FC Midtjylland-stjerne forklarer ‘sindssyg’ tanke

FC Midtjylland-forwarden Franculino scorede på et spektakulært straffespark mod AGF. Men hvordan fik han idéen?



IKAST (Tipsbladet): Der er intet usædvanligt i, at Franculino er en af de sidste spillere, der kommer ind fra onsdagens FCM-træning.

Denne dag har han spillet fodtennis med Paulinho, Osorio, Buksa og hjælpetræner Rodrigo Prieto.

De og flere af de andre spansk- og portugisisk-talende spillere tager ofte et par runder i starten eller slutningen af træningen.

Det tekniske niveau er godt, også hos de spillere, man ikke umiddelbart forbinder med hæl og tå.

Og niveauet var også højt, da Franculino i søndags overraskede hele stadion, inklusiv sin egen cheftræner (læs mere her).

Her sparkede Franculino straffespark i splitsekundet, hvor dommer Jonas Hansen fløjtede i Superliga-kampen mod AGF.

Og en overrasket Leopold Wahlstedt nåede end ikke at smide sig, mens holdkammeraterne forgæves brokkede sig til dommeren over sparket.

Normalt ville man tro, at det tager en del øvelse og en meget stor portion is i årene for at tage et straffespark sådan.

Ikke mindst, når der stod 1-1, og FC Midtjylland var en mand i undertal med cirka 15 minutters effektiv spilletid tilbage.

Men der ligger ikke nogen stor plan bag det modige spark, fortæller Franculino i et interview med Tipsbladet.

– Idéen kom til mig, lige da jeg skulle tage straffesparket. Jeg plejer ikke at tage straffespark sådan, men jeg så, at målmanden ikke var klar. Så tænkte jeg, at jeg skulle gøre det sådan, og sparkede med det samme, siger Franculino til Tipsbladet.

– Jeg gav lige mig selv plads til, at jeg kunne give bolden et godt spark, og så gjorde jeg det. Og det virkede, konstaterer angriberen.

Vist aldrig taget straffespark før

Den Benfica-uddannede forward er blevet en Superliga-profil med en blanding af god teknik og en uforudsigelig måde til at få bolden med sig.

Og det var i den grad uforudsigeligheden, der her slog til, for detalje var på ingen måde indøvet.

– Det er første gang, jeg har taget sådan et straffespark. Jeg har ikke en gang gjort det til træning.

– Jeg tager ikke straffe så tit, jeg tror ikke, jeg har gjort det ret mange gange i kamp før. Måske var det første gang, siger Franculino.

– Jeg vidste bare, at jeg kunne tage det, og at jeg kunne gøre det godt.

– Jeg har egentlig hele tiden vidst, jeg fint kunne straffespark, jeg har bare ikke haft muligheden før, siger Franculino.

Oliver Sørensen havde taget første straffespark til FCM i kampen, og scoret, og var udpeget som skytte af cheftræner Thomas Thomasberg.

Hvad bliver udfaldet på søndag i Parken?

  • FCK-sejr
  • Kryds
  • Tre point til FCM
  • FCK-sejr
  • Kryds
  • Tre point til FCM

0 Votes

Thomasberg fortalte efter kampen i Herning, at spillerne selv var blevet enige om, at Franculino måtte tage det andet straffespark.

Franculino og holdkammeraterne har en stor opgave foran sig på søndag, hvor de skal jagte sejren i guldkampen mod FCK.







LIVE

TransferLIVE: Ikon på vej til Lyngby?

På vej til FCK: Her er han ligaens konge

Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?

Afsløring: Bischoff på plads i NEC Nijmegen



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Bundesliga-klub vil kapre Brøndby-handel

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’

‘Jeg går linen ud og peger på FC København’

Her kan du se de danske hold i Europa

I dag er det sidste chance for FC København

FCK-stjerne klar til Europa-brag



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Spår FCK-fiasko

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

Afsløring: Dansk keeper prøvetræner i Sturm Graz

Slipper for stjerne

Otte år i Danmark: ‘Går ikke efter pengene mere’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afsløring: Brasiliansk U17-VM-vinder til Danmark

Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen

Neestrup og co. vil have tidligere FCK’er

På blokken i FC København: Nu er der faldet bud

De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen

Randers FC – Silkeborg IF

Revser dommeren: ‘Jeg synes, det er i overkanten’

Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris

Jeff Bezos overvejer at købe sig ind i Livepool

Frygteligt! ‘CV’ er pisket til transfers



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

‘De har haft det værste transfervindue’

OB henter forsvarstalent i Brøndby

Beijmo med kontant AGF-udmelding