Målmandssituationen i FC Midtjylland var søndag et omtalt emne, da det kom frem, at Jonas Lössl er blevet degraderet til andenkeeper til fordel for Elias Olafsson.
Men de danske mestre er ikke færdige ved at gøre noget ved pladsen mellem stængerne.
Nu har FC Midtjylland således offentliggjort på klubbens hjemmeside, at 21-årige Ovie Ejeheri hentes til klubben på en fri transfer. Han var senest ungdomsspiller i Arsenal, hvor han nåede 30 U21-kampe.
– Ovie er en stor, stærk, reaktionsstærk målmand, der har en god presence i feltet. Samtidig besidder han en fantastisk udstråling, som vi er overbevidste om kommer til at passe godt ind i den nuværende gruppe af spillere og det miljø, vi har i hverdagen, udtaler fodbolddirektør Peter Sand.
Ejeheri begrunder også selv skiftet til Heden.
– Midtjylland er en klub med store ambitioner og en af de største klubber i Skandinavien. Jeg nød virkelig min tid i Finland i sidste sæson – både på og udenfor banen – og jeg ser det som en god mulighed at komme til dansk fodbold, hvor jeg ser mange ligheder, men selvfølgelig også forskelle.
– Nu glæder jeg mig til at arbejde sammen med hele gruppen og især de dygtige målmænd, der er i klubben.
– Lössl har spillet Premier League og oplevet meget gennem sin karriere, og jeg tror helt sikkert på, at jeg kan lære af hans erfaring. Jeg glæder mig til at træne med så forskellige typer af målmænd, der besidder så meget kvalitet, og jeg vil gøre mit for, at vi udvikler os som gruppe.
Ovie Ejeheri var i sidste sæson udlejet til DJK Seinäjoki i Finlands bedste række.
Med ankomsten af Ejeheri tyder meget på, at Martin Fraisl forlader FC Midtjylland. Han er de seneste uger blevet rygtet til søsterklubben CD Mafra.
LIVE
TransferLIVE: Færdig i FC Midtjylland
AVIS
De vil have Jelert
Her kan du se FC København mod FC Polissya
MEDIE
Jagtet af FCK og BIF: Nu er der landet stort bud
Revser FC København: ‘Arrogant’
INTERVIEW
Ny FC København-stjerne imponerer
INTERVIEW
FCK-træner slår fast: Han er førstevalget
LIVE
Superliga-LIVE: Træner stadig med i Brøndby
TRANSFER
Landet i Danmark – lægetjek tirsdag
EKSKLUSIVT
Tidligere Superliga-træner dybt involveret
DBU bekræfter vildt FIFA-brev
MEDIE
Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool
TRANSFER
Dansker i rekordtransfer
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
MEDIE
Her er FC Københavns pris på William Clem
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni
MEDIE
Surt show – dumpet!
TRANSFER
Slår transferrekord for Superliga-angriber
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
Er han FCK’s joker i europæisk gyserkamp?
Endnu et forbund i kødet på FIFA
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub
TRANSFER
Superliga-retur?
MEDIE
Jagter dansk landsholdsspiller
MEDIE
Bomber løs – her er prisen på Amin Chiakha
TRANSFER
Bekræfter: Salah-transfer droppet
EKSKLUSIVT
‘Jeg kan se Olti på den højeste hylde’
MEDIE
Har budt en milliard
TOPNYHED
Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub
Peter Graulund med hård Superliga-dom
TRANSFER
Her er Andreas Skov Olsens nye klub
TIPSBLADET SPECIAL