Superliga
Dommer: Sandi Putros
Søn 12. mar kl. 17.00
Stream: TV2 Sport
Spilforslag
Over 2.5 mål
Odds 1.75
Odds fra marts 29, 2026. Odds kan være ændret.
Holdnyt:
FC Midtjylland:
For tre spillerunder siden led FC Midtjylland et fortjent nederlag i topbraget ude mod FCK, og blev dermed sat tre point tilbage i guldkampen.
Med lynets hast har midtjyderne dog allerede lukket hullet. Og mere til.
Med to sejre over FC Nordsjælland og AaB udnyttede Thomasbergs tropper nemlig FCK’s to uventede pointtab til AaB og Sønderjyske, og er nu tilbage på toppen af kransekagen.
De forsvarende danske mestre har i store dele af sæsonen ikke imponeret synderligt meget rent spillemæssigt og har haft svært ved at få det optimale ud af de mange offensive profiler.
I sidste weekend ude mod AaB leverede Thomasbergs tropper dog endelig en helstøbt flot præstation, som var et rigtig tophold værdig.
Fra start til slut kørte FC Midtjylland de stakkels aalborgensere ud af banen og vandt fortjent 4-1. Blandt andet på en kandidat til årets mål af Dario Osorio, som sendte et vanvittigt langskudsmål i kassen.
Cho Gue-sung og Kristoffer Askildsen er ude med skader. Adam Gabriel, Christian Sørensen, Kristoffer Olsson og Marrony er heller ikke med.
Randers FC:
I Randers er der også masser at juble over inden grundspillets sidste runde.
Efter en lidt hakkende start på foråret var Rasmus Bertelsens mandskab nemlig i overhængende fare for at trække nitten i kapløbet om en plads i mesterskabsspillet, og med et afsluttende program med kampe mod Brøndby og FC Midtjylland, så det ikke alt for lovende ud.
En sejr i en af de to kampe var påkrævet for at sikre pladsen blandt de seks bedste i Superligaen, og heldigvis for Randers var der gevinst allerede i første hug.
Mandag aften hjemme mod Brøndby blev det nemlig til en flot og fortjent 4-2 sejr, som endegyldigt sikrede, at den resterende del af sæsonen kommer til at foregå i rækkens øverste halvdel, hvor Randers endda har sjældne medaljer indenfor rækkevidde.
Der var forståeligt nok euforiske tilstande på Cepheus Park efter den flotte sejr, som både kastede to fridage og en fest af sig til de hårdtkæmpende spillere.
Oliver Jones, Christian Østergaard, Norman Campbell, Sabil Hansen og Musa Touré er ikke i kamptruppen.
Karantæner:
FC Midtjylland: Ingen
Randers FC: Ingen
Bud på startopstillinger:
FC Midtjylland: (4-3-3): Olafsson – Mbabu, Diao, Bech, Paulinho – Castillo, Silva, Sørensen – Osorio, Franculino, Simsir
Randers FC: (4-4-2): Izzo – Olsen, Høegh, Dammers, Dyhr – Greve, Björkengren, Rømer, Nordli – Danho, Toure
Dom:
Randers har ikke vundet over FC Midtjylland siden 2012. En negativ stime på 32 kampe i træk uden sejr.
Med til historien hører det dog, at fire af de seneste fem er endt uafgjort, og at Randers har taget store skridt frem i denne sæson.
Er det så endelig blevet tid til at bryde stimen for kronjyderne?
Naarh. FC Midtjylland leverede en af sæsonens bedste præstationer i seneste runde, hvor de offensive profiler Simsir, Franculino og Osorio strålede og gjorde nærmest lige, hvad der passede dem.
Randers har allerede indfriet målet om en plads i mesterskabsspillet og fejrede det på behørig vis mandag, så den største motivation finder vi hos hjemmeholdet.
2-1 til FCM.
Kampodds:
Odds are subject to change. Last updated marts 29, 2026 14:24 pm
Ligatabel:
Seneste resultater
LIVE
LIVE: Har aldrig dømt Danmark før
INTERVIEW
Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus
AVIS
Klar på chokskifte
MEDIE
Katjiiing – millionregn over Rasmus Falk
TOPNYHED
Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’
MEDIE
Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
‘Vi har flere spillere, man kan kalde stjerner’
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
MEDIE
Tre Premier League-klubber jagter Simsir
INTERVIEW
Solgt for peanuts til Hobro – han er en kæmpe chef
Stor profil glad for Brøndby
Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr
AVIS
Choktransfer? Bruno Fernandes dybt imponeret
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
Vild stime før Danmark-brag
AVIS
Klopp opfordrer Liverpool til monstertransfer
Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet
Nu bekræftes tocifret millionbeløb
Sendt hjem fra FC København-træning
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
MEDIE
Det skal blive bedre, Isaksen!
TRANSFER
Dansk klub i salg – lægetjek booket
TOPNYHED
Legende i svime: Han gør det så godt i Danmark
HELT VILDT
Randers var tæt på – nu er han et monster
Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok
Ser I med, Brøndby?
NYHEDER
Medie: Det peger i den retning for Garananga
Løfter sløret: Her er planen inden skæbnekamp
I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse
NYHEDER
FCM-stjerne drømmer om dette skifte
Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’
Her begynder næste sæson i Superligaen
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…
Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’
AVIS
Skidt nyt for ‘AC’? Stjerne vil til Barça
MEDIE
Klar på United-transfer? Profil har ét krav
Vraget i Parken: Nu er konen rasende!
– Det er et møghold!
INTERVIEW
– Hele holdet er trygge ved ham
INTERVIEW
‘Vil du være multimillionær?’
EKSKLUSIVT
Blodrøde tal: Jeg kan ikke huske noget lignende!
Joakim Mæhle åbner op
DAGENS SPILFORSLAG
Fransk driblekonge tryller mod Colombia
Landstræner håber på Messi
TOPNYHED
Fanget på TV – italiener afviser kritik
NYHEDER
Ville have ham på landsholdet – nu reagerer han
BIZART
Senegal fejrer frakendt AFCON-titel
NYHEDER
Melder klart ud: ‘Det er jeg imod’
NYHEDER
Joachim Andersen: ‘Det var faktisk forfærdeligt’
DAGENS SPILFORSLAG
Ungarn slagter slovenere
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger igen med Jacob Ambæk
HELT VILDT
‘Fantastisk’: Mileta Rajovic stjæler overskrifter
I chok: ‘Det er utroligt – ingen andre kan det’
INTERVIEW