Søndag stod FC Midtjylland i et udsolgt Parken og fejrede en stor triumf mod FC København. Onsdag eftermiddag gæster ulvene Kjellerup IF fra Danmarksserien i pokalturneringen.
Kontrasten er til at få øje på, men FC Midtjylland kan ikke tillade sig at blive lullet i søvn. Kjellerup skal besejres, for midtjyderne har store ambitioner i pokalen, som holdet vandt i 2019.
– Det er en vigtig kamp, og vi vil gøre alt, hvad vi kan for at vinde. Klubben har prøvet at vinde pokalen før, og den bringer nogle fantastiske oplevelser. Derudover har vi en stor trup, så vi er forberedte på at spille mange kampe, og det vil vi også gerne gøre i det nye år, siger FCM-træner Bo Henriksen til tipsbladet.dk og tilføjer:
– Vi har forberedt os på nøjagtig samme måde til Kjellerup, som vi gjorde til FC København. Vi har forberedt os med video og det ene og det andet, og vi ved, at de her kampe kan blive rigtig bøvlede. Det her er jo Kjellerups allerstørste kamp i sæsonen, og det kan være vanskeligt, hvis man ikke får sat sig på det fra start.
FC Midtjylland-træneren har en bred trup til rådighed, og han afslører, at der bliver ændret på rigtig mange pladser til opgøret mod Kjellerup. Mere end et halvt hold fra Parken spares.
– Der bliver roteret en del. Det har også noget med dynamikken i truppen at gøre. Vi skal have alle mand klar. Vi kommer til at skifte en otte-ni spillere i forhold til FC København-kampen. Det bliver fedt at se de nye vise sig frem og komme med masser af energi, siger Bo Henriksen.
Daniel Høegh, Charles, Victor Lind, Dion Cools og Mads Hansen er gode bud på spillere, der vil optræde i FC Midtjyllands startopstilling i onsdagens pokalkamp. Helt sikkert er det, at rekordindkøbet Marrony får sin debut.
Bo Henriksen afslører, at brasilianeren starter på banen.
– Tiden må vise, hvor længe han kan spille. Det er ikke sådan, at vi regner med, at han kan spille hele kampen. Vi glæder os rigtig meget til at se ham, og han er blevet bedre og bedre til træning de seneste dage, lyder det fra cheftræneren.
Der er kampstart mellem Kjellerup IF og FC Midtjylland klokken 16.30.
LIVE
LIVE: Tørlagt for øl
KARAKTERER
Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
NYHEDER
Kæmpe røgslør af Brøndby
MEDIE
Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit
KARAKTERER
Det kan være hans sidste kamp i Brøndby
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
NYHEDER
Harry Maguire i chok
MEDIE
AGF kan ende med millionregning, men…
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding
NYHEDER
Vildt drama: FCK satte Brøndby på plads
AVIS
Bayern München lurer på choktransfer
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo
MEDIE
Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
AVIS
Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
NYHEDER
FCM var interesseret – nu er han på vej hjem
NYHEDER
Toutouh færdig i dansk klub – det vil han nu
NYHEDER
Dansk toptræner lander stort job
EKSKLUSIVT
Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus
TOPNYHED
Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
MEDIE
Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
Legende i kritik af FC Midtjylland-emnet Dolberg
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
FANKLUBBEN
‘Bekymrende at stjernerne smutter kvit og frit’
Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub
OPTAKT
