IKAST (Tipsbladet): Der er intet usædvanligt i, at Franculino er en af de sidste spillere, der kommer ind fra onsdagens FCM-træning.
Denne dag har han spillet fodtennis med Paulinho, Osorio, Buksa og hjælpetræner Rodrigo Prieto.
De og flere af de andre spansk- og portugisisk-talende spillere tager ofte et par runder i starten eller slutningen af træningen.
Det tekniske niveau er godt, også hos de spillere, man ikke umiddelbart forbinder med hæl og tå.
Og niveauet var også højt, da Franculino i søndags overraskede hele stadion, inklusiv sin egen cheftræner (læs mere her).
Her sparkede Franculino straffespark i splitsekundet, hvor dommer Jonas Hansen fløjtede i Superliga-kampen mod AGF.

Og en overrasket Leopold Wahlstedt nåede end ikke at smide sig, mens holdkammeraterne forgæves brokkede sig til dommeren over sparket.
Normalt ville man tro, at det tager en del øvelse og en meget stor portion is i årene for at tage et straffespark sådan.
Ikke mindst, når der stod 1-1, og FC Midtjylland var en mand i undertal med cirka 15 minutters effektiv spilletid tilbage.
Men der ligger ikke nogen stor plan bag det modige spark, fortæller Franculino i et interview med Tipsbladet.
– Idéen kom til mig, lige da jeg skulle tage straffesparket. Jeg plejer ikke at tage straffespark sådan, men jeg så, at målmanden ikke var klar. Så tænkte jeg, at jeg skulle gøre det sådan, og sparkede med det samme, siger Franculino til Tipsbladet.
– Jeg gav lige mig selv plads til, at jeg kunne give bolden et godt spark, og så gjorde jeg det. Og det virkede, konstaterer angriberen.
Vist aldrig taget straffespark før
Den Benfica-uddannede forward er blevet en Superliga-profil med en blanding af god teknik og en uforudsigelig måde til at få bolden med sig.

Og det var i den grad uforudsigeligheden, der her slog til, for detalje var på ingen måde indøvet.
– Det er første gang, jeg har taget sådan et straffespark. Jeg har ikke en gang gjort det til træning.
– Jeg tager ikke straffe så tit, jeg tror ikke, jeg har gjort det ret mange gange i kamp før. Måske var det første gang, siger Franculino.
– Jeg vidste bare, at jeg kunne tage det, og at jeg kunne gøre det godt.
– Jeg har egentlig hele tiden vidst, jeg fint kunne straffespark, jeg har bare ikke haft muligheden før, siger Franculino.
Oliver Sørensen havde taget første straffespark til FCM i kampen, og scoret, og var udpeget som skytte af cheftræner Thomas Thomasberg.
Hvad bliver udfaldet på søndag i Parken?
0 Votes
Thomasberg fortalte efter kampen i Herning, at spillerne selv var blevet enige om, at Franculino måtte tage det andet straffespark.
Franculino og holdkammeraterne har en stor opgave foran sig på søndag, hvor de skal jagte sejren i guldkampen mod FCK.
LIVE
Superliga-LIVE: FCK forlænger
EKSKLUSIVT
Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København afviser millionbud
MEDIE
Anton Gaaei-handel meldes død
HELT VILDT
Voldsom dommerkritik: ‘SL-sæsonens dårligste’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Belgisk klub jagter ubrugt Noah Sahsah
LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!
LIVE
TransferLIVE: De er tæt på Valdemar Lund
LIVE: Skrækkelig lodtrækning for AGF i EL!
EKSKLUSIVT
Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd
LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM sælger Han-beom Lee i kæmpehandel
TOPNYHED
Ekstraregning på 441.942,58 kroner
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TRANSFER
Ny FCK-stjerne er “klog, smuk og god til engelsk”
INTERVIEW
“Jeg kunne godt mærke, Thomas blev lidt irriteret”
BIZART
Gravesen slagter FCK-spiller: Han skal have hjælp
AVIS
Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni
TRANSFER
Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Stor ændring i AGF?
TOPNYHED
– FCK-stjerne er ‘helt ved siden af sig selv’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København får Markgraf til spotpris
OPTAKT
OB – Sønderjyske
AVIS
Kæmpe drama: Bombe i Lindstrøm-transfer
TIPSBLADETS DOM
Bliver han ved, behøves FCK ingen nyindkøb!
EKSKLUSIVT
Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel
INTERVIEW
Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt
TOPNYHED
Her er AGF, FCK, FCN og FCM’s mulige modstandere
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel
INTERVIEW
Ude af Brøndby-truppen: ‘Afsøger markedet’
TOPNYHED
Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok
TIPSBLADETS DOM
Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen
TOPNYHED