FC Midtjylland forlænger med dansk stortalent

17-årig har fået en ny aftale med FC Midtjylland.



Han kom ind i slutfasen af opgøret mod SS Lazio til sin debut, og hvilken kamp at få debut i, da FCM endte med at tæve det store italienske hold med hele 5-1.

Og her en uges tid efter den debut kan FC Midtjylland fortælle, at stortalentet Valdemar Byskov, 17 år, har forlænget sin aftale med klubben fra Ikast og Herning, så den nu løber frem til sommeren 2025.

Midtbanespilleren har fået sin opvækst i FC Midtjyllands ungdomsafdeling, og han er en fast bestanddel af de danske ungdomslandshold, hvor det er blevet til fire kampe for U16-landsholdet og seks for U17-landsholdet.

– Vi ser et kæmpe potentiale i Valdemar, som allerede i en ung alder træner fast med førsteholdet, ligesom han er en stor profil på vores stærke U19-hold. Derfor er vi henrykte over, at han har valgt at forlænge aftalen med FCM, og vi tror på, at vi sammen kan være med til at tage Valdemar det næste skridt, siger sportschef Svend Graversen og fortsætter:

– Det er ingen hemmelighed, at vi tror utroligt meget på Valdemar, og vi har ambitioner om, at han en dag skal blive et fast inventar på vores førstehold. Forleden fik han debut mod Lazio, og det vidner om, hvor stort et lys vi ser i ham.

– Valdemar er en teknisk dygtig spiller, som både kan lave mål og assists. Hans flair og adræthed er på et utroligt højt niveau, ligesom hans fodboldintelligens gør, at han ser åbninger og muligheder på banen, som de færreste formår.

Fra Byskov selv lyder det:

– Jeg vokset op i Herning, så FCM har altid været min klub. Jeg har set klubben udvikle sig, siden jeg var helt lille, og det er specielt for mig at skrive under på en ny kontrakt i min barndomsklub. Jeg har haft en god snak med Albert Capellas, og det er blevet gjort klart for mig, at klubben tror på mig, siger Valdemar Byskov og fortsætter:

– Nu drømmer jeg om at komme ind og spille endnu mere på førsteholdet. Jeg har fået prikket hul på bylden, men skal nu finde ud af, hvad jeg skal gøre bedre og forbedre mig på de punkter. Defensivt skal jeg blive en spiller, man kan stole på i en stor kamp, og det vil jeg arbejde hårdt for at bygge på.

Valdemar Byskov var ifølge B.T. særdeles interessant for Club Brugge i sommer, der var klar på at byde helt op mod 22,5 millioner kroner, men Byskov er altså fortsat stadig i FC Midtjylland.



Andreas Christensen skriver snart under

Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr

Går langt ned i løn

Storroser Eriksen: ‘Jeg forstod det slet ikke’

Dyre drenge: FC Midtjylland skriver historie

Raser over Rasmus Højlund-episode

På vej til Brøndby? Helt vild årsløn

‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber 

Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte

Afsløring: FCK har spurgt på Kenay Myrie

Duo kan forlade Brøndby: ‘De er ikke tilfredse’

– Lange forhandlinger med FC København

Brentford har gjort det igen

Transfers på vej? Brøndby-boss håber og teaser

Solbakken indlagt – missede Hareide-bisættelse

‘Brøndby famler i blinde om Tonni Adamsens pris’

Amorim-exit: ‘Han må være en af de lykkeligste’

Superliga-klub tæt på salg til Japan

Dortmund dummer sig i vanvittig kamp

Bach Bak i svime over Uhre

Mulig ny Brøndby-stjerne ydmygede United

Dansk EM-stjerne: ‘Vil gerne tilbage til Danmark’

Tæt på kæmpe Brøndby-skifte – var i dialog med FCK

Schmeichel slagter stjerne: ‘En total skændsel’

Her er Brøndbys plan med Emmanuel Dennis

Se her, FCK: Blandt de bedste U20-backs

Agent afslører: Det var Brøndbys trumfkort

Superliga-kommentator stopper på Viaplay

Helt sikker: De arbejder på at hente FCM-angriber

Mikael Uhre: Derfor skifter jeg til FC Midtjylland

Midt i krise: Skidt nyt for Tottenham

Superliga-klub i forhandlinger om salg

Opfordrer Brøndby: Hent denne Superliga-stjerne

Amorim-frustration: Blev nægtet dansk stjerne

Slagter United: ‘Det er pinligt’

Kæmpetransfer – guldregn over dansk klub

Afsløring: Westergaard har skiftet klub

Se her, Brøndby: På ét punkt skiller Dennis sig ud

Kræver 100.000 fra tidligere FCK-stjerne

Vildt snevejr: Bundesliga-kamp aflyses

Steve Cooper med stor ros af Tonni Adamsen

Afsløring: Kæmpe Randers-profil får ny kontrakt

Afsløring: FC Midtjylland fornyer juvels ophold

FC Midtjylland henter Enzo Beck

City betaler 560 millioner for ny stjerne

Jagtede Brøndby-spiller: ‘De havde dybere lommer’

Afsløring: Andreas Gülstorff stopper i norsk klub

Arsenal og Liverpool delte i ørkenvandring

Dronningens Don Quixote får tæv på Tenerife

Afsløring: Brøndby tester Emmanuel Dennis af