Superliga
Dommer: M. Redder
Mandag 29. september kl. 19.00
Stream: TV2 Sport X
Spilforslag
FC Midtjylland vinder til 0
Odds 3,10
Odds fra maj 12, 2026. Odds kan være ændret.
Holdnyt:
FC Midtjylland:
Det er et par fine flueben, FC Midtjylland har sat i de seneste par kampe.
I seneste kamp i Superligaen slog de ærkerivalerne fra Viborg FF med 2-0, og onsdag aften åbnede de Europa League Ligaspillet med 2-0 på MCH Arena mod de dobbelte østrigske mestre fra Sturm Graz.
Sydkoreanske Cho er med stormskridt på vej i form igen, og han dannede offensiv trio med Franculino og Junior Brumado i Sturm Graz-kampen.
Længere tilbage på banen er det en bét, at indkøbet Erlic er ude med en skade, men det er så omvendt heldigt, at det falder sammen med, at Ousmane Diao er tilbage på holdkortet.
FCM spiller allerede torsdag igen europæisk ude mod Nottingham Forest, mens den kommende Superliga-runde byder på topbrag mod FC København.
Det må være befriende for træner Tullberg, at det indledende nederlag til FC Nordsjælland siden er vekslet til tre sejre på stribe med helt rene lagner.
Den midtjyske skadesliste bliver mere og mere træls at se på med Ovie Ejeheri, Dani Silva og Mikel Gogorza.
Randers FC:
De lyseblå Heste havde masser af bid, da de i mandags slog FCN 3-0, og de er nu på tabellens 5. plads med fem point op til FCM.
Her spiller de igen mandag, og de har hverken haft DBU Pokal eller europæiske kampe at bekymre sig om, så der har været helt ro i stalden i Kronjylland.
Randers har kun formået at vinde én gang i de foregående indbyrdes 34 kampe mod FC Midtjylland.
Dén enlige sejr kom så til gengæld i forårets mesterskabsspil, hvor de hjemme på Cepheus Park vandt 2-1.
Men i Herning er det blevet til 14 nederlag og otte uafgjorte i de seneste 22 besøg for Randers. Det lover ikke godt for mandagens kamp.
Det gør til gengæld de to seneste runder i Superligaen, hvor Randers har vendt en begyndende krise med fire nederlag på stribe til en placering i top 6 via sejre mod Sønderjyske og FCN på hver side af en pokalsejr mod HIK.
Det lysner igen over Randers.
Hos Randers FC sidder Oliver Jones, Amin Al-Hamawi, Elias Andersson og Lucas Lissens ude med skader til dette opgør.
Karantæner:
FC Midtjylland: Ingen
Randers FC: Ingen
Bud på startopstillinger:
FC Midtjylland: (4-4-2): Olafsson – Gabriel, Diao, Bech, Paulinho – Bravo, Billing, Castillo, Simsir – Cho, Franculino
Randers FC: (4-4-1-1): Izzo – Olsen, Høegh, Dammers, Dyhr – Campbell, Rømer, Björkengren, Mahmoud – Greve – Mo. Touré
Dom:
Der kunne godt være en lille risiko for, at FCM slap speederen her – hvis ikke lige træner Tullberg stadig var forholdsvis ny på posten.
Han vil gøre alt for at holde intensitet, vindermentalitet og antallet af sejre på Høj.
Derfor er det da også oplagt, at FCM vinder denne kamp, som de plejer at gøre det, når Randers gæster Herning.
Savnet af Gogorza og Osorio som kreatører bliver forsøgt afbødet med Simsir, mens den brandvarme offensiv med Franculino, Cho og Junior Brumado kan nyde godt af mulighederne.
Dommen lyder på hjemmesejr på 3-0.
Kampodds:
Odds are subject to change. Last updated maj 12, 2026 23:10 pm
Ligatabel:
Seneste resultater
Disclaimer – Tipsbladet og Viborg FF
LIVE
LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
NYHEDER
Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
NYHEDER
VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage
TOPNYHED
FC Midtjylland henter ny back
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
TIPSBLADETS DOM