FC Midtjylland – Randers FC

FC Midtjylland er nyt førerhold i Superligaen efter den flotte 4-1 sejr over AaB i søndags. Buldrer midtjyderne videre mod Randers?



Superliga

Dommer: Sandi Putros

Søn 12. mar kl. 17.00

Stream: TV2 Sport

Spilforslag

Over 2.5 mål

Odds 1.75

Spil hos Betano

Odds fra februar 27, 2026. Odds kan være ændret.

Holdnyt:
FC Midtjylland:

For tre spillerunder siden led FC Midtjylland et fortjent nederlag i topbraget ude mod FCK, og blev dermed sat tre point tilbage i guldkampen.

Med lynets hast har midtjyderne dog allerede lukket hullet. Og mere til.

Med to sejre over FC Nordsjælland og AaB udnyttede Thomasbergs tropper nemlig FCK’s to uventede pointtab til AaB og Sønderjyske, og er nu tilbage på toppen af kransekagen.

De forsvarende danske mestre har i store dele af sæsonen ikke imponeret synderligt meget rent spillemæssigt og har haft svært ved at få det optimale ud af de mange offensive profiler.

I sidste weekend ude mod AaB leverede Thomasbergs tropper dog endelig en helstøbt flot præstation, som var et rigtig tophold værdig.

Fra start til slut kørte FC Midtjylland de stakkels aalborgensere ud af banen og vandt fortjent 4-1. Blandt andet på en kandidat til årets mål af Dario Osorio, som sendte et vanvittigt langskudsmål i kassen.

Cho Gue-sung og Kristoffer Askildsen er ude med skader. Adam Gabriel, Christian Sørensen, Kristoffer Olsson og Marrony er heller ikke med.

Randers FC:

I Randers er der også masser at juble over inden grundspillets sidste runde.

Efter en lidt hakkende start på foråret var Rasmus Bertelsens mandskab nemlig i overhængende fare for at trække nitten i kapløbet om en plads i mesterskabsspillet, og med et afsluttende program med kampe mod Brøndby og FC Midtjylland, så det ikke alt for lovende ud.

En sejr i en af de to kampe var påkrævet for at sikre pladsen blandt de seks bedste i Superligaen, og heldigvis for Randers var der gevinst allerede i første hug.

Mandag aften hjemme mod Brøndby blev det nemlig til en flot og fortjent 4-2 sejr, som endegyldigt sikrede, at den resterende del af sæsonen kommer til at foregå i rækkens øverste halvdel, hvor Randers endda har sjældne medaljer indenfor rækkevidde.

Der var forståeligt nok euforiske tilstande på Cepheus Park efter den flotte sejr, som både kastede to fridage og en fest af sig til de hårdtkæmpende spillere.

Oliver Jones, Christian Østergaard, Norman Campbell, Sabil Hansen og Musa Touré er ikke i kamptruppen.

Karantæner:

FC Midtjylland: Ingen
Randers FC: Ingen

Bud på startopstillinger:

FC Midtjylland: (4-3-3): Olafsson – Mbabu, Diao, Bech, Paulinho – Castillo, Silva, Sørensen – Osorio, Franculino, Simsir

Randers FC: (4-4-2): Izzo – Olsen, Høegh, Dammers, Dyhr – Greve, Björkengren, Rømer, Nordli – Danho, Toure

Dom:

Randers har ikke vundet over FC Midtjylland siden 2012. En negativ stime på 32 kampe i træk uden sejr.

Med til historien hører det dog, at fire af de seneste fem er endt uafgjort, og at Randers har taget store skridt frem i denne sæson.

Er det så endelig blevet tid til at bryde stimen for kronjyderne?

Naarh. FC Midtjylland leverede en af sæsonens bedste præstationer i seneste runde, hvor de offensive profiler Simsir, Franculino og Osorio strålede og gjorde nærmest lige, hvad der passede dem.

Randers har allerede indfriet målet om en plads i mesterskabsspillet og fejrede det på behørig vis mandag, så den største motivation finder vi hos hjemmeholdet.

2-1 til FCM.

Kampodds:

Odds are subject to change. Last updated februar 27, 2026 08:37 am

Ligatabel:

Seneste resultater





Dommerekspert om FCN-sag: Så er det en skandale




TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

Dommerekspert om FCN-sag: Så er det en skandale

Vil gøre det onde ved Brøndby

Ekspert: De rykker op i Superligaen

Dem kan FCM trække i Europa League

Vallys jubler over mirakel: ‘Det er fedt!’

Ikke i tvivl: ‘Ville være brutalt!’



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Nu svarer Pochettino på Tottenham-jobbet

Afsløring: Brøndby forhandler om Lauritsen

Sker det? ‘Vil tage røven på os alle sammen’

Stort medie langer ud efter Jens Stage

Skrækkeligt af Dominik Sarapata



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Kontant melding fra ny Spurs-boss

Første gang nogensinde for Eriksen

FCM-profil – Riemer har ikke ringet

Skal Schmeichel spille? Nu svarer Riemer



Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk! 

Bekræfter: Dansk klub i choktransfer

Vild melding: City kan få fratrukket 60 point

Bekræfter kæmpe Brøndby-bud

‘Han kan blive den nye Rasmus Højlund’

Superliga-dommer erkender kæmpe fejl

– Fyringen af Jess Thorup var uforståelig for mig

Stor overraskelse til FCM-træning

Celtic vrager Kasper Schmeichel

‘Han er tilgivet’

Laudrup: Blev han ikke lige landsholdsudtaget der?

Officielt: Victor Lind i rekordhandel

Ekspert: ‘Tror han kommer til at stå!’

Kaldt en flok ‘skoledrenge’ – nu reagerer Eriksen



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Har ikke hørt fra Riemer siden sidste sæson

FCM-træner regner ikke med profil mod Brøndby

Vanvittigt – snart er det 11 milliarder

Serie A-boss om dansker: ‘I hjertet af projektet’

Slår fast: ‘Med længder den bedste i Danmark!’

Liverpool – West Ham United

AGF-profil: ‘Jeg bliver kun bedre’

Neestrup erkender: ‘Måske dumt af mig’

‘Jeg hadede verden’

Kæmpe transferbombe: Han overgår Lukas Lerager

Her skal Sepp Piontek begraves

– En skandale at du kan stille mig det spørgsmål!

Ronaldo køber sig ind i fodboldklub

Slår fast: ‘Det giver ikke meget mening’

Kæmpe mirakel: 330 millioner kroner!

Augsburg kan tæve Gedebukke

Ny hooliganpakke er vedtaget

Lykkelige omstændigheder – 4 profiler tvivlsomme

Frimann: ‘Det er meget kritisabelt!’

Juventus-profil: ‘Absurd’

‘Det må ikke ske’

Anbefaler belgiske storklubber: Køb dansk stjerne