FC Midtjylland har store planer med kæmpetalent

Mikel Gogorza forklarer her, hvorfor han har forlænget med FC Midtjylland.



Tipsbladet kunne i midten af februar afsløre, at FC Midtjylland havde afvist et stort millionbud på kometen Mikel Gogorza fra selveste FC Porto. 

Lidt over en uge senere var der så glædeligt nyt til “ulvenes” fans. Da skrev Mikel Gogorza nemlig under på en ny kontrakt med FC Midtjylland, så parterne nu har papir på hinanden helt frem til sommeren 2029.

Og de to ting hænger faktisk sammen.

Det fortæller Mikel Gogorza, der i disse dage er samlet med det danske U19-landshold til Elite Round, i et interview med Tipsbladet. 

– Der havde jo været lidt snak om udlandet, og jeg havde ikke min kontrakt på plads endnu, men da buddet blev afvist, viste det, hvor meget Midtjylland tror på mig, fortæller Mikel Gogorza. 

– Jeg var inde og snakke med dem om en forlængelsen, og jeg kunne virkelig se, at de vil beholde mig. De ser mig som den næste på min position (venstre kant efter Aral Simsir, red.), så jeg kan sindssygt godt se mig selv i Midtjylland. Det er det bedste sted for mig lige nu. 

Er der også et ønske om at give tilbage? 

– Det er der 100 procent. Jeg har været i klubben siden U15-niveau, og de har altid støttet mig meget, og jeg har kunnet lide at være her. Jeg tror helt sikkert, at jeg kan give noget tilbage i nogle år, og så er det klart, at på et tidspunkt skal man også videre. Det er også den plan, FC Midtjylland har. De vil jo ikke holde mig for evigt. 

Du nævnte selv, at der har været et bud. Hvordan var det at læse om i medierne? 

– Jeg havde jo selvfølgelig fået det at vide, før det kom i medierne, men det gik lidt hurtigt. Det kom på sidste dag i transfervinduet, og jeg vidste ikke helt, hvad der skulle ske. Om de ville sige ja eller nej. Men jeg brugte ikke så meget mere tid på det, og klubben fik forklaret mig, at de har store planer med mig. 

FC Midtjyllands store planer, som Gogorza omtaler, indebærer selvfølgelig, at den 18-årige kantspiller på sigt skal overtage for Aral Simsir, der har udviklet sig til en stor profil i Superligaen og nok inden længe bliver solgt til en større adresse. 

Artiklen fortsætter efter billedet…

I mellemtiden suger Gogorza alt, hvad han kan til sig. 

– Det gør jeg 100 procent. Aral er en af mine rigtig gode venner på holdet, og han er sindssygt god til at lære fra sig, fordi han har alligevel en del erfaring. Han ved, hvordan det er at være i gamet. Jeg er sindssygt glad, når han præsterer så godt, som han gør, og han prøver også at bane vejen for mig. Han ved, at han også selv snart skal videre, og så skal jeg være klar til at overtage, siger han og tilføjer: 

– Dario har jeg det lidt sværere med, fordi der er en sprogbarriere, men han er en sindssygt god fyr og spiller. Der er det mere med øjnene, at jeg lærer, men det er fedt at se de to spille. 

Tror på Superliga-guld
Mikel Gogorza har i flere år vist sig frem i ungdomsrækkerne, men det er først i denne sæson, at han har fået et gennembrud på seniorniveau.

– Det har været sindssygt op og ned, synes jeg. Jeg starter med at spille en U19-kamp, fordi jeg havde været skadet. Men så gik der to uger og så startede jeg inde på Brøndby Stadion, og siden har det taget fart. 

– Jeg har også grebet chancen i alle de minutter, jeg har fået, også i Europa, og det har været med til at udvikle mig og gøre mig mere moden som spiller. Jeg ved, at jeg kan gå ind og gøre en forskel nu med mine kvaliteter, lyder det fra Gogorza. 

Og den forskel, han kan gøre, kan være afgørende over de næste måneder. Her jagter FC Midtjylland nemlig guldet, efter at de har overhalet FC København i tabellen over de seneste uger. 

– Vi kan se, at vi har taget store steps for at blive bedre, siger FC Midtjylland-kometen og tilføjer: 

– Det har ikke altid været de kønneste kampe, vi har spillet, men jeg synes virkelig, at de seneste to kampe har vi vist, at vi er et niveau over nogle af de her hold, og at når vi rammer vores topniveau, er vi klart et af de bedste hold i ligaen. Vores ambition er at vinde Superligaen, og det tror jeg virkelig også på, at vi kan. 

FC Midtjylland har slået AaB og Randers FC over de seneste to uger. Nu venter Mesterskabsspillet efter landskampsperioden. 





Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil

FCM smed point i kæmpe drama

FCN ydmyger Silkeborg

– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF

Spanske medier i ekstase

Revser Mohamed Salah efter utroligt interview

Fyring på vej? ‘Han har kniven for struben’

‘Brøndby kan ramme denne pris på Nartey i januar’

Her er Efterårets Hold i Superligaen

Tysk medie fælder hård Eriksen-dom

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende

Mainz har fundet Bo Henriksens afløser

Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show

FC København – Sønderjyske

Thomas Delaney storroser Superliga-modstander

FCM melder ud: Han skal sælges til sommer

Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’

– De skal skille sig af med ham!

Randers FC – AGF

Tidligere FCK-profils bror kan få Superliga-debut

– Der er nogle ting, der stadig nager mig

Klubben konkurs: Dansk spiller tvunget til skifte

Afsløring: Her er prisen på Franculino Djú

Frank med opsang: ‘Absolut INGEN skal gøre det!’

Kæmpe triumf for Frank

Viborg FF – FC Midtjylland

Brian Riemer jubler: Vi SKAL med

Tjek selv: Det ligner en dybt uretfærdig fyring

Trækker overskrifter i Sydkorea

Salah i brutalt angreb på Arne Slot og Liverpool

Tullberg skifter fire mand

Eriksen med elegant assist i vigtig Wolfsburg-sejr

Brutal besked til Thomas Frank inden skæbnekamp

Afsløring: Topklubber i dialog om hurtig dansker

Thomas Delaney: ‘Han er Peter Crouch med teknik’

Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’

Her er alle VM-puljerne

Flere danske klubber ville have Nathan Trott

Vender tilbage til Randers – men skal væk igen

Skidt melding: Brøndby-stjerne syg

FC København-stjerne spiller kamp 23. december

De er klar til at købe Mohamed Salah

Superliga-fans foretrækker dette kamptidspunkt

Sløvt Londonderby

Jesper Sørensen og co. taber til Messi

Tordner mod Liverpool: ‘Kastet under bussen!’

Ny Liverpool-nedtur

Harder scorer første Bundesliga-mål i ydmygelse

Drømmekamp for Roony Bardghji i drama