Superliga
Dommer: M. Tykgaard
Tor 17. april kl. 18.00
Stream: TV3+
Spilforslag
Under 2.5 mål
Odds 1.98
Odds fra februar 10, 2026. Odds kan være ændret.
Holdnyt:
FC Midtjylland:
Højt at flyve, dybt at falde. FC Midtjylland kom bragende og buldrende til mesterskabsspillet med tre flotte sejre i rap og en aktuel førsteplads med fire point ned til guldrivalerne FCK.
Det ellers pæne forspring har dog hurtigt fået ben at gå på, for med ét sølle point i mesterskabsspillets tre første runder, er det nu Ulvene, som skal jagte guldet fra bagtrop.
I forhold til stillingen er der ingen ko på isen endnu, da FC Midtjylland blot har et point op til FCK. Til gengæld har de seneste præstationer ladet en hel del tilbage at ønske i forhold til det spillemæssige.
Især offensivt er det gået lidt i stå for hjemmeholdet, som på trods af et voldsomt offensivt arsenal med blandt andre Franculino, Buksa, Simsir, Osorio, Gogorza mest af alt bliver farlige via høje bolde, lange indkast og andenbolde.
Umiddelbart burde man kunne få mere ud af så stor en talentmasse, og det bliver Thomas Thomasbergs fornemmeste opgave i den resterende del af sæsonen at få den vilde offensiv til at falde i hak.
Efter to nederlag i træk fik FC Midtjylland stoppet blødningen i sidste uge med en fortjent og uskøn pointdeler ude mod AGF, som der virkede til at være nogenlunde tilfredshed med i begge lejre.
Cho Gue-sung og Paulinho er igen ude med skader. Til gengæld er Valdemar Byskov og Joel Andersson blevet klarmeldt, mens er Dario Osorio tilbage fra karantæne.
FC København:
Fælles for nærmest alle rækkens tophold er, at der ikke er meget kontinuitet i hverken præstationer eller resultater. Se bare på FCK, som på trods af ganske beskedne to sejre i de seneste seks runder alligevel topper Superligaen.
Københavnerne lavede den omvendte FC Midtjylland med en forfærdelig afslutning på grundspillet, som bød på tre pointtab i træk mod hold fra den nedre del af rækken, og en flot start på mesterskabspillet med sikre, om end snævre, sejre over Randers og FC Nordsjælland.
Især de defensive præstationer i sejrene over Randers og FC Nordsjælland var til UG med kryds og slange, og egentlig var der også meget godt styr på de bagerste geledder i sidste weekends derby mod Brøndby.
Det opgør, og dramaet i det, kan der skrives større afhandlinger om, men hvis det skal koges lidt ind til benet, så tabte FCK i en kamp, hvor de som minimum havde fortjent et point.
Delaneys Jesper Olsen’ske tilbagelægning til Kvistgaarden blev dyr, det samme gjorde Elyounoussis sidste minuts afbrænder fra straffesparspletten, og så havde Løverne altså nok engang problemer med at blive helt farlige nok i åbent spil selvom de mellem felterne spillede en glimrende kamp.
Diant Ramaj er ude med karantæne efter hans tåbeligheder mod Brøndby, mens Nicolai Boilesen, Oliver Højer og Birger Meling er ude med skader. Det samme er Kevin Diks, som måtte udgå af derbyet.
Robert, der har døjet med en skade, er heller ikke til rådighed til opgøret, selvom FCK ikke selv har ham på skadeslisten. Marcos Lopez er til gengæld en del af FCK-truppen igen.
Karantæner:
FC Midtjylland: Ingen
FC København: Diant Ramaj
Bud på startopstillinger:
FC Midtjylland: (4-3-3): Lössl – Mbabu, Diao, Bech, Bak – Bravo, Silva, Sørensen – Franculino, Buksa, Simsir
FC København: (4-2-3-1): Trott – Huescas, Pereira, Hatzidiakos, Lopez – Froholdt, Delaney – Elyounoussi, Mattsson, Achouri – Chiakha
Dom:
FCK har aldrig vundet en slutspilskamp i Herning.
I seks forsøg er det blevet til to uafgjorte og fire nederlag på MCH Arena, så mon ikke, at Jacob Neestrup og co. bare er tilfredse med ikke at tabe torsdag aften?
Gæsternes defensive udtryk har set kraftigt forbedret ud i slutspillets første kampe, så hvis ellers Delaney og co. kan minimere de personlige fejl, er der mulighed for point mod FC Midtjylland, som ikke indfrier deres offensive potentiale for tiden.
Taktisk, hektisk, dramatisk topbrag venter på Heden, men der bliver ikke mange mål at lune sig på.
0-0.
Kampodds:
Odds are subject to change. Last updated februar 10, 2026 01:56 am
Ligatabel:
Seneste resultater
Disclaimer – Tipsbladet og Viborg FF
TIPSBLADET SPECIAL Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen
MEDIE
Færdig i Real Madrid? Stjerne er ‘pissesur’
TOPNYHED
Stjerne er født – på landsholdet med ham
NYHEDER
Wayne Rooney: ‘Frank er ældet 10 år’
MEDIE
Ny stjerne? FCK på plads til kæmpekamp
Avis melder rød alarm – Kasper Hjulmand sur
MEDIE
‘Ronaldo vinder kampen’
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
AGF mangler flere profiler mod OB
FANKLUBBEN
AGF-transfers: Det overrasker mig en smule
EKSKLUSIVT
– Alt for meget kaos i Horsens
NYHEDER
Schmeichel revser bizar dom: Noget af det værste!
NYHEDER
Viaplay-boss langer ud efter AGF
FANKLUBBEN ‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’
INTERVIEW
Venter på tilbud: ‘Jeg elsker Brøndby’
Måber efter Brøndby-kamp: Fuldstændig vanvittigt!
MEDIE
Højlund roses efter storkamp: ‘Ekstremt vigtigt’
FANKLUBBEN
Han kan blive en topspiller for Brøndby
NYHEDER
Viaplay hæver priserne
EKSKLUSIVT Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub
NYHEDER
‘De eneste, der taber i det her, det er Brøndby’
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De rykker ud af Superligaen
TIPSBLADETS DOM
Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?
Manchester United kan afslutte viral gimmick
Mathias Zanka deler nyt om fremtiden
INTERVIEW
‘Hvad fanden kan man gøre?’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej
NYHEDER
Hermansen hyldes efter pragtpræstation
Gravesen kritiserer Brøndby: Vakkelvornt!
INTERVIEW
‘Nees’ fravalgte Moukoko: Jeg er fuldstændig kold
TIPSBLADETS DOM
Så du det? Brøndby-stjerne overgav sig i pausen
NYHEDER
Ni danske byer står til at få fodboldcentre
Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser
AVIS
Slog transferrekord – nu jagter de dansker
TOPNYHED
Legender overrasker på Ceres Park Vejlby
NYHEDER
‘Det er vigtigt for landsholdet’
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De skuffer i Superligaen
FANKLUBBEN
Mener FC København det fortsat alvorligt?
TOPNYHED
Brian Riemer giver råd til storklub
NYHEDER
Ekspert advarer FCK: Dét kan blive katastrofalt
EKSKLUSIVT
– Det skriger til himlen i Brøndby!
FC København-fans raser over Sune Smith-Nielsen
INTERVIEW
Steve Cooper roser debutanter: ‘Dét er fantastisk’
INTERVIEW
Lagde du mærke til det? ‘Jeg får et hvert 3. år’
INTERVIEW
Ny Brøndby-stjerne: ‘Utroligt!’
DAGENS SPILFORSLAG
Rådvild i Rom
INTERVIEW
Bertelsen: ‘Jeg føler, vi har en lille overhånd’
INTERVIEW
‘Jeg gider ikke stå og snakke om FCK’
NYHEDER
Randers-frygt: ‘Han bliver renset fuldstændigt’
INTERVIEW
Steve Cooper ærgrer sig: En af sæsonens bedste
Løst krudt: Brøndby og Randers deler
INTERVIEW
Neestrup: Forkert og uansvarligt at snakke om
NYHEDER
Vildt drama til sidst: City slår Liverpool
NYHEDER
FCM slår FCK – ikke sket i snart fire år!
FANKLUBBEN