FC Midtjylland-stjerne forklarer ‘sindssyg’ tanke

FC Midtjylland-forwarden Franculino scorede på et spektakulært straffespark mod AGF. Men hvordan fik han idéen?



IKAST (Tipsbladet): Der er intet usædvanligt i, at Franculino er en af de sidste spillere, der kommer ind fra onsdagens FCM-træning.

Denne dag har han spillet fodtennis med Paulinho, Osorio, Buksa og hjælpetræner Rodrigo Prieto.

De og flere af de andre spansk- og portugisisk-talende spillere tager ofte et par runder i starten eller slutningen af træningen.

Det tekniske niveau er godt, også hos de spillere, man ikke umiddelbart forbinder med hæl og tå.

Og niveauet var også højt, da Franculino i søndags overraskede hele stadion, inklusiv sin egen cheftræner (læs mere her).

Her sparkede Franculino straffespark i splitsekundet, hvor dommer Jonas Hansen fløjtede i Superliga-kampen mod AGF.

Og en overrasket Leopold Wahlstedt nåede end ikke at smide sig, mens holdkammeraterne forgæves brokkede sig til dommeren over sparket.

Normalt ville man tro, at det tager en del øvelse og en meget stor portion is i årene for at tage et straffespark sådan.

Ikke mindst, når der stod 1-1, og FC Midtjylland var en mand i undertal med cirka 15 minutters effektiv spilletid tilbage.

Men der ligger ikke nogen stor plan bag det modige spark, fortæller Franculino i et interview med Tipsbladet.

– Idéen kom til mig, lige da jeg skulle tage straffesparket. Jeg plejer ikke at tage straffespark sådan, men jeg så, at målmanden ikke var klar. Så tænkte jeg, at jeg skulle gøre det sådan, og sparkede med det samme, siger Franculino til Tipsbladet.

– Jeg gav lige mig selv plads til, at jeg kunne give bolden et godt spark, og så gjorde jeg det. Og det virkede, konstaterer angriberen.

Vist aldrig taget straffespark før

Den Benfica-uddannede forward er blevet en Superliga-profil med en blanding af god teknik og en uforudsigelig måde til at få bolden med sig.

Og det var i den grad uforudsigeligheden, der her slog til, for detalje var på ingen måde indøvet.

– Det er første gang, jeg har taget sådan et straffespark. Jeg har ikke en gang gjort det til træning.

– Jeg tager ikke straffe så tit, jeg tror ikke, jeg har gjort det ret mange gange i kamp før. Måske var det første gang, siger Franculino.

– Jeg vidste bare, at jeg kunne tage det, og at jeg kunne gøre det godt.

– Jeg har egentlig hele tiden vidst, jeg fint kunne straffespark, jeg har bare ikke haft muligheden før, siger Franculino.

Oliver Sørensen havde taget første straffespark til FCM i kampen, og scoret, og var udpeget som skytte af cheftræner Thomas Thomasberg.

Hvad bliver udfaldet på søndag i Parken?

  • FCK-sejr
  • Kryds
  • Tre point til FCM
  • FCK-sejr
  • Kryds
  • Tre point til FCM

0 Votes

Thomasberg fortalte efter kampen i Herning, at spillerne selv var blevet enige om, at Franculino måtte tage det andet straffespark.

Franculino og holdkammeraterne har en stor opgave foran sig på søndag, hvor de skal jagte sejren i guldkampen mod FCK.





Skrækskade hos Superliga-oprykker: ‘Helt lamslået’




LIVE

LIVE: Godt FC København-nyt før derby

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem

UEFA med vild ændring

Dommerekspert: ‘Det gør mig rasende!’

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

José Mourinho vil have dansk stjerne

FC København revser Brøndby: Under al kritik!

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Her kan du se Freiburg mod Aston Villa

Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Afsløring: Vejle Boldklub henter Gustav Marcussen

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Afsløring: De er færdige i Randers

‘Håber min agent og FCK finder ud af det’

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning

‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København

Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job

Dansk profil færdig i tysk klub, men

Fantastisk – han kan blive det næste store salg!

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Tiden er ved at rinde ud

Felix Beijmo er færdig i AGF