Forbløffet Thomasberg: ‘Sindssygt at få den tanke’

For første gang i trænerkarrieren oplevede Thomas Thomasberg søndag, at han ikke nåede at se et straffespark blive taget.



Det var et vanvittigt vigtigt moment i Superligaens guldkamp, da FC Midtjylland i slutfasen af søndagens opgør mod AGF fik tilkendt et straffespark ved stillingen 1-1.

I udgangspunktet fremstod det ikke som et oplagt tidspunkt at prøve et utraditionelt straffespark, men Franculino havde en anden opfattelse, da FC Midtjylland-stjernen tog straffesparket helt uden tilløb og tog AGF-målmand Leopold Wahlstedt fuldstændigt på sengen.

Det endte dermed med at blive en genial detalje, og efter den utroligt vigtige 3-1-sejr blev Thomas Thomasberg så spurgt, om han nogensinde har set noget lignende før.

– Nej, det har jeg ikke. Jeg tror selv, at man har prøvet det en gang imellem, når målmanden ikke lige helt er klar derinde, men altså ikke i en kamp, hvor det er altafgørende.

– Det var første gang i min trænerkarriere, at jeg ikke så straffesparket. Jeg troede, at han var ved at gøre sig klar til det, så jeg så det først her efterfølgende, og det er jo helt sindssygt, at man får den tanke i så afgørende et moment. Men det er sådan Franculino er, lød det med et smil fra FC Midtjyllands cheftræner i et interview med Viaplay.

Thomas Thomasberg blev herefter spurgt, om han ikke troede, at Franculino tænkte over, hvor vigtigt et straffespark, der var tale om.

– Nej, overhovedet ikke. Det tror jeg ikke. Jeg tror rent faktisk bare, at han får tanken derinde. Han står også tæt på bolden, og inden at nogen som helst har set sig om, så ligger den inde i nettet.

– Lige umiddelbart tror jeg faktisk kun, at det var Franculino på hele stadion, der havde den tanke, lød svaret her fra FCM-bossen.

Du kan se hele Thomas Thomasbergs interview med Viaplay i afspilleren øverst i artiklen.





LIVE

VM-LIVE: Flere VM-rekorder slået i de første kampe

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber

Bendtner i chok: Det er helt sindssygt!

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer

Brøndby henter Alexander Drexel

Horsens-oprykning sender million til Rumænien

Afsløring: Viborg sælger Mikkel Løndal



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Afslører: ‘Kent Nielsen blev først irriteret’

Thomas Frank overrasker: De vinder VM



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

Jordan Larsson meldes enig med denne klub

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Nu melder Christian Eriksen ud

Kæmpe fadæse – smelter sammen foran hele verden!

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben

Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina

Kent Nielsen sætter ord på jobskifte



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis