Tipsbladet på Right to Dream Park
Millionerne kommer til at rulle ind på FC Nordsjællands bankkonto de kommende uger.
Torsdag vandt de danske vicemestre 5-0 på hjemmebane over FK Partizan, og dermed er det ikke til at forestille sig, at FC Nordsjælland ikke bliver en del af gruppespillet i Conference League i denne sæson, hvilket som bekendt udløser en milliongevinst.
Og så er der Ernest Nuamah…
Den ghanesiske stjerne var ikke med for FC Nordsjælland mod FK Partizan, fordi offensivspilleren er ved at blive solgt til storklubben Olympique Lyon for et beløb, der ifølge Tipsbladets oplysninger overstiger 200 millioner kroner og dermed smadrer transferrekorden i dansk fodbold.
Lyon lejer – som det ser ud lige nu – i første omgang Nuamah med en juridisk bindende aftale om at købe ghaneseren i sommeren 2024, og i alt gør aftalen FC Nordsjælland mere end 200 millioner kroner ringere – hvis alt som ventet falder på plads. Og foreløbig kommer der ikke hvid røg op af skorstenen.
– Vi havde gerne set, at han også var her på den anden side af transfervinduet, men han har præsteret, og derfor har vi sat barren højt, hvis han skulle videre. Interesseren er bare steget og steget, og derfor er der noget nu, som er tæt på, men det er ikke slut endnu, siger sportschef Jan Laursen til Tipsbladet og den øvrige presse.
Kan du bekræfte, at det bliver klubbens største salg nogensinde?
– Ja, hvis det sker.
Har det været umuligt at sige nej til?
– Der er ikke noget, der er umuligt, men på et tidspunkt når man et punkt, hvor det er så ekstremt, at det også er fornuftigt at gøre det.
Hvad forventer du af den sidste uge af transfervinduet, hvis du får friske millioner på kontoen?
– Vi behøver ikke gøre noget. Vi kan med ro kigge på, hvad der kommer af muligheder, for vi handlede tidligt til alle kæder. Vi har formået at bevare roen, og jeg vil gerne rose trænerne for deres arbejde.
– Nu venter der nok en vanvidsuge, selv om jeg også synes, det har været vanvittigt hele sommeren. Jeg har i hvert fald fundet ud af, at der er mange, der har mit nummer, og vi skal være super stolte af os selv, slutter Jan Laursen.
FC Nordsjælland møder FC Midtjylland i Superligaen på søndag.
LIVE
TransferLIVE: Lindstrøm-skifte er ‘meget tæt på’
TOPNYHED
Sætter klar målsætning
MEDIE
Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool
TRANSFER
Landet i Danmark – lægetjek tirsdag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni
EKSKLUSIVT
‘Jeg kan se Olti på den højeste hylde’
TRANSFER
Her er Andreas Skov Olsens nye klub
LIVE
Superliga-LIVE: Her er AGF’s mulige modstander
INTERVIEW
Er han FCK’s joker i europæisk gyserkamp?
MEDIE
Diant Ramaj skal videre
MEDIE
Bomber løs – her er prisen på Amin Chiakha
TRANSFER
Superliga-retur?
TRANSFER
Slår transferrekord for Superliga-angriber
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
Peter Graulund med hård Superliga-dom
AVIS
‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
TOPNYHED
‘Han er et af Europas største angrebstalenter’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TRANSFER
Transferjournalist med Nørgaard-melding
TOPNYHED
Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding
TOPNYHED
Tidligere FCK-spiller efterlyst internationalt
TOPNYHED
Tonni Adamsen stjæler overskrifter
MEDIE
Har budt en milliard
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 1. runde
MEDIE
FCK misser landsholdsspiller
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: FCM-angriber var svineheldig!
TRANSFER
Dortmund tæt på transferrekord – køber supertalent
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TRANSFER
Bekræfter: Salah-transfer droppet
NYHEDER
Han er ny landstræner for Italien
MEDIE
Brøndby jagter ny Superliga-profil
TOPNYHED