FC Nordsjælland – Brøndby IF

FC Nordsjælland tager tidligt søndag eftermiddag mod Brøndby i mesterskabsspillet. Det er sidste chance for værterne, hvis de vil puste nyt liv i spillet om bronzemedaljerne. 



Superliga

Dommer: J. Maae

Søn 11. maj kl. 14.00

Stream: TV2 Sport X

Spilforslag

FC Nordsjælland vinder

Odds 2,25

Spil hos Betano

Odds fra februar 15, 2026. Odds kan være ændret.

FC Nordsjælland tager tidligt søndag eftermiddag mod Brøndby i mesterskabsspillet. Det er sidste chance for værterne, hvis de vil puste nyt liv i spillet om bronzemedaljerne. 

Holdnyt:
FC Nordsjælland:

FC Nordsjælland var to point foran Brøndby, da grundspillet sluttede. De to point har de nu sat over styr, og der er fem point mellem holdene i de blågules favør. 

De seneste to kampe mellem holdene er endt remis, og det er noget uvant, for af de 20 foregående indbyrdes kampe var blot to af dem endt uden vinder. 

Ender det for tredje gang i rap uafgjort søndag, vil det være første gang nogensinde, de to hold deler mellem sig tre kampe på stribe. 

Værterne må undvære den karantæneramte midtbanemotor Yirenkyi, der sidder ude, og det er et markant tab for Tigrene. 

De har dog haft kløerne hvæssede i de seneste hjemmekampe mod Brøndby, hvor FCN har vundet fire af fem. 

Og de er helt generelt stærke på Right to Dream Park med ni sejre og fem uafgjorte i 15 hjemmekampe indtil videre i sæsonen.

Det er dog også bydende nødvendigt, for på udebane bider de ikke meget fra sig, og de kommer fra to kampe i Herning og Randers, der har givet nul point med en score på 2-8. 

Brøndby IF:

Brøndby er på en lille uge gået fra at være dark horse i guldkampen og bejler til pokaltitlen til at have forspildt begge muligheder. 

Det må gøre ondt på selvforståelsen på Vestegnen, og mon ikke særligt den missede pokalfinale har gjort nas?

Det kan dog heller ikke have været en fornøjelse som blågul at blive klædt af på hjemmebane i seneste runde, hvor FCK vandt overlegent med 3-0 på Brøndby Stadion.

Så træner Frederik Birk har et stykke arbejde at gøre for at samle mandskabet op, for de spiller stadig for at sikre bronzemedaljerne. 

Her puster Randers gevaldigt på bagfra med bare to point mellem holdene før denne runde. 

Taber Brøndby på Right to Dream Park søndag, vil der også kun være to point ned til FCN, og så kan det blive alt, alt for spændende i spillet om bronzemedaljerne for Vestegnens detroniserede helte. 

I næste runde kommer FCM til Brøndby, og i sidste runde rejser de blågule til Aarhus for at møde AGF.

De er ikke chanceløse i nogen af de to kampe, men de kan heller ikke være sikre på at få point.

Karantæner:

FC Nordsjælland: Caleb Yirenkyi
Brøndby: Ingen

Bud på startopstillinger:

FC Nordsjælland: (4-3-3): Hansen – Ankersen, Hansen, Salquist, Høgsberg – Sertdemir, Brink, Dorgeles – Egeli, Nene, Nygren

Brøndby: (3-4-2-1): Pentz – Vanlerberghe, Alves, Rasmussen – Sebulonsen, Nartey, Tahirovic, Divkovic – Suzuki, Bischoff – Kvistgaarden

Dom:

Mon ikke det bliver en ganske fremragende fodboldkamp i Farum søndag eftermiddag?

Der har været 22 scoringer i FCNs seneste fem kampe, og blandt dem var endda en nullert i Brøndby. 

I Brøndbys seneste fem kampe har der været 19 scoringer, og sidst de mødtes i Farum faldt der fem scoringer – alle i første halvleg, så FCN førte 4-1 ved pausen. 

Det kan blive lige så livligt i felterne denne gang, men dommen er, at det bliver en anelse mere tæt med FCN-sejr på 3-2.

Kampodds:

Odds are subject to change. Last updated februar 15, 2026 13:12 pm

Ligatabel:

Seneste resultater

Disclaimer – Tipsbladet og Viborg FF





EKSKLUSIVT

– Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!

AGF overrasker: 17-årig starter mod Fredericia

Brøndby er uden tre mand mod VFF – to er fravalgt

Chido Obi var ustyrlig

Boilesen peger på FC København

FCK-bænken var rasende!

FC Midtjylland plaget af skader før OB-brag

FC Fredericia – AGF



INTERVIEW

Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper

FCK-fans rasende: ‘Jeg har prøvet det før’

Viborg FF – Brøndby IF

OB – FC Midtjylland

Daramy med nøglerolle i kæmpe FCK-transfer



AVIS

Jagter Christian Nørgaard

United fortryder: Stor uenighed om Rashford

‘Sexy football’: Store roser til Kvistgaarden

‘Det var forfærdeligt at se på!’

Neestrup: ‘En lortesæson – vi pisser det væk!’

Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper



FANKLUBBEN

‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’

Salah strålede for Liverpool

Så mange millioner kostede Thomas Frank Tottenham

Rejser til Danmark – samtale med FCK-angriber

Det ligner et kæmpe Superliga-gennembrud!

Stjernemålmand hylder Peter Schmeichel

Sønderjyske – Silkeborg IF

‘Derfor forlod jeg Brøndby’

Dolberg åbner op: Man mærker magien overalt

Scoring nummer 500! Kane bankede Werder Bremen

Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob

Real Madrid tæver Sociedad og snupper førsteplads

Overraskede alle – stjerne i gigantisk lønnedgang 



FANKLUBBEN

Jeg er overrasket over, at han er den eneste

Thomas Delaney har aldrig oplevet lignende

Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!

Præsenterer Thomas Franks afløser

‘Vi er favoritter mod Danmark!’

Kun underskrift mangler – han afløser Thomas Frank

Et lyspunkt i kolossal Superliga-krise

Har afvist kæmpe muligheder – nu forklarer agenten

Kæmpe drama: Rødt, straffe og nederlag til FCK

Cooper har snakket med Thomas Frank og Hermansen 

Stor interesse: Superliga-profil åben for transfer

Kryds i H.C. Andersens hjemby

Stor dramatik: Inter vinder Derby d’Italia

‘Jeg skammer mig’

For første gang siden 1999!

FCK-FCN: Han er altid involveret i mål!

Afslører nye detaljer om stjernes Superliga-skifte

Tog Brøndby-spiller med på råd om transfer

Uafgjort i italiensk derby

Glimrende Yussuf Poulsen-nyhed

Madagasker på tavlen i Superliga-brag

Tidl. FCM-keeper skal spille i 4. division

‘Chokeret og rasende’ over viralt Højbjerg-klip