FC Midtjylland-stortalenter dominerer vild liste

FC Midtjylland mangler bestemt ikke stortalenter, der er klar til at tage det næste skridt i karrieren.



FC Midtjylland kan se frem mod nogle kæmpemæssige salg inden for en meget overskuelig fremtid.

Det er ingen hemmelighed, at de danske mestre har en trup, der er tætpakket med store salgsobjekter, og nye tal fra forskningscentret CIES Football Observatory viser nu, at FC Midtjylland faktisk er stærkt dominerende i Superligaen, når det kommer til at råde over unge spillere, der står på spring til et stort klubskifte.

CIES Football Observatory har udarbejdet en stor liste over U23-spillere, der ikke optræder i Europas fem største ligaer, og rangeret dem ud fra, hvilke spillere, der er mest klar til at tage det næste skridt i karrieren.

Rangeringen defineres ud fra flere parametre, såsom spillerens spilletid i det seneste år, kampenes sportslige niveau og spillerens præstationer, baseret på data fra scoutingfirmaet Wyscout.

På førstepladsen finder man belgiske Zeno Debast fra Sporting CP, men hvis man kigger på den danske Superliga, så tegner der sig et klart billede af voldsom FC Midtjylland-dominans.

De øverste fire pladser på listen indtages nemlig af FC Midtjylland-spillere. Aral Simsir er på førstepladsen, efterfulgt af Dario Osorio, Oliver Sørensen og Franculino.

På femtepladsen finder vi så Brøndbys Mathias Kvistgaarden, der også blev rygtet kraftigt væk i januar, mens en femte FC Midtjylland-spiller i form af Ousmane Diao er at finde på sjettepladsen.

På listen finder man også Daniel Svensson, selvom svenskeren er udlejet fra FC Nordsjælland til Dortmund, da tallene er udarbejdet inden svenskerens udlejning.

De resterende tre spillere i top 10 er Clement Bischoff, Anosike Ementa og Tobias Bech.

(Foto: CIES Football Observatory).





LIVE

LIVE: FCK tager to mesterskaber

Jacob Neestrup er enig med ny klub

Superliga-oprykker varsler flere transfers

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Fem bud på Brøndbys nye træner

Skuffende! Og ham der har været en katastrofe

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Vilde Kane sikrede Bayern München endnu en pokal

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Forhandler med storklub

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

De er tilbage i Premier League



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte

FC København kan få Jens Stage-millioner

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Her er FC Københavns vej i Europa

Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby

Stor melding om Andreas Christensens fremtid

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Værste i 16 år

‘Jeg skal hjem og banke hovedet ind i væggen’

Stor klub bekræfter interesse for dansker

Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM

FC Midtjylland bejler til schweizisk stortalent

Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen