundet en slutspilskamp i Herning.
I seks forsøg er det blevet til to uafgjorte og fire nederlag på MCH Arena, så mon ikke, at Jacob Neestrup og co. bare er tilfredse med ikke at tabe torsdag aften?
Gæsternes defensive udtryk har set kraftigt forbedret ud i slutspillets første kampe, så hvis ellers Delaney og co. kan minimere de personlige fejl, er der mulighed for point mod FC Midtjylland, som ikke indfrier deres offensive potentiale for tiden.
Taktisk, hektisk, dramatisk topbrag venter på Heden, men der bliver ikke mange mål at lune sig på.
0-0.
Kampodds:
Odds are subject to change. Last updated maj 15, 2026 08:51 am
Ligatabel:
Seneste resultater
Disclaimer – Tipsbladet og Viborg FF
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
MEDIE
Han er førende til at erstatte Hjulmand
NYHEDER
Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’
EKSKLUSIVT
Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’
TOPNYHED
Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
KARAKTERER
Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
LIVE
LIVE: ‘Verdens største frispark!’
MEDIE
Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
INTERVIEW
Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Spaniens premierminister forsvarer Yamal
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
FCM-profil tordner: ‘En skandale’
Her kan du se FC København mod FC Midtjylland
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
NYHEDER
Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
INTERVIEW
Tullberg blæst bagover: ‘Fuldstændig voldsomt’
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
Raser: Det er latterligt!
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer
LIVE: Slutfløjt i Parken
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
INTERVIEW
Låste sig inde derhjemme: Kunne høres i Esbjerg
NYHEDER