FC Nordsjælland banker Brøndby og FCK på ny rangliste

FC Nordsjælland har Danmarks stærkeste ungdomsafdeling, viser ny rangliste fra Tonsser, hvor flere Superliga-klubber får baghjul af divisionsklubber



FC København, Brøndby og FC Midtjylland topper Superligaen og får også solid opmærksomhed i forhold til ungdomsholdene.

Men ingen af de tre storklubber kan måle sig med FC Nordsjælland, der topper en helt ny undersøgelse af danske fodboldklubbers ungdomsafdelinger.

Det er Tonsser, der har foretaget sammenligningen og rangerer klubberne i forhold til ungdomsniveau, kampform, hjemmeavlede spillere, u-landsholdsspillere og gennemsnitsalder. (Uddybning af parametre kan læses i bunden af artiklen)

– Målet med vores Club Ranking er at skabe transparens i fodboldverdenen – hvorfor den udelukkende bygger på objektiv data. No bias, no bullshit. Ligesom enhver anden industri har fodbolden måske mere end nogen anden brug for indsigt og gennemsigtighed for at træffe bedre beslutninger. Så vores forhåbning er, at klubber og involverede ser vores Club Ranking, som en mulighed for at reflektere og et redskab til at gøre tingene endnu bedre, end de gør i dag, siger CEO hos Tonsser, Peter Holm.

Tonsser Club Ranking omfatter de 50 fodboldklubber, der fordeler sig i Danmarks tre bedste fodboldrækker og inkluderer dermed også samtlige 2. Divisionsklubber. I blandt disse er der flere klubber, der trods sin størrelse og status som 2. Divisionsklub klarer sig langt bedre end udgangspunktet umiddelbart tilsiger.

Ud over FC Nordsjællands topplacering er det bestemt også værd at bemærke, at både HB Køge og Vejle Boldklub klemmer sig ind i det fine selskab blandt de 10 højest rangerede klubber.

Historien fortsætter under tabellen

Lige uden for top 10 er der igen for mange overraskelser i ratingen, da 2. divisionsklubberne Holbæk BI, Hellerup IK og Jammerbugt FC er nummer  11, 12 og 13.

Fælles for de tre 2. divisionsklubber er, at de har nogle af landets yngste trupper med ratings på henholdsvis 8,0, 8,1 og 8,4 og desuden også scorer relativt højt i ”Kampform”, der er klubbernes præstationer på ungdomsniveau. Også B93, Thisted FC og Hvidovre er at finde i top 20 og distancerer dermed tre aktuelle Superligaklubber.

Og 

Top 20 i Club Ranking:
Den opmærksomme iagttager har lagt mærke til, at kun 12 Superliga-klubber er at finde i Top 20. Det skyldes, at både AC Horsens og den seneste sæsons sølvvindere fra SønderjyskE slet ikke kan måle sig med de bedste – slemmest står det til for SønderjyskE, der er uden for Top 40.


Tonsser Rating – forklaringen: Det samlede gennemsnit af klubbernes score på de fem nedenstående parametre

Niveau: Klubbernes evne til at have hold i landets bedste og næstbedste ungdomsrækker (U14-U19). Denne data bygger på holdenes placeringer for efteråret 2016. Hvor en score på 10 svarer til at have fem hold i den øverste og fem hold i den næstøverste række.

Kampform: Klubbernes præstationer for efteråret 2016 på deres respektive ungdomshold (U14-U19). En score på 10 svarer til at klubben har et totalt pointgennemsnit på tværs af alle ungdomshold på 3 point.

Hjemmeavl: Hvor stor en andel af klubbens førstehold udgøres af hjemmeavlede spillere 23 år og yngre. En score på 10 svarer til 100%, hvorimod en score på 0 svarer til 0%.

U-Landshold: Klubbernes evne til at træne spillere, der ender med at få spilletid på de danske ungdomslandshold (U16, U17, U18, U19 og U21). En score på 10 svarer til totalt 20+ spillere på tværs af de danske ungdomslandshold, hvorimod en score på 0 svarer til totalt 0 spillere på tværs af de danske ungdomslandshold.

