FC Midtjylland – Randers FC

FC Midtjylland er nyt førerhold i Superligaen efter den flotte 4-1 sejr over AaB i søndags. Buldrer midtjyderne videre mod Randers?



Superliga

Dommer: Sandi Putros

Søn 12. mar kl. 17.00

Stream: TV2 Sport

Spilforslag

Over 2.5 mål

Odds 1.75

Spil hos Betano

Odds fra februar 8, 2026. Odds kan være ændret.

Holdnyt:
FC Midtjylland:

For tre spillerunder siden led FC Midtjylland et fortjent nederlag i topbraget ude mod FCK, og blev dermed sat tre point tilbage i guldkampen.

Med lynets hast har midtjyderne dog allerede lukket hullet. Og mere til.

Med to sejre over FC Nordsjælland og AaB udnyttede Thomasbergs tropper nemlig FCK’s to uventede pointtab til AaB og Sønderjyske, og er nu tilbage på toppen af kransekagen.

De forsvarende danske mestre har i store dele af sæsonen ikke imponeret synderligt meget rent spillemæssigt og har haft svært ved at få det optimale ud af de mange offensive profiler.

I sidste weekend ude mod AaB leverede Thomasbergs tropper dog endelig en helstøbt flot præstation, som var et rigtig tophold værdig.

Fra start til slut kørte FC Midtjylland de stakkels aalborgensere ud af banen og vandt fortjent 4-1. Blandt andet på en kandidat til årets mål af Dario Osorio, som sendte et vanvittigt langskudsmål i kassen.

Cho Gue-sung og Kristoffer Askildsen er ude med skader. Adam Gabriel, Christian Sørensen, Kristoffer Olsson og Marrony er heller ikke med.

Randers FC:

I Randers er der også masser at juble over inden grundspillets sidste runde.

Efter en lidt hakkende start på foråret var Rasmus Bertelsens mandskab nemlig i overhængende fare for at trække nitten i kapløbet om en plads i mesterskabsspillet, og med et afsluttende program med kampe mod Brøndby og FC Midtjylland, så det ikke alt for lovende ud.

En sejr i en af de to kampe var påkrævet for at sikre pladsen blandt de seks bedste i Superligaen, og heldigvis for Randers var der gevinst allerede i første hug.

Mandag aften hjemme mod Brøndby blev det nemlig til en flot og fortjent 4-2 sejr, som endegyldigt sikrede, at den resterende del af sæsonen kommer til at foregå i rækkens øverste halvdel, hvor Randers endda har sjældne medaljer indenfor rækkevidde.

Der var forståeligt nok euforiske tilstande på Cepheus Park efter den flotte sejr, som både kastede to fridage og en fest af sig til de hårdtkæmpende spillere.

Oliver Jones, Christian Østergaard, Norman Campbell, Sabil Hansen og Musa Touré er ikke i kamptruppen.

Karantæner:

FC Midtjylland: Ingen
Randers FC: Ingen

Bud på startopstillinger:

FC Midtjylland: (4-3-3): Olafsson – Mbabu, Diao, Bech, Paulinho – Castillo, Silva, Sørensen – Osorio, Franculino, Simsir

Randers FC: (4-4-2): Izzo – Olsen, Høegh, Dammers, Dyhr – Greve, Björkengren, Rømer, Nordli – Danho, Toure

Dom:

Randers har ikke vundet over FC Midtjylland siden 2012. En negativ stime på 32 kampe i træk uden sejr.

Med til historien hører det dog, at fire af de seneste fem er endt uafgjort, og at Randers har taget store skridt frem i denne sæson.

Er det så endelig blevet tid til at bryde stimen for kronjyderne?

Naarh. FC Midtjylland leverede en af sæsonens bedste præstationer i seneste runde, hvor de offensive profiler Simsir, Franculino og Osorio strålede og gjorde nærmest lige, hvad der passede dem.

Randers har allerede indfriet målet om en plads i mesterskabsspillet og fejrede det på behørig vis mandag, så den største motivation finder vi hos hjemmeholdet.

2-1 til FCM.

Kampodds:

Odds are subject to change. Last updated februar 8, 2026 13:45 pm

Ligatabel:

Seneste resultater





Røven i klaskehøjde: De rykker ud af Superligaen




TIPSBLADET SPECIAL

Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen

Højlund roses efter storkamp: ‘Ekstremt vigtigt’

Hermansen hyldes efter pragtpræstation

I svime over Brøndby-talent: Sagt det siden dag ét

Medie fremhæver Eriksen og dansk stortalent

‘Det virker fuldstændig gakket!’

Afsløring: Brommapojkarna køber Mads Hansen



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

‘De er glade for, at jeg snakker dansk’

Skidt nyt for FCK: Profil ikke med til FCM-brag

Katastrofal start for Jacob Rasmussen

Kæmpe kærlighedserklæring til Brøndby

Brøndby IF – Randers FC



FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

FC Nordsjælland – Sønderjyske

Højlund med helterolle for Napoli

FC Midtjylland og FC København brager sammen

Glippede for FCM: ‘Sindssygt jeg skal sige de ord’

Her kan du se FC Midtjylland mod FC København



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Silkeborg IF – Viborg FF

Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej

Choktransfer? Her er prisen på Ronaldo

Afsløring: Andreas Maxsø tager på nyt eventyr

Brøndby-talenter vinder 8-1 i U19-ligaen

‘Jeg skal gøre pladsen til min nu’

– Det skriger til himlen i Brøndby!

Brian Riemer giver råd til storklub

De kan alle få Brøndby-debut – stjerne meldt klar

Tæt på utrolig kamprekord

I ekstase over ny stjerne: ‘Ekstremt spændende’

Flere kampe i fare? Turneringschef med klart svar



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

Viaplay-boss langer ud efter AGF

AGF-boss: ‘Tog tre sekunder – umuligt!’

Fodboldboss: FCK udnytter smuthuller i systemet

Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’

Mener FC København det fortsat alvorligt?

Frank efter nederlag: ‘Meget stolt af spillerne’

Lyon tager stor Nartey-beslutning

FC København-fans raser over Sune Smith-Nielsen

Marseille kan overraske i Le Classique

FC Barcelona vinder stort over Mallorca

Er han den nye Rurik Gislason?

Ny kæmpe nedtur for Frank

FC Barcelona trækker sig fra turnering

Røven i klaskehøjde: De havde det bedste vindue

Sådan skaber de en ‘kæmpe sensation’

Køber de FCK-spiller? Nu svarer sportsdirektøren

Cooper: ‘Jeg nyder virkelig jobbet’

Afsløring: Esbjerg sælger Jacob Buus

FC Midtjylland bød stort på Superliga-stjerne

Oscar Højlund undskylder i omklædningsrummet

Cooper melder ud om Lauritsen og Vanlerberghe

Han kan blive den næste store profil!