FC Midtjylland forlænger med dansk stortalent

17-årig har fået en ny aftale med FC Midtjylland.



Han kom ind i slutfasen af opgøret mod SS Lazio til sin debut, og hvilken kamp at få debut i, da FCM endte med at tæve det store italienske hold med hele 5-1.

Og her en uges tid efter den debut kan FC Midtjylland fortælle, at stortalentet Valdemar Byskov, 17 år, har forlænget sin aftale med klubben fra Ikast og Herning, så den nu løber frem til sommeren 2025.

Midtbanespilleren har fået sin opvækst i FC Midtjyllands ungdomsafdeling, og han er en fast bestanddel af de danske ungdomslandshold, hvor det er blevet til fire kampe for U16-landsholdet og seks for U17-landsholdet.

– Vi ser et kæmpe potentiale i Valdemar, som allerede i en ung alder træner fast med førsteholdet, ligesom han er en stor profil på vores stærke U19-hold. Derfor er vi henrykte over, at han har valgt at forlænge aftalen med FCM, og vi tror på, at vi sammen kan være med til at tage Valdemar det næste skridt, siger sportschef Svend Graversen og fortsætter:

– Det er ingen hemmelighed, at vi tror utroligt meget på Valdemar, og vi har ambitioner om, at han en dag skal blive et fast inventar på vores førstehold. Forleden fik han debut mod Lazio, og det vidner om, hvor stort et lys vi ser i ham.

– Valdemar er en teknisk dygtig spiller, som både kan lave mål og assists. Hans flair og adræthed er på et utroligt højt niveau, ligesom hans fodboldintelligens gør, at han ser åbninger og muligheder på banen, som de færreste formår.

Fra Byskov selv lyder det:

– Jeg vokset op i Herning, så FCM har altid været min klub. Jeg har set klubben udvikle sig, siden jeg var helt lille, og det er specielt for mig at skrive under på en ny kontrakt i min barndomsklub. Jeg har haft en god snak med Albert Capellas, og det er blevet gjort klart for mig, at klubben tror på mig, siger Valdemar Byskov og fortsætter:

– Nu drømmer jeg om at komme ind og spille endnu mere på førsteholdet. Jeg har fået prikket hul på bylden, men skal nu finde ud af, hvad jeg skal gøre bedre og forbedre mig på de punkter. Defensivt skal jeg blive en spiller, man kan stole på i en stor kamp, og det vil jeg arbejde hårdt for at bygge på.

Valdemar Byskov var ifølge B.T. særdeles interessant for Club Brugge i sommer, der var klar på at byde helt op mod 22,5 millioner kroner, men Byskov er altså fortsat stadig i FC Midtjylland.





Vild bonus til ny Wolfsburg-boss




LIVE

LIVE: Nu er der nyt om Rønnow

Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland

Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse

Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’

Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’

Farzam: En gave for FC København

FC Fredericia – Randers FC

Ekspert i svime over FC Midtjylland

Mølby: Han skal starte i målet for Danmark

Alverdens medier skriver om FC Midtjylland

Supercomputer: Gyser venter i Superligaen

Afslører: Derfor skal ‘PC’ IKKE til FCK lige nu



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Vanvittig præstation – udtag FCM-stjerner, Riemer!

Brøndby i transfer-kovending?

Afslører: Han har fået at vide, han er førstevalg

Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio

Husker du Paul Onuachu? Oplever kæmpe succes



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’

Fremhæver stor Thomas Frank-fejl

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’

Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’

Real Madrid – Elche

Trods stor konflikt er der nu godt Braithwaite-nyt

Supercomputer spår FCM-nedtur

Tæt på at sende millioner til FC København

CV vil ikke sige det: ‘Skal man passe på med!’

Drømmestart for FCM-floppet Marrony

Transferjubel: Han har været en kæmpe gevinst!

Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Luis Binks: ‘Det har bare klikket for os’

Tragedie i Danmark – Slimane starter indsamling

Slet ikke i tvivl: Rigtig god idé, FC København! 

Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?

Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit

Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’

Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere

Superliga-overvejelser: ‘Jeg er bekymret!’

Overraskelse: Han er favorit til Tottenham-job

Bekymring: Rasmus Højlund er syg

Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup

Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback

– FC Midtjylland kom hertil for at spille uafgjort

Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub

Cooper ‘overrasket’ over Schmedes-beslutning

Chelsea – Newcastle

Tids nok? Dansk landsholdsspiller træner igen

Tullberg fremhæver: Han var nøglen til 2. halvleg

Marseille æder impotent modstander

FCM tager vigtig sejr over Forest i Europa League

Jeg drømmer om den kamp – så I må tørre øjnene!

Trump: Iran bør blive væk fra VM