HERNING (Tipsbladet): Darío Osorio spillede 35 stærke minutter søndag aften, da FC Midtjylland vendte et truende pointtab til en vital Superliga-sejr på 3-1.
Først sprintede chileneren ned i AGF‘s felt og fik et straffespark, og fem minutter senere driblede og kombinerede han sig på flotteste vis gennem AGF’s forsvar sammen med Franculino og lukkede kampen til 3-1.
Dermed holder FC Midtjylland sig lige i haserne på FC København, der vandt 3-0 over Brøndby IF.
Cheftræner Thomas Thomasberg sagde efter kampen, at han havde startet med de samme 11 spillere mod AGF som i 5-0-sejren over FCN, hvis ikke Adam Buksa havde været i karantæne, hvilket er med til at forklare, hvorfor både Osorio, Ousmane Diao og Dani Silva sad ude.
Det kan meget vel ændre sig til næste kamp, hvor Valdemar Byskov under alle omstændigheder er ude med karantæne, og hvor også andre folk fra bænken mod AGF kan komme i spil.
For Darío Osorio, som Tipsbladet talte med efter kampen, er glæden over sejren det, der fylder mest.
– Det er mest af alt en særlig aften for holdet frem for mig. Vi har tre kampe tilbage, og nu kæmper vi for førstepladsen, siger Darío Osorio til Tipsbladet, der var rigtig glad for de 35 minutter, han fik på banen.
Læs Tipsbladets Dom fra kampen
– Ja, der skete mange ting. Jeg fik scoret et mål, jeg fik fremtvunget straffesparket, så vi kunne score vores andet mål. Men som jeg også har sagt tidligere, så gør jeg det her for holdet. Det er vigtigere, end hvordan det går for mig personligt, siger Darío Oosrio.
At han skulle starte på bænken efter en karantæne mod FCN for for mange gule kort var en beslutning, Osorio ikke nødvendigvis var enig i.
Men han accepterede beslutningen og erklærede sig klar for at knokle for at komme tilbage blandt de første 11.
– Det er ikke min beslutning, det er trænernes, og jeg skal respektere, hvad de siger, siger Darío Osorio.

– Jeg kommer til at arbejde hårdt for at komme tilbage og starte inde i kampen i Parken.
Derinde vandt FC København senest i februar, men ud over det har midtjyderne i flere år haft et klart overtag i kampene mod FCK, hvilket de nu skal have til udtryk i Parken på søndag.
– Det bliver en fed kamp. Vi kommer til at knokle og gøre det så godt som overhovedet muligt i den kommende uge, så vi står stærkt til at hente de tre point, vi har brug for.
Hvem ender med at tage mesterskabet?
0 Votes
– Vi kommer til at give alt, vi har i os og for at gøre det så godt som muligt. Og vi skal sørge for at holde nerverne i ro og være klar, siger Darío Osorio.
FC Midtjylland havde for et år siden 58 point efter 29 runder ligesom FC København men en dårligere målscore, mens Brøndby IF og FC Nordsjælland var på 56 point.
FCM endte med at vinde Superligaen med 63 point, et point foran Brøndby og fire point foran FCK.
Læs også Tipsbladets store interview med Darío Osorio om tiden i Danmark og fremtiden.
INTERVIEW Topscorer kritiserer Silkeborg
NYHEDER
Superliga-stjerne: ‘Var i dialog med Brøndby’
Godt nyt for Brøndby – stjerne overrasker
Reagerer på dansk stjernes skifte: Held og lykke!
MEDIE
De vil have Martin Braithwaite
MEDIE
Drama i Real Madrid: Rasende over nægtet transfer
Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser
TRANSFER Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’
NYHEDER
Må undvære profil til AGF-brag: Kan påvirke holdet
Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’
TOPNYHED
‘Han skulle nok have holdt sin kæft’
TOPNYHED
Spændende OB-nyhed
Ramt af pointstraf
EKSKLUSIVT Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’
EKSKLUSIVT
7 år i udlandet – vender hjem til Danmark
AVIS
Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen
OPTAKT
FC Midtjylland – FC København
OPTAKT
AGF – OB
OPTAKT
Brøndby IF – Randers FC
TOPNYHED
FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’
MEDIE
José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kasper Junker skifter til mesterklub
Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark
Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’
OPTAKT
FC Nordsjælland – Sønderjyske
OPTAKT
Silkeborg IF – Viborg FF
NYHEDER
Medier fælder hård dom
STORT INTERVIEW
Kæmpe scoop: Hylder Nordjyllands Thomas Delaney
AVIS
På vej væk? Her er prisen på rasende Ronaldo
TOPNYHED
Bekræfter: Godt nyt for FC København
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De vinder Superligaen
TIPSBLADET SPECIAL
De 10 dyreste transfers i Superligaen i januar
OPTAKT
Vejle Boldklub – FC Fredericia
TOPNYHED
Hylder Nartey efter magisk debut
NYHEDER
Hjulmand i sommerskifte? Her er prisen
NYHEDER
Ikke set i 30 år
Stjernetransfer på plads alligevel
TOPNYHED
Frygtelig optakt for AGF – profiler må udgå
TRANSFER
– Han virker frustreret!
TOPNYHED
– Jeg tror de vinder Superligaen
NYHEDER
Her er Hjulmands hold blandt verdens bedste
Man Utd-stjerne jubler over Maher Carrizos skifte
NYHEDER
‘De er tilbage’
NYHEDER
Helt vildt: ‘Havde tinnitus i to timer efter’
INTERVIEW
Derfor vender Rezan Corlu hjem til Danmark
HELT VILDT
‘De går amok!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Peter Langhoff på plads i Djurgården
TRANSFER
‘Et puslespil’: Derfor gik FCK med lejeaftaler
DAGENS SPILFORSLAG
Gudinde og Gammel Dame i stillingskrig
EKSKLUSIVT
Wolfsburg afviser rygter om PC-exit
NYHEDER
– Det giver absolut ingen mening!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Strømsgodset køber Sebastian Pingel
NYHEDER