Superliga
Dommer: M. Tykgaard
Tor 17. april kl. 18.00
Stream: TV3+
Spilforslag
Under 2.5 mål
Odds 1.98
Odds fra maj 1, 2025. Odds kan være ændret.
Holdnyt:
FC Midtjylland:
Højt at flyve, dybt at falde. FC Midtjylland kom bragende og buldrende til mesterskabsspillet med tre flotte sejre i rap og en aktuel førsteplads med fire point ned til guldrivalerne FCK.
Det ellers pæne forspring har dog hurtigt fået ben at gå på, for med ét sølle point i mesterskabsspillets tre første runder, er det nu Ulvene, som skal jagte guldet fra bagtrop.
I forhold til stillingen er der ingen ko på isen endnu, da FC Midtjylland blot har et point op til FCK. Til gengæld har de seneste præstationer ladet en hel del tilbage at ønske i forhold til det spillemæssige.
Især offensivt er det gået lidt i stå for hjemmeholdet, som på trods af et voldsomt offensivt arsenal med blandt andre Franculino, Buksa, Simsir, Osorio, Gogorza mest af alt bliver farlige via høje bolde, lange indkast og andenbolde.
Umiddelbart burde man kunne få mere ud af så stor en talentmasse, og det bliver Thomas Thomasbergs fornemmeste opgave i den resterende del af sæsonen at få den vilde offensiv til at falde i hak.
Efter to nederlag i træk fik FC Midtjylland stoppet blødningen i sidste uge med en fortjent og uskøn pointdeler ude mod AGF, som der virkede til at være nogenlunde tilfredshed med i begge lejre.
Cho Gue-sung og Paulinho er igen ude med skader. Til gengæld er Valdemar Byskov og Joel Andersson blevet klarmeldt, mens er Dario Osorio tilbage fra karantæne.
FC København:
Fælles for nærmest alle rækkens tophold er, at der ikke er meget kontinuitet i hverken præstationer eller resultater. Se bare på FCK, som på trods af ganske beskedne to sejre i de seneste seks runder alligevel topper Superligaen.
Københavnerne lavede den omvendte FC Midtjylland med en forfærdelig afslutning på grundspillet, som bød på tre pointtab i træk mod hold fra den nedre del af rækken, og en flot start på mesterskabspillet med sikre, om end snævre, sejre over Randers og FC Nordsjælland.
Især de defensive præstationer i sejrene over Randers og FC Nordsjælland var til UG med kryds og slange, og egentlig var der også meget godt styr på de bagerste geledder i sidste weekends derby mod Brøndby.
Det opgør, og dramaet i det, kan der skrives større afhandlinger om, men hvis det skal koges lidt ind til benet, så tabte FCK i en kamp, hvor de som minimum havde fortjent et point.
Delaneys Jesper Olsen’ske tilbagelægning til Kvistgaarden blev dyr, det samme gjorde Elyounoussis sidste minuts afbrænder fra straffesparspletten, og så havde Løverne altså nok engang problemer med at blive helt farlige nok i åbent spil selvom de mellem felterne spillede en glimrende kamp.
Diant Ramaj er ude med karantæne efter hans tåbeligheder mod Brøndby, mens Nicolai Boilesen, Oliver Højer og Birger Meling er ude med skader. Det samme er Kevin Diks, som måtte udgå af derbyet.
Robert, der har døjet med en skade, er heller ikke til rådighed til opgøret, selvom FCK ikke selv har ham på skadeslisten. Marcos Lopez er til gengæld en del af FCK-truppen igen.
Karantæner:
FC Midtjylland: Ingen
FC København: Diant Ramaj
Bud på startopstillinger:
FC Midtjylland: (4-3-3): Lössl – Mbabu, Diao, Bech, Bak – Bravo, Silva, Sørensen – Franculino, Buksa, Simsir
FC København: (4-2-3-1): Trott – Huescas, Pereira, Hatzidiakos, Lopez – Froholdt, Delaney – Elyounoussi, Mattsson, Achouri – Chiakha
Dom:
FCK har aldrig vundet en slutspilskamp i Herning.
I seks forsøg er det blevet til to uafgjorte og fire nederlag på MCH Arena, så mon ikke, at Jacob Neestrup og co. bare er tilfredse med ikke at tabe torsdag aften?
Gæsternes defensive udtryk har set kraftigt forbedret ud i slutspillets første kampe, så hvis ellers Delaney og co. kan minimere de personlige fejl, er der mulighed for point mod FC Midtjylland, som ikke indfrier deres offensive potentiale for tiden.
Taktisk, hektisk, dramatisk topbrag venter på Heden, men der bliver ikke mange mål at lune sig på.
0-0.
Kampodds:
Odds are subject to change. Last updated maj 1, 2025 05:23 am
Ligatabel:
Seneste resultater

Søn, 4 maj ![]() – ![]() – |
Søn, 27 apr ![]() (2.27 xG) 5 ![]() (1 xG) 0 |
Tir, 22 apr ![]() (3.06 xG) 3 ![]() (1.08 xG) 2 |
Tor, 17 apr ![]() (2.7 xG) 4 ![]() (1.44 xG) 2 |
Søn, 13 apr ![]() (0.98 xG) 1 ![]() (1.29 xG) 1 |
Fre, 4 apr ![]() (0.8 xG) 2 ![]() (1.63 xG) 1 |

Tor, 1 maj ![]() – ![]() – |
Søn, 27 apr ![]() (1.07 xG) 1 ![]() (0.55 xG) 3 |
Man, 21 apr ![]() (2.01 xG) 3 ![]() (0.61 xG) 1 |
Tor, 17 apr ![]() (2.7 xG) 4 ![]() (1.44 xG) 2 |
Søn, 13 apr ![]() (1.79 xG) 1 ![]() (1.81 xG) 2 |
Søn, 6 apr ![]() (0.53 xG) 0 ![]() (1.3 xG) 1 |
Disclaimer – Tipsbladet og Viborg FF

Nu åbner dansk træner op om fyring

Chelseas reserver overmander svenskere

Forsøgte at beholde FCK-talent: Han er enormt rar

Fantastisk og vanvittig fodboldkamp ender 3-3

Klar på transfers: ‘Godt forhold til Nees og Sune’

Silkeborg-stjerne færdig: Udlandet kalder

Fredericia gør stadion klar til Superligaen

Wow for en fodboldkamp!

Diant Ramaj: Jeg siger undskyld på søndag

Brøndby skifter tre mand

FCK-boss ramt: Har jeg det sindssygt stramt med

FCK uden stor stjerne til pokalbrag

AGF får tilskuerstraf efter pyro-brug

Supercomputer: De bliver danske mestre

Ståle Solbakken: De er Skandinaviens bedste hold

Hård Bruun Larsen-melding: ‘Et vinterflop’

Pokalfinale på MCH Arena: Trist vi er nået dertil

Oprykning kan sætte fut i Fredericias stadionplan

Dansker fik fejlagtigt skylden for Haaland-hetz

Kæmpe bøde til FC København

Mike Tullberg jubler: Prioriteterne har ændret sig

Inter kan drille Lewandowski-løse Barcelona

Robin van Persie vil informere FCK’er meget snart

Midtbane-flop færdig i AGF

Malaga og Granada interesseret i formstærk dansker

Brøndby har profil tilbage til semifinale

Ærgerligt OB-exit: ‘Jeg mistede tilliden’

Vilde Wrexham: Totalt sindssygt, siger dansker!

Så meget skal de betale for Jacob Neestrup

Michael Laudrup: ‘Det er noget helt specielt’

Kent Nielsen blæser til angreb

Afsløring: Angriber skal retur til Brøndby

Chokskifte? ‘Dolberg ville score minimum 25 mål’

Arsenal i problemer: PSG tager fra London med sejr

– En fattig forklaring, Birk!

Tidligere AaB-træner hjemsendt

Michael Laudrup: ‘Det er noget pjat’

Gik amok: Real Madrid-stjerne får lang karantæne

Superliga-spiller har gang i vild stime

Afsløring: Hillerød Fodbold sælger Ali Almosawe

Vil forlænge med attraktive Superliga-profiler

Hylder Brøndby-fans: ‘En helt absurd fankultur’

Han kan afløse Xabi Alonso

Erik Sviatchenko har fremtiden på plads

– Han er Superligaens bedste målmand

Stor Silkeborg-profil ude mod Brøndby

Vanvidskamp af udlejet Superliga-spiller

Klar på at vende hjem til Superligaen

– De er jo slet ikke FCK-backs!

Real Madrid-stjerne opereret

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

‘David Nielsen var fuldstændig fantastisk for mig’

Diant Ramaj skal ikke tilbage til Dortmund

Isaksen med stor hyldest: Et fantastisk menneske

Rundens Hold i Superligaen – 28. spillerunde