HERNING (Tipsbladet): Darío Osorio spillede 35 stærke minutter søndag aften, da FC Midtjylland vendte et truende pointtab til en vital Superliga-sejr på 3-1.
Først sprintede chileneren ned i AGF‘s felt og fik et straffespark, og fem minutter senere driblede og kombinerede han sig på flotteste vis gennem AGF’s forsvar sammen med Franculino og lukkede kampen til 3-1.
Dermed holder FC Midtjylland sig lige i haserne på FC København, der vandt 3-0 over Brøndby IF.
Cheftræner Thomas Thomasberg sagde efter kampen, at han havde startet med de samme 11 spillere mod AGF som i 5-0-sejren over FCN, hvis ikke Adam Buksa havde været i karantæne, hvilket er med til at forklare, hvorfor både Osorio, Ousmane Diao og Dani Silva sad ude.
Det kan meget vel ændre sig til næste kamp, hvor Valdemar Byskov under alle omstændigheder er ude med karantæne, og hvor også andre folk fra bænken mod AGF kan komme i spil.
For Darío Osorio, som Tipsbladet talte med efter kampen, er glæden over sejren det, der fylder mest.
– Det er mest af alt en særlig aften for holdet frem for mig. Vi har tre kampe tilbage, og nu kæmper vi for førstepladsen, siger Darío Osorio til Tipsbladet, der var rigtig glad for de 35 minutter, han fik på banen.
Læs Tipsbladets Dom fra kampen
– Ja, der skete mange ting. Jeg fik scoret et mål, jeg fik fremtvunget straffesparket, så vi kunne score vores andet mål. Men som jeg også har sagt tidligere, så gør jeg det her for holdet. Det er vigtigere, end hvordan det går for mig personligt, siger Darío Oosrio.
At han skulle starte på bænken efter en karantæne mod FCN for for mange gule kort var en beslutning, Osorio ikke nødvendigvis var enig i.
Men han accepterede beslutningen og erklærede sig klar for at knokle for at komme tilbage blandt de første 11.
– Det er ikke min beslutning, det er trænernes, og jeg skal respektere, hvad de siger, siger Darío Osorio.

– Jeg kommer til at arbejde hårdt for at komme tilbage og starte inde i kampen i Parken.
Derinde vandt FC København senest i februar, men ud over det har midtjyderne i flere år haft et klart overtag i kampene mod FCK, hvilket de nu skal have til udtryk i Parken på søndag.
– Det bliver en fed kamp. Vi kommer til at knokle og gøre det så godt som overhovedet muligt i den kommende uge, så vi står stærkt til at hente de tre point, vi har brug for.
Hvem ender med at tage mesterskabet?
0 Votes
– Vi kommer til at give alt, vi har i os og for at gøre det så godt som muligt. Og vi skal sørge for at holde nerverne i ro og være klar, siger Darío Osorio.
FC Midtjylland havde for et år siden 58 point efter 29 runder ligesom FC København men en dårligere målscore, mens Brøndby IF og FC Nordsjælland var på 56 point.
FCM endte med at vinde Superligaen med 63 point, et point foran Brøndby og fire point foran FCK.
Læs også Tipsbladets store interview med Darío Osorio om tiden i Danmark og fremtiden.
MEDIE Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
EKSKLUSIVT
Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Daniel Wass stopper karrieren om et år
LIGE NU
Brøndby er uden tre spillere mod AGF
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
NYHEDER
Interessant transfermelding fra Christian Eriksen
OPTAKT
Brøndby IF – AGF
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
OPTAKT
Randers FC – OB
OPTAKT
FC Nordsjælland – FC Midtjylland
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
Rædselsstatistik: Blæser FCM til angreb?
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
NYHEDER
Kalder ekstra politi på arbejde til Superliga-brag
OPTAKT
Vejle Boldklub – FC Fredericia
AVIS
Ruben Amorim favorit til dette job
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
NYHEDER
Zanka med udløb – åbner ny rolle i FCK
HELT VILDT
Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse
Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby
Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
EKSKLUSIVT
Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem
OPTAKT
Barcelona – Real Madrid
Magiske Messi slår til igen
Hjulmand og co. taber stort skridt
Iran kommer med krav før VM
NYHEDER
TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’
MEDIE
Atletico Madrid interesseret i dansker
TRANSFER Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
NYHEDER
Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’
AVIS