Superliga
Dommer: Sandi Putros
Søn 12. mar kl. 17.00
Stream: TV2 Sport
Spilforslag
Over 2.5 mål
Odds 1.75
Odds fra februar 6, 2026. Odds kan være ændret.
Holdnyt:
FC Midtjylland:
For tre spillerunder siden led FC Midtjylland et fortjent nederlag i topbraget ude mod FCK, og blev dermed sat tre point tilbage i guldkampen.
Med lynets hast har midtjyderne dog allerede lukket hullet. Og mere til.
Med to sejre over FC Nordsjælland og AaB udnyttede Thomasbergs tropper nemlig FCK’s to uventede pointtab til AaB og Sønderjyske, og er nu tilbage på toppen af kransekagen.
De forsvarende danske mestre har i store dele af sæsonen ikke imponeret synderligt meget rent spillemæssigt og har haft svært ved at få det optimale ud af de mange offensive profiler.
I sidste weekend ude mod AaB leverede Thomasbergs tropper dog endelig en helstøbt flot præstation, som var et rigtig tophold værdig.
Fra start til slut kørte FC Midtjylland de stakkels aalborgensere ud af banen og vandt fortjent 4-1. Blandt andet på en kandidat til årets mål af Dario Osorio, som sendte et vanvittigt langskudsmål i kassen.
Cho Gue-sung og Kristoffer Askildsen er ude med skader. Adam Gabriel, Christian Sørensen, Kristoffer Olsson og Marrony er heller ikke med.
Randers FC:
I Randers er der også masser at juble over inden grundspillets sidste runde.
Efter en lidt hakkende start på foråret var Rasmus Bertelsens mandskab nemlig i overhængende fare for at trække nitten i kapløbet om en plads i mesterskabsspillet, og med et afsluttende program med kampe mod Brøndby og FC Midtjylland, så det ikke alt for lovende ud.
En sejr i en af de to kampe var påkrævet for at sikre pladsen blandt de seks bedste i Superligaen, og heldigvis for Randers var der gevinst allerede i første hug.
Mandag aften hjemme mod Brøndby blev det nemlig til en flot og fortjent 4-2 sejr, som endegyldigt sikrede, at den resterende del af sæsonen kommer til at foregå i rækkens øverste halvdel, hvor Randers endda har sjældne medaljer indenfor rækkevidde.
Der var forståeligt nok euforiske tilstande på Cepheus Park efter den flotte sejr, som både kastede to fridage og en fest af sig til de hårdtkæmpende spillere.
Oliver Jones, Christian Østergaard, Norman Campbell, Sabil Hansen og Musa Touré er ikke i kamptruppen.
Karantæner:
FC Midtjylland: Ingen
Randers FC: Ingen
Bud på startopstillinger:
FC Midtjylland: (4-3-3): Olafsson – Mbabu, Diao, Bech, Paulinho – Castillo, Silva, Sørensen – Osorio, Franculino, Simsir
Randers FC: (4-4-2): Izzo – Olsen, Høegh, Dammers, Dyhr – Greve, Björkengren, Rømer, Nordli – Danho, Toure
Dom:
Randers har ikke vundet over FC Midtjylland siden 2012. En negativ stime på 32 kampe i træk uden sejr.
Med til historien hører det dog, at fire af de seneste fem er endt uafgjort, og at Randers har taget store skridt frem i denne sæson.
Er det så endelig blevet tid til at bryde stimen for kronjyderne?
Naarh. FC Midtjylland leverede en af sæsonens bedste præstationer i seneste runde, hvor de offensive profiler Simsir, Franculino og Osorio strålede og gjorde nærmest lige, hvad der passede dem.
Randers har allerede indfriet målet om en plads i mesterskabsspillet og fejrede det på behørig vis mandag, så den største motivation finder vi hos hjemmeholdet.
2-1 til FCM.
Kampodds:
Odds are subject to change. Last updated februar 6, 2026 03:55 am
Ligatabel:
Seneste resultater
INTERVIEW Topscorer kritiserer Silkeborg
TOPNYHED
‘Han skulle nok have holdt sin kæft’
EKSKLUSIVT
Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub
Reagerer på dansk stjernes skifte: Held og lykke!
MEDIE
Drama i Real Madrid: Rasende over nægtet transfer
Godt nyt for Brøndby – stjerne overrasker
EKSKLUSIVT
7 år i udlandet – vender hjem til Danmark
TRANSFER Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’
MEDIE
José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub
NYHEDER
Hylder ny stjerne: ‘Han er a pain in the ass’
FANKLUBBEN
‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’
OPTAKT
FC Midtjylland – FC København
Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’
EKSKLUSIVT Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’
Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser
AVIS
Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen
TOPNYHED
Spændende OB-nyhed
NYHEDER
Superliga-stjerne: ‘Var i dialog med Brøndby’
OPTAKT
Brøndby IF – Randers FC
TOPNYHED
FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’
MEDIE
De vil have Martin Braithwaite
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De vinder Superligaen
Man Utd-stjerne jubler over Maher Carrizos skifte
NYHEDER
Må undvære profil til AGF-brag: Kan påvirke holdet
TOPNYHED
Bekræfter: Godt nyt for FC København
TOPNYHED
Ikke imponeret over FCK’s nye spiller
NYHEDER
Hjulmand i sommerskifte? Her er prisen
NYHEDER
Medier fælder hård dom
OPTAKT
Silkeborg IF – Viborg FF
OPTAKT
AGF – OB
STORT INTERVIEW
Kæmpe scoop: Hylder Nordjyllands Thomas Delaney
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-tag-selv-bord: Stjerner kan skifte endnu
Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’
NYHEDER
Hertha Berlin jubler over dansk transfer
Ramt af pointstraf
TOPNYHED
N’Doye støtter Infantino: Drop Rusland-udelukkelse
TOPNYHED
Tottenham boykotter Viaplay
TRANSFER
‘Et puslespil’: Derfor gik FCK med lejeaftaler
NYHEDER
“De havde det bedste transfervindue”
NYHEDER
Helt vildt: ‘Havde tinnitus i to timer efter’
INTERVIEW
Derfor vender Rezan Corlu hjem til Danmark
HELT VILDT
‘De går amok!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Peter Langhoff på plads i Djurgården
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kasper Junker skifter til mesterklub
DAGENS SPILFORSLAG
Gudinde og Gammel Dame i stillingskrig
TOPNYHED
Hylder Nartey efter magisk debut
EKSKLUSIVT
Wolfsburg afviser rygter om PC-exit
NYHEDER
– Det giver absolut ingen mening!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Strømsgodset køber Sebastian Pingel
NYHEDER
‘De er tilbage’
TIPSBLADET SPECIAL
De 10 dyreste transfers i Superligaen i januar
NYHEDER
Mads P. styrtet – kørt på hospitalet
TRANSFER