FC Midtjylland forlænger med dansk stortalent

17-årig har fået en ny aftale med FC Midtjylland.



Han kom ind i slutfasen af opgøret mod SS Lazio til sin debut, og hvilken kamp at få debut i, da FCM endte med at tæve det store italienske hold med hele 5-1.

Og her en uges tid efter den debut kan FC Midtjylland fortælle, at stortalentet Valdemar Byskov, 17 år, har forlænget sin aftale med klubben fra Ikast og Herning, så den nu løber frem til sommeren 2025.

Midtbanespilleren har fået sin opvækst i FC Midtjyllands ungdomsafdeling, og han er en fast bestanddel af de danske ungdomslandshold, hvor det er blevet til fire kampe for U16-landsholdet og seks for U17-landsholdet.

– Vi ser et kæmpe potentiale i Valdemar, som allerede i en ung alder træner fast med førsteholdet, ligesom han er en stor profil på vores stærke U19-hold. Derfor er vi henrykte over, at han har valgt at forlænge aftalen med FCM, og vi tror på, at vi sammen kan være med til at tage Valdemar det næste skridt, siger sportschef Svend Graversen og fortsætter:

– Det er ingen hemmelighed, at vi tror utroligt meget på Valdemar, og vi har ambitioner om, at han en dag skal blive et fast inventar på vores førstehold. Forleden fik han debut mod Lazio, og det vidner om, hvor stort et lys vi ser i ham.

– Valdemar er en teknisk dygtig spiller, som både kan lave mål og assists. Hans flair og adræthed er på et utroligt højt niveau, ligesom hans fodboldintelligens gør, at han ser åbninger og muligheder på banen, som de færreste formår.

Fra Byskov selv lyder det:

– Jeg vokset op i Herning, så FCM har altid været min klub. Jeg har set klubben udvikle sig, siden jeg var helt lille, og det er specielt for mig at skrive under på en ny kontrakt i min barndomsklub. Jeg har haft en god snak med Albert Capellas, og det er blevet gjort klart for mig, at klubben tror på mig, siger Valdemar Byskov og fortsætter:

– Nu drømmer jeg om at komme ind og spille endnu mere på førsteholdet. Jeg har fået prikket hul på bylden, men skal nu finde ud af, hvad jeg skal gøre bedre og forbedre mig på de punkter. Defensivt skal jeg blive en spiller, man kan stole på i en stor kamp, og det vil jeg arbejde hårdt for at bygge på.

Valdemar Byskov var ifølge B.T. særdeles interessant for Club Brugge i sommer, der var klar på at byde helt op mod 22,5 millioner kroner, men Byskov er altså fortsat stadig i FC Midtjylland.





LIVE

LIVE: Brøndby forlænger med komet

Jubler over dansk transferscoop: ‘Fantastisk!’

Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring

– Det er en katastrofe for Brøndby

Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres

– Han har fået nøglerne til Brøndby IF!

Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?



TIPSBLADET SPECIAL

Rundens hold i Superligaen – 25. runde

Revser landsholdsspiller: Kan ikke spille fodbold

Hård kritik af FCM-profil

– Derfor bør Patrick Dorgu sælges

Ny kontrakt – her er hans historiske løn 

Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

‘De har grinet deres røv i laser’

I chok: Hvor er Rasmus Højlund?

Hansi Flick føler sig snydt i nedtur

Robert trækker overskrifter i udlandet

Brøndby snydt for straffe – nu forklarer dommeren



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’

Superliga-klub bedst i hele verden

Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver

Afsløring: BIF forlænger med kometen Viggo Poulsen

Frederik Birk afslører: Sådan blev jeg fyret

Morten Bruun: Ville være helt hovedløst, Brøndby!

Gift Links hylder FCK-legende

Tidligere Brøndby-profil raser over dansker

Thomas Frank er favorit til jobbet

‘Hvad fanden skal han lave i det omklædningsrum?’

Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub

Brøndby må jo overveje at trykke på knappen



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

FCK interesseret – koster vanvittigt millionbeløb

Han er Superligaens ringeste målmand!

Peter Schmeichel hylder superstjerner

Har været uenig med Steve Cooper

Nu er han pludselig syg

Mathias Zanka går viralt

Danmark har aldrig haft så mange før

Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’

Tallene er ikke tvivl: AGF vinder guld

KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’

Tung torsdagskamp i Porto

Glem det, Leicester!

Bekymrende melding om FCM-stjerner

Liverpool-chef sætter pris på ny chance

PSG – Liverpool

Barcelona – Atletico

Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’

Parisere får Reds til at rødme

Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN

‘Jeg brækker dine ben, Carlito’

FIFA åbner sag mod Spanien

Markant uenighed om ny Nartey-kontrakt