Gennemsnitsalder: Hvor villige er klubberne til at satse på deres ungdomsspillere. En score på 10 svarer til at gennemsnitsalderen på en klubs førstehold er 20 år eller yngre, hvorimod en score på 0 svarer til at gennemsnitsalderen på en klubs førstehold er 20 år eller ældre.
FC Nordsjælland i front – HB Køge yngst

Tonsser har vurderet alle danske fodboldklubber fra Superliga til 2. Division på en række parametre. Specielt parametrene “Kampform”, “Niveau” og “U-landshold” er bygget på efterårets kampe og holdenes placering i efterårets ungdomsrækker (U14 til U19).

Se det fulde overblik over samtlige 50 klubber hos Tonsser – klik her

Om Tonsser: Tonsser er Europas førende app for fodboldspillere, der gør det nemt at følge dine præstationer på fodboldbanen, samt holde styr på dine stats og konkurrere mod dine holdkammerater og modstandere. Tonsser er udviklet i Danmark og har netop rundet 230.000 brugere i Europa.

Kontaktinformation: I tilfælde af spørgsmål omkring Club Ranking, kontakt: Jonathan Weng, [email protected]





Kæmpestjerne fremhæver dansker




TOPNYHED

Bringer Thomas Thomasberg i spil til nyt job

FC Midtjylland videre i pokalturneringen

Højlund-ekstase: ‘Bliver top fem-spiller i Europa’

Medierne fælder dom over Frank – én stor bekymring

Steve Cooper-kending tager til Brøndby IF

Undren i Ajax: ‘Han er usympatisk!’

Superliga-klub henter Kristian Pedersen

Forundret Laudrup: ‘Det bliver vi aldrig enige om’



TOPNYHED

Frank fortryder: ‘Jeg tog den forkerte beslutning’

Dansk stjerne tog svær beslutning: ‘Ikke min drøm’

– En stor beslutning

Hylder dansk debutant

Jacob Neestrup: ‘Vi har et professionelt forhold’



TOPNYHED

Holdkammerat måber over Eriksen: ‘Det er brutalt’

Christian Eriksen afviste Champions League-klub

Lettet FCK-træner: ‘De kampe er et helvede’

Leverede mirakler – her er Per Frandsens nye job

Danmark rykker frem på FIFA’s verdensrangliste

Hylder kæmpe Brøndby-transfer – FCK ville have ham



TOPNYHED

Voldsom frustration efter vanvidskamp

Fyring truer – kan hente afløser i Premier League

FCK må undvære offensiv profil mod Leverkusen

‘I mine øjne er han FC Københavns bedste spiller’

Teemu Pukki dominerer

Brøndby-boss udpeger sit største træneridol

Michael Laudrup: – Det er nytteløst

Stort chok for Hjulmand inden FCK-brag

Elkjær jubler over Frank

Mads Emil Madsen åben for retur til Superliga-klub

Mourinho meldes tæt på storklub

– Højlund er en 10 år yngre Lukaku

Ikke sket i 8 år



Dolberg_2 NYHEDER

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

FCM melder ud: Købte ny keeper i transfervinduet

Supercomputer: Her ender FCK i Champions League

– Dumdristigt og naivt

Ny på landsholdet: Dansk stjerne blev overrasket

Skrækskade for Braithwaite – nu er der nyt

Legende: ‘Jeg bliver meget gerne overrasket’

AGF vil hente 70 millioner: Vejlby-stadion er dyrt

Chido Obi-Martin kan forlade Man Utd

Per Frandsen præsenteret i norsk klub

Skidt nyt for Real Madrid

Prøvede at lokke Eriksen

Leverkusen i fokus: Milliard-mandens afløser

Har meldt afbud – dansker dropper VM

Thomas Delaney roser: ‘Meget velfortjent’

Holdt på stor hemmelighed

Kæmpe diskussion i tv-studiet: ‘Du siger nej!?’

Vanvittige comebacks i Champions League

Frank efter drømmestart: Ikke på topniveau

Mål i luften i Piræus

Stor dramatik: Real Madrid slår danskerklub

Triumf: Frank vinder sin første CL-kamp nogensinde

Christian Nørgaard debuterer i Arsenal-sejr