Han kom ind i slutfasen af opgøret mod SS Lazio til sin debut, og hvilken kamp at få debut i, da FCM endte med at tæve det store italienske hold med hele 5-1.
Og her en uges tid efter den debut kan FC Midtjylland fortælle, at stortalentet Valdemar Byskov, 17 år, har forlænget sin aftale med klubben fra Ikast og Herning, så den nu løber frem til sommeren 2025.
Midtbanespilleren har fået sin opvækst i FC Midtjyllands ungdomsafdeling, og han er en fast bestanddel af de danske ungdomslandshold, hvor det er blevet til fire kampe for U16-landsholdet og seks for U17-landsholdet.
– Vi ser et kæmpe potentiale i Valdemar, som allerede i en ung alder træner fast med førsteholdet, ligesom han er en stor profil på vores stærke U19-hold. Derfor er vi henrykte over, at han har valgt at forlænge aftalen med FCM, og vi tror på, at vi sammen kan være med til at tage Valdemar det næste skridt, siger sportschef Svend Graversen og fortsætter:
– Det er ingen hemmelighed, at vi tror utroligt meget på Valdemar, og vi har ambitioner om, at han en dag skal blive et fast inventar på vores førstehold. Forleden fik han debut mod Lazio, og det vidner om, hvor stort et lys vi ser i ham.
– Valdemar er en teknisk dygtig spiller, som både kan lave mål og assists. Hans flair og adræthed er på et utroligt højt niveau, ligesom hans fodboldintelligens gør, at han ser åbninger og muligheder på banen, som de færreste formår.
Fra Byskov selv lyder det:
– Jeg vokset op i Herning, så FCM har altid været min klub. Jeg har set klubben udvikle sig, siden jeg var helt lille, og det er specielt for mig at skrive under på en ny kontrakt i min barndomsklub. Jeg har haft en god snak med Albert Capellas, og det er blevet gjort klart for mig, at klubben tror på mig, siger Valdemar Byskov og fortsætter:
– Nu drømmer jeg om at komme ind og spille endnu mere på førsteholdet. Jeg har fået prikket hul på bylden, men skal nu finde ud af, hvad jeg skal gøre bedre og forbedre mig på de punkter. Defensivt skal jeg blive en spiller, man kan stole på i en stor kamp, og det vil jeg arbejde hårdt for at bygge på.
Valdemar Byskov var ifølge B.T. særdeles interessant for Club Brugge i sommer, der var klar på at byde helt op mod 22,5 millioner kroner, men Byskov er altså fortsat stadig i FC Midtjylland.
LIVE
VM-LIVE: ‘Så skal Tyskland-træner ud’
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: Han får et gennembrud til VM
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
MEDIE
Han bliver ny cheftræner i Silkeborg
MEDIE
Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
NYHEDER
Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United
NYHEDER
Peger på ham som ny Superliga-træner
INTERVIEW
Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben
STORT INTERVIEW
Thomas Nørgaard fremlægger sin Brøndby-plan
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
INTERVIEW
Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’
NYHEDER
Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub
Nye regler ved VM: Dommere kan give helt ny straf
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med stortalentet Callaku
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Infantino i stort forsvar af billetpriser
EKSKLUSIVT
Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer
TRANSFER
Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn
NYHEDER
Succestræner forlader Premier League-klub
MEDIE
Har talt med Bruno Fernandes om transfer
FANKLUBBEN
En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
Supercomputer: De vinder VM
OPTAKT
Optakt: Mexico – Sydafrika
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
AVIS
‘Det er slut’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen
MEDIE
