FC Midtjylland – Randers FC

FC Midtjylland er nyt førerhold i Superligaen efter den flotte 4-1 sejr over AaB i søndags. Buldrer midtjyderne videre mod Randers?



Superliga

Dommer: Sandi Putros

Søn 12. mar kl. 17.00

Stream: TV2 Sport

Spilforslag

Over 2.5 mål

Odds 1.75

Spil hos Betano

Odds fra oktober 14, 2025. Odds kan være ændret.

Holdnyt:
FC Midtjylland:

For tre spillerunder siden led FC Midtjylland et fortjent nederlag i topbraget ude mod FCK, og blev dermed sat tre point tilbage i guldkampen.

Med lynets hast har midtjyderne dog allerede lukket hullet. Og mere til.

Med to sejre over FC Nordsjælland og AaB udnyttede Thomasbergs tropper nemlig FCK’s to uventede pointtab til AaB og Sønderjyske, og er nu tilbage på toppen af kransekagen.

De forsvarende danske mestre har i store dele af sæsonen ikke imponeret synderligt meget rent spillemæssigt og har haft svært ved at få det optimale ud af de mange offensive profiler.

I sidste weekend ude mod AaB leverede Thomasbergs tropper dog endelig en helstøbt flot præstation, som var et rigtig tophold værdig.

Fra start til slut kørte FC Midtjylland de stakkels aalborgensere ud af banen og vandt fortjent 4-1. Blandt andet på en kandidat til årets mål af Dario Osorio, som sendte et vanvittigt langskudsmål i kassen.

Cho Gue-sung og Kristoffer Askildsen er ude med skader. Adam Gabriel, Christian Sørensen, Kristoffer Olsson og Marrony er heller ikke med.

Randers FC:

I Randers er der også masser at juble over inden grundspillets sidste runde.

Efter en lidt hakkende start på foråret var Rasmus Bertelsens mandskab nemlig i overhængende fare for at trække nitten i kapløbet om en plads i mesterskabsspillet, og med et afsluttende program med kampe mod Brøndby og FC Midtjylland, så det ikke alt for lovende ud.

En sejr i en af de to kampe var påkrævet for at sikre pladsen blandt de seks bedste i Superligaen, og heldigvis for Randers var der gevinst allerede i første hug.

Mandag aften hjemme mod Brøndby blev det nemlig til en flot og fortjent 4-2 sejr, som endegyldigt sikrede, at den resterende del af sæsonen kommer til at foregå i rækkens øverste halvdel, hvor Randers endda har sjældne medaljer indenfor rækkevidde.

Der var forståeligt nok euforiske tilstande på Cepheus Park efter den flotte sejr, som både kastede to fridage og en fest af sig til de hårdtkæmpende spillere.

Oliver Jones, Christian Østergaard, Norman Campbell, Sabil Hansen og Musa Touré er ikke i kamptruppen.

Karantæner:

FC Midtjylland: Ingen
Randers FC: Ingen

Bud på startopstillinger:

FC Midtjylland: (4-3-3): Olafsson – Mbabu, Diao, Bech, Paulinho – Castillo, Silva, Sørensen – Osorio, Franculino, Simsir

Randers FC: (4-4-2): Izzo – Olsen, Høegh, Dammers, Dyhr – Greve, Björkengren, Rømer, Nordli – Danho, Toure

Dom:

Randers har ikke vundet over FC Midtjylland siden 2012. En negativ stime på 32 kampe i træk uden sejr.

Med til historien hører det dog, at fire af de seneste fem er endt uafgjort, og at Randers har taget store skridt frem i denne sæson.

Er det så endelig blevet tid til at bryde stimen for kronjyderne?

Naarh. FC Midtjylland leverede en af sæsonens bedste præstationer i seneste runde, hvor de offensive profiler Simsir, Franculino og Osorio strålede og gjorde nærmest lige, hvad der passede dem.

Randers har allerede indfriet målet om en plads i mesterskabsspillet og fejrede det på behørig vis mandag, så den største motivation finder vi hos hjemmeholdet.

2-1 til FCM.

Kampodds:

Odds are subject to change. Last updated oktober 14, 2025 05:42 am

Ligatabel:

Seneste resultater





– Han er den helt store positive overraskelse


Nyt transferrygte om Christian Eriksen

Afsløret i ny dokumentar: ‘Det er lort’

‘Den største ydmygelse i vores historie’

Brian Riemer: Det var dybt ufortjent

Millioner til AGF? I dialog med Yann Bisseck

Opsøgt i Parkens omklædningsrum – fik klar besked

Færdig efter pinligt nederlag

Brian Holm dybt overrasket – aldrig hørt lignende

AC Horsens-spiller scorede mod Frankrig

De meldes ude efter Andreas Christensen

Helt vildt – FC København-lejesvend bedst i ligaen

Schmeichel med Froholdt-advarsel: ‘Det er vigtigt’

Nyt mareridt? Stjerne skadet efter 30 sekunder

Undrer sig ‘enormt meget’ over Brian Riemers valg

Danmarks største rival skriver historie

Kræver rekordbeløb

Tre debutanter: 22 nationer er nu VM-klar

Dansk bomber kan lave Superliga-skifte

– Så vil Eriksen i mine øjne være starter

Her er Simon Pytlicks nye klub

Afviser to kæmpe muligheder

Medie giver alle karakter – undtagen FCK-stjerne

Spansk avis med fortræffelig melding om ‘AC’

Straffet – Sektion 12 lukkes

Zidane flirter med kæmpe job

Overtalte Kvistgaarden til stort skifte

Kæmpeklub lurer på Victor Froholdt

Ikke sket siden 2010: Eriksen ‘lidt utilpas’

Pønser Thomas Frank og Tottenham på transfer?

Tævede Holger Rune: Nu fuldender han overraskelsen

‘Jeg vidste, FCK var interesseret i ham’

– Har aldrig set noget lignende før!

FC Midtjylland præsenterer millionunderskud

FCK prøvede – Marcel Ruiz er transferklar

Brøndby i dialog med finsk klub

Jubler over AGF: Bravo og hold da kæft!

Slagter Rune: ‘Opfører sig som en lille pige’

– Du finder ikke en bedre spiller i Europa

Tricolorii taber i Talinn

Hård tid for dansk komet: ‘Man er langt nede’

Her kan du se Silkeborg IF mod FC København

Ståle Solbakken fejrer jubilæum med sejrsrekord

Forvirring: ‘Det er faktisk ikke hele sandheden’

Godt nyt: Dansk stjerne er tilbage

Badmintonspiller stopper på landsholdet

Nedtur for Robert Skov

Kun 18,8 procents chance

Utrolig stime: ‘Jeg tæller ikke den FCK-kamp med’

Få mål i Reykjavik

Tottenham-profil sender Ghana til VM