FC Midtjylland – Randers FC

FC Midtjylland er nyt førerhold i Superligaen efter den flotte 4-1 sejr over AaB i søndags. Buldrer midtjyderne videre mod Randers?



Superliga

Dommer: Sandi Putros

Søn 12. mar kl. 17.00

Stream: TV2 Sport

Spilforslag

Over 2.5 mål

Odds 1.75

Spil hos Betano

Odds fra marts 6, 2026. Odds kan være ændret.

Holdnyt:
FC Midtjylland:

For tre spillerunder siden led FC Midtjylland et fortjent nederlag i topbraget ude mod FCK, og blev dermed sat tre point tilbage i guldkampen.

Med lynets hast har midtjyderne dog allerede lukket hullet. Og mere til.

Med to sejre over FC Nordsjælland og AaB udnyttede Thomasbergs tropper nemlig FCK’s to uventede pointtab til AaB og Sønderjyske, og er nu tilbage på toppen af kransekagen.

De forsvarende danske mestre har i store dele af sæsonen ikke imponeret synderligt meget rent spillemæssigt og har haft svært ved at få det optimale ud af de mange offensive profiler.

I sidste weekend ude mod AaB leverede Thomasbergs tropper dog endelig en helstøbt flot præstation, som var et rigtig tophold værdig.

Fra start til slut kørte FC Midtjylland de stakkels aalborgensere ud af banen og vandt fortjent 4-1. Blandt andet på en kandidat til årets mål af Dario Osorio, som sendte et vanvittigt langskudsmål i kassen.

Cho Gue-sung og Kristoffer Askildsen er ude med skader. Adam Gabriel, Christian Sørensen, Kristoffer Olsson og Marrony er heller ikke med.

Randers FC:

I Randers er der også masser at juble over inden grundspillets sidste runde.

Efter en lidt hakkende start på foråret var Rasmus Bertelsens mandskab nemlig i overhængende fare for at trække nitten i kapløbet om en plads i mesterskabsspillet, og med et afsluttende program med kampe mod Brøndby og FC Midtjylland, så det ikke alt for lovende ud.

En sejr i en af de to kampe var påkrævet for at sikre pladsen blandt de seks bedste i Superligaen, og heldigvis for Randers var der gevinst allerede i første hug.

Mandag aften hjemme mod Brøndby blev det nemlig til en flot og fortjent 4-2 sejr, som endegyldigt sikrede, at den resterende del af sæsonen kommer til at foregå i rækkens øverste halvdel, hvor Randers endda har sjældne medaljer indenfor rækkevidde.

Der var forståeligt nok euforiske tilstande på Cepheus Park efter den flotte sejr, som både kastede to fridage og en fest af sig til de hårdtkæmpende spillere.

Oliver Jones, Christian Østergaard, Norman Campbell, Sabil Hansen og Musa Touré er ikke i kamptruppen.

Karantæner:

FC Midtjylland: Ingen
Randers FC: Ingen

Bud på startopstillinger:

FC Midtjylland: (4-3-3): Olafsson – Mbabu, Diao, Bech, Paulinho – Castillo, Silva, Sørensen – Osorio, Franculino, Simsir

Randers FC: (4-4-2): Izzo – Olsen, Høegh, Dammers, Dyhr – Greve, Björkengren, Rømer, Nordli – Danho, Toure

Dom:

Randers har ikke vundet over FC Midtjylland siden 2012. En negativ stime på 32 kampe i træk uden sejr.

Med til historien hører det dog, at fire af de seneste fem er endt uafgjort, og at Randers har taget store skridt frem i denne sæson.

Er det så endelig blevet tid til at bryde stimen for kronjyderne?

Naarh. FC Midtjylland leverede en af sæsonens bedste præstationer i seneste runde, hvor de offensive profiler Simsir, Franculino og Osorio strålede og gjorde nærmest lige, hvad der passede dem.

Randers har allerede indfriet målet om en plads i mesterskabsspillet og fejrede det på behørig vis mandag, så den største motivation finder vi hos hjemmeholdet.

2-1 til FCM.

Kampodds:

Odds are subject to change. Last updated marts 6, 2026 00:02 am

Ligatabel:

Seneste resultater





Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Skræklodtrækning for FC Midtjylland

Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’

Slår fast: Her kommer Superliga-kampprogrammet

Bo Svensson slår fast: ‘Jeg er klar!’

Hermansen matcher Areola på bare syv kampe

– Der får David at vide, at han er fyret



TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

I svime over Filip Jørgensen

– Jeg er sikker på, at Frank bliver i England

Varme rygter – Jürgen Klopp til kæmpeklub?

Her lander kampprogrammet for slutspillet

Værsgo Brøndby: Her er syv bud på en ny sportschef



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

‘Det bliver ikke nemt for Brøndby’

Dansk milliardær smider 75.000

Mustapha Bundu ‘helt ude i kulden’

Jonas Schwartz lander nyt job

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Kæmpe udrensning i FCK? ‘Kan blive rigtig dyrt’

Trist Zeca sender klar opfordring til FCK

Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’

Hjulmand vinder i Hamborg

Ikke sket siden Michael Laudrup var træner

Medie afslører møde med Deco

På vej til Danmark: Flere Superliga-henvendelser

Reagerer på Brøndby-bombe

Superligaklub præsenterer millionoverskud

Her kan du se Tottenham Hotspur mod Crystal Palace

Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!

Vildt uheldig i FCM: ‘Måske mit livs bedste tid’



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Åbent brev og konkret rygte: Nu svarer Neestrup

‘Jeg tror ikke, at Celtic har noget andet valg’

Transfer på vej? Mathias Jensen skifter agent

Skal han på landsholdet, Riemer?

Newcastle-dansker nedlægger Manchester United

Brøndby-stjerne melder ud om svær periode

‘Det bedste af de dårlige tidspunkter’

Nyt problem for Riemer? Tvivl om landsholdsbobler

Dansk træner storroses

Dansker topper vild liste med Messi og Kane

Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan

Vildt skifte fra FCK: ‘Jeg blev chokeret’

Superliga: Fem spillere – fem vilde stats

Her tager de stor beslutning

Schmedes afslører detaljer om tilbud

Jævnbyrdighed i Lyon

Kæmpe gave til Arsenal – City kvajer sig

Arteta afviser kritik fra kollega

Newcastle – Manchester United

Jubler over Benjamin Schmedes

38: Her er alle Schmedes’ Brøndby-handler

Bombe: Schmedes siger op i Brøndby