FC Midtjylland henter ny keeper

De danske mestre har sikret sig 195 centimeter høj målmand.



Målmandssituationen i FC Midtjylland var søndag et omtalt emne, da det kom frem, at Jonas Lössl er blevet degraderet til andenkeeper til fordel for Elias Olafsson.

Men de danske mestre er ikke færdige ved at gøre noget ved pladsen mellem stængerne.

Nu har FC Midtjylland således offentliggjort på klubbens hjemmeside, at 21-årige Ovie Ejeheri hentes til klubben på en fri transfer. Han var senest ungdomsspiller i Arsenal, hvor han nåede 30 U21-kampe.

– Ovie er en stor, stærk, reaktionsstærk målmand, der har en god presence i feltet. Samtidig besidder han en fantastisk udstråling, som vi er overbevidste om kommer til at passe godt ind i den nuværende gruppe af spillere og det miljø, vi har i hverdagen, udtaler fodbolddirektør Peter Sand.

Ejeheri begrunder også selv skiftet til Heden.

– Midtjylland er en klub med store ambitioner og en af de største klubber i Skandinavien. Jeg nød virkelig min tid i Finland i sidste sæson – både på og udenfor banen – og jeg ser det som en god mulighed at komme til dansk fodbold, hvor jeg ser mange ligheder, men selvfølgelig også forskelle.

– Nu glæder jeg mig til at arbejde sammen med hele gruppen og især de dygtige målmænd, der er i klubben.

– Lössl har spillet Premier League og oplevet meget gennem sin karriere, og jeg tror helt sikkert på, at jeg kan lære af hans erfaring. Jeg glæder mig til at træne med så forskellige typer af målmænd, der besidder så meget kvalitet, og jeg vil gøre mit for, at vi udvikler os som gruppe.

Ovie Ejeheri var i sidste sæson udlejet til DJK Seinäjoki i Finlands bedste række.

Med ankomsten af Ejeheri tyder meget på, at Martin Fraisl forlader FC Midtjylland. Han er de seneste uger blevet rygtet til søsterklubben CD Mafra.





LIVE

TransferLIVE: Færdig i FC Midtjylland

De vil have Jelert

Her kan du se FC København mod FC Polissya

Jagtet af FCK og BIF: Nu er der landet stort bud

Revser FC København: ‘Arrogant’

Ny FC København-stjerne imponerer

FCK-træner slår fast: Han er førstevalget



LIVE

Superliga-LIVE: Træner stadig med i Brøndby

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag

Tidligere Superliga-træner dybt involveret

DBU bekræfter vildt FIFA-brev

Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool

Dansker i rekordtransfer



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Her er FC Københavns pris på William Clem

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni

Surt show – dumpet!

Slår transferrekord for Superliga-angriber



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Er han FCK’s joker i europæisk gyserkamp?

Endnu et forbund i kødet på FIFA

Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub

Superliga-retur?

Jagter dansk landsholdsspiller

Bomber løs – her er prisen på Amin Chiakha

Bekræfter: Salah-transfer droppet

‘Jeg kan se Olti på den højeste hylde’

Har budt en milliard

Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub

Peter Graulund med hård Superliga-dom

Her er Andreas Skov Olsens nye klub

Dommerekspert: FCM-angriber var svineheldig!