FC Midtjylland skifter næsten et helt hold

Mange nye ansigter går på banen for FC Midtjylland i onsdagens pokalkamp mod Kjellerup IF.



Søndag stod FC Midtjylland i et udsolgt Parken og fejrede en stor triumf mod FC København. Onsdag eftermiddag gæster ulvene Kjellerup IF fra Danmarksserien i pokalturneringen.

Kontrasten er til at få øje på, men FC Midtjylland kan ikke tillade sig at blive lullet i søvn. Kjellerup skal besejres, for midtjyderne har store ambitioner i pokalen, som holdet vandt i 2019. 

– Det er en vigtig kamp, og vi vil gøre alt, hvad vi kan for at vinde. Klubben har prøvet at vinde pokalen før, og den bringer nogle fantastiske oplevelser. Derudover har vi en stor trup, så vi er forberedte på at spille mange kampe, og det vil vi også gerne gøre i det nye år, siger FCM-træner Bo Henriksen til tipsbladet.dk og tilføjer:

– Vi har forberedt os på nøjagtig samme måde til Kjellerup, som vi gjorde til FC København. Vi har forberedt os med video og det ene og det andet, og vi ved, at de her kampe kan blive rigtig bøvlede. Det her er jo Kjellerups allerstørste kamp i sæsonen, og det kan være vanskeligt, hvis man ikke får sat sig på det fra start. 

FC Midtjylland-træneren har en bred trup til rådighed, og han afslører, at der bliver ændret på rigtig mange pladser til opgøret mod Kjellerup. Mere end et halvt hold fra Parken spares.

– Der bliver roteret en del. Det har også noget med dynamikken i truppen at gøre. Vi skal have alle mand klar. Vi kommer til at skifte en otte-ni spillere i forhold til FC København-kampen. Det bliver fedt at se de nye vise sig frem og komme med masser af energi, siger Bo Henriksen.

Daniel Høegh, Charles, Victor Lind, Dion Cools og Mads Hansen er gode bud på spillere, der vil optræde i FC Midtjyllands startopstilling i onsdagens pokalkamp. Helt sikkert er det, at rekordindkøbet Marrony får sin debut.

Bo Henriksen afslører, at brasilianeren starter på banen.

– Tiden må vise, hvor længe han kan spille. Det er ikke sådan, at vi regner med, at han kan spille hele kampen. Vi glæder os rigtig meget til at se ham, og han er blevet bedre og bedre til træning de seneste dage, lyder det fra cheftræneren.

Der er kampstart mellem Kjellerup IF og FC Midtjylland klokken 16.30. 





TransferLIVE: Fortid i FCM – på vej til Chelsea




LIVE

Superliga-LIVE: Reagerer på transferspekulationer

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’

Ny Brøndby-stjerne? ‘Har været fremragende’

Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding

‘Det vil være en stor ting i FCK’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Grubler over Mileta Rajovic: En interessant sag

Zorniger efterlyser OB-forstærkninger

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen

Afsløring: B.93 stoppede Lorentzens udlandsskifte

Fjerdeyngste nogensinde: ‘Det var fandme vildt’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han

Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona

Vejle dummer sig i premieren mod AB

Superliga-stjernes værdi er eksploderet endnu mere



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Supercomputer: De vinder Superligaen

Afsløring: Vejle tæt på stort salg af Lasse Flø

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med

Kontant transfermelding om Filip Jørgensen

Frygtelig uge for Danmark: Ikke sket i 12 år

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Officielt: Jürgen Klopp er tysk landstræner

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm

‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’

Skyder Brøndby-transfer ned