Forbløffet Thomasberg: ‘Sindssygt at få den tanke’

For første gang i trænerkarrieren oplevede Thomas Thomasberg søndag, at han ikke nåede at se et straffespark blive taget.



Det var et vanvittigt vigtigt moment i Superligaens guldkamp, da FC Midtjylland i slutfasen af søndagens opgør mod AGF fik tilkendt et straffespark ved stillingen 1-1.

I udgangspunktet fremstod det ikke som et oplagt tidspunkt at prøve et utraditionelt straffespark, men Franculino havde en anden opfattelse, da FC Midtjylland-stjernen tog straffesparket helt uden tilløb og tog AGF-målmand Leopold Wahlstedt fuldstændigt på sengen.

Det endte dermed med at blive en genial detalje, og efter den utroligt vigtige 3-1-sejr blev Thomas Thomasberg så spurgt, om han nogensinde har set noget lignende før.

– Nej, det har jeg ikke. Jeg tror selv, at man har prøvet det en gang imellem, når målmanden ikke lige helt er klar derinde, men altså ikke i en kamp, hvor det er altafgørende.

– Det var første gang i min trænerkarriere, at jeg ikke så straffesparket. Jeg troede, at han var ved at gøre sig klar til det, så jeg så det først her efterfølgende, og det er jo helt sindssygt, at man får den tanke i så afgørende et moment. Men det er sådan Franculino er, lød det med et smil fra FC Midtjyllands cheftræner i et interview med Viaplay.

Thomas Thomasberg blev herefter spurgt, om han ikke troede, at Franculino tænkte over, hvor vigtigt et straffespark, der var tale om.

– Nej, overhovedet ikke. Det tror jeg ikke. Jeg tror rent faktisk bare, at han får tanken derinde. Han står også tæt på bolden, og inden at nogen som helst har set sig om, så ligger den inde i nettet.

– Lige umiddelbart tror jeg faktisk kun, at det var Franculino på hele stadion, der havde den tanke, lød svaret her fra FCM-bossen.

Du kan se hele Thomas Thomasbergs interview med Viaplay i afspilleren øverst i artiklen.







LIVE

TransferLIVE: Slår transferrekord

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF

Manchester United afbryder forhandlingerne

Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper! 

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser

Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.



TOPNYHED

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Guf for Superligaen? Gartenmann færdig

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Vildt transferrygte skydes ned



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret

Færdig i Brøndby – træner med i denne klub

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

Medie: FC København jagter Michael Parker

Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Vender tilbage til skærmen

Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner

Henrik Dalsgaard stopper karrieren

Atlético lurer på angriber – koster 1,1 mia.

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro

Dansker tæt på kæmpetransfer? ‘Kan ikke love…’

Superligaen dropper det

Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer

Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner

Afsløring: HSV køber Albert Grønbæk

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger

Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen