Han kom ind i slutfasen af opgøret mod SS Lazio til sin debut, og hvilken kamp at få debut i, da FCM endte med at tæve det store italienske hold med hele 5-1.
Og her en uges tid efter den debut kan FC Midtjylland fortælle, at stortalentet Valdemar Byskov, 17 år, har forlænget sin aftale med klubben fra Ikast og Herning, så den nu løber frem til sommeren 2025.
Midtbanespilleren har fået sin opvækst i FC Midtjyllands ungdomsafdeling, og han er en fast bestanddel af de danske ungdomslandshold, hvor det er blevet til fire kampe for U16-landsholdet og seks for U17-landsholdet.
– Vi ser et kæmpe potentiale i Valdemar, som allerede i en ung alder træner fast med førsteholdet, ligesom han er en stor profil på vores stærke U19-hold. Derfor er vi henrykte over, at han har valgt at forlænge aftalen med FCM, og vi tror på, at vi sammen kan være med til at tage Valdemar det næste skridt, siger sportschef Svend Graversen og fortsætter:
– Det er ingen hemmelighed, at vi tror utroligt meget på Valdemar, og vi har ambitioner om, at han en dag skal blive et fast inventar på vores førstehold. Forleden fik han debut mod Lazio, og det vidner om, hvor stort et lys vi ser i ham.
– Valdemar er en teknisk dygtig spiller, som både kan lave mål og assists. Hans flair og adræthed er på et utroligt højt niveau, ligesom hans fodboldintelligens gør, at han ser åbninger og muligheder på banen, som de færreste formår.
Fra Byskov selv lyder det:
– Jeg vokset op i Herning, så FCM har altid været min klub. Jeg har set klubben udvikle sig, siden jeg var helt lille, og det er specielt for mig at skrive under på en ny kontrakt i min barndomsklub. Jeg har haft en god snak med Albert Capellas, og det er blevet gjort klart for mig, at klubben tror på mig, siger Valdemar Byskov og fortsætter:
– Nu drømmer jeg om at komme ind og spille endnu mere på førsteholdet. Jeg har fået prikket hul på bylden, men skal nu finde ud af, hvad jeg skal gøre bedre og forbedre mig på de punkter. Defensivt skal jeg blive en spiller, man kan stole på i en stor kamp, og det vil jeg arbejde hårdt for at bygge på.
Valdemar Byskov var ifølge B.T. særdeles interessant for Club Brugge i sommer, der var klar på at byde helt op mod 22,5 millioner kroner, men Byskov er altså fortsat stadig i FC Midtjylland.
LIVE
LIVE: FCK uden flere stjerner
Riemer reagerer på stor landsholdschok
NYHEDER
Eriksen med nøglerolle i historisk kamp
Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes
TOPNYHED
I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?
MEDIE
Kæmpe Martin Braithwaite-kovending
EKSKLUSIVT
Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Så du med, Riemer? Magtdemonstration af Stage
Fyrer landstræner to måneder før VM
Her spiller Lasse Schöne i dag
– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup
TIPSBLADET SPECIAL
‘Så brænder hele København ned’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TOPNYHED
‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’
EKSKLUSIVT
Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’
Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg
NYHEDER
FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’
Fik blackout på Brøndby Stadion
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
OPTAKT
Chelsea – Manchester United
MEDIE
På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona
NYHEDER
Det er aldrig sket før
NYHEDER
– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!
OB siger farvel til seks spillere
MEDIE
Thomas Frank blandt favoritterne til topjob
MEDIE
Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser
NYHEDER
Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact
INTERVIEW
Steve Cooper storroser stjerne
Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle
NYHEDER
– Ville være fuldstændig åndssvagt at sige!
EKSKLUSIVT
Kan koste Brøndby flere millioner
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Lukas Lerager fortryder slet ikke!
AVIS
‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth
‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’
Nu klager FC Barcelona igen
INTERVIEW
Nicolai Vallys: Han løber med alle overskrifterne
Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur
HELT VILDT
Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’
MEDIE
Benhård besked til Real Madrid-stjerner
TOPNYHED
Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer
TOPNYHED
Ringet op af Brøndby-træner
MEDIE
Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt
Fifa kritiserer transportpriser under
DAGENS SPILFORSLAG
Gudinde tæmmer Ulve i Rom
Jannik Vestergaard stopper på landsholdet
Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske
TIPSBLADETS DOM
Monster-sejr – hvor var forsvaret henne?
HELT VILDT
Jacob Ambæk skriver fodboldhistorie
Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal
SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi
Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske
