FCM-profil bænket: Ikke min beslutning

Darío Osorio afgjorde søndagens AGF-kamp fra bænken, efter han havde karantæne i seneste runde mod FC Nordsjælland.



HERNING (Tipsbladet): Darío Osorio spillede 35 stærke minutter søndag aften, da FC Midtjylland vendte et truende pointtab til en vital Superliga-sejr på 3-1.

Først sprintede chileneren ned i AGF‘s felt og fik et straffespark, og fem minutter senere driblede og kombinerede han sig på flotteste vis gennem AGF’s forsvar sammen med Franculino og lukkede kampen til 3-1.

Dermed holder FC Midtjylland sig lige i haserne på FC København, der vandt 3-0 over Brøndby IF.

Cheftræner Thomas Thomasberg sagde efter kampen, at han havde startet med de samme 11 spillere mod AGF som i 5-0-sejren over FCN, hvis ikke Adam Buksa havde været i karantæne, hvilket er med til at forklare, hvorfor både Osorio, Ousmane Diao og Dani Silva sad ude.

Det kan meget vel ændre sig til næste kamp, hvor Valdemar Byskov under alle omstændigheder er ude med karantæne, og hvor også andre folk fra bænken mod AGF kan komme i spil.

For Darío Osorio, som Tipsbladet talte med efter kampen, er glæden over sejren det, der fylder mest.

– Det er mest af alt en særlig aften for holdet frem for mig. Vi har tre kampe tilbage, og nu kæmper vi for førstepladsen, siger Darío Osorio til Tipsbladet, der var rigtig glad for de 35 minutter, han fik på banen.

Læs Tipsbladets Dom fra kampen

– Ja, der skete mange ting. Jeg fik scoret et mål, jeg fik fremtvunget straffesparket, så vi kunne score vores andet mål. Men som jeg også har sagt tidligere, så gør jeg det her for holdet. Det er vigtigere, end hvordan det går for mig personligt, siger Darío Oosrio.

At han skulle starte på bænken efter en karantæne mod FCN for for mange gule kort var en beslutning, Osorio ikke nødvendigvis var enig i.

Men han accepterede beslutningen og erklærede sig klar for at knokle for at komme tilbage blandt de første 11.

– Det er ikke min beslutning, det er trænernes, og jeg skal respektere, hvad de siger, siger Darío Osorio.

– Jeg kommer til at arbejde hårdt for at komme tilbage og starte inde i kampen i Parken.

Derinde vandt FC København senest i februar, men ud over det har midtjyderne i flere år haft et klart overtag i kampene mod FCK, hvilket de nu skal have til udtryk i Parken på søndag.

– Det bliver en fed kamp. Vi kommer til at knokle og gøre det så godt som overhovedet muligt i den kommende uge, så vi står stærkt til at hente de tre point, vi har brug for.

Hvem ender med at tage mesterskabet?

  • FC København
  • FC Midtjylland
  • FC København
  • FC Midtjylland

0 Votes

– Vi kommer til at give alt, vi har i os og for at gøre det så godt som muligt. Og vi skal sørge for at holde nerverne i ro og være klar, siger Darío Osorio.

FC Midtjylland havde for et år siden 58 point efter 29 runder ligesom FC København men en dårligere målscore, mens Brøndby IF og FC Nordsjælland var på 56 point.

FCM endte med at vinde Superligaen med 63 point, et point foran Brøndby og fire point foran FCK.

Læs også Tipsbladets store interview med Darío Osorio om tiden i Danmark og fremtiden.





LIVE

TransferLIVE: Han forhandler med Liverpool

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

De er interesseret i Christian Eriksen

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

– Neestrup kan blive næste landstræner

‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Han vender hjem til FC København

Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet

Historisk finale! Han er verdens bedste

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Stage åbner op om transfer: ‘Planen er lagt’

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’

De vil gerne have Jens Jønsson

17 minutter for United – nu skal han til VM

Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’

Polsk succestræner rygtes til Danmark

Roser PSG-stjerne: ‘Han er en gentleman’

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne

Supercomputer: De rykker op i Superligaen



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

AC Horsens er tilbage i Superligaen

Patrick Mortensen færdig i AGF