FC Midtjylland sigter efter store millionsalg

FC Midtjylland kom ud af januars transfervindue med økonomisk overskud, men til sommer bliver det markant større, lyder det fra bestyrelsesformand Rasmus Ankersen.



Et minus på 64,7 millioner kroner i 2014/ 2015-regnskabet har måske bremset investeringslysten i transferrettigheder i FC Midtjylland en smule i det overståede transfervindue.

Midtjyderne solgte Erik Sviatchenko og Morten “Duncan” Rasmussen og selv om der er hentet spillere inde til alle kæder i transfervinduet, er der flere ubekendte inden forårssæsonen. 

En 17-årig finsk defensiv midtbanespiller, Kaan Kairinen, er købt fri af Inter Turku, og så fik Rasmus Ankersen og Claus Steinlein overtalt norske Harmeet Singh til en fri transfer fra Molde, efter at nordmanden tidligt i januar havde undersøgt muligheden for at komme til større klubber i større ligaer end den danske.
Kadlec vækker opsigt, mens de øvrige nye spillere hverken vækker den store genkendelse endsige forventninger set i forhold til den fysiske styrke, Sviatchenko og ” Duncan” var kendt for.
Men man sidder med fornemmelsen af, at klubboss Matthew Benham godt kunne have købt en eller to ekstra spillere til en guldjagt, hvis lysten havde været der.
 
Ikke mindst, når hans engelske klub Brentford FC ligger midt i rækken, når FC Midtjylland lavede præcis sådan en manøvre for et år siden ved at købe Martin Pusic og Johan Dahlin for et tocifret millionbeløb, og når Brentford alene i denne sæson har købt spillere for op mod 60 millioner kroner.
 
Men sådan kommer det ikke til at fungere, siger bestyrelsesformand Rasmus Ankersen, uanset at FC København efter salget af Daniel Amartey og et AaB uden den hurtige højre back Henrik Dalsgaard vel ikke kan kaldes usårlige i forårets guldkamp i Superligaen.
 
– Vi kommer ud af vinterens transfervindue med et overskud på transferbetalingerne, og vi forventer at komme ud af sommerens transfervindue med et markant større overskud i samme regnskab. Vi skal ikke længere lægge 25 procent på holdets sportslige niveau, før vi er gode nok til at spille med om europæiske gruppespil, som er vores målsætning.
Eksempelvis står vi allerede nu til at være seedet i næste sæsons europæiske kampe,” siger Rasmus Ankersen til Tipsbladet.
 
– Der sker nu en naturlig udskiftning i det hold, der vandt guld. Nogle forsvandt sidste sommer, nogle forsvandt her i januar, og flere vil utvivlsomt forsvinde til sommer. Det er en normal cyklus i en fodboldklub, og vores udfordring bliver at være så dygtige til at planlægge to-tre transfervinduer frem, at udskiftningen bliver så smertefri som muligt.

Dermed lægger Rasmus Ankersen op til store sommersalg, der meget vel kan være mindet på Pione Sisto og muligvis på andre spædende spillere som Kristoffer Olsson og talentet Mikkel Duelund.  

Læs stor analyse af FC Midtjyllands transferstrategier i Tipsbladet – køb det i dag sammen med Ekstra Bladet




TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’

Morten Bruun med dyster spådom

Moukoko trækker overskrifter i Tyskland

Jubler over ny Brøndby-chef

I svime over Morten Hjulmand

Håber på FC København-exit

Nu dukker første historie op



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

– Så har han ikke en fremtid som landstræner

Tottenham kom i gang, men skæbnekamp venter

Liverpool vender dobbeltopgøret

Benhård Brian Riemer-melding



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham

Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer

Jon Dahl roser uhyggelig bomber

Måbende Tottenham-spiller afviser historie

Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner

LIVE: Brøndby ansætter ny chef

Skal denne angriber nu til Superligaen?

Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’

Skifte på vej: Marcondes meldes færdig i England

Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen

Nu forklarer Noah Nartey

Så du detaljen på tv? Går verden rundt

– Er der virkelig brug for ham i truppen?

FCK: De skal rådgive os om ny sportsdirektør

Sammenligner Damsgaard med Iniesta

Barcelona vandt 7-2



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Presset træner vil rotere mod FCM

Interessant afsløring

FCM-kaptajn roser landsholdsdebutant

Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade

Riemer ‘har ikke kunnet få fat i’ debutant

Tahirovic-situation skaber debat i Bosnien

Schmeichel trækker overskrifter i hele verden

Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’

– Derfor skal Man Utd IKKE hyre Michael Carrick

Bombe: Rønnow er tilbage på landsholdet!

Kroater får klø i Alsace

Barcelona – Newcastle United

‘Vi står og parerer som en groggy bokser’

Stjerne misser VM-kvalifikationskampe

Får pludselig trofæ: Ville bare overholde reglerne

Vred Senegal-leder vil anke fratagelse af titel

Efter skandaløse scener: Mister mesterskabstrofæ

Schmeichel afslører: Min karriere kan være slut

‘Steve Cooper må være under et markant pres’

Sådan har du aldrig set dem før

Vildt comeback slukker Bodø/Glimts eventyr

Manchester City – Real Madrid