FC Midtjylland skifter næsten et helt hold

Mange nye ansigter går på banen for FC Midtjylland i onsdagens pokalkamp mod Kjellerup IF.



Søndag stod FC Midtjylland i et udsolgt Parken og fejrede en stor triumf mod FC København. Onsdag eftermiddag gæster ulvene Kjellerup IF fra Danmarksserien i pokalturneringen.

Kontrasten er til at få øje på, men FC Midtjylland kan ikke tillade sig at blive lullet i søvn. Kjellerup skal besejres, for midtjyderne har store ambitioner i pokalen, som holdet vandt i 2019. 

– Det er en vigtig kamp, og vi vil gøre alt, hvad vi kan for at vinde. Klubben har prøvet at vinde pokalen før, og den bringer nogle fantastiske oplevelser. Derudover har vi en stor trup, så vi er forberedte på at spille mange kampe, og det vil vi også gerne gøre i det nye år, siger FCM-træner Bo Henriksen til tipsbladet.dk og tilføjer:

– Vi har forberedt os på nøjagtig samme måde til Kjellerup, som vi gjorde til FC København. Vi har forberedt os med video og det ene og det andet, og vi ved, at de her kampe kan blive rigtig bøvlede. Det her er jo Kjellerups allerstørste kamp i sæsonen, og det kan være vanskeligt, hvis man ikke får sat sig på det fra start. 

FC Midtjylland-træneren har en bred trup til rådighed, og han afslører, at der bliver ændret på rigtig mange pladser til opgøret mod Kjellerup. Mere end et halvt hold fra Parken spares.

– Der bliver roteret en del. Det har også noget med dynamikken i truppen at gøre. Vi skal have alle mand klar. Vi kommer til at skifte en otte-ni spillere i forhold til FC København-kampen. Det bliver fedt at se de nye vise sig frem og komme med masser af energi, siger Bo Henriksen.

Daniel Høegh, Charles, Victor Lind, Dion Cools og Mads Hansen er gode bud på spillere, der vil optræde i FC Midtjyllands startopstilling i onsdagens pokalkamp. Helt sikkert er det, at rekordindkøbet Marrony får sin debut.

Bo Henriksen afslører, at brasilianeren starter på banen.

– Tiden må vise, hvor længe han kan spille. Det er ikke sådan, at vi regner med, at han kan spille hele kampen. Vi glæder os rigtig meget til at se ham, og han er blevet bedre og bedre til træning de seneste dage, lyder det fra cheftræneren.

Der er kampstart mellem Kjellerup IF og FC Midtjylland klokken 16.30. 







Optakt til mandagens Superliga-bundbrag mellem Silkeborg og Vejle LIVE

LIVE: SIF må undvære profil

Kovending? Nyt om Kasper Schmeichel

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Rundens Hold i Superligaen – 27. Runde



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Offentliggøres i dag

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Afsløring: AC Horsens henter Ismaila Ceesay 

Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

AGF- eller FCM-guld? Her er chancevurderingen

Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod

Andreas Christensen afviser tilbud

Leverkusen – Bayern

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

Den største genistreg i Superligaen?

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

AGF ramt i slutfasen: En lidt chokerende situation

Froholdt sparker FC Porto på guldkurs