IKAST (Tipsbladet): Der er intet usædvanligt i, at Franculino er en af de sidste spillere, der kommer ind fra onsdagens FCM-træning.
Denne dag har han spillet fodtennis med Paulinho, Osorio, Buksa og hjælpetræner Rodrigo Prieto.
De og flere af de andre spansk- og portugisisk-talende spillere tager ofte et par runder i starten eller slutningen af træningen.
Det tekniske niveau er godt, også hos de spillere, man ikke umiddelbart forbinder med hæl og tå.
Og niveauet var også højt, da Franculino i søndags overraskede hele stadion, inklusiv sin egen cheftræner (læs mere her).
Her sparkede Franculino straffespark i splitsekundet, hvor dommer Jonas Hansen fløjtede i Superliga-kampen mod AGF.

Og en overrasket Leopold Wahlstedt nåede end ikke at smide sig, mens holdkammeraterne forgæves brokkede sig til dommeren over sparket.
Normalt ville man tro, at det tager en del øvelse og en meget stor portion is i årene for at tage et straffespark sådan.
Ikke mindst, når der stod 1-1, og FC Midtjylland var en mand i undertal med cirka 15 minutters effektiv spilletid tilbage.
Men der ligger ikke nogen stor plan bag det modige spark, fortæller Franculino i et interview med Tipsbladet.
– Idéen kom til mig, lige da jeg skulle tage straffesparket. Jeg plejer ikke at tage straffespark sådan, men jeg så, at målmanden ikke var klar. Så tænkte jeg, at jeg skulle gøre det sådan, og sparkede med det samme, siger Franculino til Tipsbladet.
– Jeg gav lige mig selv plads til, at jeg kunne give bolden et godt spark, og så gjorde jeg det. Og det virkede, konstaterer angriberen.
Vist aldrig taget straffespark før
Den Benfica-uddannede forward er blevet en Superliga-profil med en blanding af god teknik og en uforudsigelig måde til at få bolden med sig.

Og det var i den grad uforudsigeligheden, der her slog til, for detalje var på ingen måde indøvet.
– Det er første gang, jeg har taget sådan et straffespark. Jeg har ikke en gang gjort det til træning.
– Jeg tager ikke straffe så tit, jeg tror ikke, jeg har gjort det ret mange gange i kamp før. Måske var det første gang, siger Franculino.
– Jeg vidste bare, at jeg kunne tage det, og at jeg kunne gøre det godt.
– Jeg har egentlig hele tiden vidst, jeg fint kunne straffespark, jeg har bare ikke haft muligheden før, siger Franculino.
Oliver Sørensen havde taget første straffespark til FCM i kampen, og scoret, og var udpeget som skytte af cheftræner Thomas Thomasberg.
Hvad bliver udfaldet på søndag i Parken?
0 Votes
Thomasberg fortalte efter kampen i Herning, at spillerne selv var blevet enige om, at Franculino måtte tage det andet straffespark.
Franculino og holdkammeraterne har en stor opgave foran sig på søndag, hvor de skal jagte sejren i guldkampen mod FCK.

Sådan stemte SL-trænerne til Forårets Profil

Jess Thorup fyret

Hollændere køber dansk forsvarsspiller

Silkeborg – Viborg

Lyngby – AaB

Talte med Thomas Frank om det

Brøndby-boss jubler

Brøndby henter Köhlert – så lang er kontrakten

Afsløring: Afviste AaB – Prelec ny cheftræner i VB

Frederik Birk vild med ny Brøndby-profil

Real Madrid bekræfter Ancelotti-stop

Forbereder kæmpe transfer

Prelec til VB er totalt oplagt

Møde i aften – raser over nyt dansk stadion

Dansker til Barca? Nu får han besøg af landstræner

Dansker stopper i Bundesliga-klub – klar på mere

Her er forårets hold i Superligaen

Hylder AGF’er: Burde være årets spiller

– Så kan vi ikke pibe over FCM

‘En skændsel for engelsk fodbold’

Afsløring: Ikonet Witt forlænger med Hillerød

Superliga-chok: ‘Jeg er enormt overrasket’

Barcelona lurer på dansk komet

Transferguru: Kun én af de tre henter Frendrup

Bekræfter: ‘Jeg skal til Brøndby nu’

Målfattigt lokalderby i Lombardiet

AaB-fans i sort: Klubben bliver misligholdt

– Kan jeg jo kun give Midtjylland kredit for

FCM-bossens FCN-appel: – Vi kan hjælpe dem

– Jeg var blevet bortvist i Superligaen

Nu sætter de alle til salg

Reagerer på AGF-tumult: – Der er en grænse

Dansk Spurs-boss jubler: – For resten af livet

Ny aftale? Skal mødes med Helenius’ agent

Superliga-bombe: ‘Det mest vanvittige!’

Allan Nielsen jubler: ‘Det er kæmpestort’

Afsløring: Vejle tæt på at hente dansker i Tyrkiet

Nu bekræfter politiet

Flokkes om dansk Bayern-stjerneskud

Dansker stopper karrieren efter skadeshelvede

Har skrevet under med FCK

Chokexit? ‘Så kan vi virkelig tale om et galehus’

FCM-profil: Det er CL-kval her eller et andet sted

FC København-profil har et stort transferønske

Steffen Kielstrup er skuffet over Vejle-beslutning

Kielstrup og Mølby er færdige i Vejle

Rasmus Højlund spøger i kæmpeklub

Nicolai Boilesens nye job? ‘Jeg har holdt møder’

Jess Thorup meldes færdig i Augsburg

Afsløring: Svenn Crone forlænger med FC Fredericia

Nicolai Boilesen stopper karrieren

Han kan blive FCKs dyreste nogensinde

Vilde Victor vil ikke se sin egen video igen

Kæmpe triumf – han vinder Forårets Profil

Millioner til dansk klub? Kræver kassen for profil