FC Midtjylland har store planer med kæmpetalent

Mikel Gogorza forklarer her, hvorfor han har forlænget med FC Midtjylland.



Tipsbladet kunne i midten af februar afsløre, at FC Midtjylland havde afvist et stort millionbud på kometen Mikel Gogorza fra selveste FC Porto. 

Lidt over en uge senere var der så glædeligt nyt til “ulvenes” fans. Da skrev Mikel Gogorza nemlig under på en ny kontrakt med FC Midtjylland, så parterne nu har papir på hinanden helt frem til sommeren 2029.

Og de to ting hænger faktisk sammen.

Det fortæller Mikel Gogorza, der i disse dage er samlet med det danske U19-landshold til Elite Round, i et interview med Tipsbladet. 

– Der havde jo været lidt snak om udlandet, og jeg havde ikke min kontrakt på plads endnu, men da buddet blev afvist, viste det, hvor meget Midtjylland tror på mig, fortæller Mikel Gogorza. 

– Jeg var inde og snakke med dem om en forlængelsen, og jeg kunne virkelig se, at de vil beholde mig. De ser mig som den næste på min position (venstre kant efter Aral Simsir, red.), så jeg kan sindssygt godt se mig selv i Midtjylland. Det er det bedste sted for mig lige nu. 

Er der også et ønske om at give tilbage? 

– Det er der 100 procent. Jeg har været i klubben siden U15-niveau, og de har altid støttet mig meget, og jeg har kunnet lide at være her. Jeg tror helt sikkert, at jeg kan give noget tilbage i nogle år, og så er det klart, at på et tidspunkt skal man også videre. Det er også den plan, FC Midtjylland har. De vil jo ikke holde mig for evigt. 

Du nævnte selv, at der har været et bud. Hvordan var det at læse om i medierne? 

– Jeg havde jo selvfølgelig fået det at vide, før det kom i medierne, men det gik lidt hurtigt. Det kom på sidste dag i transfervinduet, og jeg vidste ikke helt, hvad der skulle ske. Om de ville sige ja eller nej. Men jeg brugte ikke så meget mere tid på det, og klubben fik forklaret mig, at de har store planer med mig. 

FC Midtjyllands store planer, som Gogorza omtaler, indebærer selvfølgelig, at den 18-årige kantspiller på sigt skal overtage for Aral Simsir, der har udviklet sig til en stor profil i Superligaen og nok inden længe bliver solgt til en større adresse. 

Artiklen fortsætter efter billedet…

I mellemtiden suger Gogorza alt, hvad han kan til sig. 

– Det gør jeg 100 procent. Aral er en af mine rigtig gode venner på holdet, og han er sindssygt god til at lære fra sig, fordi han har alligevel en del erfaring. Han ved, hvordan det er at være i gamet. Jeg er sindssygt glad, når han præsterer så godt, som han gør, og han prøver også at bane vejen for mig. Han ved, at han også selv snart skal videre, og så skal jeg være klar til at overtage, siger han og tilføjer: 

– Dario har jeg det lidt sværere med, fordi der er en sprogbarriere, men han er en sindssygt god fyr og spiller. Der er det mere med øjnene, at jeg lærer, men det er fedt at se de to spille. 

Tror på Superliga-guld
Mikel Gogorza har i flere år vist sig frem i ungdomsrækkerne, men det er først i denne sæson, at han har fået et gennembrud på seniorniveau.

– Det har været sindssygt op og ned, synes jeg. Jeg starter med at spille en U19-kamp, fordi jeg havde været skadet. Men så gik der to uger og så startede jeg inde på Brøndby Stadion, og siden har det taget fart. 

– Jeg har også grebet chancen i alle de minutter, jeg har fået, også i Europa, og det har været med til at udvikle mig og gøre mig mere moden som spiller. Jeg ved, at jeg kan gå ind og gøre en forskel nu med mine kvaliteter, lyder det fra Gogorza. 

Og den forskel, han kan gøre, kan være afgørende over de næste måneder. Her jagter FC Midtjylland nemlig guldet, efter at de har overhalet FC København i tabellen over de seneste uger. 

– Vi kan se, at vi har taget store steps for at blive bedre, siger FC Midtjylland-kometen og tilføjer: 

– Det har ikke altid været de kønneste kampe, vi har spillet, men jeg synes virkelig, at de seneste to kampe har vi vist, at vi er et niveau over nogle af de her hold, og at når vi rammer vores topniveau, er vi klart et af de bedste hold i ligaen. Vores ambition er at vinde Superligaen, og det tror jeg virkelig også på, at vi kan. 

FC Midtjylland har slået AaB og Randers FC over de seneste to uger. Nu venter Mesterskabsspillet efter landskampsperioden. 







TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

Lige efter Thomas Frank-fyring: ‘Jeg skal væk nu’

Historisk transfer i dansk klub: En af de største

Vanvittigt! Bodø/Glimt fuldender sensation

Kæmpe mirakel: 330 millioner kroner!

Bekymring: Hvor er Kasper Dolberg?

Vildt rygte om Wolfsburg passer ikke



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Fransk verdensmester saver Real Madrid ned

Flere ændringer på vej i FC København  

Udenlandsk medie forventer AGF-transfer

Riemer afslører: Han er inde i billedet til marts

Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

– Vil være den ringeste præstation i SL-historien

Hvad i alverden foregår der, Brøndby IF?

Advarer stjerne: ‘Jeg oplevede det selv i Danmark’

Er han Brøndbys nye Michael Laudrup?



Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk! 

Fremhæver Chido Obi: ‘Vanvittigt!’

Værsgo, FCK: Her er syv bud på Sune Smiths afløser

Afslører: Afviste gigantisk transferbeløb

Derfor vises Superliga-kamp kun på streaming

Ekspert: Han kunne være interessant, FCK!

Ny Superliga-stjerne? ‘Han er fucking god!’

Deler godt Brøndby-nyt

Brøndby IF – Sønderjyske

Joel Kabongo lander aftale med Brøndby

Hvad fan*** foregår der? Har aldrig set magen!

Thomasberg står bag sensation – ikke sket i 17 år

I tvivl – er Steve Cooper den rette?

Real Madrid – Benfica



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Indkøbene var for dårlige – uenighed med Neestrup?

Oprykker henter FCK-emne

‘Schmedes er under pres’

– Der er ingen, der sover godt i FCK i øjeblikket

‘Tæt på et rædselskabinet’

Fuldstændig vanvittigt – hvordan gør han det!?

Tidligere Superliga-stjerne brillerer

Giver VM-garanti

Hovedrysten i Brøndby – men profil slipper heldigt

PSG-stjerne tiltalt for voldtægt

Rundens hold i Superligaen – 21. runde

Ser Brøndby-kvalitet: ‘Giv dem 25 kampe’

Argentinske klubber strejker

United tager kæmpe skridt mod Champions League

Tjekke tryner grækere i Leverkusen

Nicolai Vallys og Steve Cooper dybt frustrererede

Kæmpe målkrise – ikke sket siden 1998

Brøndbys offensive problemer fortsatte

Det er helt galt, Brøndby!

Cooper ryster posen mod Sønderjyske

Nu kommenterer Sune Smith-Nielsen sin fyring

Farzam: Han er oplagt afløser for Smith-Nielsen