FCM-profil bænket: Ikke min beslutning

Darío Osorio afgjorde søndagens AGF-kamp fra bænken, efter han havde karantæne i seneste runde mod FC Nordsjælland.



HERNING (Tipsbladet): Darío Osorio spillede 35 stærke minutter søndag aften, da FC Midtjylland vendte et truende pointtab til en vital Superliga-sejr på 3-1.

Først sprintede chileneren ned i AGF‘s felt og fik et straffespark, og fem minutter senere driblede og kombinerede han sig på flotteste vis gennem AGF’s forsvar sammen med Franculino og lukkede kampen til 3-1.

Dermed holder FC Midtjylland sig lige i haserne på FC København, der vandt 3-0 over Brøndby IF.

Cheftræner Thomas Thomasberg sagde efter kampen, at han havde startet med de samme 11 spillere mod AGF som i 5-0-sejren over FCN, hvis ikke Adam Buksa havde været i karantæne, hvilket er med til at forklare, hvorfor både Osorio, Ousmane Diao og Dani Silva sad ude.

Det kan meget vel ændre sig til næste kamp, hvor Valdemar Byskov under alle omstændigheder er ude med karantæne, og hvor også andre folk fra bænken mod AGF kan komme i spil.

For Darío Osorio, som Tipsbladet talte med efter kampen, er glæden over sejren det, der fylder mest.

– Det er mest af alt en særlig aften for holdet frem for mig. Vi har tre kampe tilbage, og nu kæmper vi for førstepladsen, siger Darío Osorio til Tipsbladet, der var rigtig glad for de 35 minutter, han fik på banen.

Læs Tipsbladets Dom fra kampen

– Ja, der skete mange ting. Jeg fik scoret et mål, jeg fik fremtvunget straffesparket, så vi kunne score vores andet mål. Men som jeg også har sagt tidligere, så gør jeg det her for holdet. Det er vigtigere, end hvordan det går for mig personligt, siger Darío Oosrio.

At han skulle starte på bænken efter en karantæne mod FCN for for mange gule kort var en beslutning, Osorio ikke nødvendigvis var enig i.

Men han accepterede beslutningen og erklærede sig klar for at knokle for at komme tilbage blandt de første 11.

– Det er ikke min beslutning, det er trænernes, og jeg skal respektere, hvad de siger, siger Darío Osorio.

– Jeg kommer til at arbejde hårdt for at komme tilbage og starte inde i kampen i Parken.

Derinde vandt FC København senest i februar, men ud over det har midtjyderne i flere år haft et klart overtag i kampene mod FCK, hvilket de nu skal have til udtryk i Parken på søndag.

– Det bliver en fed kamp. Vi kommer til at knokle og gøre det så godt som overhovedet muligt i den kommende uge, så vi står stærkt til at hente de tre point, vi har brug for.

Hvem ender med at tage mesterskabet?

  • FC København
  • FC Midtjylland
  • FC København
  • FC Midtjylland

0 Votes

– Vi kommer til at give alt, vi har i os og for at gøre det så godt som muligt. Og vi skal sørge for at holde nerverne i ro og være klar, siger Darío Osorio.

FC Midtjylland havde for et år siden 58 point efter 29 runder ligesom FC København men en dårligere målscore, mens Brøndby IF og FC Nordsjælland var på 56 point.

FCM endte med at vinde Superligaen med 63 point, et point foran Brøndby og fire point foran FCK.

Læs også Tipsbladets store interview med Darío Osorio om tiden i Danmark og fremtiden.







LIVE

LIVE: Ikke sket i over 28 år

12.000 i Parken: DBU accepterer underskud

Riemer reagerer på stor landsholdschok

Roser Frank: Vil gerne mødes med ham

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp

I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Fyrer landstræner to måneder før VM

I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?

– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup

Nedtur for Højlund og Napoli

Her spiller Lasse Schöne i dag



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning

Nej, nej, nej: Tottenham dummer sig i overtiden

Kæmpe Martin Braithwaite-kovending

Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes

‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

‘Så brænder hele København ned’

Det er aldrig sket før

Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’

Manchester United sætter Chelsea på plads

Fik blackout på Brøndby Stadion

Nu klager FC Barcelona igen

‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’

– Ville være fuldstændig åndssvagt at sige!

Lukas Lerager fortryder slet ikke!

Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud

Nicolai Vallys: Han løber med alle overskrifterne

‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’

Så du med, Riemer? Magtdemonstration af Stage

OB siger farvel til seks spillere

Kan koste Brøndby flere millioner

Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg

Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser

På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona

Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle

Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere

‘Det drømmer alle om’

Mål i begge ender i Farum

Fifa kritiserer transportpriser under

Steve Cooper storroser stjerne

Gudinde tæmmer Ulve i Rom

Jannik Vestergaard stopper på landsholdet

Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske

Monster-sejr – hvor var forsvaret henne?

Jacob Ambæk skriver fodboldhistorie

Chelsea – Manchester United

Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal