FC Midtjylland har store planer med kæmpetalent

Mikel Gogorza forklarer her, hvorfor han har forlænget med FC Midtjylland.



Tipsbladet kunne i midten af februar afsløre, at FC Midtjylland havde afvist et stort millionbud på kometen Mikel Gogorza fra selveste FC Porto. 

Lidt over en uge senere var der så glædeligt nyt til “ulvenes” fans. Da skrev Mikel Gogorza nemlig under på en ny kontrakt med FC Midtjylland, så parterne nu har papir på hinanden helt frem til sommeren 2029.

Og de to ting hænger faktisk sammen.

Det fortæller Mikel Gogorza, der i disse dage er samlet med det danske U19-landshold til Elite Round, i et interview med Tipsbladet. 

– Der havde jo været lidt snak om udlandet, og jeg havde ikke min kontrakt på plads endnu, men da buddet blev afvist, viste det, hvor meget Midtjylland tror på mig, fortæller Mikel Gogorza. 

– Jeg var inde og snakke med dem om en forlængelsen, og jeg kunne virkelig se, at de vil beholde mig. De ser mig som den næste på min position (venstre kant efter Aral Simsir, red.), så jeg kan sindssygt godt se mig selv i Midtjylland. Det er det bedste sted for mig lige nu. 

Er der også et ønske om at give tilbage? 

– Det er der 100 procent. Jeg har været i klubben siden U15-niveau, og de har altid støttet mig meget, og jeg har kunnet lide at være her. Jeg tror helt sikkert, at jeg kan give noget tilbage i nogle år, og så er det klart, at på et tidspunkt skal man også videre. Det er også den plan, FC Midtjylland har. De vil jo ikke holde mig for evigt. 

Du nævnte selv, at der har været et bud. Hvordan var det at læse om i medierne? 

– Jeg havde jo selvfølgelig fået det at vide, før det kom i medierne, men det gik lidt hurtigt. Det kom på sidste dag i transfervinduet, og jeg vidste ikke helt, hvad der skulle ske. Om de ville sige ja eller nej. Men jeg brugte ikke så meget mere tid på det, og klubben fik forklaret mig, at de har store planer med mig. 

FC Midtjyllands store planer, som Gogorza omtaler, indebærer selvfølgelig, at den 18-årige kantspiller på sigt skal overtage for Aral Simsir, der har udviklet sig til en stor profil i Superligaen og nok inden længe bliver solgt til en større adresse. 

Artiklen fortsætter efter billedet…

I mellemtiden suger Gogorza alt, hvad han kan til sig. 

– Det gør jeg 100 procent. Aral er en af mine rigtig gode venner på holdet, og han er sindssygt god til at lære fra sig, fordi han har alligevel en del erfaring. Han ved, hvordan det er at være i gamet. Jeg er sindssygt glad, når han præsterer så godt, som han gør, og han prøver også at bane vejen for mig. Han ved, at han også selv snart skal videre, og så skal jeg være klar til at overtage, siger han og tilføjer: 

– Dario har jeg det lidt sværere med, fordi der er en sprogbarriere, men han er en sindssygt god fyr og spiller. Der er det mere med øjnene, at jeg lærer, men det er fedt at se de to spille. 

Tror på Superliga-guld
Mikel Gogorza har i flere år vist sig frem i ungdomsrækkerne, men det er først i denne sæson, at han har fået et gennembrud på seniorniveau.

– Det har været sindssygt op og ned, synes jeg. Jeg starter med at spille en U19-kamp, fordi jeg havde været skadet. Men så gik der to uger og så startede jeg inde på Brøndby Stadion, og siden har det taget fart. 

– Jeg har også grebet chancen i alle de minutter, jeg har fået, også i Europa, og det har været med til at udvikle mig og gøre mig mere moden som spiller. Jeg ved, at jeg kan gå ind og gøre en forskel nu med mine kvaliteter, lyder det fra Gogorza. 

Og den forskel, han kan gøre, kan være afgørende over de næste måneder. Her jagter FC Midtjylland nemlig guldet, efter at de har overhalet FC København i tabellen over de seneste uger. 

– Vi kan se, at vi har taget store steps for at blive bedre, siger FC Midtjylland-kometen og tilføjer: 

– Det har ikke altid været de kønneste kampe, vi har spillet, men jeg synes virkelig, at de seneste to kampe har vi vist, at vi er et niveau over nogle af de her hold, og at når vi rammer vores topniveau, er vi klart et af de bedste hold i ligaen. Vores ambition er at vinde Superligaen, og det tror jeg virkelig også på, at vi kan. 

FC Midtjylland har slået AaB og Randers FC over de seneste to uger. Nu venter Mesterskabsspillet efter landskampsperioden. 



På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?

Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub

Afsløring: Kolding sælger profil i millionhandel

Fælder dom over dansker: ‘Det største flop’

I dialog med Brøndby

‘FCM lærte os en hård og meget smertefuld lektie’

En kæmpe sejr

Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte

“Sportschefer drømmer om at hente ham”

Medier i ekstase: ‘Fuldstændig ustoppelig’

Fortæller overraskende historie om Vingegaard

Historisk triumf: ‘Jeg har hørt meget for det!’

Cristiano Ronaldo har sat jagten ind

Jagtes af FCK – nu blander flere klubber sig

Eriksen ude med hård kritik

Jonas Wind bliver sponsor i dansk klub

Spår triumf efter 22 år: ‘Det er helt uhørt’

Opløftende melding for ‘AC’

Har opgivet Pierre-Emile Højbjerg

Helt vild med Oscar Schwartau

Jens Jønsson på blokken i Champions League-klub

PSG lurer – FC Midtjylland kan tjene 33,5 mio.

Nyt saksespark spiller Marokko i himlen

Rygter chokerer Laudrup: Det er helt vildt

Bekræfter Brøndby-skifte efter FCK-exit

Ingen Bo Henriksen – har truffet stor beslutning

Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem

Her er tallene bag Jesper Hansens kæmpe triumf

Tæt løb: Jesper Hansen vinder Det Gyldne Bur

De er 2025-mestre i Superligaen

Jubler over dansker: Dette er bare starten

Peter Schmeichel imponeret: Der har været ro

Graulund sviner dansker: Det er håbløst jo

Rasmus Højlund skød Vardy og co. i sænk

Kenneth Perez i tvivl: Er han så god, som vi tror?

Ny Superliga-komet: Jeg har en stor fremtid

Tidl. FCK-flop spiller ikke: Jeg er ligeglad

Conte ser enormt potentiale hos Højlund

Isaksens træner hjerteopereret – vil hurtigt retur

“Der er mange klubber, der kunne bruge ham”

150 millioner ansøgninger til VM-billetter

Hoff Thorup er favorit til jobbet, men…

Vanvittigt imponerende – du kan gøre det igen!

Her er Superligaens 5 bedste spillere 

‘PC’ rasende over falske historier

Right to Dream vinder stor pris

Målmandsreserve kastes for løverne i Rom

Mads Pedersen slår Vingegaard i kamp om cykelhæder

Topklub overvejede Svensson og Hoff Thorup

– Det vil være fuldstændigt magisk